אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עוצמה יהודית היא בשר מבשרה של הציונות הדתית

אחת הטענות שחוזרות על עצמן היא שעוצמה יהודית אינה חלק מהציונות הדתית ולכן לא צריך לכלול אותה ברשימה מאוחדת. אך אם נבחן את בית גידולם של אנשי הרשימה, היכן הם מחנכים את ילדיהם, מאיפה מגיעים המצביעים ומה המצע של המפלגה, נראה שהם חלק בלתי נפרד

עוצמה יהודית היא בשר מבשרה של הציונות הדתית
  עוצמה יהודית (מנדי גוטמן/ פלאש 90)

נתחיל מהסוף. עוצמה יהודית היא בשר מבשרה של הציונות הדתית. הערכים שמייצגת המפלגה, הדגלים שהיא מרימה, הם אותם הערכים והדגלים שהרימה הציונות הדתית בכל השנים. השמירה על ארץ ישראל לצד ההליכה בדרך תורת ישראל וכמובן לצד החיבור לעם ישראל. זה אנחנו וזו הציונות הדתית.

ולמה היה בכלל צריך לחזור ולהגיד את זה? לצערנו, אחת הטענות שחוזרות על עצמן כבר ארבע מערכות בחירות, וכנראה גם קודם לכן, היא שעוצמה יהודית אינה חלק מהציונות הדתית ולכן לא צריך לכלול אותה ברשימה מאוחדת. מכיוון ועדיין לא נמצא האיש שמחליט מי נחשב לציונות הדתית ומי נשאר מחוץ לגדר, נותר רק לבחון מאילו ערוגות צמחו חברי המפלגה ואיזה חינוך הם בוחרים לתת לילדיהם.

עוד באותו נושא

המנצח בפריימריז: "פנינו קדימה לחיבורים הדרושים"


10

נכון, איתמר בן גביר לא גדל בציונות הדתית, אלא חזר בתשובה בגיל 14. אבל את מקום מגוריו הוא קבע בקרית ארבע וילדיו גדלים במוסדות החמ"ד והחינוך הדתי לאומי התיכוני. יצחק וסרלאוף גדל בבני עקיבא, למד בישיבת נתיב מאיר והיה ממקימי ההנהגה הצעירה של האיחוד הלאומי. גם יו"ר המפלגה מיכאל בן ארי גדל בציונות הדתית וכך הוא מחנך את ילדיו. האם לאור זה ניתן לומר שמשהו מהם אינו חלק מהציונות הדתית?

אבל נעזוב בצד את חברי הרשימה, כי בסופו של דבר מה שקובע אלו המצביעים. ומהיכן הם מגיעים? על פי פילוחי ההצבעה במערכות הבחירות הקודמות האחוזים הגבוהים ביותר מגיעים ‏יצהר, עמיחי, חברון, בת עין, מעלה לבונה, שבי שומרון, נחליאל, כפר תפוח, נוגהות, איתמר, שילה וכו'… אלו קולות של מצביעים שמגיעים מעומק ההתיישבות ביהודה ושומרון, ומליבה הפועם של הציונות הדתית. האם אפשר לומר שמצביעי המפלגה אינם חלק מהציונות הדתית?

מה המצע של עוצמה יהודית?

נעזוב גם את זה בצד, כי מה שבאמת הכי חשוב זה המצע. ומה המצע של עוצמה יהודית? לפעול להשבת חבלי מולדת שנגזלו מאתנו במהלך הדורות ולפתח התיישבות יהודית בכל מרחביה. רק בארץ ישראל, ישכון לבטח העם היהודי. לשוב אל ההגדרה המקורית של היהדות כדת- אומה, המקיפה את כל תחומי החיים של המדינה היהודית. מדינת ישראל היא מדינה יהודית, באופייה, בסמליה הלאומיים וערכיה המשפטיים. עברית היא שפתה הרשמית היחידה.

ילדי ישראל יחונכו לאהבת הארץ, ערבות הדדית בתוך העם היהודי, הכרת ההיסטוריה והמורשת של העם היהודי ואוצר היהדות. אפשר להמשיך ולעבור על יתר הסעיפים, אבל האם יש משהו שיכול לומר שמצע זה לא מייצג את הציונות הדתית.

אז נכון, אל לנו להתעלם מכך שעוצמה יהודית מייצגת פלח מאוד מסוים בציונות הדתית. יש מי שיגיד אולי שמדובר בשוליים של החברה. אבל גם הם חלק מהציונות הדתית, אוהבים אותה ורוצים להרגיש שייכים.

על מנת ליצור תמונה שלמה, של ציבור מאוחד באהבת העם, התורה והארץ, חייבים לחבר את כל החלקים שלו. אנו נמצאים כעת בתקופה קשה של פירוד וזילות לדת ולארץ ישראל, אבל יש לנו אפשרות לשנות בקלות את התמונה, לאחד את המגזר ודרך זה לשמור על הזהות היהודית של המדינה ועל הארץ שאנחנו כל כך אוהבים.

אז כן, למרות המחלוקות, עוצמה יהודית היא חלק מהציונות הדתית. כך מנהיגיה, כך מצביעה והערכים שלה אלו ערכי הציונות הדתית. לכן, מקומה של מפלגה זו היא להיות חלק מרשימה כוללת של כלל מפלגות הציונות הדתית ורק באחדות ננצח.

 

ידידיה גרוסמן, הוא תלמיד ישיבה תיכונית בני עקיבא בעלי ופעיל בעוצמה יהודית

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
כל מילה בסלע
אחיה | 27-01-2021 10:42
אלוף!!
2
עוצמה יהודית חייבים לקבל ייצוג שווה ברשימה
טל | 27-01-2021 10:45
הסקר שפורסם אתמול בערוץ 12 מבשר טוב לימין האמיתי (5 מנדטים), בתנאי שיהיה איחוד. בעיקר בין הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ' לעוצמה יהודית בראשות איתמר בן גביר. הבעיה היא האגו הגואה מצד סמוטריץ, שמנסה תמיד לגמד את עוצמה יהודית ולהציע לה הצעות מעליבות. בהתאם לפילוח הנתונים בסקר זה, כוחם של סמוטריץ (2.2%) ועוצמה יהודית (2.1%) שווה. לעומתם, כוחה של הבית היהודי (0.3%) שואף לאפס. בהינתן נתונים אלו, אין כל סיבה שעוצמה לא תקבל לפחות את המקום השני ברשימה מאוחדת. למעשה, סמוטריץ ועוצמה צריכים לעשות ביניהם ריצ'רץ' ברביעייה הראשונה, לאחר מכן, במקום החמישי, חגית משה (הבית היהודי). וכך הלאה לחמישייה השנייה. מצד אחד, בשלוש מערכות הבחירות האחרונות עוצמה עשתה כמעט הכל למען אחדות בין מפלגות הימין. מצד שני, אין שום סיבה הגיונית שנוכח הנתונים עוצמה שוב תהפוך לשק החבטות ולכלב המצורע של הימין האמיתי. מקווה מאוד, וסומך על מנהיגי עוצמה, שהפעם נקבל את מה שבאמת מגיע לנו. מקווה שגם סמוטריץ יתעשת ויגלה את הענווה המתבקשת ממי שמבקש להיות מנהיג הציונות הדתית.
3
ידידיה היקר !...
אבישי לקס | 27-01-2021 10:51
ידידיה היקר ! הבעיה היחידה שמונעת את האחדות נקראת : סמוטריץ' הוא הבעיה הגדולה! ההתנשאות החרדלית שלו מבית מדרשם של משפחת מלמד בצרוף השחצנות שהוא מתחזק עם היהירות רבת השנים שלו , הם הבעיה. והפתרון פשוט מאד: לסלק את סמוטריץ מכל תפקיד ציבורי פוליטי, להכניס במקומו דמות אחרת מהציונות הדתית שתדע ותשכיל לאחד בנעימות ובענווה ובדיבוק חברים אמיתית את כל הגוונים המבורכים שיש בציונות הדתית. כרגע זה הפתרון וחייבים לבצע אותו בהקדם עוד השבוע. בהצלחה
4
המכשול הגדול ביותר...
גאוותו תחריב את הציונות הדתית | 27-01-2021 11:44
המכשול הגדול ביותר שמונע כל אחדות בציונות הדתית נמצא בבית אל במשפחה שבבעלותה ערוץ 7 הם אלו שבהתנשאותם רבת השנים גרמו לפילוג ולשסע עמוק בציבור על שמם רשומים הפילוגים בנוער שהקימו את תנועת הנוער אריאל שהתפלגה מבני עקיבא על שמם רשום הקמת האיחוד הלאומי שהתפלגה מהמפדל ועוד ועוד מה הפלא שהנציג שלהם בפוליטיקה בצלאל סמוטריץ ממשיך דרכם והתנשאותו על כולם מונע את האחדות הוא מעוניין רק באחדות מדומה בה כולם יכרעו לו ברך ויקבלו בהכנעה את מרותו עליהם זה מה שהוא למד כדוגמא אישית מהאנשים שמנחים אותו מבית אל
5
זה שאנשי עוצמה...
יש לגיטימי ויש שאינו לגיטימי. | 27-01-2021 11:44
זה שאנשי עוצמה הם גידולים של הציונות הדתית - לא הופך אותם לחלק לגיטימי מהציונות הדתית. נכון שבשנים האחרונות הקווים האדומים היטשטשו, הרבה דברים לא לגיטימיים הפכו ללגיטימיים, ודיעות קיצוניות, גזעניות ואנטי דימוקרטיות הפכו לדיעות מקובלות - ועדיין הזרם המרכזי לא חש שאלו דיעותיו. אנשי עוצמה - אנשי שוליים.
, מה...
המעריך הלאומי | 27-01-2021 15:48
, מה בדיוק הערכים שלהם ? חוץ מאלימות, גזענות ואנטי דמוקרטיות - אילו ערכים מייצגת עוצמה יהודית שמפלגות דתיות אחרות לא מייצגות ?
תגובה ל6
רחל | 27-01-2021 13:07
האנשים שחיים בישובים שבהם האחוזי הצצבעה לעוצמה גבוהים אלו לא אנשי שוליים ולא אנשים עם דעות קיצוניות , אילו מתיישבים שבשבילם רק עוצמה יהודית היא המפלגה שמייצגת את הערכים שלהם
, מי...
על אור וחושך - ותהומות אין קץ | 27-01-2021 13:00
, מי שמדבר על אור וחושך...כולך חושך אחד גדול. האייתוללות באיראן ישמחו לקבל אותך לשורותיהם. חברה מעורבת מביאה לידי הפקרות, השחתת נשמותיהן של בנות בצהל, גיור שלא כהלכה ועוד כהנה וכהנה אמרי שפר . תגיד לי, לפי איזו הלכה התגיירה רות המואביה ? מי הבן שבא על נשות אביו, למרות שלא חי בחברה מעורבת ? מי המלך שחשק באשתו הנשואה של קצין בצבאו ושלח אותו אל המוות ? מי המשיח שהתאסלם ? מי הרב המנהיג שהוכרז כמשיח למרות שמת לפני 25 שנים ? וואללה, אור גדול אתה מביא לנו....
המגיב הנ"ל מצביע יש עתיד !!!!!!!!!!!!
א | 27-01-2021 12:35
המגיב הנל אינו לגיטימי. הניאו-רפורמים מקצצים במצוות - גיור שלא כהלכה, תמיכה בסטיות וגילויי עריות מהחמורים ביותר, חברה מעורבת המביאה לידי הפקרות, השחתת נשמותיהן של בנות בצהל ולחימה בבנות שירות. המגיב הליצן הזה לגיטימי? המגיב הליצן הזה בכלל כשר למניין? להבדיל בין הטמא לטהור, עומצה יהודית הם צדיקים גדולים ההולכים לאור התורה, המכבים של ימינו. בסוף האור יגבר על החושך...
6
לא נכון עוצמה יהודית מעל זה היא לא מגזרית
ירון | 27-01-2021 12:43
הציונות הדתית מגזרית עוצמה יהודית דוגלת בערכי עם ישראל ,אבל צריך לפחות לפחות בלוק טכני אם בשמאל עושים זאת אין סיבה שלא בימין
7
השאלה היא האם הם יהיו מוכנים להשתתף במשחק
דוד | 27-01-2021 13:39
הפוליטי. נראה לי שהם לא יכנסו לשום קואליציה ומעבר לגימיקים מוצלחים הם לא יהיו רתומים לעבודה הפרלמנטרית. לכן לדעת בצלאל ועוד רבים, ביניהם אני, צירוף עוצמה מיותר ולא יעיל במבחן היחידי - מבחן התכל'ס.
8
אחיי היהירים מהציונות הדתית תקראו 10 שניות
ירון | 27-01-2021 14:07
אנחנו ואתם אולי לא אותו הדבר ,זה לא הסיפור ,הסיפור שאתם ואנחנו בנפרד לא עוברים את אחוז החסימה ,אז די להגיד על עוצמה הם ציונות קלאסית לא קלאסית ,כמו בשמאל רק חיבור טכני לא מבקש יותר
9
ממש לא!!! זו לא דרכה של הציונות הדתית!!
יהודה | 27-01-2021 15:07
את הקול שלי ושל משפחתי הם לא יקבלו!!!!!!!!!!!!!!!
10
שלמה
שלמה | 27-01-2021 15:19
צביעות! אנשי עצמה גדלו אולי בצינות הדתית אבל הם לא ממנה, היא לא דוגלת באלימות היא מעולם לא גיבתה את הרב כהנא, לכך תלמידיו הם לא הציונות הדתית הם תלמידי הרב כהנא ולא יותר.
11
חייבים חיבור של כל 4 המפלגות
נסים | 27-01-2021 17:50
איחוד- בית יהודי - נעם - עצמה - זה הדבר היחיד שיילך , כל הרבנים קוראים לאיחוד הזה.. למה זה לא קורה???
12
מה עם הדרך?...
יוני | 28-01-2021 1:01
מה עם הדרך? זו לא דרכה של הציונות הדתית. גם אם הרעיונות הם אותם רעיונות. הציונות הדתית לא מחפשת פרובקציות. לכן עוצמה יהודית איננה חלק ממנו.
13
נכון אבל האם...
אריאל | 28-01-2021 8:04
נכון אבל האם תתחייבלא לפרוש בכל פעם שלא ישמעו לדעתך?
14
טעות קשה!!! עוצמה...
אברהם | 29-01-2021 5:03
טעות קשה!!! עוצמה יהודית מפלגה של כלל ישראל! לא ציונות דתית ועליטות מתנשאות
15
אחלה עוצמה יהודית...
יהודי | 02-02-2021 17:27
אחלה עוצמה יהודית . אוהב את בן גביר בן אדם נשמה טובה