אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הפשרה המסתמנת: סגירת מוסד חינוך אחרי התראה של 48 שעות לפחות

לקראת אישור חוק הקנסות: לפי ההצעה שתובא לאישור הוועדה, יתאפשר לסגור מוסד חינוך עם התראה של לפחות 48 שעות. עימותים חריפים בדיון: "אתם דופקים בעלי עסקים בשם הפופוליזם"

מסתמן: סגירת מוסד חינוך אחרי התראה של 48 שעות
  (צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)

אחרי דיון של כמה שעות ועדת החוקה של הכנסת סיימה להקריא את סעיפי חוק הקנסות; יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) הודיע כי הוועדה תתכנס ב-14:30 להנמקת הסתייגויות והצבעות על החוק לקריאות שנייה ושלישית.

לפי הצעת החוק, נכון לעכשיו,  הקנס המרבי שניתן יהיה לקבוע בתקנות לגבי הפרת הגבלות מסוימות יוכפל: במקום 5,000 ₪, הקנס יעמוד על 10,000 ₪. בדברי ההסבר נכתב כי העלאת הקנס המרבי תאפשר לקבוע מדרג של קנסות בהתאם לגודל העסק, מספר המשתתפים באירוע, מספר התלמידים במוסד החינוך ועוד.

כמו כן מוצע בהצעת החוק להרחיב את האפשרות להוציא צווי סגירה ובין היתר להוציא צווי סגירה למוסדות חינוך אך מסתמן כי צו סגירה מינהלי למוסדות חינוך יינתן רק לאחר שניתנה התראה של 48 שעות לפחות. בנוסף, מוצע לאפשר להטיל כפל קנס על מי שהפר את הבידוד פעם נוספת יומיים לאחר שקיבל הודעת תשלום קנס.

ח"כ תהלה פרידמן (צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)

לגבי הטלת הקנס המוגדל, יהיה ניתן להטיל את הקנס המוגדל רק על עסקים בהם מספר העובדים עולה על 5 עובדים או על קיום אירוע שהו ישתתפו כפול ממספר הנוכחים הנותרים על-פי החוק (למשל בחתונה מותר עד 20 נוכחים, והקנס המוגדל יהיה עם יהיו שם מעל 40 משתתפים) לגבי מוסדות חינוך- אם מספר התלמידים במקום עולה על 35 תלמידים.

אם זאת, במקרה של מוסדות חינוך, הגורם המוסמך לתת את הקנס המינהלי יהיה שוטר באישור קצין משטרה בדרגת רב פקד ומעלה או פקח עירייה באישור ראש יחידת הפיקוח או גורם פיקוח שהוסמך לכך על-ידי ראש הרשות המקומית.

עוד באותו נושא

19 יום לסגר המהודק: אחוז המאומתים עדיין על 9.7%

הדיון על חוק הקנסות הפך לעימות חריף

במהלך הדיון נרשמו עימותים מילויים חריפים בין חברי הכנסת. יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) תקף את חברי כחול לבן: "אתם דופקים מיליון בעלי עסקים בשם הפופוליזם אם הייתי מביא רוטציה הייתם הולכים, צבועים".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) ענתה לו: "אתם כל הזמן אומרים על מפרי ההנחיות שמדובר בקומץ, שוליים, שהמיינסטרים שומר וכמעט הכל סגור. אבל בימים האחרונים אתם מתאבדים פה בהגנה על המוסדות המפרים. המצאתם תורה חדשה שבה פיקוח נפש לא מעל הכל. ניסו לרצוח ברכבת הקלה ואתה מגן על האנרכיסטים האלו. חז"ל אומרים על לימוד תורה זכה-נעשית לו סם חיים, לא זכה- נעשית לו סם מוות. יש לכם תורה שהיא סם מוות".

"פתאום כולם שכחו את ההוא מהפלאפל. יש בתוך זה מיליון בעלי עסקים שאתם דופקים אותם בשם הפופוליזם" השיב לה אשר. "אם אני מביא עכשיו אישור מביבי לרוטציה אתם קמים והולכים, צבועים, צבועים. דופקים את כל העסקים הקטנים, צבועים. יאיר גולן אומר דברים שאני לא אוהב אבל הוא לפחות עקבי".

"לא שמעתי אותך מדברת על אחוז הרציחות בציבור החרדי לעומת ציבורים אחרים" האשים ח"כ אשר: את פרידמן. "קיבלנו על עצמנו את הדיל במחאה גדולה ובאחריות. יש פה רצח אופי ולא אשתמש במעמדי כדי לזרוק את זה לפח. הסכמנו להעלאת הקנסות למרות שזה פופוליסטי כי אם הייתה אכיפה סיסטמתית היינו במקום אחר.

ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת): אנחנו נגד החוק הזה, וכל הפלפולים של קצין כזה או אחר, אחוז הקנסות של מעל 5000 זה לא הדבר שיפתור את הקורונה. אם אתם תומכים בעסקים הקטנים למה אתם תומכים בחוק? מאות אלפי עסקים קטנים בסכנת סגירה. 5000 לעסק קטן זה חמור מאוד. לפני שאתם מניחים חוק תביאו נתונים שמראים תופעה כזו של הפרת חוק על אף ה-5000 הקיימים. קשה לנו לסמוך על המשטרה שלא מגינה על האזרחים שלנו ברחובות ואתם מצפים שנאשר את זה?"

ח"כ איתן גינצבורג (צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)

"כאשר ראש הממשלה מבקש אישור מהרב יש בעיה אבל למה בקנסות?", שאל סעדי

"מה הבעיה אם ראש הממשלה פונה לרב? מי ידבר עם הציבור החרדי אם לא הרב שלהם? כמה שליחים גדעון סער שלח לרב?", התפרצה ח"כ אסנת מארק.

ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן): "שוטר מגיע ורואה הפרה ואז צריך להתקשר לקצין בדרגת רב-פקד? אתם רוצים לאיין את כל המנגנון של החוק הזה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו