אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סיוע לנפגעי הקורונה: הקלה במאגר נותני האשראי

בשורה למאות אלפי נפגעי משבר הקורונה: ביוזמת חברי הכנסת יעקב מרגי וינון אזולאי (ש"ס) ינתנו הקלות במאגר נותני האשראי בששת החודשים הקרובים. כך סוכם כעת מול בנק ישראל

סיוע לנפגעי הקורונה: הקלה במאגר נותני האשראי
  (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)

לאחר מאבק ממושך מול בנק ישראל, הצליחו חה"כ יעקב מרגי וינון אזולאי (ש"ס) להביא בשורה עבור מאות אלפי אזרחים שנפגעו כלכלית עקב משבר הקורונה.

שני הח"כים הובילו להסכם שמאריך רטרואקטיבית מתחילת השנה את ההסכמה עם בנק ישראל, לפיה- לא יפגע דירוג האשראי של אנשים שנקלעו לקשיים כלכליים, ומצאו עצמם עם שיקים חוזרים או תשלומים שלא כובדו. מדובר באנשים שבעקבות הקורונה, מצאו עצמם במצוקה כלכלית, ובקשיים תזרימיים. טרם הסכם זה, היה נפגע דירוג האשראי שלהם באופן שיקשה עליהם לקבל הלוואות, משכנתאות או מסגרות אשראי.

משמעות פקיעת ההסכם לפני כחודשיים, מבלי שחודש הייתה שאלפים עשויים היו למצוא עצמם מסווגים כבעלי נתונים כלכליים בעייתים, ללא יכולת לקבל אשראי עקב כך.לאחר שאיימו חברי הכנסת אזולאי ומרגי, שלא לאפשר לקדם חקיקה בוועדות מבלי לדאוג להסדרת הנושא ועיגונו עד לחודש יולי, אישר בנק ישראל את ההסכם המוצע, שיחול עד ליולי, ובמידת הצורך אף יוארך לתקופה נוספת.

דיון הוועדה בכנסת (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)

כעת, בסיכום מול בנק ישראל הוחלט כי יינתנו הקלות במאגר נותני האשראי – כך שבששת החודשים הקרובים, עד 1.7.2021 – נותני האשראי ימשיכו לסמן את העסקאות בגין קורונה. הסימון נועד לסייע לנותני האשראי וללשכות האשראי (לעניין מודלי הדירוג), להבדיל בין מידע שלילי כתוצאה מקשיים כלכליים על רקע משבר הקורונה לבין מידע שלילי שמקורו אינו ממשבר זה.

כתוצאה בנקים יצטרכו לנהוג בשקיפות בנושא אל-תור – א. בנק ישראל יפרסם לציבור, באתר של בנק ישראל, מידע בנוגע למיקומם של עמדות האלתור (עמדות להפקדת שיקים לא דחויים באמצעי לא דיגיטלי) בהתייחס לכל בנק, ככל שיש עמדות כאלו. ב. בנק ישראל יפרסם הנחיה למערכת הבנקאית לפרסם באתריה את עמדות האל-תור ושינויים במיקומן ו/או בפריסתן. ג. בכל מקרה בו ירצה בנק לבטל עמדת אל-תור, הוא יידרש ליידע את בנק ישראל.

חברי הכנסת מרגי ואזולאי מסרו: "מאות אלפי אזרחים נאנקים כלכלית תחת המשבר האיום שיצר נגיף הקורונה, הישגים אלו יקלו על כל אותן משפחות בכך שמעמדם מול הבנקים וחברות האשראי לא ייפגע והם יוכלו להמשיך ולהתקיים בכבוד. בנוסף לכך בשורות אלו יובילו לשקיפות של המערכת הבנקאית כולה לטובת אזרחי ישראל כולם"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו