אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ט"ו בשבט: חשוב להזכיר מסורת נשכחת

ט"ו בשבט במסורת הציונית החל כיום נטיעות והנצחת הנופלים. היה בזה ממד של יישוב השממה, הענקת ביטחון במקומות סכנה וכמובן הנצחת אותם שנפלו כדי להעניק ביטחון פריחה ושגשוג

ט"ו בשבט: חשוב להזכיר מסורת נשכחת
  נטיעות ארכיון, אילוסטרציה (צילום: קובי גדעון/ פלאש 90)

לפני 72 שנים, בט"ו בשבט הראשון של מדינת ישראל, הקימה המדינה את יערות המגינים. מפעל נטיעה והתיישבות להנצחת הנופלים ממלחמת העצמאות והשואה. יערות אלו ניטעו בכל הארץ כדי לסמל את הקשר עם הנופלים ולחיזוק הנצחיות והקשר של העם לארץ, קשר של דור התקומה, של הנופלים ובני משפחותיהם עם ארץ ישראל ההולכת ונבנית, ההולכת ולובשת ירוק.

עוד באותו נושא

טו" בשבט: 100 עצים נטעו לזכרה של רנה שנרב

בחלוף השנים מסורת הנטיעה באותן חלקות הלכה ופחתה וגם אזורי הנטיעות כמעט ונשכחו. טקסי הזיכרון לנופלים עברו למקומות אחרים בלוח השנה והנטיעות קיבלו אופי אחר אך חשוב לזכור ולהזכיר ואולי לחזור למסורת הציונית החשובה שהתפוגגה.

בט"ו בשבט תש"ט התקיימו נטיעות משמעותיות בכמה מוקדים: בגליל העליון המזרחי, באזור משטרת נבי יושע (מצודת כ"ח), בגליל המערבי באזור יחיעם, בשער הגיא בואך ירושלים ובבאר שבע. מפעל הנטיעות נערך בשיתוף מוסדות קק"ל וצה"ל, כמצבת נצח ירוקה על  שטח של  30,000 דונם. המשפחות השכולות הוסעו על ידי הצבא למקום הנטיעה הקרוב למקום מגוריהם וקצין העיר נתן לכל משפחה שכולה תעודת המעידה על נטיעת עץ לזכר יקירם.

נטיעות המסמלות חופש וחירות במקום שהווה סכנה

בט"ו בשבט הראשון של המדינה, שנחוג חודשים אחדים לאחר הקמתה ניתן היה לממש סוף סוף את החזון של ההתנחלות בארץ המובטחת במדינה ריבונית. בעזרת הנטיעות השתלטו על הנוף הצחיח וגם יצרו מקור תעסוקה לעולים החדשים. אחד הארועים המרכזיים נערך ביער המגינים בשער הגיא, אזור שהיה חשוף לגמרי מבחינת הצומח בראשית המאה העשרים והפך לאחד האזורים המרכזיים הקשורים במבצעי יעור. כבר בתקופת המנדט נערכו בו נטיעות רבות.

בה' בכסלו תרצ"ח קבוצה של חברים יצאה לנטוע עצים ממערב לקיבוץ קריית ענבים וחמישה מהם נרצחו. לאחר חודשיים בט"ו בשבט יצאו לנטוע את 'יער החמישה' באזור שבו ארע הרצח.

נטיעות ט"ו בשבט תש"ט המשיכו את מפעל הנטיעות של קק"ל בתקופת המנדט הרחיבו אותן וביססו את מסורת ההנצחה בשער הגיא. על שטח של כ 6000 דונם ניטלו  מיליון וחצי עצים.

למעמד הנטיעה המרגש הגיעו רבים מירושלים ומהסביבה. דווקא באזור שבמעבר בו היתה סכנה ממשית ורבים נהרגו ונפצעו בדרך בנסותם לפרוץ את המצור לירושלים, נערך טקס הנטיעות שסימל יותר מכל את החופש והחירות.

ט"ו בשבט, חגה של הארץ

ראש הממשלה ושר הביטחון, דוד בן גוריון, אמר אז: "אנו נוטעים יער ועוד ניטע הרבה יערות לקיים משאלתם ורצונם של הלוחמים אשר מסרו נפשם על שחרור מולדתם, הפרחתה ובנינה למען יוכל עם ישראל כולו, על כל גלוייתו, לשוב לארצו קוממיות ולחיות בה חיי חרות ורווחה. אך לא ביער-עצים אשר ניטע ולא במצבת-אבנים אשר נבנה יחקק ויישמר זכר הגיבורים אשר נפלו על גאולת עמם ומולדתם. בלב העם היהודי, בלב כל בני ישראל, בדורנו-אנו ועד סוף כל הדורות, יהיה זכר הגבורה והתפארת של הגיבורים אשר העיזו ויכלו".

החיבור בין הזיכרון וההנצחה לבין הנטיעות כמעט נשכח אך אין סיבה שלא לחדשו. הנטיעות לזכר חללי צה"ל וחללי הטרור צריכות להמשך ולחבר אליהן גם את הנצחת דור המייסדים שהקים את המדינה.

ראויים הנופלים להיות מונצחים בנטיעה באדמת הארץ ואין כט"ו בשבט, חגה של הארץ, הראוי להיות יום שבו זוכרים ונוטעים. זו המורשת הראויה וההערכה האמיתית  לבנים ולמייסדים.

 

ד"ר יוסי שפנייר, מרצה בתכנית לתואר שני ב"זיכרון, מורשת ישראל וחינוך" במכללת אפרתה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הנטיעות התחילו הרבה קודם
חיפאי | 28-01-2021 18:50
אולי תפסיקו להמציא היסטוריה?