אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ייפסלו? איתמר בן גביר נגד המועמדים הערבים

היום תדון ועדת הבחירות המרכזית בבקשות פסילות המועמדים לכנסת, כאשר על המוקד: המפלגות הערביות ומועמדת מפלגת העבודה. אתמול פרסם מנדלבליט את חוות דעתו: "אין עילה לפסול"

ייפסלו? בן גביר נגד המועמדים הערבים | חי
  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

היום (ד') תקיים ועדת הבחירות המרכזית בראשות השופט עוזי פוגלמן את הדיונים סביב שאלת פסילות המועמדים והרשימות לכנסת, שהוגשה אליה.

בניגוד לפעמים קודמות, בו הוגשו לוועדה בקשות פסילות רבות, הפעם ישנם רק ארבע בקשות. אחת של חבר מפלגת העבודה, מעוזיה סגל נגד מועמדת מפלגתו, ועוד שלוש בקשות של עו"ד איתמר בן גביר (מקום 3 ברשימת "הציונות הדתית").

אם זאת, מעוזיה סגל משך את בקשתו עם תחילת הדיון, מכיוון שאינו מעוניין שהעתירה שלו ושל איתמר בן גביר ידונו יחד.

יש לציין כי אתמול כבר הוגשה חוות דעתו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט שקבע כי יש לדחות את כלל העתירות שהוגשו בפני ועדת הבחירות המרכזית.

שידור חי מוועדת הבחירות המרכזית:

 

לגבי בקשות הפסילה שהגיש איתמר בן גביר, הוא עתר לפסילת כל מפלגת "הרשימה המשותפת", פסילת מפלגת רע"מ של ח"כ מנסור עבאס, ושל המועמדת מטעם מפלגת העבודה, אבתיסאם מרעאנה (מקום 7 ברשימה).

טיבי, עודה ושחאדה (צילום: הדס פארוש/פלאש 90)

בן גביר חיכה לרגע האחרון והגיש את העתירות שלו ממש בדקה האחרונה ביום האחרון להגשת בקשות פסילה – וכך מנע מהח"כים הערבים את האפשרות להגיש נגדו בקשה דומה.

בראיות שהוא צירף לעתירה הוא מציין לדוגמא, בנוגע ליו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, את השתתפותו בכנס של ארגוני הטרור חמאס ופת"ח. בנוסף, מוצגת התבטאות של עודה ביחס למחבלים שזרקו אבנים על חיילי צה"ל, לפיה זורקי האבנים הם "המצפון של העם הפלסטיני".

באשר למנסור עבאס, מובא כי לאחר שבחדשות 12 כינה אסירים בטחוניים מחבלים, ארגוני הטרור פת"ח וחמאס גינו את אמירתו. בעקבות זאת, עבאס התנצל והבהיר כי הם אינם מחבלים, וכי התבלבל בלשונו.

פעיל חד"ש תוקף את בן גביר (צילום: עטרה גרמן, מקור ראשון)

"אינן מהוות מסה ראייתית קריטית"

כאמור, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיש כבר אתמול (שלישי) בפני ועדת הבחירות המרכזית את עמדתו, בה נאמר כי אין לפסול את הרשימה המשותפת ואת מפלגת רע"מ מלרוץ בבחירות לכנסת ה-24. מנדלבליט הוסיף כי היה מקום לשקול לפסול את מפלגת בל"ד אם היא הייתה רצה לכנסת לבד.

עמדת מנדלבליט בנוגע לפסילת רע"מ היא, כי "אין בראיות אשר הובאו כדי לבסס את העמידה בתנאים אשר נקבעו בפסיקה. מדובר בחומר ראייתי המבוסס ברובו על התבטאויות של מועמדים ספורים המוזכרים בבקשה, אשר אינו עולה כדי קריאה ברורה וחד-משמעית".

היועמ"ש מנדלבליט. (הדס פרוש/פלאש 90)

בהתייחס לגוף הראיות נגד רע"מ, מנדלבליט אומר כי "אלה אינן מהוות מסה ראייתית קריטית של ראיות משכנעות ברורות וחד-משמעיות אשר יש בהן כדי להלום את אמות המידה הקפדניות והמחמירות, שנקבעו בפסיקה, לשם הוכחת התקיימותה של אחת או יותר מעילות הפסילה".

מנדלבליט התייחס לעניין פרסומים של חברי רע"מ בעניין מחבלים, וטען כי "חלקם מעוררים קושי ועלולים להביע באופן כזה או אחר מסר של הזדהות עם אסירים שביצעו עבירות ביטחון חמורות", אך אין בהם "משום ראיה חד-משמעית משכנעת וברורה לתמיכה במאבק מזוין של ארגון טרור נגד מדינת ישראל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
כמה צביעות בדבריו...
עד מתי?... | 17-02-2021 9:57
כמה צביעות בדבריו של היועץ. כאילו לא כל בר דעת יודע ומבין מה בדיוק חושבים חברי הכנסת הערבים ותומכיהם על מחבלים.