אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מידע על לא מתחסנים יועבר לרשויות המקומיות

הכנסת אישרה בקריאה שלישית כי מידע על מי שלא התחסן יועבר לרשויות המקומיות, למשרד החינוך ולגורמים במשרד הרווחה וזאת לצורך עידוד חיסונים בלבד ולא למטרות אחרות

מידע על לא מתחסנים יועבר לרשויות המקומיות
  (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)

בכנסת אושר סופית: מידע על מי שלא התחסן יועבר לרשויות המקומיות, למשרד החינוך ולגורמים במשרד הרווחה. ברוב של 30 תומכים מול 13 מתנגדים, הכנסת אישרה את החוק כהוראת שעה לשלושה חודשים או עד תום תקופת ההכרזה על מצב חירום בעקבות מגפת הקורונה.

על פי החוק, משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסן לרשויות מקומיות, למנכ"ל משרד החינוך ולגורמים במשרד הרווחה המפעילים מוסדות טיפוליים, במטרה לאפשר לגופים אלה לעודד אנשים להתחסן, במסגרת פנייה אישית לאותו אדם ופעולות נוספות שיוגדרו על ידי מנכ"ל משרד הבריאות.

עוד באותו נושא

תמר זנדברג: לא להעביר מידע על לא מתחסנים


11

המידע יועבר לרשויות בכפוף לבקשה אקטיבית ולהצגת תכנית לעידוד התחסנות בקרב האוכלוסייה הנכללת במאגר המידע. לגורם שיקבל אישור ממנכ"ל משרד הבריאות יועברו שמות, מספרי תעודת זהות, כתובות ומספרי טלפון של אזרחים שרשאים להתחסן ולא עשו זאת. לגבי מי שקיבל רק מנת חיסון אחת ולא הגיע בזמן לקבל את המנה השנייה, יועבר גם מועד קבלת מנת החיסון הראשונה.

למען צמצום הפגיעה בפרטיות ומניעת ניצול לרעה של המידע, קובע החוק כי המידע המועבר ישמש אך ורק לעידוד התחסנות ויש איסור לעשות בו כל שימוש אחר. מוגדר איסור לעשות שימוש במידע כלפי אדם מוכר וכן איסור לכרוך בין עידוד להתחסנות לבין מתן שירותים, או להציב התניות כלשהן בכפוף להתחסנותו של אדם. הגישה למידע תוגבל לבעלי תפקידים מוגדרים והנחשפים אליו יחויבו לחתום על התחייבות לשמירה על סודיות. המידע ימחק בתום השימוש ולא יאוחר מ-60 יום לאחר קבלתו. אדם שפנו אליו לצורך עידוד התחסנות יהיה רשאי לדרוש שפרטיו ימחקו ושלא יפנו אליו שוב בנידון.

כץ: "המגיפה לא עובדת לפי היגיון"

יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות ח"כ חיים כץ הציג את הצעת החוק ואמר: "המגיפה לא עובדת לפי היגיון. היא מכה איפה שאפשר. בהתחלה הכתה במבוגרים, עכשיו בצעירים. החנויות סגורות והכלכלה נפגעה- אצלנו ובכל העולם. אנחנו שנבחרנו על ידי העם לנסות ולשפר את איכות חייהם צריכים לדאוג לקבל החלטות. לצערי עד היום הממשלה לא נקטה בצעדים קשים ולכן אנחנו עם 5,605 מתים. אם היינו נוהגים אחרת לא היינו מגיעים למספרים האלה. החיסונים חייבים להיות, והחוק הזה נועד להעלות את כמות החיסונים בקרב אלה שנדמה להם שאולי לא צריך להתחסן.

שואלים אותי איפה הפרטיות. האם ערך הפרטיות חשוב יותר מערך החיים? בוועדה הורדנו מהצעת החוק העברת נתונים על ילדים ועל אנשים שקיבלו שתי מנות חיסון. המידע יעסוק רק באנשים שרשאים להתחסן ולא עשו זאת. לא מדובר בכל המידע הרפואי, רק התחסן או לא התחסן, שום דבר מעבר לזה. חודשיים לאחר ההעברה יושמדו כל הנתונים. אף אחד לא רשאי לסכן את החיים של מישהו אחר כי הוא רוצה ללכת למסיבה או להפגין. קדושת החיים היא מעל הכל".

זנדברג: היד קלה מדי על ההדק

ח"כ תמר זנדברג אמרה: "אני קוראת לציבור להתחסן ואין ספק שעידוד החיסונים זה המבצע החשוב ביותר כרגע במדינת ישראל, זו דרך המלך ליציאה מהמגפה. עם זאת, היד קלה מידי על ההדק בהעברת חוקים שכוללים פגיעה בפרטיות של אזרחים, במקרה הזה העברת מידע רפואי אישי ורגיש, מבלי שמוצו כל האפשרויות האחרות. לא ראיתי קמפיינים של הסברה ועידוד להתחסנות, העברת מידע מעצימה ומחזקת לציבור. העברת נתונים כאלה זה מדרון חלקלק והוא עלול להגיע לגורמים אינטרסנטים רבים. יש פה סכנה לפגיעה באמון הציבור".

ח"כ מרב מיכאלי פנתה לראש הממשלה ואמרה: "הכישלון בטיפול במגיפה הוא שלך ועל הידיים שלך. מספר אדיר ונוראי של אבידות, חולים, תלמידים שלא למדו ולא פגשו חברים שנה, מאות אלפים שאיבדו את פרנסתם ללא אופק לשיקום כלכלי. אתה מנסה להסתיר הכל ביחסי ציבור והסתרה של מידע ששייך לאזרחים, והיום אתה לוקח לאזרחים את הזכות לפרטיות על המידע הרפואי שלהם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
מדינה פח אשפה...
עידן נוריאל | 24-02-2021 13:27
מדינה פח אשפה
2
קצת מוגזם להפיל...
מירי | 24-02-2021 14:07
קצת מוגזם להפיל הכל על נתניהו. גם אם עשה טעויות בשיקול לדעת יש לזכןר שזו מחלה חדשה שלא ידוע עליה כמעט כלום. בסוף אשמים כל האנשים שהיו צריכים להיות בבידוד ויצרו למסיבות והדביקו. וכל החולים שהפרו בידוד, וכל המזלזלים שלא התחסנו ובמוסף זלזלו בחיי אחרים. במדינה שלנו האנשים לא יודע לשמור על כללים, חצופים ועזי פנים,כמו שאמרו אלו זקנים אז, לא נורא אם הם מתים. העיקר תנו לנו לצאת לבלות לחגוג ולקנות
תצאו לחגוג...
מישהי | 24-02-2021 16:40
תצאו לחגוג . אתמול שמעתי על אשה של פעמיים שלושה שבועות אחרי החיסון השני . על המטוס חולים בקורונה אז יאללה להירגע אף אחד לא הורג אתכם אולי זה ההיפך ?
3
כאיש ימין מובהק...
ימני שחושש מהחיסון | 24-02-2021 14:08
כאיש ימין מובהק אני מתבייש שרק בשמאל מבינים את חשיבות זכויות האדם על גופו ופרטיותו. אני לא מאמין שאני אומר זאת אבל כנראה שלראשונה מזה כ40 שנה אני שוקל ברצינות הצבעה לשמאל.
4
תעזבו אותנו בשקט...
Igii | 24-02-2021 16:23
תעזבו אותנו בשקט עוד מעט תראו שהחיסון הזה רק מזיק לא בטוח לא יעיל תמשיכו להפעיל לחצים דרך התקשורת הרבנים נכנעים לזה האמת יוצאת לאור יש לנו סבלנות לא נתאבד עם חיסון כזה
5
סין זה כאן....
דיקטטור הגדול | 25-02-2021 0:45
סין זה כאן.