אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: מפרץ במתנה ליום ההגנה

בט' באדר הגיעו חטיבת הנגב וחטיבת גולני אל אום רשרש ושחררו אותה במבצע האחרון של צה"ל במלחמת העצמאות. העיר נקראה אילת והונף בה דגל הדיו המפורסם

היום בהיסטוריה: מפרץ במתנה ליום ההגנה
  צילום: מיכה פרי/דו"צ

היום בתאריך העברי: ט' באדר – יום שיחרור אילת

בניגוד להחלטת האו"ם בתוכנית החלוקה, שכמעט כל הנגב ייכלל בשטח המדינה היהודית. טענה מדינת ירדן (שאז נקראה עבר הירדן) לשליטה על אזור הנגב, ואף קבעה עובדות בשטח. נראה כי ממלכת עבר הירדן קיבלה עידוד לטענה זו מן הבריטים, אשר היו מעוניינים בשטח רצוף, הנתון להשפעתם, בין עבר הירדן לתעלת סואץ.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: קרב הגבורה שהציל את חיפה

למדינת ישראל הצעירה היה ברור שאין להשאיר בידי הירדנים את הנגב. וכך מבצע עובדה יצא לדרך.

דגל הדיו (מיכה פרי, דובר צה"ל)

מפקד המבצע היה יגאל אלון, מפקד חזית הדרום. במבצע השתתפו שלוש חטיבות גולני, 'הנגב' ואלכנסנדרוני, במבצע השתתף חיל האוויר שיועד להעביר אספקה וכחות נוספים.

ביום ד' אדר תש"ט (49) יצא המבצע לדרך. הכוחות נעו בשני צירים מקבילים לעבר מפרץ אילת חטיבת גולני ממזרח וחטיבת הנגב ממערב. הכוחות הירדנים שראו את תנועת הוכחות נמלטו והשאירו אחריהם כמויות עצמות של נשק ואספקה.

כעבור שישה ימים ביום ט' באדר בשעה שלוש אחר הצהריים הגיע כוח החלוץ של חטיבת הנגב לחוף הים. בטקס קצר הונף דגל מאולתר שלימים נודע כדגל הדיו המפורסם.

צילום: דו"צ באדיבות: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

כמו בכל קרב החל ויכוח קל בין מפקדי החטיבות מי היה אמור להגיע ראשון לאילת אך יגאל אלון יישר את ההדורים. בסופו של יום מפקדי החטיבות היו מלאי סיפוק על הצלחת המבצע ללא הפעלת נשק מצד כוחותינו. מפקדי החטיבות שיגרו מברק משותף:

לממשלת ישראל ליום ההגנה, י"א באדר מגישות חטיבת פלמ"ח וחטיבת גולני את מפרץ אילת למדינת ישראל.

אילת (אום רש רש), ט' באדר תש"ט

י"א באדר יום נפילת תל חי נקבע ליום הגבורה אח"כ שונה שמו ליום ההגנה שצוין בצה"ל וברחבי המדינה.

'עובדה' היה המבצע הגדול האחרון של מלחמת העצמאות. השתתפו בו כוחות גדולים, התקדמותם המהירה למרות התנאים הקשים, התיאום ביניהם ובעיקר ההצלחה נרשמו כולם על שמו של צה"ל דומה היה באותם ימים כי מדינת ישראל הצעירה זקפה קומה.

==

יאיר קליין הוא חוקר היסטוריה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו