אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הריאיון האחרון עם מושקו • "לחיות חיים של שליחות"

שלושה שבועות לפני שנפטר ראיינה שוש שילה את משה (מושקו) מושקוביץ שסיפר לה: "מי שזוכה ומסוגל לקפוץ לתוך התפקיד שלו - הוא אדם מאושר - והוא סייע למהלך הגדול שהקב"ה הוביל אותו"

הריאיון האחרון עם מושקו • "לחיות חיים של שליחות"
  צילום: שוש שילה

שלושה שבועות לפני פטירתו, שוש שילה ואחותה ביקרו אצל משה (מושקו) מושקוביץ, או מושק'ה כמו שנקרא במשק, וראיינו אותו על חייו.

מה המסר שלך לדור שלי, לבנים, לנכדים, לנינים, לחימשים?

גם לי נולד חימש. זו זכות שאין למעלה ממנה. אני נולדתי בצ'כוסלובקיה בתקופת השקט, ואני נקרא על שם סבי, בלי שואה, פשוט אנשים מתו מוקדם. זכינו לאריכות ימים שאין למעלה ממנה, ואריכות ימים פחות או יותר בסדר.

כשאני אקום ואחלים, אוכל לתת לכם הרצאה, על חיים של שליחות. אני מתכוון לומר, ש'המשך חכמה' בספרו, כותב שלכל תקופה, הקב"ה שולח גדולי עולם כדי שיעשו את הפעילות שרצויה וחשובה. ולפעמים אתה שואל את עצמך, למה מעט מאוד נשארו והשאר לא? ואת זה הוא כתב לפני השואה.

עוד באותו נושא

נתניהו: "מפעליו הכבירים של מושקו יעמדו לדורות"


3

הר הבית? אנחנו עוד לא בשלים לעניין

המסקנה שלו היא שלא חשובה הכמות, חשובה האיכות. כל אחד מאיתנו חייב לדעת שהוא נולד לתקופה שהוא חייב לעשות מאמץ להתאים את עצמו למטרה הסופית. אני מאמין באמונה שלמה שהקב"ה מוביל את עולמו, ואנחנו נמצאים לקראת שנת 6,000 לקיום העולם, והעולם יהיה שונה, יהיה נגאל. איננו יודעים איך, אבל לעם ישראל תהיה ישועה גדולה.

מי שהיה בארץ ב-48' וראה את חוסר האונים שלנו, את נסי הניסים שהצלחנו בכלל להתקיים, וניצחנו במלחמה שבעקבותיה זכינו לחתיכת ארץ ישראל. ניתנה לו הזדמנות לעמוד בניסיון, ו-19 השנים הראשונות היו ניסיון לראות אם אנחנו מסוגלים, הוכחנו קצת – קיבלנו עוד חתיכה.

אנחנו במלחמת ששת הימים, נוכחנו לדעת, שלא רק ניסים גלויים נעשו לנו, אלא גם אותות ומופתים, שהקב"ה אומר לנו, תלכו – תעשו.

אורי צבי גרינברג כותב בספרו, על משפט מימי הצלבנים, שרק מי שולט בהר הוא ישלוט בארץ. הוא אומר מעבר לזה, שמדובר גם בהר הבית. וזה שאנחנו לא להוטים אחרי זה, פשוט עוד לא בשלים לעניין, וגם זה יבוא. ולפני 30 שנה גם המעט הזה לא היה.

אנחנו לאט לאט, נמצאים בדרך הגאולה, ומי שזוכה ומסוגל לקפוץ לתוך התפקיד שלו – הוא אדם מאושר – והוא סייע למהלך הגדול שהקב"ה הוביל אותו.

אנחנו צריכים לעשות הלאה

אם אני נזכר היום, שאני באתי בחור בן 22, עם בקושי זוג סנדלים, והיו על אחריותי, אלפי יהודים סחופים ודווים, כולם מלאי צרות וים של דברים נוראיים, והיה בידי לקיים אותם ולעשות אותם בני אדם, להביא אותם לארץ ישראל, והנה ברוך ה', עלו לארץ 57,000 יהודים מקפריסין, ששימשו אחר כך בתפקידים מרכזיים במדינה. אין לשער ואין לתאר, אנחנו חשבנו שהאנגלים עשו לנו עוול גדול כשגרשו אותנו לקפריסין, הם באמת עשו עוול גדול, אבל הוא נהפך לנו לטובה, במסגרת התוצאות שיצאו משם.

ועכשיו, ששת הימים, זה ממש הקב"ה הגיש לנו את הארץ לעינינו, ונתן לנו את גוש עציון, נחלה בין ירושלים עיר הקודש לחברון עיר האבות. פה היו דוד המלך, וישעיהו וירמיהו, כל עם ישראל היה מרוכז בחתיכת האדמה הזו, ואנחנו צריכים לעשות הלאה.

אני הכנתי תכנית, מה יהיה בשנת ה-100 למדינת ישראל. תכנית גדולה ויפה, נהדרת. להקים עיר שלמה, נמל תעופה, הקמת אזור תיירות בינלאומי על ידי ההרודיון, דברים נפלאים שאנחנו יכולים לעשות, וכל זה בסייעתא דשמייא גדולה.

ומה אנחנו צריכים לעשות?

רק דבר אחד חינוך. קודם כל להאמין שאנחנו צודקים שזו הארץ שלה. שתיים – להאמין שאנחנו צודקים שנעשה פה משהו. שלוש – שנקבל עלינו את האחריות לעשות משהו. זה העניין.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו