אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביהמ"ש העליון הכשיר השתלטות בדואים בנגב

בית המשפט העליון דחה עתירה של יהודית בעלי קרקע פרטית שביקשו לקצוב זמן לפינוי אדמתם עליה הוקמו מאות מבנים בפזורת ביר הדאג'. רגבים: "עוולה משפטית זועקת לשמים"

ביהמ"ש העליון הכשיר השתלטות בדואים בנגב
  רגבים

בית המשפט העליון דחה אתמול (שני) ערעור שהגישו בעלי קרקע יהודים, עליה הוקמה הפזורה הבדואית הבלתי חוקית באזור ביר הדאג'.

יותר מאלף משפחות בדואיות פלשו מאז שנות ה-2000 לאדמות מדינה ולקרקעות פרטיות באיזור קיבוץ רביבים, ומסרבים להסדרי הפשרה הנדיבים שהציעה המדינה. בעלי הקרקע מנהלים מזה כעשור הליך משפטי המבקש לקצוב למדינה לוח זמנים קצוב לפינוי הקרקע.

עוד באותו נושא

הרשות הפלסטינית נטעה עצים בשטחי אש של צה"ל

בניגוד גמור לפסקי דין רבים של בג"ץ, שהורה למדינה לפנות בתוך זמן קצוב בניה יהודית על קרקעות בבעלות ערבית פרטית, קבעו השופטים גרוסקופף, מזוז ווילנר כי "זכות הקניין של המערערים בחלקה הפרטית אינה מוחלטת ואינה עומדת לבדה", וכי הפרשה אינה נמנית "עם אותם מקרים חריגים וקיצוניים המצדיקים התערבות שיפוטית במדיניות הרשויות האמונות על אכיפת דיני התכנון והבנייה".

פזורת ביר הדאג' החלה להתפתח בשנות ה-2000, לאחר שהמדינה העבירה 15 משפחות מאזור רמת בקע ויישבה אותם באופן זמני על אדמות מדינה ליד קיבוץ רביבים. בתוך זמן קצר, מאות משפחות משבט אל עזאזמה השתלטו על כאלפיים דונם בבעלות פרטית ואלפי דונמים נוספים בבעלות המדינה, ובנו מאות מבנים לא חוקיים.

על פי תנועת רגבים, פזורה זו מוכרת כאחד ממעוזי הפשע בדרום, ונחשבת כבר שנים רבות לאקס טריטוריה עבור רשויות החוק, שנכנסות למקום לעיתים רחוקות. הנאשם בפרשת המעשה המגונה בילדה בת ה-10 הינו תושב ביר הדאג', ותושביה קשורים לתעשיית הסמים בשטחי האש של בסיס צאלים הסמוך, כמו גם לתופעת גניבות התחמושת מצאלים ומלוחמי צה"ל.

בשנת 2003 החליטה המדינה להקים לפולשים יישוב חוקי ומוסדר על אדמות מדינה. לכל משפחה הוצע מענק של מאות אלפי שקלים ומגרש בגודל חמישה דונם (!), אך אלו לא הסכימו להתפנות.

בעלי הקרקע, יחד עם תנועת רגבים, עתרו בשנת 2013 לבית המשפט המחוזי בדרישה לקצוב למדינה לוח זמנים לפינוי, אך לאחר הצהרת המדינה כי מתנהלים מגעים לפינוי בהסכמה דחה בית המשפט את העתירה, וערעור שהוגש לעליון בשנת 2015 נדחה אף הוא ללא כל נימוק.

עתירה נוספת הוגשה לאחר שמנכ"ל רשות הבדואים, יאיר מעיין, הצהיר במכתב רשמי כי כשלו כל מאמצי ההידברות לפינוי בהסכמה.

בעלי הקרקע הוכיחו שוב לבית המשפט, כי מאז העתירה הראשונה הוקמו מאות מבנים נוספים על אדמתם, ואילו האכיפה הדלה שביצעו הרשויות, התמקדה באדמות המדינה, שהצליחה לחתום על 6 הסכמי פינוי בלבד מתוך יותר מ-1000 משפחות.

גם עתירה זו נדחתה, חרף הודאת המדינה כי אין באפשרותה לצפות מתי יושלמו הליכי האכיפה במתחם כולו ובחלקה הפרטית בפרט.

כאמור, אתמול בית המשפט דחה את הערעור השני שהגישו בעלי הקרקע. "מצב הדברים במתחם ביר הדאג' בכלל, ובחלקה הפרטית במיוחד, אינו מתקבל על הדעת", כתב השופט גרוסקופף בפתח פסק הדין. "המדינה אינה יכולה להסכין למצב דברים לפיו יתקיימו בתחומה אזורים בהם "איש הישר בעיניו יעשה"", וכי גם בחלוף עשור "היום בו יוכלו לממש את זכויותיהם בחלקה הפרטית לוט בערפל".

עם זאת, סירבו השופטים לקצוב למדינה מועד סופי לפינוי. "זכות הקניין של המערערים בחלקה הפרטית, אשר על הפגיעה בה אין חולק, אינה מוחלטת ואינה עומדת לבדה. מולה ניצבת מדיניות המדינה להסדיר באופן ראוי את ההתיישבות הבלתי חוקית במתחם ביר הדאג', כחלק מהמאמצים הכוללים להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב".

מאיר דויטש, מנכ"ל תנועת רגבים אמר בתגובה לפסק הדין: "מעבר לעוולה המשפטית הזועקת לשמיים מול מקרים הפוכים בהם בג"ץ הורה למדינה לפנות התיישבות יהודית באופן סיטונאי, הרי שברור כיצד המדינה במו ידיה יוצרת פה אקס-טריטוריה שמתפוצצת לכולנו בפנים. הסיפור המחריד של אונס הילדה וסדרת הפריצות לבסיסי צה"ל על ידי תושבי ביר הדאג' מדברים בעד עצמם".

חיים גולובנציץ, מבעלי הקרקע אמר כי "אי אפשר לקבל מציאות שבה בית המשפט העליון שוב לא נותן לנו לממש את הזכויות הקנייניות שלנו. אני בטוח שאם הקרקעות היו באזור חיוג 03, פסק הדין היה שונה לחלוטין. זה המשך ישיר ומביש לאזלת היד של המדינה באזור הדרום".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
ימח שמם של שופטי בג''צ
ארגון מקלל השופטים | 23-02-2021 18:59
''וְלַמַּלְשִׁינִים אַל תְּהִי תִקְוָה. וְכָל הָרִשְׁעָה בִּמְדִינַת יִשְׂרָאֵל, וְכֹל הַשׁוֹפְטִים.והַיוֹעֵץ הַמִשְׁפָּטִי וְהַפְרַקְלִיטִים הַמַשְׁחִיתִים, מִשְּׂמאל ְּרֶגַע תֹּאבֵד. וְכָל אוֹיְבֵי עַמְּךָ מְהֵרָה יִכָּרֵתוּ. וְהַזֵדִים מְהֵרָה תְעַקֵּר וּתְשַׁבֵּר וּתְמַגֵּר וְתַכְנִיעַ בִּמְהֵרָה בְיָמֵינוּ. בָּרוּךְ אַתָּה יְדֹוָד. שׁוֹבֵר אוֹיְבִים וּמַכְנִיעַ זֵדִים''.
2
עוד הבנתי מה...
נו אז? | 23-02-2021 19:42
עוד הבנתי מה ההבדל בין הבדואים למתנחלים שבונים על אדמות מדינה ללא אישור ואז מבקשים הסדרה
לא הבנת...
פשוט | 24-02-2021 14:38
לא הבנת , כי אתה 0מול או ערבי שונאי יהודים .
3
בית המשפט לא...
נתנאל | 23-02-2021 19:46
בית המשפט לא הכשיר. הוא רק אמר שאין לו זכות להתערב והממשלה צריכה לעשות מעשה. אבל הבדואים הם החברים החדשים של נהמתניהו והוא מבקש את הצבעתן ולכן ידאג שלא תיפול שערה משערות ראשם.
כשנוח להם, אין זכות להתערב. אבל כשבאמת אין
ישראלי | 27-05-2021 22:00
להם זכות להתערב, הם מתערבים גם מתערבים. השעון מתקתק.
שמאלן עלוב...
מסרס נושכי כריות | 24-02-2021 7:23
שמאלן עלוב לך חזרה לבן הזוג שלך ארור כל שוכב עים גבר מישכבי אישה ואימרו אמן,
4
רשעים ארואים חלק...
ינון | 23-02-2021 21:56
רשעים ארואים חלק מהם,איך אמר הרב מאזוז לחיות -אל תהיי חיה.
5
עוכרי ישראל מתחילים...
אורי | 24-02-2021 7:26
עוכרי ישראל מתחילים ממיגדל השן,מדושנים ומשכורות ללא כל הגבלה,עושים ככל העולה על רוחם כי אין מעלהם אבן רחיים,לא ימשך עוד הרבה זמן רק ענין של זמן מועט,ומשיח צידקנו יתגלה והמדושנים ילכו לאבדון לכל הרוחות,ממשיכים להיתפלל,לביאת משיח,אמן
6
טרור בדווי בדרום...
עוצמה יהודית | 24-02-2021 14:36
טרור בדווי בדרום לללא מענה . מבריחים נשים מעזה והרשות כדי להשריץ כמה שיותר ילדים (עח הביטוח לאומי) ולהשתלט על אדמות המדינה . הילדים הלל שונאי ישראל מבטן אימם , הם פצצה מתקתקת לעתיד המדינה היהודית . לא די שלא מנסים לעצור את הסכנה הזו , אלא שפוליטיקאים נוהרים אליהם לקבל תמיכתם בקלפי . אוי ואבוי לנו .
7
להעביר את בית המשפט העליון ואת כל שופטיו
אביחי | 24-02-2021 19:55
לפזורה הבדוואית, ללא אפשרות לצאת מהמקום עד שיפסיקו להיות שופטים בישראל
8
הטרור הוא לא בדוואי.
יאיר | 24-02-2021 19:57
הטרור הוא של שופטי העליון-בגץ הפועלים בניגוד לחוק, תוך החלטות פוליטיות בצורה לא שויונית אפילו לכאורה. ראוי לשים אותם כולם בתא יחד עם יכגאל עמיר או במקומו