אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חוק המחייב חיסונים: חייבים להפסיק לסגוד לעגל הזהב

ניתן בהחלט להבין את חששותיהם של המתנגדים לחיסונים. אך לא ניתן לקבל ספקולציות חסרות בסיס מדעי, וקונספירציות המפיצות וזורעות פחד ביודעין, כשמנגד קיימים נתונים עדכניים ומהימנים המוכיחים את יעילותם וחשיבותם של החיסונים

חוק המחייב חיסונים: חייבים להפסיק לסגוד לעגל הזהב
  (צילום: תומר נאומבורג/ פלאש 90)

מסיבות פורים המוניות. פתיחת עסקים בניגוד להנחיות. חידוש לימודים במוסדות חינוך בערים אדומות. כל זאת תוצאה של חוסר סבלנות שקועה עד צוואר בחוסר אמון במנהיגות. מסתבר אבל, שהדור הנוכחי לא המציא את קוצר הרוח והפקפוק במנהיגים. בפרשת השבוע "כי תישא", בושש משה רבנו מלרדת מהר סיני, ולעם המצפה לו אין סבלנות להמתין. הוא מאמין שמשה כבר לא ירד יותר, והולך ויוצר לו עגל מזהב.

זה לא היה חטאם היחיד: "וישב העם לאכֹל ושתו, ויקֻמו לצַחֵק". רש"י מפרש זאת כפריצות בעריות, וחז"ל טענו שמושג זה מורה על יותר מאשר סתם 'ריקוד'. מה שהחל כטקס, הפך לחגיגה שיצאה מכלל שליטה. בני ישראל חזרו להרגליהם הישנים והרעים, ובחגיגתם חזרו לתרבות המצרית, על אף המאורעות והניסים בהם חזו במהלך אירועי יציאת מצרים.

עוד באותו נושא

לקראת הפתיחה בראשון: ירידה קלה במקדם ההדבקה

כמו בפרשת השבוע כך היום, המגפה שפשטה בקרבנו לא מונעת מרבים להתנהג כמומחים יודעי סוד ולהפיץ תיאוריות קונספירציה. בני ישראל אומנם ידעו כי משה נמצא בשליחות הקב"ה, אך החלו לפקפק אם ישוב, והחלו להריץ שמועות זדוניות סביב היעדרו. וכך חזינו במראות ההתפרעויות בנתב"ג, של נוסעים המסרבים לקבל את הדין ולשהות בבידוד, במראות ההמונים החוגגים בתל אביב, והטישים של אלפים בירושלים. לא מדובר רק על רצון לשמוח בחג, אלא על התפרצות מחאה כנגד ההנהגה והלגיטימיות של החלטותיה.

מול דרישת העם לעגל מזהב, נאלץ  אהרון להכריע בין החלטה גרועה לגרועה מאוד – האם לסרב לדרישת העם ולהיהרג על ידו, או להתיר את בניית העגל ועבודה זרה. מנין הבין אהרון כי יהרג? "ויבן אהרון מזבח לפניו". על פי רש"י, ראה אהרון את חור בן מרים אחותו זבוח לפניו. חור, שהנהיג את העם ביחד עם אהרון, סירב קודם לכן לדרישת העם לבנות פסל מסכה, ונרצח על ידו. אהרון הבין שכך יעשה גם לו, וידע, שממעשה רצח לא תהיה לעם דרך חזרה. הוא העדיף שהעם לא יענש בגללו. ניסיונותיו להרוויח זמן, כפי שעולים מן הפרשה, עלו בתוהו. העם הפתיע בזריזותו, והביא בפניו את כל נזמיו ותכשיטיו עוד באותו היום. לא עמדה בפניו הברירה אלא לבנות להם עגל מזהב.

נגיף הקורונה מעמיד את מקבלי ההחלטות, כמו את אהרון, לבחור בין החלטה גרועה לגרועה מאוד. מצד אחד, מתוך שמירה על חיי אדם והתגוננות מפני המוטציות החדשות, אין מנוס כי אם להמשיך במגבלות ובסגרים, למרות שאלו מובילים למשבר כלכלי משמעותי ולפגיעה בחוסן הנפשי הלאומי. מנגד – פתיחת המשק  וחזרה לחיי שגרה, במקביל לסירוב מאסיבי של אזרחים להתחסן, מעמידים מיליוני אזרחים בפני סכנת נפשות אמיתית ומהווה אתגר עצום למערכת הבריאות, שנמתחת עד הקצה כבר חודשים ארוכים.

אך אולי יש גם אופציה שלישית. מאז יציאת מצרים ועד ימינו, אנו מלקים את עצמנו על התכונות המאפיינות אותנו כעם "קשה-ערף": חוצפה ישראלית, חוסר סבלנות, אלתור, קומבינות, העדפת קשרים אישיים. כל אלו נקשרים בהיבטים שליליים, ולרוב בצדק. אך כנראה שבלעדיהם לא היינו זוכים לקבל את חיסוני הקורונה הרבה לפני מדינות אירופה, שנתקעו בסבך של נהלים מחמירים, תהליכי פיקוח ורגולציה, שמנעו מהם לקבל החלטות מהירות ואמיצות.

כעת משהבאנו את החיסונים, אין להיכנע להתנגדות הקנאית של חלק מהעם כלפיהם. כי אמנם ניתן בהחלט להבין את חששותיהם של המתנגדים לחיסונים. אך לא ניתן לקבל ספקולציות חסרות בסיס מדעי, וקונספירציות המפיצות וזורעות פחד ביודעין, כשמנגד קיימים נתונים עדכניים ומהימנים המוכיחים את יעילותם וחשיבותם של החיסונים.

למרות החשיבות בשמירת חופש הביטוי וזכות האדם על גופו, בתקופת מגיפה צריך לעמוד על עיקרון אחד – קדושת החיים. ישנם רגעים בחייה של אומה בה צריך להכריע בין גרוע לגרוע מאוד. במקרה שלפנינו, מתנגדי החיסונים אינם יכולים לזכות עוד לליטוף, הבנה והכלה לעמדותיהם. חוק המחייב קבלת חיסון, ובהיעדר הסכמה – שלילת זכויות בהדרגה, הוא ההחלטה הגרועה פחות. הוא אמנם יבוא להציל את הציבור הנאלץ לצפות בילדיו מתוסכלים ומתדרדרים נפשית בשל החסך הכבד במסגרות לימודיות וחברתיות, את מאות אלפי המובטלים והעסקים הקורסים, אך בעיקר הוא יבוא להציל חיים. סרבני החיסונים חייבים להפסיק לסגוד לעגל הזהב.

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר היא נשיאת ארגון 'שורת הדין' הפועל בזירה המשפטית להגנה על מדינת ישראל

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
הדיעה שלך לא...
ענת | 04-03-2021 11:22
הדיעה שלך לא מעניינת
הדיעה שלך, ענת, היא שלא מעניינת
כל הכבוד ניצנה | 04-03-2021 12:02
התגובה המופשטת שלך מעידה על האיי-קיו שלך ושל דוממיך שמאמנים בשטויות ולא על תגובה מלומדת וחכמה, ולכן היא זו שאיננה מעניינת או רלוונטית.
2
כרגיל אצלך, ניצנה, חד מדויק ונכון להפליא.
אזרח ותיק ומנוסה | 04-03-2021 11:34
על כן החונטה והסמול יעלוו על רגליהם האחוריות נגד חוק החיסונים. כל מה שהורס ומפורר את מדינת ישראל מקודש בעיניהם.
מה קשור החיסון לימין ושמאל, טיפשון מנוסה
משה | 04-03-2021 11:45
זהו ענין שמעל הפוליטיקה הירודה במושגי הילדים שלך
3
לתומי חשבתי שדווקא אישה זו זיהתה את עגל הזהב
משה | 04-03-2021 11:44
לתומי חשבתי שדווקא האישה הזו זיהתה את עגל הזהב הנכון, שהוא ה-Vaccine, החיסון המוחלט וההרמטי של האנושות. סוגדים לו ואומרים מושיענו אתה מפני גזירת עליון, ומשליכים את הצורך בתיקון העולם וחשבון הנפש לאחורי הגב.
קורונה התחילה להביא המון תיקונים
משה | 04-03-2021 13:14
הבעיה שכנראה לא הספיקו 4 גלים לסיים את המלאכה
מה הקשר לתיקון עולם?
יש מגפה כרגע | 04-03-2021 12:08
מי בדיוק ציפית שיתקן את העולם? הממשלה/הכנסת/בית המשפט הישראלי? קודם כל, התיקון מתחיל בתוכנו - תקן את עצמך ואם תצליח, נסה לעזור לסובבים אותך לתקן את עצמם. אבל גם אם העולם לא ילמד לתקן את עצמו, אנחנו בארץ רוצים שהילדים יחזרו למסגרות ולא יאבדו את השפיות לגמרי, שהעסקים ששרדו עד כה יחזרו לפעול לפני שיקרסו גם הם, שהכלכלה תחזור לשגשג לפני שניקלע למשברים עוד יותר קשים, אשר ימיטו עלינו סכנה בטחונית כאשר אויבינו יבינו שאין לנו חוזק ועמידות במלחמה איתם ויתישו אותנו. לכן, במקום לדבר ברומו של עולם ובעתיד הרחוק - צריך עכשיו לפעול, והדבר הנכון והסביר ביותר הינו לגייס את כלל התושבים למאבק מגפה, ומי שמסרב - זכותו, רק שלא יסכן אותנו בנוכחותו היכן שהוא לא חייב להיות, ועל כן גזילת הזכויות לכניסה למקומות הומי אדם למי שאינו מחוסן או שהחלים ועל כן אינו מסכן אחרים - הינה החלטה סבירה ונכונה.
4
הכי טוב מחנות...
חיה אש | 04-03-2021 13:09
הכי טוב מחנות ריכוז. הרי אנשים עם ניסיון רב משלנו כבר הבינו שכדי לנטרל קבוצה שחושבת אחרת ומחזיקה בדעות מוזרות משלה משלה, וחושדת בכל מיני מאכלים שרוצים להכריח אותם לאכול, והרוב שתמיד צודק הרי אוכל אותם בתאווה רבה - אז הפיתרון הוא בשלב ראשון מחנות ריכוז ובשלב הסופי תאי גזים. ובא לציון גואל ונפטרנו מכל נגף ומגפה!
5
אם המחוסנים מוגנים...
עידן | 04-03-2021 15:30
אם המחוסנים מוגנים מדוע הם כל כך חרדים מפני הלא מחוסנים ורוצים לחייב אותם ואם החיסון לא מגן ומפחדים מהידבקויות אז מדוע לחייב בחיסון שלא מגן על מי שמקבל אותו? צאו מהסרט שתחזרו לשגרה גם אם מאה אחוז יתחסנו לא תהיה שגרה עדיין יהיו מסיכות וריחוק.
6
את אדם מסוכן ביותר
עגל הזהב הוא החיסון | 04-03-2021 22:01
...
7
עגל הזהב זה להצטרף למקהלת כופי החיסונים
יעקב | 05-03-2021 2:48
בגלל שמשלמים על זה כסף... אף אחד לא תומך במתנגדי חיסונים, אך גם לא בכופי חיסונים. צריך להשאיר לאדם בחירה חופשית על גופו. חייבו אנשים להסתובב עם מסיכה אפילו כפולה ולא להתקהל. אך לא ניתן לכפות חיסונים.