אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נשיא המדינה קיבל לידיו את מגילת האחדות

"התכנסנו כאן היום כי הבנו ש'אחדות' ו'ערבות הדדית' הם תנאי לצליחת האתגר הנוכחי וכל האתגרים שיבואו", אמר נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בעת שקיבל היום את מגילת האחדות מידיו של הרב גרוסמן

נשיא המדינה קיבל לידיו את מגילת האחדות
  צילום: מארק ניימן / לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין קיבל לידיו היום, (חמישי), את מגילת האחדות של הפורום החברתי, יוזמתו של חתן פרס ישראל, הרב יצחק דוד גרוסמן.

באירוע שהתקיים בגינת בית הנשיא השתתפו גם חברי הפורום החברתי: דני זמיר, מרים פרץ, רחלי פרנקל, חסון חסון, יוסף חדאד ונגיסט מנגשה.

האמנה היא החלק ההצהרתי במהלך חברתי שמוביל הרב גרוסמן במטרה לאחות את השסעים בחברה הישראלית, ביתר שאת על רקע מגיפת הקורונה. לצורך גיבוש האמנה הקים הרב גרוסמן את "הפורום החברתי", בו חברים אישים מובילים בציבוריות הישראלית מתחומי החינוך, החברה, האקדמיה והתרבות, אשר יחד יובילו פעולות חברתיות וחינוכיות ברחבי המדינה, כדי לייצר חיבור בין קבוצות ומגזרים בחברה הישראלית.

צילום: מארק ניימן / לע"מ

"יקירי, אני שמח על ההתכנסות הזאת שלנו, גם אם היא בחלקה וירטואלית, ועל הבחירה של הפורום הנכבד הזה, בבית הנשיא, הוא בית העם, כדי להשיק את 'מגילת האחדות', פתח הנשיא את דבריו ואמר: ״בשנה האחרונה התמודדה החברה הישראלית עם משבר שלא ידענו כמותו בדורנו. משבר בריאותי, חברתי, כלכלי, שהוא גם משבר אנושי מורכב ויוצא דופן שלא פסח על אף בית בישראל.

לכל אלו התלווה משבר הפוליטי במסגרתו נקרא הציבור הישראלי אל הקלפי זו הפעם הרביעית בתוך פחות משנתיים. יש מי שיאמרו, בספקנות, ש"מה שהיה הוא שיהיה, ומה שנעשה הוא שֶׁיֵּעָשֶׂה, ואין כל חדש תחת השמש", אבל אני חושב שטלטלת הקורונה, שאנחנו עוד נמצאים בעינה, לימדה אותנו משהו, כחברה. היא לימדה אותנו שבין אם נאהב זאת ובין אם לאו, בזמנים הקשים ובזמנים היפים, כולנו באותה הסירה. נועדנו לחיות פה יחד – יהודים וערבים, חילונים, דתיים וחרדים, מימין ומשמאל, מהמרכז ומהפריפריה.״

צילום: מארק ניימן / לע"מ

הנשיא הדגיש ואמר: "התכנסנו כאן היום כי הבנו ש'אחדות' ו'ערבות הדדית' הם תנאי לצליחת האתגר הנוכחי וכל האתגרים שיבואו. כי אנחנו יודעים שמחלוקות וויכוחים היו מאז ומעולם חלק בלתי נפרד מה'יחד' היהודי והדמוקרטי שלנו, אבל רק כל עוד אלה אכן נשמרים בתוך גבולות ה'יחד'. התכנסנו כי ברור לנו, שכולנו חלק מרקמה אנושית אחת. המגפה פצעה את החברה הישראלית. רבים מאתנו אבלים על יקירינו שנספו במגיפה.

כולנו חרדים נוכח המספרים המאמירים של שורדי השואה שנפרדים מאתנו. ישראליות וישראלים רבים איבדו את מקור הפרנסה שלהם, וצללו אל תוך משבר כלכלי אמתי. דור הילדים והילדות, הצעירים והצעירות, מאיים להפוך ל'דור קורונה' אבוד, חלילה. ולצד זה, התגלו גם כוחות נפלאים, אנשים ונשים, גופים וארגונים, מלאי עשייה, נתינה ואור. רופאים, ומדריכים בהוסטלים, אירגוני עזרה וסיוע, מיזמים בעת הזאת עלינו לדבוק זה בזה, לשלב ידיים, לזכור ולהזכיר שאנחנו ממשיכים מכאן הלאה ביחד.״

"אני קורא מכאן לכולם, כל אחד בתחומו, לעשות כל שביכולתו כדי להזכיר לחברה הישראלית על כלל גווניה, שערכי הערבות ההדדית, הכבוד ההדדי, האמונה והתקווה הישראלית שבכוחנו לחיות יחד – הם המצפן והדרך שלנו", אמר הנשיא בסוף דבריו והודה לחברי הפורום.

מדברי חתן פרס ישראל, הרב יצחק דוד גרוסמן, יוזם ומוביל המהלך: "אנו נמצאים בימים לא פשוטים, ימי מבחן עבורנו כחברה וכעם. מגפת הקורונה גבתה את חייהם של אלפי אנשים ומביאה עמה משבר כלכלי חמור, אובדן החופש וערעור השגרה. כל אלה יש בהם לגרימת תסכול רב וחיכוכים בתוכנו.

צילום: מארק ניימן / לע"מ

מגזר אחד מאשים את משנהו באחריות להידרדרות במצב והשיח החברתי השולט הוא שיח של כעס, אשמה ועלבון. אני מביט על מה שקורה סביבנו על רקע משבר הקורונה וחש שאנו חייבים לבצע שינוי.תושבי המדינה כבר מקבלים את החיסון לנגיף ואנו רואים את האור בקצה המנהרה. טובי אנשי הרפואה והמדענים נקראו לדגל על מנת לפתור את המשבר הבריאותי החמור ולמצוא את החיסון לקורונה. כעת השאלה הנשאלת היא: מי פועל למציאת החיסון החברתי?"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
כך יש לפתוח או לסיים את מגילת האחדות
משה אהרון | 11-02-2021 14:35
משה אהרון <[email protected]‏> שמע ישראל =============. כשאנו אומרים שמע ישראל הקריאה מתחלקת למעשה לשלושה, שהם : אחד: ראשית, הקריאה לאחדות כלל ישראל - עד כי אנו כולנו שומעים כאחד בבחינת : שמע ישראל. כשמעת עם אחד בסיני. ושנית, אין אחדות של כלל ישראל אלא סביב היסוד של : ה' אלוהינו. והנה,אם אנו משכילים לקיים ולכוון על השניים הראשונים כאמור. ממילא השלישי של היות : ה' אחד מתקיים בעולם. והנה בעוונות. כולם רצים לכוון ומכוונים לתוצאה הסופית . של : ה' אחד. פוסחים על הבסיס -על תשתית היסוד במקום לכוון תחילה לשמע ישראל וה' אלוהינו. כולם כאמור מדלגים בתודעה לכוון : ה' אחד. לפיכך כשטרם הסתלקותו קרא יעקב לאחדות בניו .לאמור: הִקָּבְצוּ וְשִׁמְעוּ, בְּנֵי יַעֲקֹב; וְשִׁמְעוּ, אֶל-יִשְׂרָאֵל אֲבִיכֶם השיבוהו השבטים: באותה המטבע: שמע ישראל ה' אלוהינו ה' אחד. הנה כי כן. כשקוראים : שמע ישראל יש לכוון לפי המילים: קריאה לכל ישראל - לשמוע להתאחד סביב : ה' אלוהנו שיהא הקבה אחד בעולמו וגם שמו אחד. משה אהרון
2
הרב גרוסמן הזכיר יהוד וערבים? חלילה!
הנשיא לא מובן | 11-02-2021 15:56
.
3
גדעון
גדעון | 11-02-2021 18:35
גדעון
4
אדם מדהים הרב...
שאול | 11-02-2021 19:34
אדם מדהים הרב גרוסמן