אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הסנגוריה הציבורית למנדלבליט: בטל את ההנחייה לחיפוש בטלפונים או שנעתור לבג"ץ

הסנגוריה הציבורית פנתה ליועץ המשפטי לממשלה ולמ"מ פרקליט המדינה בדרישה לבטל את ההנחייה המאפשרת חיפוש בטלפונים ניידים ללא צו שיפוטי, תוך איום כי אם הדבר לא יתבצע תוגש לבג"ץ עתירה

הסנגוריה למנדלבליט: בטל הנחייה או שנעתור לבג"ץ
  פלאש 90

הסנגור הציבורי הארצי, ד"ר יואב ספיר, פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולממלא מקום פרקליט המדינה עמית איסמן, בדרישה כי יורו לבטל את ההנחיות המאפשרות נכון להיום חיפוש בטלפונים סלולריים על בסיס הסכמת חשוד וללא צו שופט. בסנגוריה מאיימים כי במידה וההנחייה לא תבוטל – הם יעתרו לבג"ץ.

כידוע, מכשירים סלולריים נכון לימים אלה הם בעצם מחשבים קטנים. בכדי לבצע חיפוש במחשב בו יש כמויות חומר עצומות על כל אדם, אין חולק כי יש חובה לקבל צו שיפוטי המאשר את החיפוש. עם זאת, החיפוש בטלפונים הניידים מתבצע גם ללא צווים שיפוטיים, במידה והנחקר מסכים לכך מראש.

עוד באותו נושא

יועצי ראש הממשלה ידרשו דיון מורחב בביהמ"ש העליון


3

"חיפוש בטלפון נייד ללא צו שיפוטי – בניגוד לחוק"

ההנחייה המאפשרת את החיפוש בטלפונים סלולריים ללא צווים מתבססת על פסק דין של בית המשפט העליון המאפשר חיפוש על גופו של אדם על נתן לכת הסכמה מראש, לאחר שהובהר לו כי הוא אינו מחוייב להסכים. בסנגוריה הציבורית טוענים כי לא ניתן לגזור מאישור חיפוש על אדם – אישור חיפוש בטלפון הנייד, מחשב, שנמצא על גופו.

בסנגוריה כתבו למנדלבליט: "לטעמנו, העמדה לפיה ניתן לבצע חיפוש בחומר מחשב על בסיס הסכמה של נחקר ובהיעדר צו שיפוטי היא עמדה המנוגדת לחוק, לפיו על רשויות החקירה להצטייד בצו שיפוטי לצורך חדירה לחומר מחשב".

לעמדת הסנגוריה, סיטואציית החיפוש על גופו של אדם שונה מחיפוש במכשיר הסלולרי. בנוסף, נטען כי בשל המידע הקיים בטלפונים סלולריים, חיפוש בטלפון נייד פוגע בפרטיותו של אדם יותר מחיפוש על גופו – וכן עלול לפגוע בפרטיות של גורמים נוספים איתם דיבר או התכתב.

הסנגור הציבורי הראשי, ד"ר יואב ספיר (יונתן זינדל/פלאש 90)

"נחקר לא מודע להשלכות החיפוש – ועל כן לא יכול לתת הסכמה"

בסנגוריה אזכרו פסקי דין שונים, בהם פסק הדין של בית המשפט העליון בעניין חיפוש שנעשה במכשירי הסלולר של יועצי ראש הממשלה במסגרת החשד כי הטרידו את עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר.

לעמדת הסנגוריה, "עולה שלפחות חלק משופטי בית המשפט העליון הביעו עמדה מנוגדת לעמדת המדינה בנושא חיפוש בחומר מחשב בהתבסס על הסכמת הנחקר ובהיעדר צו שיפוטי. מכיוון שמדובר בסוגיה אשר יש לה השלכה ישירה על זכויות הפרט של אזרחים רבים, הסניגוריה הציבורית סבורה כי ראוי שהסוגיה תיבחן פעם נוספת על ידי הגורמים המוסמכים לכך".

בנוסף, נטען כי לא נחקר לא באמת יכול לתת הסכמה מדעת לחיפוש, זאת כיוון שהוא אינו יודע "את מלוא המידע אודות הסיבות בגינן מבקשים גורמי החקירה לבצע חיפוש במכשירו הסלולארי, שכן המידע על בסיסו מבוקש החיפוש ככלל אינו גלוי לנחקר בשלב החקירה", וכן כי "הנחקר ככלל אינו מודע למלוא סוגי המידע אשר עשויים להיות מאותרים במהלך החיפוש", וכן "מהן ההשלכות של איתור המידע השמור במכשיר הסלולארי".

היועצים עם ראש הממשלה. המשטרה ביצעה חיפוש בטלפונים הניידים שלהם (יונתן זינדל/פלאש 90)

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
מה??? שבגץ יתערב...
שלטון בגץ | 25-02-2021 10:21
מה??? שבגץ יתערב בעבודת המשטרה?
(י) וַיִּתְלוּ אֶת הָמָנ-דבל
(י) וַיִּתְלוּ אֶת | 25-02-2021 21:22
(י) וַיִּתְלוּ אֶת הָמָן עַל הָעֵץ אֲשֶׁר הֵכִין לְמָרְדֳּכָי וַחֲמַת הַמֶּלֶךְ שָׁכָכָה:
סופו של המנ-דלבליט הרשע כהמן הרשע
''ויאמר המן-דבליט'' | 25-02-2021 18:41
רשע מרושע
2
כשבגץ מתערב, צווחים,...
אולי תחליטו? | 25-02-2021 10:35
כשבגץ מתערב, צווחים, כשלא מתערב מייללים
3
אומרים לאדם או שנעצור אותך או שנחפש בטלפון
מנדנבליט לך הבייתה | 25-02-2021 11:22
אומרים לאדם או שנעצור אותך או שנחפש בטלפון וכך יש הסכמה של הנחקר.
4
גִּדַּל הַמֶּלֶךְ אֶת הָמָנדלבליט
גִּדַּל הַמֶּלֶךְ א | 25-02-2021 21:18
(א) אַחַר הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה גִּדַּל הַמֶּלֶךְ אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ אֶת הָמָן דבליט הַמְּדָתָא הָאֲגָגִי וַיְנַשְּׂאֵהוּ וַיָּשֶׂם אֶת כִּסְאוֹ מֵעַל כָּל הַשָּׂרִים אֲשֶׁר אִתּוֹ
5
וַיְבַקֵּשׁ הָמָןדבליט לְהַשְׁמִיד
''ויאמר המן-דבליט'' | 25-02-2021 21:20
מָרְדֳּכָי וַיְבַקֵּשׁ הָמָןדבליט לְהַשְׁמִיד אֶת כָּל הַליכוד