אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יום האישה והתפקיד המשמעותי שלנו כהורים

יום האישה הוא הזדמנות מצוינת להזכיר לנו את התפקיד המשמעותי שלנו כהורים, כמחנכים, כמודל. שישה דברים שאנחנו יכולים לעשות כהורים ומחנכים על מנת שאפשר יהיה לקדם מטרות משותפות יחד

יום האישה והתפקיד המשמעותי שלנו כהורים
  צילום: שאטרסטוק

יום האישה הוא לא יום של נשים או עבור נשים אלא יום של החברה כולה, יום של גברים ונשים כאחד ואולי יבוא יום, הלוואי ולא יהיה כלל צורך ביום מיוחד לחיזוק מעמד האישה. שאפשר יהיה לקדם מטרות משותפות יחד, כחברה ולא לטפל באפליה מגדרית.

ומה יוליד את השינוי הזה? לא מהפכות גדולות ותקופתיות שעולות לכותרות ואז נעלמות מהנוף אלא חינוך, חינוך לשוויון, לכבוד הדדי, להקשבה וראיית האחר, חינוך שמטרתו העיקרית היא להפוך אותנו ליצורים חברתיים ואמפתיים, כאלה שלא רואים רק את הצורך הרגעי שלהם אלא איך האושר שלהם תלוי באושר של האחר. זה בידיים שלנו לגדל פה דור ילדים שווה ערך ושווה הזדמנויות.

ועכשיו לפרקטיקה, אז מה אנחנו יכולים לעשות:

1. מודלינג– לשיח מכבד ביננו ההורים, ביננו לסובבים אותנו, הכי בסיסי שיש, נאה דורש נאה מקיים. לא משנה כמה נגיד לילדים שלנו שהם צריכים לכבד אחד את השני, בנים ובנות כאחד, אם לא נפגין יחס שכזה ביומיום הילדים לא יפנימו את הערך הזה.

2. חיזוק תחושת הערך– כדי לראות פה שוויון הזדמנויות צריך להצמיח ילדים שמרגישים בעלי ערך, משמעות, יכולים ואהובים. אם נקפיד מגיל צעיר לשקף להם את הכוחות, אם נאפשר להם להתמודד ולחזק את כישורי החיים הם ילמדו שהם בעלי ערך וכך יצאו לעולם הגדול, בצפייה לקבל יחס של שווים ויכולים. הסיפור שנספר להם ולהן על עצמם הוא הסיפור איתו הם יצאו למסע החיים.

3. הקשבה– לא מספיק ללמד אותם שאם מישהו מתנהג אליהם לא יפה שיפנו אלינו, אנחנו צריכים לשים במשפחה שלנו תשתיות של שיתוף והקשבה, אם נלמד את הילד שהוא חשוב, שרואים אותו, שגם המבוגר יכול להתייעץ איתו, לשמוע את דעתו, לעצור רגע את מירוץ החיים ולהקשיב. אם נראה להם עוד בעודם קטנים שאנחנו יכולים להקשיב גם לחוויות הלא נעימות שחוו, לא נתמוטט, לא נכעס או נעניש, אז, נגדיל את הסיכוי שבשעת אמת הם יפנו אלינו וישימו את הלב שלהם למשמר אצלינו בביטחון מלא.

4. בחירה– שוויון מתחיל באפשרות לבחור ולחיות עם תחושה פנימית שקיימת אפשרות בחירה. הכל יכול להיות גם אחרת והאפשרות בידיים שלי. לנו יש הכלים לאמן את שריר הבחירה של הילדים שלנו, מראשית הדרך, לבחור איזו חולצה הם רוצים, איזו ביצה לארוחת ערב, לבחור את החוג, את החברים, את המגמה, את התספורת שלהם ולבחור את עמדתם בנוגע לנושאים שונים, בעיקר היכולת לבחור להשמיע את קולי גם אם דעתי לא תתקבל (כן, כן גם להגיד שאני לא רוצה לעשות מקלחת זה להביע עמדה ובחירה). חשוב שאנחנו ההורים נעשה בבית מקום של כבוד למילה "בחירה", "לבחור", "מה אתה בוחר", מה הבחירה שלך?" ועוד כאלה בסגנון. רווחה נפשית מגיעה מהאפשרות וההכרה בזכות הבחירה ומהרווחה הנפשית מגיע החופש האמיתי להיות.

5. מושלם זה out– אחד המסרים החשובים לילדים שלנו זה שזה בסדר לא להיות מושלם או לעשות מושלם. יש מקום לטעויות, כישלונות מבורכים ולא מבהילים, אנושיים וחוצי מינים. אפשר לטעות בבחירה, בשיפוט, בתגובה ולכל ומכל מצב יש מוצא.

6. שיח רגשי– לא, בנות לא רק נעלבות ובנים לא רק כועסים. אם נתמיד מגיל צעיר לדבר איתם על רגשות, לשקף רגשות, לחלוק את הרגשות שלנו, אם נעשיר את ההיכרות שלהם עם ארסנל רגשות עשיר נגדיל את הסיכוי שהם, הבנים והבנות, הגברים והנשים ידעו לדבר את עצמם, את המחשבות והרגשות ולבנות מערכות יחסים מכבדות, מעצימות ושוות בכל מעגלי החיים.

 

גליה אלכסנדר, מנחת הורים, מרצה ומורה בסגל המדרשה של מכון אדלר

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
ביהדות יש כל...
מעניין | 15-03-2021 0:39
ביהדות יש כל שבוע יום האישה, קוראים לו יום שבת, ובו אנו שרים בהערכה לאמא עקרת הבית: אשת חיל. לכן, איננו זקוקים ליום האישה הבינלאומי. היהדות עוקפת את כולם מבחינת הערכה לאישה ולאם היהודיה. אשרינו!