אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

התלונה נדחתה – והתיק כנגד התוקף הערבי נסגר

לאחר שקצין מג"ב סירב לעצור חשוד ערבי שתועד יורק על יהודי, ואף לא לקח את פרטיו, כעת קצין תלונות הציבור דחה את תלונת הקרבן. בארגון חוננו יערערו: "ההתנהלות של מג"ב משדרת מוטיבציה שלילית לטפל בתלונה"

התלונה נדחתה - והתיק כנגד התוקף הערבי נסגר
  (צילום מסך)

קצין תלונות הציבור של מג"ב דחה תלונה על תפקוד לקוי של קצין מג"ב אשר סרב לעצור תוקף ערבי שירק על יהודי, וכן לא לקח את פרטיו. קצין תלונות הציבור קבע כי התלונה היא בלתי מוצדקת, וזאת למרות שהאירוע מתועד.

בתיעוד מהאירוע ניתן לראות את המתלונן, שהוא מצביע על התוקף ומבקש מהקצין כי יעצור אותו כיוון שתקף אותו ביריקה. הקצין מסרב לעצור את התוקף ושולח את המתלונן להגיש תלונה בתחנת המשטרה ומבטיח לו כי יטפל בנושא.

האירוע, שהתרחש לפני כשנה וחצי, בערב יום כיפור בעיר העתיקה החל כאשר יאיר קהתי התרים לעמותה, וראה כי בסמוך אליו עומד דוכן לממכר מאפים של ערבים והזהיר את הקונים היהודים כי לא קיימת תעודת כשרות. המוכרים בדוכן החלו לקלל אותו ושוטרי מג"ב שהיו במקום הגיעו להפריד ואף הורו כי אין באמירתו כל בעיה.

לאחר מכן צעיר בן מיעוטים התקרב ואף ירק עליו, בשלב הזה הוציא מצלמה והחל מתעד את האירוע. במהלך התיעוד נראה היהודי פונה אל קצין מג"ב שהיה בסמוך לדוכן ומצביע על בן המיעוטים שירק עליו תוך שהוא מבקש לקחת ממנו פרטים משום שבכוונתו להגיש כנגדו תלונה. בסרטון מצולם הקצין, יחד עם תג השם שצמוד למדיו כשהוא מרחיק אותו מהמקום ואף מבטיח לקחת את פרטי התוקף. בסרטון נשמע הקצין אומר "אני אקח פרטים, אני אקח הכל. תעלה להגיש תלונה, אבל עכשיו".

כחודש לאחר הגשת התלונה עודכן המתלונן כי התלונה נסגרה בעילת 'עבריין לא נודע'. עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו ביקש את חומרי החקירה ומהם עלה כי הקצין באירוע הודה כי לא לקח את פרטי התוקף. בעקבות כך הוגשה תלונה לקצין תלונות הציבור כנגד השוטר אליה מירון בטענה כי תפקד באופן לא מקצועי וסיכל את האפשרות להעמיד לדין את התוקף, אך למרבה התדהמה במשטרה טענו כי לא נמצא שם של קצין כזה במערכת של משטרת ישראל.

קהתי, אשר הגיש את התלונה, החליט לחפש את הקצין בעזרת רשת הפייסבוק, ולאחר שמצא את הפרופיל של הקצין שלח תמונות ופרטים נוספים לקצין תלונות הציבור. כעת, לאחר שנמצא הקצין טוענת המשטרה כי "הקצין מציין כי אינו זוכר כי אמר לך כי יעביר את פרטי התוקף ובכל מקרה לנוכח המשימה ועומס האירועים לא יכול היה להתעכב ולברר את פרטי התוקף לבקשתך".

קהתי תיאר את התסכול מהתנהלות המשטרה "לפני יותר משנה, חוויתי השפלה מצד ערבי שירק עליי. בחרתי לטפל בזה בדרך החוק, ובמקום זה נהיה לי כאן עוול מתמשך. בתור אזרח, מצאתי את עצמי רודף אחרי מערכת שמנסה כביכול להצר לך את הצעדים, במקום לעזור לך. זה הגיע לרמה קיצונית שבו אני מצאתי לקת"צ את השוטר שנהג שלא כשורה, בעזרת הפייסבוק ובעזרת חברים. גם עכשיו במקום להודות במחדל של הקצין, המשטרה מתחמקת ומציעה הסברים לא מוצדקים לכך שהקצין התנהל באופן לא מקצועי".

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו אמר "ההתנהלות של מג"ב משדרת חד משמעית, מוטיבציה שלילית לטפל בתלונה ולהסיק מסקנות, ולעשות את התפקיד שהנהלים מטילים על קצין תלונות ציבור. אנחנו הודענו כבר על כוונתו לערער על ההחלטה ונעשה זאת לאחר שנקבל את כל חומרי הבדיקה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
תנו לנו עוצמה...
שלמה | 20-01-2021 19:30
תנו לנו עוצמה יהודית לטפל בהם...אבל כמו שצריך!!! תראו איזה מבטים של מחבלים.