אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה הגבול? המבחן המוסרי לציונות הדתית

האם אין גבולות מוסריים, גם כשמדובר במטרות פוליטיות? אך נראה שיחסו של הציבור לדמות נוספת שתמכה ברצח של ברוך גולדשטיין, מעידה שהשינוי רחב יותר ולא רק לתחום התכסיסנות הפוליטית

מה הגבול? המבחן המוסרי לציונות הדתית
  צילום: פלאש 90)

פעם חשבנו שמי שתולה על קיר ביתו תמונה של ברוך גולדשטיין, אדם שרצח עשרים ותשעה ערבים במערת המכפלה בפורים על קיר ייפסל בעיני הציונות הדתית, אבל כנראה שהזמנים השתנו.

איתמר בן גביר מראשי מפלגת עוצמה יהודית שתלה תמונה כזאת בביתו נחשב בעיני רבים כשותף ראוי.זה קרה עם רפי פרץ בסבב הבחירות הקודם; זה קורה שוב בסבב הבחירות הקרוב, עם מפלגת הציונות הדתית, עוצמה יהודית ושותפתה נעם, ובתמיכת הרב טאו והרב דרוקמן. דומה שרתיעה מוסרית מהתמונה בביתו של בן גביר אינה חלק מהשיקולים.

עוד באותו נושא

4 שלבים: כך עיצב הרב צבי יהודה את הציונות הדתית


18

יש הטוענים כי מדובר בהסכם טכני שעשוי למנוע איבוד קולות. עדיין, הטוענים אינם רואים בתחבולה הזאת בעיה מוסרית או דתית. האם אין גבולות מוסריים, גם כשמדובר במטרות פוליטיות? ואולם, יחסו של הציבור לדמות נוספת שתמכה ברצח של ברוך גולדשטיין מעידה שהשינוי רחב יותר ולא תחום לתכסיסים פוליטיים.

סמוטריץ' ובן גביר (צילומים: יוסי אלוני ויונתן זינדל, פלאש 90)

הרב יצחק גינזבורג זוכה בשנים האחרונות לכבוד ולפרסים, אף שכתב בשבח ברוך גולדשטיין והוא אינו דמות פוליטית. החשש הוא שהציבור הדתי איבד מעמדתו המוסרית ולפיה אין לרצוח ערבים חפים מפשע ויש להוקיע את מי שעשה כן. נבחן את הערכים העומדים מאחורי הגישה הקיצונית הזאת מבעד להגותו של גינזבורג, הגות שהיא עיוות של היהדות.

"ברוך הגבר"

הרב יצחק גינזבורג כתב מאמר בשם "ברוך הגבר", ושם טען שגולדשטיין קיים חמש מצוות: קידוש השם, הצלת נפשות, נקמה, ביעור הרע, ומלחמה על ארץ ישראל. היה אפשר לחשוב שבעקבות מאמר כזה, הרב גינזבורג יהיה מוקצה בעיני הציבור הדתי, ואולם בשנה שעברה המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר אילן ערך יום עיון לכבוד ספריו בנושא תורה ומדע, והוא קיבל פרס מהקתדרה לתורה וחכמה בגבעת שמואל.נראה שתמיכתו ברצח חפים מפשע לא הייתה חלק משיקולי הפרס.

הרב יגאל אריאל כתב מאמר קצר וקולע בכתב העת של צהר ("גדולה נקמה או גדולה אהבה" גיליון א תש"ס) נגד האידאליזציה של הנקמה שבאה לידי ביטוי בכתבי הרב גינזבורג.

הוא מנטרל את הרומנטיזציה שעשויה להיות בהקשר של נקמה בגויים. הרב אריאל מזכיר ארבע נקודות. הראשונה, גם נקמה מוגבלת ודורשת הקשר ספציפי ונימוקים. השנייה, המקורות שמשבחים נקמה מתייחסים לנקמת אלוהים ולא למעשי בני אדם. הצדיק אינו יוזם את הנקמה, אלא מביט במעשי אלוהים. השלישית, ההנחייה שלפיה עלינו להידמות לריבונו של עולם מתייחסת למידת הרחמים, ולא למעשי קנאה ונקמה. הרביעית, נקמה עלולה לפתח באישיות שחיתות מוסרית לטווח ארוך, ויש לבחון אם המניעים טהורים ולשם שמיים.

הרב גינצבורג (צילום: תומר נאמבורג/ פלאש 90)

הרב גינזבורג, כמו פרשנים רבים אחרים מנסה להסביר את המניעים לנקמה. ראשית, הוא כותב ש"המעשה הזה לא היה 'פן אחר' של אישיותו, אלא השתלב לגמרי ב'אידישקייט' שלו" כלומר, הוא לא טוען שמדובר באדם בעל זכויות בהיותו רופא ותלמיד חכם, שלמרבה הצער עשה מעשה נפשע, אלא שהטבח ממחיש ומבטא את יהדותו של האיש.

שנית, בסיפור שמעון ולוי בשכם הוא שהרצח אינו במטרה לבער את הרע, אלא כדי להחזיר את גאוותו של הקורבן. אי אפשר שלא לחוש אי נוחות לנוכח הפרשנות המעוותת הזאת. הרעיון של זקיפות הקומה של העם כמעט שאינו מוזכר בחז"ל.

נקודה שלישית, גינזבורג מסביר את שליטת ישראל באומות העולם בשתי דרכים: רחמנותו של עם ישראל, או הפחד מפני עם ישראל. הוא מתעלם לחלוטין מדינים המבוססים על דרכי שלום וקידוש השם של הנהגה מוסרית. לדעתו, בזמן ריבונות יהודית השיקולים הם רחמים או פחד, ולא ערכים יהודיים. זוהי פרשנות מעוותת של המקורות, שהרי בחז"ל כתוב שגז הגוי חמור מגזל ישראל בגלל חילול השם. הדברים נכונים במצב של גלות ושל ריבונות כאחד.

מעוות את היהדות ואת ערכיה

זו אינה הפעם היחידה שגינזבורג מפרש בצורה מוטעית מקורות ופרשנים. גינזבורג טוען שהמפרשים מצדיקים את מעשה שמעון ולוי בשכם וחמור, ואומר שהסיבה היא אינה על זנות, אלא על כבודה של בת ישראל. ואולם, עיון במפרשים מראה שגינזבורג טועה. רבים מהם פוסלים את המעשה, וגם אלה שכן תומכים בו אינם כותבים שחילול כבוד בת ישראל הוא סיבה מספקת להרג של עיר שלמה.

הרמב"ם, למשל, כותב שהסיבה להרג כל האנשים הייתה משום שלא דנו את שכם וחמור. בעל אור החיים טוען שרבים נהרגו משום שיצאו להגן על שכם וחמור, ולא משום שדינם היה מוות לכתחילה. רק המהר"ל מתיר להרוג את אנשי העיר משום שמדובר במלחמה בין שני עמים, וכזאת מטבעה שגם חפים מפשע מתים.

הרמב"ן כותב שאפשר להבין את מעשה שמעון ולוי משום שזו הייתה עיר של עובדי עבודה זרה, אך בה בעת כותב שאין להצדיק את המעשה. זהו חילול השם, כותב הרמב"ן, ולא קידוש השם.

הרש"ר הירש אפילו מגנה את המעשה וכותב ששמעון ולוי לא חסו על מי שהיו חסרי מגן. הוא כותב שהסכנה העיקרית ממעשה כזה נשקפת רק בזמן פריחתו של העם היהודי, כאשר הוא מהווה קבוצה חזקה. דווקא אז, יש להיזהר מאלימות יתרה, ויש להקפיד על כבודו של העם. קשה למצוא אחד מהפרשנים שמתייחסים לכבודה של בת ישראל כסיבה להרג.

הרב גינזבורג הוא אדם שמעוות את היהדות ואת ערכיה. הוא מעלה על נס מעשים של נקמה ואלימות. לקשור את דבריו יחד עם ערכי היהדות – פירושו לזעוק חילול השם. ואולם, עדיין יש מי שחולקים כבוד ופרסים למי שמצדיק רצח של חפים מפשע. יש לקוות שאלה יחזרו בהם מהמעשה ויכו על חטא. הציונות הדתית צריכה להחרים את האיש ואת הזרוע הפוליטית שלו. הפסד הקולות הזה הוא רווח מוסרי נקי.

 

הרב יצחק בלאו הוא ראש ישיבת אורייתא

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
26 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
מי מעז לפתוח את פי האתון שלו כנגד צדיק
חיים | 23-02-2021 17:36
הרב גינזבורג מלאך. איך אפשר לתת להשתלח בו?
גם מלאך חבלה הוא מלאך...
מלאך | 28-02-2021 17:31
מלאך? אולי שרף?
2
לרב יצחק בלאו
ישראלית | 23-02-2021 17:41
כנראה שאין לך האומץ ואולי גם היכולת להתמודד מול הרב גינזבורג פנים אל פנים. זו לא דרך התורה.
3
הרב גינזבורג
יהודי טוב | 23-02-2021 17:44
הלילה ליל יום רביעי שיר של יום אל נקמות ה' לצערנו יש כמה שהורידו כל מיני פסוקים מהתנך גדולה נקמה שניתנה בין שתי אותיות רק השבוע מצויין יום פורים שנחגג על הרג שונאי ישראל ויש עוד תאריך שמוזכר במגילת תענית השבוע ביג אדר יום ניקנור שהצר לישראל ונקמו בו וקצצו את ידיו ורגליו
4
עוד רקדן מה...
שמעון | 23-02-2021 17:56
עוד רקדן מה יפית
5
מה עדיף?
שלמה | 23-02-2021 18:00
מה אתה מעדיף רשימה שיש בה אדם אחד לדברך בעייתי או רשימה שיש כמה וכמה אנשים בעייתים (תומכים בלהטב, ברפורמים, בנישואים אזרחיים, וכ'ו...) ושלא מתנגדת להקים ממשלה עם אנשים שהם נגד מדינה יהודית , עם אנשים שהלכו לקבר של ערפת, עם אנשים שתומכים בארגונים שפועלים נגד צהל. אז איזה רשימה אתה מעדיף????????
6
עוד אחד שמתיימר...
חסיד | 23-02-2021 18:01
עוד אחד שמתיימר להיקרא רב.. של נעליך בפני הרב יצחק!
7
צ
יהודי | 23-02-2021 18:05
ראשית יהיה מענין לשמוע מה הגבולות שלך לימינה....להטב רפורמים גיור מזוייף ועוד ועוד...........יש לך שבוע לבחור.........לגופו הלוואי שהייתה לך נאמנות לתורה לעם ולארץ כפי שיש לבין גביר.
8
א. הרב הראשי...
משיב | 23-02-2021 18:48
א. הרב הראשי אברהם שפירא אמר שיש דברים שרעבלך לא יכולים לדבר,אז למה רעבלך קיבל מדור לדבר? ב. גם אם יש מחלוקת מדברים בכבוד ביחוד על גדול ממך. ג. הייתי בליל תענית אסתר אותה שנה ושמעתי את צעקות הטרוף איתבח אל יהוד. כנראה שמי שרוצה לטבוח יהודים הוא חף מפשע... ד.כדאי שתרגע לפני שאתה מושך בעט...
9
תקווה-ימינה = מפלגת...
יוסף בן אליה | 23-02-2021 19:09
תקווה-ימינה = מפלגת שלטון , כרגע 27 מנדטים ,(ליכוד 28 כרגע) ויכולים להגדיל עד לפחות 32-36 אם , עובדים נכון , צריכים להצהיר שאם יש רוטציה (נפתלי וגדעון שני צדדים של אותו מטבע ממש)תהיה רק בין נפתלי וגדעון ראשון מי שהכי הרבה מנדטים, תקווה-ימינה : מפלגת שלטון ימנית , מוסרית ופעמיים יותר קלין-מן מיאיר , כי יאיר קלין-מן מבחינת החלק הדמוקרטי רק , גדעון ונפתלי קלין-מן מבחינת הדמוקרטי והיהודי , מדינה יהודית ודמוקרטית . האלטרנטיבה לליכוד( ביבי גם לא קלין -מן דמוקרטי (המשפט), וכל שכן לא קלין-מן יהודי (פחות דתי מגנץ ואפילו מיאיר (יאיר שומר כיפור) תקווה-ימינה : מפלגת שלטון , תקווה (הצד לך ביבי מהמטבע) תשתה מנדטים ממחנה לך-ביבי כי רק תקווה-ימינה , מפלגת שלטון עם 27 מנדטים אלטרנטיבה אמיתית לביבי . ימינה (צד ימני של המטבע ,מסורתי ועם יותר נציגים מזרחים ב% מהליכוד תשתה מנדטים ממחנה הימין כולו כולל חרדים כי תקווה-ימינה היא מפלגת שלטון דמוקראטית , נקייה , מסורתית ואפילו מזרחית יותר מהליכוד וכמובן רעננה , אפילו בבגץ(מועצת הזקנים) , (אפילו דוד המלך שלט עד גיל 70) בני 70 , לא מכהנים וכל שכן שלא מתחילים קדנצייה חדשה , שלום וברכה מאת יוסף בן אליה
10
התגובות כאן רק...
משפשף את העיניים | 23-02-2021 19:19
התגובות כאן רק מחזקות את הנחת היסוד של הרב בלאו : משהו יסודי מאוד השתנה במיגזר הסרוג. אולי מלכתחילה הציונות הדתית נעה בין שני קטבים - ועתה הגיעה אל קוטב הגזענות, הכוחניות הגסה, האלימות וההתבהמות תוך התעלמות מערכי מוסר בסיסיים. נקווה שבמהרה בימינו תחזור לאיזון ותיקח בחשבון גם ערכים של חברה שפויה ומאוזנת.
11
חוצפא יסגא
איתן | 23-02-2021 19:37
עוד רב פורים תורן בדיחה מהלכת. מה לרב כותב המאמר אצל הרב גינזבורג שליטא. אין בכלל ערך ביניהם והוא עוד מעז לכתוב כך בלי ענווה בלי כבוד תורה ידע הציבור ויתרחק מכאלה רבנים. פוליטיקה דוחה את התורה ?? בושה!!
12
פשוט לא חושבים שהערבים חפים מפשע
זאב | 23-02-2021 20:56
יש פה מלחמה בין שני עמים. ויהודים חפים מפשע מותר לרצוח ? אלא שבעיני השמאל אין יהודים חפים מפשע וניתן להבין מחבלים כי נלחמים בשביל החירות של עמם (ברק אמר זאת במפורש) . מדוע אז שהערבים לא יהוו קולקטיב גם הם לעניין זה ? כן יש להם זכות להגדרה עצמית בשביל לקבל מדינה ? ואפס אחריות לאומית על מחבלים שנתמכים עי הממשלה שלהם ? פשוט דם יהודי לא חשוב בעיני השמאל וזהו .הכותב מתחיל בבלבל במוח על מוסר עם חוסר מודעות עצמית
יש לך בעיה בהבנת הנקרא ?
זאב | 24-02-2021 11:04
מה לא בסדר איתך בן אדם ? מה זו הדיסקלקציה הזו שלך ? אתה לא מבין שאני אומר לך שהם לא חפים מפשע ? זו המשמעות של אחריות קולקטיבית . אם הממשלה שלהם לא מסגירה לנו את הרוצחים ( ועוד מתגמלת אותם) אזי זה שקול לכך שהם שלחו אותו ואז כל העם הפלשתיני כולו פשע כנגדנו וזה אומר שכל פרט ופרט פשע כנגדנו ומותר להרוג אותו. הסייג היחיד מבחינתי שהממשלה תריכה לעשות את זה ולא אנשים פרטיים אחרת יהיה כאוס. אלא שאם הממשלה לא עושה כלום אז זה יקרה ממילא. אל תצפה שאנשים ישבו מהצד בזמן שמשפחותיהם נרצחים בעוד שלבני משפחת הרוצח שלא מתנערת ממנו ולא משתפת פעולה איתנו להביא אותו לדין, לא קורה כלום. כל זה נכון על אחת כמה וכמה שלפי תפיסת המוסר של הפלשתינאים זה מותר ( נקמת דם) אז בטח שאין מוסר כלפי חסרי מוסר ( זה עקרון מוסרי כללי. אין מוסר ביחס לבעח).
, לא...
על מוסר ועל עיוורון | 23-02-2021 21:24
, לא הבנתי : אם יש לערבים כעם אחריות לאומית למחבלים היוצאים מתוכם - מותר להרוג ערבים חפים מפשע כנקמה או עונש על מעשי מחבלים ? זו התפיסה המוסרית שלך ? חפים מפשע יומתו על חטאי הפושעים ?
13
מי ה0 הזה שמדבר על נשיא הדור ככה?
אבישי | 23-02-2021 21:22
עוד מזרוחניק תינוק שנשבה בקליפות המדינה הציונית. רחמנות על החצוף הזה
14
ניכרים דברי אמת....
שמואל | 23-02-2021 22:10
ניכרים דברי אמת. בעבר חלק מהרבנים באמת החרימו את הרב גינזבורג, אולם בשנים האחרונות דבריו נשתכחו מליבם של רבים. מה לנו יותר מכך שהרב יגאל אריאל, שאיננו חשוד בשמאלניות או התייפיפות, הסביר שהרב גינזבורג כותב דברים שאינם עפ התורה.
15
סתם מתנשא עם...
בבר מבבר שבע | 23-02-2021 22:58
סתם מתנשא עם חוטם בשמי שמים
נכון מאוד
הרב יצחק בלאו | 25-02-2021 16:48
צודק
16
רב של פייסבוק. למה מי אתה בכלל?
אליה | 24-02-2021 0:45
עוד איזה אברך שחושב שהוא מבין משהו
17
כתבה ממש לא...
א | 24-02-2021 2:12
כתבה ממש לא ראויה, כתיבה כל כך לא מכבדת, זלזול בתלמיד חכם גאון חסיד וצדיק, חובת מחאה, בושה!
18
הבעיה העיקרית היא...
נו באמת | 24-02-2021 7:46
הבעיה העיקרית היא שהציבור איבד שליטה על מנהיגיו. כל דיקטטור שמזהה הזדמנות מתיימר להנהיג את הציבור
19
ברוך גולדשטיין צדיק...
הלל ישראלי | 24-02-2021 14:43
ברוך גולדשטיין צדיק וגיבור, חיסל מחבלים רשעים. מי שאינו מבין, שעם ישראל צריך להילחם באויביו, נמצא בעצמו בבעיה מוסרית.
20
המבחן המוסרי של מי ?
יאיר | 24-02-2021 23:05
האם הכותב היה מתנגד לשבת בקואליציה עם יצחק רבין שירה בתותח על אלטלנה בה היו ונרצחו יהודים, או עם מפקדי השבכ שגייסו שמפניה ושיעירו מראש שרבין ירצח על ידי תימני מהרצליה ? אז מהיכן אתה מעיז לכנות השקפותיך כנגועות במוסריות יהודית ?
21
אם בלאו ראש ישיבת אורייתא
בן מאיר | 24-02-2021 23:10
לא הייתי ממליץ לשלוח שם תלמיד ללמוד בישיבה הזו לא אוריתתא ולא מוסר כל המהלך כנראה ב-לאו... מאד לאו
22
מרוב עצים לא...
יהודי | 28-02-2021 19:07
מרוב עצים לא רואים את היער