אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נדחתה העתירה של הבית היהודי נגד הציונות הדתית

ועדת הבחירות המרכזית דחתה את העתירה של הבית היהודי נגד מפלגת הציונות הדתית שדרשה לאסור את השימוש בשם הרשימה. הציונות הדתית: ״אנו שמחים שהעתירה הקנטרנית נדחתה"

נדחתה העתירה של הבית היהודי נגד הציונות הדתית
  צילום: יוסי אלוני פלאש 90 ויח"צ

ועדת הבחירות בראשות השופט עוזי פוגלמן דחתה היום (רביעי) את העתירה שהגישה מפלגת הבית היהודי נגד מפלגת הציונות הדתית, בדרישה כי לאסור את השימוש בשם הרשימה כפי שהתבקש, 'הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ׳'.

השופט פוגלמן קבע כי "הכינוי המבוקש לא יטעה בין הרשימה למבקשת או לרשימה אחרת. המבקשת (הבית היהודי, א"ב) אינה מכונה "הציונות הדתית". לא נטען – ולא הובאו ראיות לכך – שביטוי זה שימש אי פעם את המבקשת או רשימת מועמדים אחרת".

עוד באותו נושא

היועמ"ש: 'הציונות הדתית' – לא שם מטעה למפלגה


10

"ההטעיה הנטענת כאן היא בנוגע לזיהוי הרשימה לא עם רשימה אחרת, אלא עם ציבור מסוים: לדברי המבקשת, הרשימה מציגה עצמה כאילו היא היחידה שמייצגת את ציבור הציונות הדתית".

פוגלמן קבע כי מבחן הוודאות הקרובה להטעיה לא חל במקרה של שם הרשימה שביקש סמוטריץ', מכמה סיבות. הראשונה כי הכינוי המבוקש עוסק בקבוצה חברתית, ולא פוליטית כך ש"אינו אומר דבר על תוכן פוליטי שמיוחס לה. זהו שם גנרי, רשימות שונות רשאיות להשתמש בו במקביל, ואין לנכס אותו לאחת עד כדי כך שאחרים לא יוכלו להיקרא בו".

השופט קבע כי "כקבוצות רבות אחרות באוכלוסייה, הציונות הדתית היא רבת פנים וגוונים". וכי מפלגות שהייחוד שלהן היה כי הן מפלגות ציוניות דתיות, "התמודדו בעבר בבחירות הן מהצד הימני של המפה הפוליטית, הן מצידה השמאלי. לכן הסיכון להטעיה כאילו הרשימה (של סמוטריץ', א"ב) מייצגת את כל פלגי הציונות הדתית, נמוך".

פוגלמן מוסיף כי כבר בבחירות לאסיפה המכוננת של מדינת ישראל, אושרו רשימות עם "כינויים ובהם שם של קבוצה חברתית". בנוסף, כיוון שהשל של בצל אל סמוטריץ' הוא חלק משם הרשימה, "הסיכון להטעיה בשם גנרי שלקבוצה חברתית מצטמצם עוד יותר".

לאחר דחיית העתירה, אישור השם באופן סופי יתבצע כאשר ועדת הבחירות המרכזית תדון באישור רשימות מועמדים. פוגלמן הדגיש כי "עמדתי היא שאין בכינוי המבוקש כדי להטעות, ולכן ועדת הבחירות המרכזית רשאית לאשרו".

במפלגת הציונות הדתית מסרו בתגובה: "אנו שמחים שהעתירה הקנטרנית נדחתה. רשימת הציונות הדתית המגוונת והמאוחדת תמשיך ותדאג לציבור הדתי לאומי, ערכיו, מפעליו וצרכיו ותוודא שתקום פה לאחר הבחירות ממשלת ימין אמיתית שלא מניחה שום אחד מערכיה בצד הדרך".

מנדלבליט בעד סמוטריץ: 'הציונות הדתית' – לא שם מטעה למפלגה

כפי שפורסם לראשונה בסרוגים, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיב (ראשון) לעתירה, כאשר לעמדתו אין מניעה לשימוש בשם המפלגה. לדבריו, אין מקרה של הטעיית הציבור בשם הנבחר.

בחוות הדעת מנדלבליט הזכיר את פסק הדין מבחירות 2009 לגבי מפלגת הירוקים. "בעניין זה קבע רשם המפלגות, כי בחינת שמות המפלגות זו לצד זו אינו מעלה ודאות קרובה להטעיה, באופן המצדיק פגיעה בחופש ההתאגדות של מפלגת התנועה הירוקה ומניעת רישומה בשם זה".

לדבריו של היועמ"ש, "המבחן הקובע לעניין הטעיה ביחס לכינוי או אות הניתנים לרשימת מועמדים הוא מבחן של ודאות קרובה להטעיית הציבור. בהתאם לכך, יש לאסור על המשיבה לעשות שימוש בכינוי 'הציונות הדתית' רק אם קיימת ודאות קרובה כי הדבר יוביל להטעיית ציבור הבוחרים".

היועץ המשפטי הסביר כי "הכינוי 'הציונות הדתית' הוא כינוי גנרי המתייחס, בהקשר ענייננו, לציבור בוחרים מסוים במדינת ישראל. כפי שכבר נפסק בעניין (מפלגת, א"ב/א"א) הירוקים, אין לאיש זכות להשתלט על שם גנרי או לנכס אותו לעצמו – והדברים נכונים הן למי שכבר עשה שימוש בשם הגנרי, הן למי שמבקש למנוע את שימושם של אחרים בשם זה. לפיכך, אין מקום למנוע מן המשיבה לעשות שימוש בכינוי 'הציונות הדתית'".

עוד ציין בסיכום כי "בענייננו אין חשש להטעיית בוחרים, בוודאי לא ברמת ודאות קרובה, שכן הכינוי המלא של המשיבה הוא 'רשימת הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ". נראה כי עובדה זו מאיינת במידה רבה את חששה של המבקשת, לפיה יסבור הציבור כי יש רק רשימת אחת המייצגת את כלל הציונות הדתית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
יופי של כתבה
צבי גלנט | 17-02-2021 15:32
מוסיפה המון מידע מעבר למה שנכתב בכותרת
2
למי שלא הבין,...
רק לא סמוטריץ | 17-02-2021 16:21
למי שלא הבין, יש זהות אינטרסים בין המערכת המשפטית לסמוטריץ ובן גביר, כאשר הציונות הדתית מתוארת כקבוצה טרוריסטית כהניסטית בלתי לגיטימית ובכך מעלימים את הציונות הדתית ככח תרבותי ופוליטי מוביל בישראל
כמו שהאנטישמים...
בדיוק | 17-02-2021 16:34
כמו שהאנטישמים מציירים יהודי מכוער עם אף ארוך
3
מה שמפתיע אותי...
פם | 17-02-2021 18:05
מה שמפתיע אותי זה שמנדלבליט לא שיתף אותנו בכך שלדעתו כל המפלגה פסולה. הוא הרי ידוע כשונא יהודים, שונא צדק ומשפט, שונא לפסול טרוריסטים מובהקים מבלד. ואוהב איפה ואיפה.
4
אויש נו
ד | 17-02-2021 20:00
באמת קטנוניות. אם הם מחפשים, הנה רעיונות לעתירות נוספות על הטעיית הציבור: 1. הליכוד לא מלכדים 2. גדעון סער לא נוטע בציבור תקווה חדשה 3. נראה שיש עתיד היא מפלגה בלי עתיד 4. מרצ היא מפלגה רדומה ודועכת 5. העבודה בדרך לצאת לחלת 6. הרבה יהודים לא מרגישים בבית בבית היהודי