אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יו"ר ועדת החריגים באולפן: מחוסנים ייצאו חופשי לחו"ל

יו"ר ועדת חריגים שילה אדלר אומר באולפן סרוגים כי החל מיום ראשון, בעלי תו ירוק יוכלו לצאת לחו"ל אפילו לנופש: "אם אדם רוצה לצאת לבד לחו"ל, לא נחקור למה הוא יוצא"

יו"ר ועדת החריגים באולפן: מחוסנים ייצאו חופשי לחו"ל

רגע לפני פתיחת השמיים המחודשת, יו"ר ועדת החריגים שילה אדלר התייחס בראיון לאולפן סרוגים לסערה סביב פעילות הוועדה והתנהלותה בחודש האחרון.

"אנחנו לפני שינוי גדול – עד עכשיו היינו בסגר מלא על כניסה ויציאה, השמיים היו סגורים למעט מקרים חריגים. מי שהיה לו הלוויה, אירוע רפואי או משפטי, עבר דרך ועדת החריגים בין אם היה צריך להיכנס או לצאת מהארץ" הסביר. "החל משבוע הבא יש שינוי מהותי, שמאפשר כניסה לכל ישראלי מהעולם בגלל הבחירות. אם הוא יכול להצביע, הוא זכאי להיכנס לישראל – ורק ביציאה עדיין יהיו שמיים סגורים. בנוסף, כדי לתמרץ ולתעדף את מי שמחוסן עם התו הירוק, הם יוכלו לצאת אוטומטית בלי שום ועדת חריגים. רק מי שלא מחוסן צריך לתת הסבר למה הוא רוצה לטוס ולצאת מהארץ".

עוד באותו נושא

הקבינט אישר: מחוסנים יכנסו לארץ בלי ועדת חריגים

מה היו הקריטריונים עד עכשיו?

"הוועדה בעיקר עסוקה באנשים שהגיעו למקרה קיצון – אבא על ערש דווי, אמא שנפטרה, אירוע רפואי דחוף. אנשים שבאמת צריכים עזרה מהמדינה בתקופה הזאת. מדובר על כ-3,4 אלף פניות ביום, מאז שנכנסתי ליו"ר הועדה קיבלתי 55 אלף פניות בכל שעות היום. אני לא מצליח לענות לכל הטלפונים, בעיקר כשחלקם דחופים. הקריטריונים הם אירוע רפואי מהותי, לוויה או שבעה של קרוב בקרבה ראשונה, או יציאה חד כיוונית. אבל צריך לזכור שכל מי שיצא בהיתר מתחילת 2020 חייבים לאפשר להם לחזור אם הם רוצים".

"עניין נוסף זה עניין המכסה – מכיוון שאנחנו מוגבלים במספר האנשים שנכנסים לארץ ונדרשים לבידוד, אנחנו מגבילים את המספר. ההגבלה היא לא בגלל שדה התעופה אלא בגלל המלוניות – ולכן אנחנו מצמצמים את כמות האנשים שיכולים להגיע".

מה לגבי אזרחים שרוצים לצאת עד אחרי הקורונה? איך אפשר לאסור את זה? 

"אנחנו נשמח שאנשים יצאו מהארץ, אין לנו שום בעיה עם זה – לא לוועדת החריגים, לא למשרד הבריאות, לא לממשלה. כל עוד אתה חותם על הצהרה שאתה לא חוזר לישראל מינימום 60 ימים, אתה יכול לצאת מהארץ ומאפשרים את הדבר הזה".

"לא חוקרים אם הפונה חרדי או ערבי"

בהמשך אדלר התייחס לתחקיר של חדשות 12 לגבי היחס המפלה לטובת החרדים. "זה בלון שכבר פיצצנו השבוע כשהראיתי לכולם את פעילות הוועדה" אמר. "זו כתבה שגובלת בגזענות ואנטישמיות לציבור החרדי בצורה ברורה. התהליך של הוועדה דורש להעביר כל אחד דרך שלל גורמים שונים – רשות האוכלוסין, שאר חברי הוועדה וכו' – ורק אז לאשר את הטיסה".

"אני לא יודע מי המגיש בכל פנייה, יש לי רק את השם ומספר תעודת הזהות שלו" הסביר. "אני לא אתחיל לחקור אם הפונה הוא חרדי או ערבי, וזה גם לא מעניין אותי. אני מקבל את המקרה, דנים עליו ועוברים למקרה הבא. אנחנו מדברים על אלפי פניות ביום, אז גם אם הייתי רוצה לא היה זמן לזה".

במענה לשאלה על התיעודים של החרדים במטוסים, אדלר אמר כי "לא רק שאנחנו יודעים שזה לא נכון, אני ואנשיי נמצאים בטיסות האלה. בשבועיים האחרונים אנחנו יושבים בנתב"ג ומנהלים את הליך הקליטה. כולם עוברים דרך בידוק ראשוני של רשות האוכלוסין, ועדה של משרד הבריאות, פיקוד העורף ומעבדה – ובסוף חלק הולכים הביתה וחלק לבידוד במלוניות. זה הליך ארוך ומורכב, אבל בזכותו אנחנו יודעים שברוב הטיסות מגיע ציבור כללי מעם ישראל כולו".

בסיכום דבריו אדלר נשאל לגבי האפשרות של יציאה מהארץ. "הממשלה החליטה שכל מי שמחוסן ורוצה לצאת מהארץ לא צריך שום תהליך – הוא מזמין טיסה, מראה את התו הירוק, יוצא ונכנס ללא בידוד. רק מי שלא מחוסן ולא מחלים ימשיך לעבור דרכנו".

אז באופן תיאורטי, אם אני רוצה לצאת ביום ראשון לחופשת סקי אני יכול?

"היציאה מהארץ נועדה כדי לשמר את אורח החיים התקין ואת הרצף התפקודי של המשק. אם אתה מחוסן, אני לא שואל אותך למה אתה יוצא מהארץ, אפשר לצאת לעסקים, פגישות, עבודה – תעשה מה שאתה רוצה. ילדים צריכים לתת סיבה למה לצאת, כי הם לא מחוסנים – אז אי אפשר לצאת לחופש משפחתי, ולא פתחנו את התיירות. אבל אם אדם רוצה לצאת לבד לחו"ל – לא נחקור למה הוא יוצא".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו