אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

זקני הרבנים הסרוגים דנו: אוצר בית דין או היתר מכירה?

כ-50 רבנים סרוגים השתתפו בכנס לקראת שנת השמיטה הבאה ודנו איך לעודד את הציבור לצרוך היתר מכירה או אוצר בית דין. "זה יהיה מוזר אם דווקא בישיבות יאכלו יבול נכרי"

זקני הרבנים הסרוגים: אוצר בית דין או היתר מכירה?
  כנס הרבנים הסרוגים בנושא שמיטה

בהשתתפות יוצאת דופן של כחמישים מזקני הרבנים הסרוגים, יחד עם רבני ישובים, ראשי ישיבות הסדר וישיבות גבוהות מכל הארץ בכנס 'רבני תורת הארץ הטובה' לקראת השמיטה בשנה הבאה.

בכנס, דנו הרבנים על המהלכים המרכזיים שצריך לנקוט כהכנה לשמיטה. הרב אליעזר ולדמן, מייסד ישיבת ניר בקרית ארבע, פתח בדברי הרב קוק על מהותה של שמיטה. הרב חיים שטיינר מזקני רבני ישיבת 'מרכז הרב' דיבר על גבולות הארץ לעניין מצוות שמיטה בדגש על גבולה הדרומי של הארץ, והעלה כי ישנה מחלוקת לגבי העיר אילת האם נחשבת בגבולי הארץ.

עוד באותו נושא

"הקנייה מרצועת עזה מחסלת את ענף העגבניות"

הרב אריאל: הישיבות צריכות לקנות 'אוצר הארץ'

הרב יעקב אריאל, לשעבר רבה של רמת גן: "חלוקת פירות שביעית דרך אוצר בית דין זוהי המשמעות שהתורה קוראת לנו לקיים שמיטה כהלכה"

"לא לקיים חלוקת פירות על פי אוצר בית דין בימינו פירושו לומר שהתורה חלילה איננה רלוונטית – השיתוף של הצרכנים יחד עם החקלאים במהלך הזה הוא קיום מצוות עשה של השמיטה".

עוד הוסיף הרב אריאל: "הישיבות צריכות להיות החלוצות. אם הישיבות לא תתגייסנה נמצא את עצמנו הרבה מאחור יש סיכוי שאם יהיו כמה עשרות אלפי מנויים על יין שביעית לא נגיע למצב שהכרמים נגדמים והחקלאים תקועים עם בקבוקים שלא שווקו. כפי שלצערנו היה בשמיטה הקודמת. אין שום סיבה לפחד מקדושת שביעית – צריך ללמוד את ההלכות ולקיימן."

הרב שטרן והרב ליאור – לתמוך בהיתר מכירה

הרב אריה שטרן, רבה הראשי של ירושלים הדוגל בהיתר מכירה, עמד על החשש שהשוק יוצף בשמיטה במאכלות אסורות או פירות קדושים בקדושת שביעית שהציבור לא ידע כיצד לנהוג בהם. לדבריו הפתרון הוא רק על ידי הפעלה של היתר המכירה וכפי שהנהיג הרב קוק זצ"ל שהרי שמיטה בימינו מדרבנן ולמעלה מזאת במהלך השנים שופר ותוקן מהלך המכירה ואם יעשה בצורה רצינית ולא מזולזלת אזי יהא בזה דרך מכובדת וראויה לכשרות ראויה בשמיטה.

הרב קרא בדבריו לקיים מצוות שמיטה כל אחד בגינתו ובחצרו וכן כל חקלאי ישאיר שטח קטן בו תתקים שמיטה כפשוטה. אם ניצור את האוירה הנכונה – יכנסו ברצינות גם ברבנות הראשית למהלך של היתר המכירה.

עוד באותו נושא

חנויות השמיטה החרדיות קונות ירקות מהחמאס


11

הרב דוב ליאור, לשעבר רבה של קרית ארבע, הסביר כי בימינו אין את הצורך הכלכלי הקיומי של היתר המכירה שהיה בימים ראשונים, אלא שיש לנו עניין לתמוך בחקלאות היהודית שהיא מועט המחזיק את המרובה, היתר המכירה מאפשר לקיים את החקלאות, בפירות האילן זה יותר קל אך גם בירקות מה שנזרע קודם שביעית וכן במקומות מסויימים בארץ שאין בהם איסור ספיחים, אם נהיה תלוים ביבוא החקלאות תפגע, ודאי שאנו צריכים שלא יופסק הייצור החקלאי שלנו.

הרב ליאור קרא לחזק את הרכישה מיהודים ולפעול באחריות ביחס לחיזוק החקלאות בהיבט לאומי ומדיני לטובת כלל ישראל לעתיד לבוא. ולכן לדבריו יש להימנע מייבוא על חשבונם של החקלאים בארץ. וזאת או על ידי היתר המכירה או בדרך של אוצר בית דין על ידי הזמנה מראש של הציבור. הרב ליאור קרא לחזק את המהלך של אוצר בית דין בתפילה שנגיע במהרה לקיום מצוות שמיטה מהתורה.

זה יהיה מוזר אם דווקא בישיבות יאכלו יבול נכרי

הרב יהודה עמיחי ראש מכון תורה והארץ, דיבר על עניינה החשוב של אכילת פירות בקדושת שביעית והסביר את ההיערכות לקראת אוצר בית דין ציבורי נרחב לשנת השמיטה הקריבה ובאה. הרב הסביר כי במהלך זה, יהיה שילוב הלכתי של היתר מכירה במקומות מסויימים בעיקר בנגב המערבי ועוטף עזה והתארגנות של אוצר בית דין בפירות של קדושת שביעית, משאר חלקי הארץ. הרב קרא לראשי ישיבות לקחת חלק במהלך ולרכוש את הפירות וציין בדבריו כי אותם תלמידים יזכו בשמיטה הקרובה לאכול במהלך השירות הצבאי את פירות אוצר הארץ ומוזר יהיה אם כשהם בישיבה דוקא שם יאכלו פירות מיבולי נכרים.

להתאגד כלכלית סביב יוזמות של היתר מכירה ואוצר בית דין

הכנס הוא חלק מהמסע שפתחו ראשי ארגון רבני "תורת הארץ הטובה", כהכנה לקראת שנת השמיטה הקרבה ובאה. ראשי הארגון אומרים כי מטרת הכנס להביא לתודעת שמיטה ולהרתמות הציבור בהזמנה מראש של פירות וירקות, בהסדר של שמיטה כהלכה, הן של מוסדות בציונות הדתית והן של משפחות, המטרה היא- להגיע לעשרות אלפי מינויים על הסדר שמיטה זה וזאת על מנת, שחקלאים יוכלו לגדל על פי היתר מכירה וכן אוצר בית דין יהיה שליחם של המנויים לקטיף וחלוקת התוצרת החקלאית היהודית.

הרב יוסי ארציאל המרכז את עבודת איחוד הרבנים: "שנת השמיטה היא אתגר חינוכי ערכי ומעשי. דרושה הבנה של הפוסקים המחנכים רבני הקהילות ובסופו של דבר גם הציבור הרחב שייקרא בסופו של דבר להיענות ליוזמות ההתארגנות לרכישה ראויה בשנת השמיטה ולא להעדיף יבוא ויבול נכרי ולהתאגד כלכלית סביב יוזמות של רכישת היתר מכירה ואוצר בית דין."

לאור הצלחת הכנס מתכוונים צעירי רבני תורת הארץ שיזמו את האירוע להמשיך ולקיים כינוסים מעין אלו לקראת השמיטה עם פורומים של רבני ערים וקהילות, ראשי ישיבות תיכוניות, אולפנות ומדרשות ולהגיע לקראת חודש אייר לימי רתימה כלכלית של הציבור ליוזמת רכישת מנויים למיזמי פירות וירקות כהלכה, בשנת השביעית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
אוצר בית דין - בעייתי ביותר
סתם אחד | 09-02-2021 11:43
גם היתר מכירה שהוא יותר טוב בחשבונאות הלכתית - שלילי במבט רחב. יבול נכרי הוא פתרון אישי הכי טוב. אך לא פתרון לאומי. בקיצור - בעיה בלתי פתירה. כנראה הכיוון הוא מצד אחד לעודד היתר מכירה באופן כללי לציבור הגדול, אך באופן אישי להעדיף יבול נכרי - שאינו מחזק את אוייבנו.
2
זאת פשוט הלכה...
מה יהיה???? | 09-02-2021 11:49
זאת פשוט הלכה מטומטמת בלי שום שכל. צריך שכל מגדל יעשה שנת שמיטה אחת ל 7 שנים, אבל לא כולם יחד באותה שנה!! הגיע הזמן לקצת אומץ ועדכון המקום להיות תקועים ומפוחדים כמו בגטו
ל-2. לא האדם מחליט אלא הבורא החליט!
רם | 29-08-2021 13:08
שנת שמיטה לכולם! ואל תבלבל במוח בדברים שאינך מבין.
3
הידרופניקה
דורין דותן | 19-08-2021 19:21
אפשר לגדל יבול כשר למהדרין לשנות שמטה באמצעות הידרופוניקה.