אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה בין השבת של ישראל במדבר לשבת שלנו היום?

בפרשת בשלח מצטווים ישראל לראשונה על השביתה בשבת. סביר להניח שהשבת שלהם שם במדבר, נראתה אחרת לגמרי מהשבת שלנו היום. ובכל זאת, יש בשבת נצחיות ששומרת על עם ישראל לכל אורך הדורות

מה בין השבת של ישראל במדבר לשבת שלנו היום?
  צילום מכון ידעיה

מה בין השבת של ישראל במדבר לשבת שלנו היום? ואיך להלכה יש השפעה על כך?

בפרשת בשלח מצטווים ישראל לראשונה על השביתה בשבת. סביר להניח שהשבת שלהם שם במדבר, נראתה אחרת לגמרי מהשבת שלנו היום. ובכל זאת, יש בשבת נצחיות ששומרת על עם ישראל לכל אורך הדורות. מכון ידעיה והאתר לדעת להאמין משתפים בסרטון של הרבנית רחלי פרנקל, בו היא מסבירה *כיצד ההלכה מגיבה לשינויי המציאות, תוך שמירה על נצחיות התורה:

עולם דתי – הלכתי, הוא עולם בתנועה, אבל הוא כמו אונייה כבדה. יש לו איזונים ובלמים ומטבעו הוא שמרני. אמנם יש דינמיקה פנימית של איך משנים דברים כשעולה צורך לשנותם, ואיך ההלכה הולכת עם החיים, אבל כוחה של ההלכה  הוא בזה ששום דבר לא נעשה באופן נמהר, שיש לה חוקיות פנימית והיא חייבת להיות נאמנה לחוקיות הפנימית שלה.

עוד באותו נושא

עלה השרף בתוכנו • דבר תורה קצר על פרשת בשלח


4

הרבה דברים נראו אחרת לגמרי

אם נחשוב על שבת, אפילו לא שבת של התנ"ך, או של התנאים, או של האמוראים, אלא על שבת של לפני שבעים שנה, לפני המצאת שעון השבת. הרבה דברים נראו אחרת לגמרי, ושלבי המעבר היו מלאי התלבטויות של הפוסקים. אבל נמצאה הדרך שמתאימה לשלומי אמוני ישראל ולא חורגת מההלכה, והשבת שלנו היום נראית אחרת. יש לנו חווית שבת שונה, כשהיא משמרת את הנצח של השבת, את יסודות הדאורייתא והדרבנן של השבת ואת ההתמודדות ההלכתית איתה.

יתכן שתוך עשרות שנים, עם בתים חכמים וחיישנים שקוראים מה אנחנו רוצים, נצטרך לפתור בעיות מאד מאד כבדות משקל, וסביר שמשהו בחוויית השבת שלנו ישתנה. העקרונות לא ישתנו, הגופים דאורייתא ודרבנן לא ישתנו, אבל ברור שחוויית השבת תשתנה וזו עבודת הפוסקים לדורותיהם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
את השבת התחילו...
מיקי | 31-01-2021 9:02
את השבת התחילו השומרים, תרבות עתיקה יותר בסהר הפורה, ולא היהודים.
2
עוד חזון למועד
משה אהרון | 31-01-2021 9:42
בסד. עוד נכונו לשבת ,פלאים ואורות חדשים . שהרי ביסודה השבת היא שבת בראשית. ואנו למעשה חווים עתה רק את שבת מצריים - שבת מצומצמת רק לבני ישראל. לעתיד , תשוב שבת בראשית להיתה נסוכה על כלל העולם ועל כלל האדם. על כן גם הוכפל בעשרת הדברות הלשון של : שמור ו זכור. עתה אנו שומרים אך מצווים לזכור את פארה הנצחי והכללי של השבת עת היותה נחלת כלל האדם והעולם.