אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בצבא חיפשו שעיר לעזאזל? | בית המשפט ביטל החלטה של הרמטכ"ל וראש אכ"א

השופטת ארנה לוי ביטלה החלטה של ראש אכ"א והרמטכ"ל. מפסק הדין עולה תמונה איומה, לפיה הקצין המצטיין הינו שעיר לעזאזל של המערכת וכי הוא אינו אשם באירוע בשלו ננקטו כלפיו צעדים קשים

בית המשפט ביטל החלטה של הרמטכ"ל
  פלאש 90

בית המשפט המחוזי בתל אביב ביטל את החלטת הרמטכ"ל וראש אכ"א להדיח את מפקד בסיס מצ"ח בבאר שבע מכל תפקיד פיקודי ומכל תפקיד במצ"ח לפרק זמן בלתי מוגבל, וכן עיכוב קידומו למשך שש שנים.

ההחלטה בוצעה על רקע התאבדותו של חייל אשר חוקרים במצ"ח ניסו לגייסו כמקור מודיעיני. לאחר לחצים מצד החוקרים, אמר החייל כי הוא מעוניין להתאבד, כפי שאכן קרה.

עוד באותו נושא

לוחם התאבד אחרי שחוקרי מצ"ח ניסו לגייסו כמקור


5

על פי ממצאי היחידה שחקרה את האירוע, לא היה פגם כלשהו בהתנהגות ובהתנהלות של מפקד בסיס מצ"ח ביחס לאירוע שהביא להתאבדות וגם לא ביחס לאופן בו התנהלה היחידה בפיקודו.

ראש אכ"א קרא לקצין, הנחשב למצטיין, עשרה חודשים לאחר אירוע ההתאבדות ואמר לו כי הוא לא מקבל את ממצאי החקירה ולעמדתו הוא האחראי הישיר לאירוע ההתאבדות ועל כן הוחלט לנקוט נגדו בצעדים קשים ביותר, בהם השעייתו מכל תפקיד פיקודי ומניעת קידומו למשך שש שנים. החלטת ראש אכ"א אושרה על ידי הרמטכ"ל.

השופטת הטיחה: "אין מתקנים עוול בעוול"

בית המשפט ביקר את ההחלטה בצורה קשה, וכתב כי לצעדים הקשים "לא ניתן כל נימוק קונקרטי – עובדתי". על פי פסק הדין, "לא הוסבר מהי התנהגותו הפסולה של העותר עצמו, כנדרש בנוהל ההדחה, מעבר לעצם היותו מפקדם הישיר של שני רכזי המודיעין".

השופטת ארנה לוי המשיכה להטיח בצבא עובדות, מהן עולה תמונה איומה, לפיה הקצין המצטיין הינו שעיר לעזאזל של המערכת וכי הוא אינו אשם באירוע: "לא הוסבר מהי התשתית העובדתית עליה נסמכת ההחלטה. המילים המוטחות בעותר שוב ושוב הן כלליות, בבחינת סיסמאות ומסקנות ערטילאיות בלבד: אי מימוש אחריות פיקודית, העדר הליכי פיקוח ובקרה, אווירה שאפשרה לתקלה לצמוח, נורמות פסולות ועוד מסקנות כלליות".

"לא פורטו מעשים קונקרטיים, שנמצאו במסגרת שלב איסוף העובדות, אשר מבססים מסקנות כלליות אלו ביחס לעותר. לא פורט מהו ה'יסוד הסביר' הנדרש בנוהל ההדחה, המגבש המסקנות, מעבר לתוצאה הידועה, כי רכזי המודיעין הפרו הנחיות ברורות להן היו מודעים היטב".

עוד כתבה השופטת: "לא הוסבר מדוע, למרות שכל ממצאי התחקירים לא מצאו דופי בהתנהלות העותר ולמרות שתפקודו זכה לשבחים רבים – הוחלט כי נפל כשל בהתנהגותו".

בשל כך, החליטה השופטת ארנה לוי כי ההחלטה של ראש אכ"א והרמטכ"ל להדיח את הקצין המצטיין מבוטלת, וציינה כי למרות כאבה של המשפחה הכלל המשפט הישראלי הוא כי "אין מתקנים עוול בעוול ויש להישמר פן יופר עיקרון זה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
צהל
גל | 24-01-2021 6:53
מן הסתם הקצין המצטיין יודע כמה דברים ועל הרקע הזה מנסים להשתיקו . כבר מזמן לא צבא של העם . צבא של קצינים ופוליטיקה .
2
הצבא הפך למקום...
קצין במיל | 24-01-2021 8:06
הצבא הפך למקום עבודה לנוכלים,ולא צבא העם,אביב אתה מאכזב,כאשר מדובר בחיל לפי דברי השופטת( אני לא בעד שופטים כלל) מעולה וחסר כל אחריות למיקרה,ואתם פשוט מחפשים כסתח שיהיה לכם מצפון לבוא להורים ולהגיד מצאנו את הרוצח, בושה גם לראש אכא,שבטוח חוץ מלהכשיל חיילים לא עושה כלום,צבא בושה,
3
רמטכל עלוב.את קציני...
אחד שיודע | 24-01-2021 9:02
רמטכל עלוב.את קציני מגלן שאחראים ישירות על פציעתו של עילי חיות קדמת,טייחת את התחקירים באופן מביש,והתעלמת מהמשפחה. לך לך
טייחת את התחקירים באופן מביש
אזרח מאוכזב | 28-02-2021 13:16
מטכל עלוב.את קציני מגלן שאחראים ישירות על פציעתו של עילי חיות קדמת,טייחת את התחקירים באופן מביש,והתעלמת מהמשפחה. לך לך
4
נמאס ...
יגאל שרון | 24-01-2021 17:21
נמאס ממערכת המשפט הרקובה הגיע הזמן להכנס בפרקליטות בבית המשפט ובמשטרה עם 10 d9 חובה לנקות . התערבות בית משפט בהחלטת רמטכל היא קו אדום . מחר הגב כבוד השופטת תחליט שאסור לתקוף בסוריה . עד לאן הגענו
נמאס ממערכת המשפט הרקובה
אלמן ומאושר | 28-02-2021 13:13
נמאס ממערכת המשפט הרקובה הגיע הזמן להכנס בפרקליטות בבית המשפט ובמשטרה עם 10 d9 חובה לנקות . התערבות בית משפט בהחלטת רמטכל היא קו אדום . מחר הגב כבוד השופטת תחליט שאסור לתקוף בסוריה . עד לאן הגענו
5
יש עוד הרבה קצינים כמוהו בצהל
רק נתניהו | 25-01-2021 10:25
לצערי אך הפעם, לאור הנכתב בכתבה, ובתנאי שמדובר באמת בלבד, הרי טוב שכך נפסק. עם כל הקושי בעובדה שזוהי פסיקה אזרחית, על עניין צבאי! לצערי יש מתחת לפני השטח, הרבה דברים פסולים שנעשים בצבא, שחייבים לצאת לאור. וזאת מפני שגם צהל המוערך, צריך להזהר בכבודו של חייליו, ולא לשפוך דמו, כי בא לו.
6
החלטות אמופורמיות של...
פידרוס | 27-01-2021 17:16
החלטות אמופורמיות של בית המשפט היווני האריסטוטלי איזה קשקוש רטורי !!! ועלוב התוצאה לא מספיק מדברת בעד עצמה?? השופטת המטומטמת לא רואה נכוחה מוות מיותר שכול האוזניים תצלנה עבריינות של סחיטה באיומים, באיומים עי לובשי מדים מי שמכיר את כוכבי והמוח האנליטי שלו יודע שההחלטות שלו באות ממחשבה מזוככת וטובה מה שלא הייתי אומר על הדופטת שכול רצונה להשתין מהמקפצה .
7
מערכת המישפט אינה...
שלמה סולטן | 29-01-2021 2:29
מערכת המישפט אינה רקובה כלל .ופסק הדין שפוסל החלטה של ראשי צהל על אף לא ריגש את השופטת שבאומץ רב אמרה נו נו לראשי הפרמידה ..
8
מתברר עם הזמן...
צח לובן | 29-01-2021 8:23
מתברר עם הזמן שהרמטכ'ל הזה אינו מתאים לתפקיד....נכנס לנעליים שגדולות עליו . אכזבה .
מדינה בנסיגה מתקדמת .הסוף קרב מתמיד
אלמן ומאושר | 28-02-2021 13:17
מתברר עם הזמן שהרמטכ'ל הזה אינו מתאים לתפקיד....נכנס לנעליים שגדולות עליו