אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אושר: קנס על הפרת הנחיות עד 10,000 ש"ח

לאחר סאגה ארוכה, מליאת הכנסת אישרה את חוק הקנסות שמגדיל את הקנסות מ-5 אלף ש"ח ל-10 אלפים ש"ח והן יחולו גם על מוסדות חינוך. לוין לגנץ: "אוחז בגרונם של אזרחי ישראל"

אושר: קנס על הפרת הנחיות עד 10,000 ש"ח
  (צילום: שמוליק גרוסמן/ דוברות הכנסת)

חוק הקנסות אושר סופית במליאת הכנסת. יו"ר הכנסת יריב לוין לשר הביטחון בני גנץ: "אדוני כשל כשל קשה מאוד בשמירה על כבודה ומעמדה של הכנסת". גנץ הבהיר: " בישיבת הממשלה היום, אני אדרוש לחזור לרמזור". שר הבריאות אדלשטיין: " הערב בפני הממשלה יעמדו שתי הצעות: אחת להאריך את הסגר; השנייה לפתוח הכל. לא אשחק משחקים."

בהצעת חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש -"חוק הקנסות", תמכו  39 מול 18 שהתנגדו. הערב צפויה להתכנס הממשלה כדי להכריע בהארכת הסגר, בעוד ראש הממשלה נתניהו ומשרד הבריאות דורשים תוספת של שבוע, בכחול לבן רוצים רק יום או יומיים והתנו זאת במעבר של חוק הקנסות שעבר.

החוק שעבר, מחמיר את הענישה המוטלת על מי שמפר הגבלות הקורונה, כך שהסכומים המרביים של הקנסות המנהליים שניתן לקבוע לגבי עבירות מנהליות מ5000 שקלים חדשים ל–10000שקלים חדשים.

עוד באותו נושא

אלפים בהלוויית ראש הישיבה שנפטר מקורונה


13

 

בין היתר מוצע גם להעלות את הקנסות על הפעלת מקום הפתוח לציבור או בית עסק, בדרך של פתיחתו לציבור, בניגוד לאיסור על הפעלתו כאמור שנקבע בתקנות, ועל הפרת ההגבלות לעניין מסיבה, כנס, טקס, לרבות טקס דתי, פסטיבל, טיול מאורגן, אירוע ספורט, מופע בידור או מופע אומנות.

כמו כן מוצע להחמיר את הקנסות על הפעלה של מוסד המקיים פעילות חינוך, בדרך של פתיחתו ללומדים, לחניכים או למטופלים בניגוד לאיסור על הפעלתו כאמור שנקבע בתקנות. יצוין כי הכוונה היא לקבוע בתקנות סכומי קנסות שונים בהתאם להיקף ההפרה ולעוצמת הסכנה הנשקפת ממנה, כך שמוסד שפותח את שעריו ומקיים פעילות לימוד למספר גדול יותר של תלמידים – יקבל קנס גבוה יותר ממוסדות שמקיימים פעילות חינוך למספר נמוך יחסית של תלמידים.

לוין לגנץ: "לא היה דבר כזה"

יו"ר הכנסת יריב לוין פנה לראש הממשלה החליפי בני גנץ ואמר לו: "זה לא סוד שאני נוהג והקפדתי לנהוג בך בכבוד אבל אני חושב שאדוני כשל כשל קשה מאוד בשמירה על כבודה ומעמדה של הכנסת. לא היה כדבר הזה שבמהלך פגרה הוצב אולטימטום על שולחני כפי שעשית ונדרשתי לכנס את הכנסת באותו יום בלי הודעה מוקדמת, ביום שאינו יום מליאה, בזמן פגרה כאשר אדוני אוחז בגרונה של אזרחי ישראל ובגרונה של הכנסת גם יחד.

לוין נוזף בגנץ (באדיבות: דוברות הכנסת)

אני ער לחשש שהיה לך שהחוק לא יעבור ולכן הצעתי לך הצעה שלא הייתה הוגנת ונכונה ממנה. לצערי גם את ההצעה הזו שהייתה שומרת על כבוד הכנסת וסדרי המנהל כאן, ושמירה על זכות המיעוט שמתנגד לחוק ורוצה להיות נוכח במליאה, לא קיבלת.

אני חשבתי שאסור לרמוס את הכנסת על ידי הממשלה. לצערי לא נענתי, אבל לשמחתי ראשי כל הסיעות הסכימו לפנים משורת הדין בהסכמה כדי שלא יווצר תקדים, ומצד שני לא להפוך את הבריאות של אזרחי ישראל במשחק פוליטי ציני, ואני מודה להם על כך. חבל מאוד שההצעה שהצעתי לא התקבלה על ידך וחבל מאוד שנעשה ניסיון כזה לפגוע כך בכבודה של הכנסת ומעמדה. אני מקווה שאירוע כזה לא ישנה."

צילום: שמוליק גרוסמן/ דוברות הכנסת

ראש הממשלה החליפי ח"כ בני גנץ, הגיב ליו"ר הכנסת יריב לוין ואמר: "אני מבין את נאום ההבאשה שאתה המנסה לעשות לי, דבר שמצופה שיו"ר הכנסת לא יעשה. אני מציע להחזיר לך באותו מטבע ולשאול איך קרה שמפלגה שאתה מבכירה, במשך חודשיים וחצי חוסמת את התהליך והינה צריך להתנהג בסוף כאילו זו פעולה דחופה ומעצור בנשק. במשך חודשיים וחצי ההצעה הזו מוכנה והועברה אליך ואתה לא דאגת שהדבר הזה יעלה בזמן וכנדרש וחבל שכך. הייתי משוכנע שכמו שאני שומר על ממלכתיות גם אתה תשמור על ממלכתיות, אבל לכולנו אכזבות בחיים."

גנץ עונה ללוין (ערוץ כנסת)

גנץ התייחס לחוק הקנסות לפני ההצעה ואמר: "לגופם של דברים, אני מברך על כך שלאחר ניסיונות בלתי נגמרים של דחיה של הליכוד, בכל דרך אפשרית, אנחנו מעבירים היום את החוק שיאפשר לנו אכיפה מוגברת ושוויונית מול מיעוט שפוגע בציבור כולו ומסכן את בריאותו. פוגע בציבור מהמגזר שלו והן ממגזרים אחרים, מעל הכל דרישה משמעת ציבורית. ראיתי הבוקר את התמונות מירושלים של אלפים שמתגודדים בניגוד לחוק- זו לא משמעת ציבורית. וזה נכון לכל סיטואציה, לכל מגזר, ובכל מקום. חייבים אכיפה חזקה, אחרת נאבד את ממשלנו, ריבונותנו והחוק שלנו.

צילום: שמוליק גרוסמן/ דוברות הכנסת

בישיבת הממשלה היום, אני אדרוש- "לחזור לרמזור". זה אומר שנתחיל בפתיחה מדורגת ודיפרנציאלית לפי רמת התחלואה ביישובים ולפי רמת ההתחסנות בהם. ונסייע ליישובים שצריכים בכל מה שיידרש. זה אומר שבתוך תקופה קצרה יחסית נתחיל להפעיל את התו הירוק- בתיירות, בתרבות ובמסחר. זה אומר שמי שהתחסן, יוכל אט-אט להיכנס לשגרת קורונה. ושניערך כבר עכשיו לפתיחה מבוקרת של נתב"ג עם בדיקות מתאימות ובידודים. הבדיקות האלו נדרשות על מנת שנאפשר לישראלים שזקוקים לחזור לארץ לשוב לכאן באופן מיידי, אחרי בדיקות.ילדי ישראל שמחכים בביתם, יתחילו לחזור ללימודים ואנחנו נדאג להם למעטפת הבריאותית והחינוכית הראויה. בעלי העסקים יוכלו אט-אט לפתוח, ולקבל אליהם קהל שהתחסן.

אחרי הבחירות, נדאג שתקום ממשלה ישרה שתטפל בנזקים הכלכליים שתקופת הקורונה הזו מותירה לנו. עד אז- ניאבק על מתווה יציאה הוגן, שוויוני וישר ועל אכיפה והרתעה מול מפרי חוק- בכל מקום, בכל זמן ובכל אמצעי חוקי שלרשותנו."

אדלשטיין: "לא אשחק משחקים"

שר הבריאות יולי אדלשטיין לפני ההצבעה על חוק הקנסות: " כשהבאתי את החוק לממשלה הוא לא כוון לא נגד חרדים, לא נגד ערבים, לא נגד דתיים לאומיים, אלא נגד עבריינים שעוברים על הנחיות הבריאות. אלה שפוגעים באנשים סביבם. זה שהם פוגעים בעצמם – זה עניינם, אבל לצערי הנגיף הוא כזה שלא נותן לך לפגוע בעצמך: אתה אומר 'אני מצפצף' ופוגע בכל האנשים בסביבה.

כולי תקווה שלא נהיה במצב שעד אתמול לא נתנו קנסות של 5,000 וממחר לא יתנו קנסות של 10,000 ושהכלי הזה יהיה כלי אפקטיבי.

צילום: שמוליק גרוסמן/ דוברות הכנסת

הערב בפני הממשלה יעמדו שתי הצעות: אחת להאריך את הסגר; השניה לפתוח הכל. לא אשחק משחקים. לפני עשרה ימים ביקשנו סגר לשבועיים. למה עברנו את אי הוודאות של הימים האחרונים? כי היה צורך לקצץ בהצעה של משרד הבריאות. למה? אני לא יודע. הערב הממשלה תצטרך להחליט בין שתי האפשרויות. אם לא מוצא חן בעיני מישהו – שיקחו פעם אחת אחריות. שנפתח את כל המשק ונראה את התוצאות, אפרופו אלה שאומרים שהסגר מיותר ולא עובד".

ח"כ אחמד טיבי: "בכל פעם שיש קנסות, הציבור הערבי אוכל אותה, אכיפה בררנית קוראים לזה, אני אומר לכם, זו אכיפה גזענית. ולכן התנגדנו לכינוס המליאה ולכן גם היום אנחנו נצביע נגד החוק הזה. אנחנו בעד קיום ההנחיות של משרד הבריאות ורוצים להוריד את התחלואה אבל לא אם המדינה מפלה באכיפה. אנחנו מבקשים להקים ועדת חקירה על האכיפה הגזענית."

ח"כ ניצן הורוביץ: "אנחנו נתמוך בהצעה אבל אין לזה משמעות כי לא תהיה אכיפה. גם היום אם היו הולכים למוסדות החרדים ונותנים 5,000 ₪, המוסדות היו סוגרים. אבל היה אינטרס פוליטי להעלים עין, ראש הממשלה נתניהו צריך את הקואליציה שלו עם החרדים, הוא לא רוצה להסתכסך איתם ולכן הוא מקבל את ההוראות מהנכס של הרב קנייבסקי. יש כאן פשע שמתחולל."

ח"כ עמית הלוי: " מגפה גלובלית היא מבחן מנהיגות יוצא דופן, כיוון שבדיוק כמו במלחמה יש בה אי-ודאות מתמשכת, קבלת החלטות דרמטיות בכל יום ואיסוף נתונים תוך כדי דינמיקה בלתי פוסקת. כל המנגנונים הרגילים של קבלת החלטות אינם רלוונטיים. מגפה כזו היא בית קברות לפוליטיקאים קטנים. פוליטיקאים קטנים לא שורדים אותה. התכונה הכי חשובה של מנהיג גדול במשבר מסוג זה היא היכולת של מנהיג להבחין בין טפל לעיקר, לנווט בתוך אין ספור גורמים, משפיעים ומושפעים, לזהות את החסם המרכזי, את הבעיה העיקרית, ולגזור את הצעד האסטרטגי המנצח ולהשקיע בו, בעיקר בו, את כל האנרגיות והמאמצים."

סגן השר אורי מקלב התייחס לאישור חוק הקנסות: "הרחבת והעמקת הסמכות למשטרה הוא דבר פוגעני והתנגנו לו מאז ומתמיד, היום יותר מתמיד אנחנו רואים כי אנו לא יכולים להעצים את כוחה של המשטרה, – כיצד נוכל לאפשר למשטרה המפעילה שיטור יתר מול קבוצות מסוימות, מבצעת ענישה קולקטיבית, ואוכפת בצורה אגרסיבית ובררנית, את האפשרות להטיל קנסות כבדים כל כך, – שהם כבר לא הרתעה אלא מערך הענישה, השוטר כעת הופך לשופט ולמעניש כאחד.

יש עוד הרבה מה לעשות טרם הטלת קנסות ואינם נעשים כיום, בדיקות מהירות וקטיעת שרשרת ההדבקה בצורה מהירה במקומות הסובלים מצפיפות יתרה והדבקה מהירה, הקנסות אינם מורידים את התחלואה"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
יריב רב עם כולם
אבי | 31-01-2021 18:01
יריב לוין הוא סמרטוט הרצפה של הנוכל, חשבתי שבוא אמור להיות ממלכתי
2
שלום לך מדינה...
בן גוריון | 31-01-2021 22:33
שלום לך מדינה שלום עצוב מאוד. מנהיגיך עסוקים בלשפוך זבל עוד ועוד. כל אחד בגנות האחר ממלא פיו. וכמה הוא עם כולם ייטיב. והשדרנים הם הכף שמערבבים את הזבל. הסרחון מלא וכולנו רק בסבל. נא ממך שנשאר לבסוף בעת ישבר גב הגמל. נא בבקשה סגור את השלטר חבל על החשמל. הסקרים למיניהם תבלין בטוח לכשלון. הסוקרים והנסקרים רק מחט קטנטן יפוצץ את הבלון. וכשלדממה יהפוך הסער האדיר מי עוד יחפוץ לשבת איתם בדיר. שלום לך מדינה, כמעט שבעים שנה. הקצנו והנה חלום שוב ושוב נשנה.
3
מתבצעת שואה בעם...
בינה | 01-02-2021 6:06
מתבצעת שואה בעם רצח עם דילול אוכלוסיה עושק בצע המוני מלאה הארץ חמאס ממשלת זדון לאבדון
4
לאיזו קופה כספי...
רק משיח | 01-02-2021 14:03
לאיזו קופה כספי הקנסות נכנסים בדיוק?על מה הם ייצאו בדיוק?
5
האם גם בני...
רק משיח | 01-02-2021 14:30
האם גם בני מיעוטים שששש אסור להגיד ערבים, בדואים, 80-90% מהערב רב שמפגין בהתמדה פלאית בבלפור כולל המארגנים שלהן יקבלו קנסות?? האם אותה כת עם חולצת האיקס שדי זהה לצלב הקרס של הנאצים ימח שמם ושם זיכרם גם יקבלו קנסות ברגע האמת או שיש מישהו שם בסמול ברוח ילמד עליהם זכות?