אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בית המשפט קבע: מערת המכפלה תונגש לנכים

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום את העתירה נגד הנגשת מערת המכפלה לנכים, וקבע כי אי הנגשת המקום על ידי עיריית חברון הפלסטינית במשך עשרות שנים הינה מחדל

בית המשפט קבע: מערת המכפלה תונגש לנכים
  ארגון בצלמו

השופט רם וינוגרד מבית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (חמשי) את העתירה שהגישה עיריית חברון הפלסטינית עם הוואקף הירדני נגד הנגשת מערת המכפלה לנכים. בשל כך, נפתחה האפשרות להתחיל את עבודות הנגשת האתר העתיק.

בפסק הדין, השופט וינוגרד קבע כי "יש לדחות את טענת העותרים לפיה לא היה מקום לנקיטת פעולות הנגשה רק בצד דרכו נכנסת האוכלוסייה היהודית למערת המכפלה, ולא בדרך הגישה המובילה למערת המכפלה מהצד שבשליטה אזרחית פלסטינית". וינוגרד הזכיר כי בוואקף ובעיריית חברון טוענים כי רק להם יש סמכות לבצע פעולות לתכנון הנגשת מערת המכפלה וכי "דבר לא מנע בעדם מלעשות כן בעשורים שקדמו להגשת העתירה".

עוד באותו נושא

ראש מועצת קריית ארבע: לחסל את ראש עיריית חברון


10

השופט הוסיף כי העירייה והוואקף לא טענו כי הם פעלו בזמן כלשהו להנגיש את מערת המכפלה, או שנעשו ניסיונות להנגיש את המקום מצידו הפלסטיני שנתקלו בהתנגדות המדינה. בנוסף, העירייה והוואקף טענו כי הם מוכנים לבצע את כל פעולות ההנגשה על חשבונם, במידה ויאסר על מדינת ישראל להנגיש את האתר כך ש"לא בעיה תקציבית היא שעמדה בבסיס מחדלם המתמשך לפעול לתכנון הנגשת האתר, מחדל שעליו אין אלא להצר".

"מכל אלה", כתב השופט וינוגרד, "עולה כי לו היתה עיריית חברון נכונה לשתף פעולה עם המשיבים, ניתן היה להוביל להנגשה משולבת של האתר – על כל חלקיו ודרכי הגישה אליו – כבר לפני שנים ארוכות".

"סירוב העותרים לשתף פעולה הוא שהכשיל אפשרות זו. אין לקבל טענות אפליה מאוחרות מעין אלה, בפרט כאשר העותרים טוענים שכלל לא היה מקום שייעשה שימוש בסמכויות התכנון הנתונות להם, וכאשר על רקע טענות אלה צמצמו המשיבים את פעולותיהם לתיחום המינימלי האפשרי בנסיבות אלה (הצד היהודי, א"ב)".

שירלי פינטו בדיון להנגשת מערת המכפלה (בצלמו)

השופט רם וינוגרד קבע: "פעולות המשיבים (המדינה, א"ב) נועדו לאפשר לאנשים עם מוגבלות לממש את זכויות היסוד שלהם לכבוד ולשוויון ולאפשר להם לנוע אל האתר הקדוש ובתוכו באופן עצמאי עד כמה שניתן".

לדבריו, ההחלטות "היו מנומקות היטב, הושתתו על אדנים מקצועיים והתקבלו לאחר בחינה מעמיקה. בנסיבות אלה יש לקבוע כי לא עלה בידי העותרים (עיריית חברון הפלסטינית והוואקף הירדני, א"ב) לבסס את טענותיהם לפיהן נפלו פגמים בהחלטות באופן המביא לפסילתם. לפיכך אני מורה על דחיית העתירה".

מנכ"ל ארגון בצלמו, שי גליק, אשר הוביל יחד עם ארגוני נכים נוספים את הנגשת אתר מערת המכפלה לנכים, מסר בתגובה לפסק הדין: "אחרי חמש שנים של מאבק שאיגד בתוכו את כל חלקי החברה הישראלית ניתן לברך ולקבוע: מדובר ביום היסטורי בו נקבע שיש ליהודים זכויות אדם גם בחברון. ביום זה הושלם כיבוש חברון ונקבע שלכל אדם יש זכות להגיע למערת המכפלה".

"אנחנו מברכים את כבוד השופט שהזדרז ופרסם פסק דין מיד לאחר הדיון. כמו כן אנחנו מודים לכל מי שפעל עד כה.כעת אנחנו קוראים למינהל האזרחי עוד היום תעלו עם טרקטור למקום ואל תתמהמהו ולו ביום אחד. ההנגשה חייבת לקרוא ומיד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
למה אתם עושים...
אבו עלי | 04-03-2021 12:27
למה אתם עושים משהו כזה להחליט להנגיש? יש לסגור את המועדון הזה,הוא עולה לנו הרבה כסף,משכורות עתק לכל הקשישים שם,והטבות מפליגות לכל פורש ועדיין יש המשך לכל מי שפורש ממשיך להנות מההטבות די חוץ מנזק מיתמשך אין תועלת,לסגור,