"ספק סביר": הדוקו שהולך לעשות כאב ראש למשטרה | ביקורת

הדוקו תחקיר "ספק סביר" שעלה בכאן 11, מותח יריעה מטרידה ומסקרנת החושפת כיצד מתנהל אחד ההליכים הכי דרמטיים ובעייתיים של מוסד המשטרה, אשר מעמידה אותו כצפוי באור בעייתי, מבעית ומטריד | ביקורת

ביקורת סדרות: הדוקו שהולך לעשות כאב ראש למשטרה
  פניו של המדובב שנעשו בטכנולוגיית "דיפ פייק" (צילום: מתוך כאן 11)

ביקורת טלוויזיה: "ספק סביר" | כאן 11

בסיום הצפייה בסדרת הפשע "תעלומות בלתי פתורות" של נטפליקס, הצופים מתבקשים לסייע לצור קשר עם הפקת הסדרה אם בידם מידע שיכול לשפוך אור על התעלומות השונות. מאז עלתה הסדרה ועד היום, היא הצליחה לפענח בשיטה הזו יותר מ-20 מקרים שונים והיד עוד נטויה.

סיפורי פשע ישראליים בעלי ניחוח קונספירטיבי, תמיד היו לחם חוקם של הציבור הרחב. המחשבה שגם אצלנו, בישראל, מדינה שנקייה משחיתות משפטית עשויים להתרחש הרשעות כוזבות של חפים מפשע, מרתקת ומייצרת עניין באופן עקבי.

(צילום: מתוך כאן 11)

המקרה הפופולרי מכולם שייך כמובן לפרשת תאיר ראדה, שגם בחלוף יותר מ-14 שנים מסרבת לרדת מהכותרות והולידה לאורך השנים מספר רב של סרטי תעודה ודוקו שמנסים להציע פתרונות לתעלומת הרצח המסתורית הזו, שהמיתוג והעיסוק הציבורי שלה כל כך מושך ומסקרן, עד שנדמה כי הציבור לא מעוניין בכלל לשבוע ממנה. רק תתנו לו עוד.

 

ספק סביר

ציון כללי

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
צופים

האשמת חפים מפשע והפללתם, היא קטגוריה בפני עצמה בתוך ז'אנר ה"טרו קריים" והיא ברוב המקרים כמעט תמיד מצליחה לייצר עניין ציבורי. בכלל, ז'אנר הטרו קריים השתכלל מאוד בשנים האחרונות והרבה מכך בזכות הרשתות החברתיות, העיסוק הגובר של הנושא מצד הסטרימינג, ומעל הכול – ההתקדמות הטכנולוגית שהתפתחה מאוד בשנים האחרונות ושכוללת את תחום הבינה המלאכותית וטכנולוגיית ה "דיפ פייק".הטכנולוגיה האחרונה שציינו משמשת כמנוע מרכזי בדוקו הפשע החדש של התאגיד "ספק סביר". הדוקו, שמשודר בשני חלקים מגולל את סיפורו של שמוליק אטיאס אשר הורשע ב-2012 ברצח שלטענתו לא ביצע כלל.

הרשעתו נשענת בעיקר על הודאה בפני מדובב שעומד בפנים מבוישות ומזויפות (אמרנו דיפ פייק, לא?) לאורך הסדרה כמי שמבקש להכות על חטא ולחזור בו מההרשעה שביצע לדבריו לאדם חף פשע.

(צילום: מתוך כאן 11)

הצפייה בסדרה מותחת יריעה מטרידה ומסקרנת וחושפת כיצד מתנהל אחד ההליכים הכי דרמטיים מסקרנים ובעייתיים של מוסד המשטרה, אשר מעמידה אותו, כצפוי, באור בעייתי, מבעית ומטריד.

קשה עד בלתי נתפס להאמין שבן אדם יושב בכלא גם ברגעים אלה ממש על לא עוול בכפו, וכל זה לאחר שנפל קורבן לשימוש ציני במניפולציה משטרתית. בהמשך הסדרה, העניינים כצפוי מתחילים להסתבך. זאת לאחר שהמדובב ימצא את עצמו ברכבת הרים רגשית שמורכבת מחזית עם המשטרה וחזית נוספת וחשובה לא פחות – מצפונו הרגשי.

(צילום: מתוך כאן 11)

הבמאית לימור פנחסוב ("עובדה") עסקה באופן דומה בסרטה הקודם מ-2018 "הנאשמים – אל מותהמין" אשר נתן במה לשלושת הנאשמים ברצח הילד דני כץ אשר טענו לחפותן.

בעיסוקה הנוכחי היא עושה קפיצת מדרגה אמיתית מהסיבה הפשוטה: אם הסדרה תצליח לגרום לשחרורו של אטיאס מבית הסוהר, יהיה מדובר בהישג ממשי ובעיקר ביצירת קו פרשת מים שיוליד אחריו עיסוקים נוספים של מקרים דומים שעוד יבואו וישנו הרבה ממה שהכרנו.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
נו... משטרת ישראל...
ישראלי | 04-02-2021 14:35
נו... משטרת ישראל במיטבה. אחוז הרשעות מפחיד, אין מי שיעז לעמוד מול המפלצת הזו. מדינה שאוכלת את יושביה. אי אפשר לעמוד בלחץ החוקרים מחד וה''מדובבים'' מאידך. לא משנה מה לא עשית, תודה.אני אישית מאשים את השופטים. אינטיליגנציה אין במשטרה אבל שופט שיקבל כזו מניפולציה, כזו שיטה? נמאס מהרמיסה הזו.
2
לי תפרו זהות...
טראומה | 07-02-2021 23:27
לי תפרו זהות בדויה פלילית ממש רצח אישיות ואופי על מנת לצפות על פשעיהם של שוטרים לקצינים שאנסו אותי והתעמרו בי
3
אצל
נועם | 01-04-2021 13:07
אצל הערבים אין בתי משפט בתי כלא עורכי דין משטרה צבא בגץ
4
הרבי
נועם | 01-04-2021 13:08
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף