אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סופית: נכים לא יצורפו להליך נגד הנגשת מערת המכפלה

בקשת קבוצת נכים וארגון בצלמו להצטרף אל ההליך נגד הנגשת מערת המכפלה נדחתה היום באופן סופי על ידי השופט רם וינוגרד. בנוסף, סרב השופט לסייר באתר בכדי להכיר מקרוב את הבעיות בחלופות ההנגשה

נכים לא יצורפו להליך נגד הנגשת מערת המכפלה
  ארגון בצלמו

השופט רם וינוגרד מבית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (ראשון) באופן סופי את בקשת קבוצת הנכים וארגון בצלמו להצטרף כידידי בית המשפט להליך נגד הנגשת מערת המכפלה, בכדי שקולם של הנכים ישמע כחלק רשמי מההליך.

כזכור, לאחר מאבקים רבים משרד הביטחון אישר את הנגשת מערת המכפלה לנכים, אך הוואקף הירדני יחד עם עיריית חברון שבראשה עומד המחבל המורשע תייסר אבו סנינה, עתרו לבית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים – במטרה לעצור את ההנגשה.

עוד באותו נושא

ראש מועצת קריית ארבע: לחסל את ראש עיריית חברון


10

בשלב המקדמי וינוגרד קבע כי רק "אם בתום הדיון המוקדם ייקבע שיש צורך בהגשת כתב תשובה, תינתן למבקשי ההצטרפות האפשרות להשיב לתגובות ותיבחן השאלה אם יש מקום לצירופם". כעת וינוגרד קבע כי הוא אינו סבור "שצירופם כצד להליך יתרום תרומה נוספת לדיון בעתירה".

בנוסף, וינוגרד דחה את בקשת ארגון בצלמו כי יבוא לסיור במערת המכפלה בכדי להכיר את המציאות התכנונית מקרוב. בקשת ארגון בצלמו באה עקב קביעתו של וינוגרד כי על המדינה להתייחס לחלופות תכנוניות, אשר לדברי ארגון בצלמו אינן אפשריות בפועל.

וינוגרד כתב בהחלטתו כי "תפקידו של בית המשפט לעניינים מנהליים הוא לבחון את חוקיות ההחלטה שיצאה מתחת ליד הרשות המנהלית, תוך מתן משקל מתאים לאמות המידה המשפטיות שנקבעו בהקשר זה".

"בית המשפט אינו רשות תכנון עליונה, ואין הוא בעל הכלים המקצועיים הנדרשים לקביעת החלופה העדיפה מבחינה תכנונית. לפיכך איני סביר שיש מקום לביקור במקום במסגרת הליך זה".

מנכ"ל בצלמו, שי גליק, מסר: "מדובר באטימות חושים וצביעות ממדרגה ראשונה. בעוד השופט פוסל את התכנית של המינהל האזרחי שעברה שלש וועדות תכנון ומנסה לכפות על המדינה מעלון (מעלית קטנה פתוחה, א"ב) שיפגע קשות בציבור האנשים עם מוגבלות ללא כל הבנה בתכניות בניה ונגישות, מסרב השופט לבוא למערה ולראות במו עיניו את בעיית הנגישות ביחד עם אנשי המקצוע – בטענה שאיננו איש מקצוע".

"בית משפט שאזנו וליבו פתוחים למחבלים, אוטם את עיניו למאות אלפי אנשים עם מוגבלות שרצונם לבוא ולהתפלל במערת המכפלה בכבוד. ארגון בצלמו לא יהסס – וככל שבית המשפט המחוזי יפסול את תכנית ההנגשה נערער באופן מיידי לבג"ץ".

ח"כ שבח שטרן מסר: "בהנגשת מערת המכפלה אני רואה חובה כפולה. חובה של מדינת ישראל עבור בעלי המוגבלויות שאינם יכולים להגיע כיום בצורה מכובדת למערת המכפלה, וחובה לאומית לטפל ולדאוג לקברי אבות ואמהות האומה, כבעלי הזכות על מקום קדוש זה".

"בית המשפט שגה, בלשון המעטה, בסרבו לצרף נכים לדיון. כיצד יעלה על הדעת שמחבל, שהיה חלק מחוליית מרצחים בטבח בית הדסה, יהיה מיוצג בדיון, אבל אנשים בעלי מוגבלויות לא?".

שטרן הוסיף: "אנו בכנסת ישראל נמשיך לפעול לטובת הנגשת מערת המכפלה לכל יהודי שחפץ להגיע אליו, ולטובת קביעת הריבונות של עם ישראל במרחבי ארצו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אים וינוגרד היה...
בונדי | 21-02-2021 14:06
אים וינוגרד היה נכה מאה אחוז לא היה מחליט כך,זוהי נכות בראש ולא פיזית, לפעמים רואים במוחש איך יצורים עלובים מיתעללים בעם היהודי,אני ממתין ליום בו יופיע בעזרת השם משיח צידקנו,ונוציא אתכם למישפט על ידי הסנהדרין ולירגום אתכם עד להוצאת הנפשהבהמית שלכם,בקרוב אמן