אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הנציב: מ"מ מנכ"ל משרד האוצר יהיה עובד מדינה

בהמשך לפנייתו של שר האוצר, ישראל כץ, לנציב שירות המדינה, לקידום את מינוי קבוע של מנכ"ל משרד האוצר בתקופת בחירות, וועדת החריגים הכריעה כי לא ניתן להמליץ על מנכ"ל שאינו עובד מדינה

הנציב: מ"מ מנכ"ל משרד האוצר יהיה עובד מדינה
  מרים אלסטר/פלאש 90

נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, קיבל היום (ראשון) את המלצת ועדת החריגים, לפיה לעת הזאת  יש לבחור לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר ממלא מקום מקרב עובדי המדינה. הרשקוביץ שלח בצהריים את המלצת הוועדה לשר האוצר.

בפני ועדת החריגים הונחה פנייתו של שר האוצר, ישראל כץ, לנציב שירות המדינה, לפיה מבקש השר לקדם את מינויו הקבוע של מר עודד שמיר לתפקיד המנהל הכללי במשרד האוצר, בתקופת בחירות.

עוד באותו נושא

לאחר העימות: מנכ"לית משרד האוצר התפטרה


11

בסיכום ועדת החריגים שדנה בבקשה נכתב: "כעולה מהנחיית היועץ המשפטי לממשלה בעניין מינויים בתקופת בחירות, אף שככלל, שר רשאי למנות מנכ"ל בהתאם לשיקול דעתו, בכפוף לבדיקת כישורי המועמד, כמו גם לסיים את כהונתו, וזאת בשים לב לכך שמדובר במינוי אישי של השר, החלפת מנכ"ל בתקופת בחירות עלולה לגרום לחוסר יציבות שלטונית ולתפקוד לקוי של המשרד".

"על כן, ככלל, יש להימנע משינויים בתפקידי מנכ"לים בתקופת בחירות. בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה שלעיל, במקרים בהם השתכנע נציב שירות המדינה כי קיים צורך ממשי בהחלפת המנכ"ל לשם תפקודו התקין של המשרד, ניתן יהיה לחרוג מן הכלל האמור. ואולם, גם במקרים אלה יהיה מקום למנות, ככלל, עובד מדינה בכיר כממלא מקום המנכ"ל".

עוד נכתב כי "הנחיית היועץ המשפטי לממשלה אף קובעת כי במקרים חריגים שבהם יהיה מקום למנות מנכ"ל קבוע ולא להסתפק במינוי ממלא מקום, יהיה מקום להעדיף מינוי מנכ"ל מקרב עובדי המדינה. זאת, בכדי לצמצם את הפגיעה בתפקודו התקין של המשרד וכן ביציבותו בעת תקופת הבחירות".

"לא ניתן להמליץ על מנכ"ל למשרד האוצר, אם אינו עובד מדינה"

על פי וועדת החריגים, "בחינת בקשת שר האוצר מלמדת כי בפני משרד האוצר עומדים בימים אלה אתגרים משמעותיים ומורכבים ביותר עליהם אין חולק. ואולם, למרות אתגרים משמעותיים אלה ובשים לב לכך שבמשרד אין מנכ"ל קבוע כבר מאז חודש אוקטובר 2020, בבקשה לא הובהר מדוע לא תיבחן האפשרות להטיל את התפקיד על אחד מראשי האגפים האחרים במשרד האוצר ומדוע אפשרות זו אינה עדיפה מבחינת התפקוד התקין של המשרד".

"כמו כן לא הובהר מדוע לא ניתן להטיל את התפקיד על עובד מדינה בכיר אחר היכול להתאים למשרה, ויכול אף ממשרד אחר או יחידה כלכלית אחרת מתוך שירות המדינה. זאת, בשים לב לרציפות התפקודית הנדרשת ולשינויים התכופים במשרה, ובעיקר בעת הזו, וכאשר יש אפשרות כי ממילא לאחר כינון ממשלה חדשה ימונה מנכ"ל קבוע חדש למשרד".

בהקשר זה ציינה הוועדה כי "מבלי לגרוע מאיכויותיו ומכישוריו של המועמד, שממילא שאלת התאמתו לתפקיד אינה מסורה לוועדה, קיימת אפשרות כי דווקא תחילת כהונה של מנכ"ל קבוע שאינו נמנה על עובדי המדינה או משרד האוצר, ואשר ניסיונו הרב אינו כולל היכרות מספקת עם עבודת משרד האוצר, לא תיטיב בהכרח עם היציבות הארגונית והתפקודית במשרד. זאת, גם בשים לב לתקופה הקצרה שבה מדובר, למורכבות התפקיד והמשרד ולאתגרים שאליהם התייחס שר האוצר. נדמה כי כל אלה יצריכו ממילא תקופת לימוד מסוימת ועל הנציב לשקול אם יהיה במינוי קבוע בעת הזו כדי לפגוע בתפקוד התקין של המשרד".

"לאור האמור ובשים לב לעקרונות ולשיקולים שנקבעו בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה לעיל ולזהירות שבה על הנציב לנקוט בטרם קבלת החלטה על מינוי מנכ"ל קבוע הבא מחוץ לשירות המדינה בתקופת בחירות, סברו חברי הוועדה כי בנסיבות העניין, ונוכח הצורך להבטיח את הרציפות התפקודית של משרד האוצר, לא ניתן להמליץ לאשר מינוי של מנכ"ל קבוע הבא מחוץ לשירות המדינה למשרד האוצר, בתקופת בחירות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
כץ מתנהג כמו...
איש מוזר | 24-01-2021 20:32
כץ מתנהג כמו היפופוטם בחנות פילים... האיש לא מסוגל לקרוא ולהבין מה אומר החוק ופעם אחר פעם יוצא פיתה
2
נתניהו דחף אותו...
טרגדיה קומית ... אין שמחה כמו שמחה לאיד ... בהצלחה לאידיוט ... | 24-01-2021 21:53
נתניהו דחף אותו לקבר במשרד האוצר ... והאידיוט במקום לברוח רק מעמיק את הבור יותר ויותר ... ככה התנדפו החלומות ... לראשות הממשלה ... אחרי עידן המושחת ...
3
הרבי
נועם | 08-07-2021 14:14
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף סטטיק אלוהים
4
ארצות
נועם | 08-07-2021 14:15
ארצות הברית נגד ישראל
5
וושינגטון
נועם | 08-07-2021 14:16
וושינגטון די סי נגד ירושלים
6
דניאל
נועם | 08-07-2021 14:16
דניאל הרשקוביץ יושב ראש מפלגת הבית היהודי