אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בנט הספיד: "המורשת שהוא הותיר מדברת בעד עצמה"

במערכת הפוליטית הספידו את משה (מושקו) מושקוביץ, שהלך לעולמו בגיל 96. בנט: "המורשת העצומה שהותיר אחריו מדברת בעד עצמה". סמוטריץ': "איש אשכולות, חיים הם הסיפור הציוני כולו"

בנט הספיד: "המורשת שהוא הותיר מדברת בעד עצמה"
  (ללא קרדיט)

יו"ר ימינה נפתלי בנט הספיד את משה (מושקו) מושקוביץ, שהלך הבוקר (ראשון) לעולמו בגיל 96. בדבריו ציין כי "המורשת העצומה שהותיר אחריו מושקו מדברת בעד עצמה ותשמש עדות חיה ומליץ יושר עבורו".

"הסיפור האישי של משה מושקוביץ משולב יד ביד עם סיפורה של מדינת ישראל: עלייה לארץ, מעפילים, גרעין קיבוצי, גוש עציון" אמר. "טביעת האצבע שלו הייתה בחינוך, בחברה ובהתיישבות. מושקו היה ממחדשי גוש עציון וממקימי מכון צומת שמשלב בין טכנולוגיה להלכה. הוא היה מפעל חיים שלם. המורשת שהשאיר אחריו, היישובים שהקים, אנשי החינוך שיצאו ממפעליו – מדברים בעדו ומשמשים עדות חיה ומליצי יושר עבורו. יהי זכרו ברוך".

עוד באותו נושא

משה (מושקו) מושקוביץ הלך לעולמו בגיל 96

"אבדה גדולה לגוש עציון וההתיישבות כולה"

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, הספיד גם כן את מי שחידש את ההתיישבות באזור. "קמנו לבוקר עצוב. גוש עציון מבכה את אחד ממייסדיו הבולטים, משה מושקוביץ – מושקו, אשר פעל עשרות שנים ללא הפסקה בשדה ההתיישבות והחינוך, הקים והפעיל מוסדות וישובים" אמר.

"עד לפני מספר ימים עוד המשיך ללוות הקמת שכונות חדשות בלב גוש עציון על שטח משואות יצחק הישנה וחטמ"ר עציון. המשיך לעמוד בפועל בראשות הנהלת ישיבת הר עציון" סיפר נאמן. "קשה לתאר את המרץ הבלתי פוסק, הכניסה לפרטים הקטנים ואת מידת ההשתדלות המדהימה לכל דבר אשר חלם ויזם. איש גדול בלכתו מאיתנו ציווה להמשיך את ההגשמה הגדולה של ישובו ופיתוחו של גוש עציון".

(צילום: המועצה האזורית גוש עציון)

"לפני מספר חודשים הגשנו את מועמדותו של מושקו לקבלת פרס ישראל על שמונה עשורים של עשייתו הברוכה. לצערנו לא הספקנו" ציין בסיכום דבריו. "תודה מושקו על מה שנתת, אנחנו נשמר ונלמד את מורשתך למען הדורות הבאים. יהי זכרך ברוך".

"חייו הם הסיפור הציוני כולו"

יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' תיאר את פועלו של מושקוביץ בהספדו: "מושקו, דור הנפילים. איש גוש עציון. איש אשכולות. אגדה. איש התורה, העם והארץ. חייו הם הסיפור הציוני כולו. בכל פגישה איתו, הציג עוד רעיון, עוד חזון לקידום ההתיישבות, העליה, והציונות".

"לא מזמן ישבנו במשרד התחבורה והוא פרס תוכניות לכביש גוש עציון-ים המלח" סיפר. "הגיע ככה בגילו המופלג, ‏מצוייד במפות, חד ויודע בדיוק מה הוא רוצה. כך היה גם לגבי הקמת שכונה חדשה בחטמ"ר עציון, כך בעמותה שהקים לבנות שירות לאומי מחו"ל, וכך בכל סוגיה שבה הוא היה מעורב".

"והיום הוא בא בימים. בא אל כיסא הכבוד עם מלא ימיו בידיו, אחד מהם לא הלך לריק" סיכם סמוטריץ'. "‏מפעליו כאן בארץ יעמדו עוד ימים רבים ויעשו פירות, והוא יביט עליהם בגאווה מלמעלה, כשבבת השחוק בקבועה על פניו, שמח בהם וממשיך לדאוג להם משם. תהי נשמתו צרורה בצרור החיים לעולמים".

עוד באותו נושא

הספד: "מושקו היה איש שקשה היה שלא לאהוב"

 

ח"כ איילת שקד: "משה (מושקו) מוסקוביץ, איש עשייה שלא הפסיק לחשוב איך ממשיכים לרוץ קדימה.מחידוש ההתיישבות בגוש עציון ועד הקמת מוסדות חינוך.האיש שעד יומו האחרון היה פעיל עבור עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל.איש חינוך שהוא איש ציבור.יהי זכרו ברוך".

השר לשעבר זאב אלקין: "מושקו היה איש מדהים ומנהיג אמיתי של ההתיישבות. איש עשיה שלא חיפש כותרות, אבל תמיד הביא תוצאות. הכרתי אותו עוד בזמן לימודיי בישיבת הר עציון, ועבדנו ביחד על פרויקטים שונים מאז שנכנסתי לעשיה ציבורית. הערכתי אותו מאוד ואהבתי אותו מאוד. איש של אמת. יהיה זכרו ברוך".

ח"כ אופיר סופר: "מושקו מושקוביץ איש חזון ומעש, איש התיישבות ברמ"ח איבריו. ‏דמותו ופועלו יהוו נר לרגלי הדורות הבאים כאיש התיישבות פורץ דרך. ‏יהי זכרו ברוך".

יו"ר עמותת 'מכון צומת', זבולון אורלב: ״פטירתו של מנהיגנו מייסד והיו״ר של צומת עשרות שנים משה מושקו משקוביץ ע״ה השרה עלינו אבל כבד מאד. למושקו זכויות מרובות כרימון בבניין התורה, הארץ והעם ואין מי שידמה לו במפעלותיו המפוארים את מפת המדינה. מושקו היה ממנהיגיה הדגולים של הציונות הדתית וממניחי היסודות לדרך תורה ועבודה, תורה ומדע, תורה והתיישבות, תורה וחינוך. עליו נאמר היושר ובאמת צרופה ״ חבל על דאבדין ודלא משתכחין״.

הרב מנחם פרל, ראש מכון צמת: "אבל כבד נפל הבוקר בדבר לכתו של משה מושקו מושקוביץ. עד יומו האחרון פעל מושקו בעשרות רבות של מפעלים, וביניהם מכון צמת אותו הקים. מושקו דאג לפיתוחו של מכון צמת כחלק מהרצון ליצור מענה טכנולוגי לסוגיות הלכתיות שונות, שישמש ויסייע לציבור הרחב".

מעמותת תימורה, אותה ייסד משה מושקוביץ נמסר: "הוועד המנהל, ההנהלה והתלמידים אבלים על לכתו של מושקוביץ ומשתתפים בצער המשפחה. מושקו ייסד לפני 20 שנה את עמותת תימורה, המפעילה מסגרות חינוך לנערים ונערות מהמגזר הדתי-ציוני, שנשרו מסיבות שונות ממסגרות החינוך הנורמטיביות ובהיעדר כל מסגרת תומכת, חלקם מוצאים עצמם חשופים למצבי סיכון. הוא היה זה ש"העז" לדבר על התופעה בציונות הדתית והקים את המסגרת הראשונה "יפתח" ביישוב אבנת בים המלח. בזכות דרכו העמותה מונה כיום ארבעה בתי ספר תיכוניים, המסייעים לנערים/ות אלו למצוא את הדרך להשתלב חזרה בלימודים, בקהילה ובחברה. בלב כואב על לכתו, אך מלא שימחה והוכרת הטוב על כל מה שהצליח להעניק אנו מבטיחים לשמר את חזונו. יהי זכרו ברוך".

זבולון אורלב, יו"ר הוועד המנהל של עמותת תימורה הוסיף: "פטירתו של מנהיגנו מייסד והיו״ר של צומת עשרות שנים משה (מושקו) משקוביץ ע״ה השרה עלינו אבל כבד מאד. למושקו זכויות מרובות כרימון בבניין התורה, הארץ והעם ואין מי שידמה לו במפעלותיו המפוארים את מפת המדינה. מושקו היה ממנהיגיה הדגולים של הציונות הדתית וממניחי היסודות לדרך תורה ועבודה, תורה ומדע, תורה והתיישבות, תורה וחינוך. עליו נאמר היושר ובאמת צרופה ״חבל על דאבדין ודלא משתכחין״.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
איילת ושקד הסכתו ולימדו: מושקו פעל כל
ינון | 24-01-2021 11:15
ימיו לחיזוק הציונות הדתית ןלא מה שאתם עושים בשיטתיות לפורר אותה
2
הציבור יצביע למי...
יצחק | 24-01-2021 11:17
הציבור יצביע למי שעובד בשבילו נגמר עידן המפלגות שמציעות שינוי לא הכול וורוד בפוליטיקה וכשתתחילו להבין את זה אתם תשכחו מהשינוי .