אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ריצ'רצ' או ערכים / הרב יצחק זאגא

כדי להתרומם הרבה מעל לאחוז החסימה, מוכרחה מפלגת הציונות הדתית להעמיד נבחרת חדשה, רצינית, שאינה בנויה על גימיקים חולפים, אלא על אמירה ערכית גדולה רחבה ושורשית. במקום להתעסק בריצ'רצ' המאוס, בואו נעסוק בערכים

הפעם חייבים להחליט: ריצ'רצ' או ערכים?
  (צילום: עמנואל מימון)

עתה, שבנט סוף סוף הניח לנו לנפשנו, מופנים הכוחות כולם ליצירת ריצ'רצ' "מאחד". רשימה משולבת בין מפלגתית, שתחבר כביכול את קרעי היצוג הציוני דתי. השיח מופנה לשאלה מי יצורף ומי לא, מה יהיו המיקומים וכן הלאה. זוהי טעות אסטרטגית אדירה.

הבעיה אינה מונחת בריצ'רצ' ובוודאי שלא הפתרון. וכן, ריצ'רצ' רחוק מלהיות אחדות.

סמוטריץ" באולפן סרוגים (צילום ועריכה: מולי הרשקוביץ)

זה כמה מערכות בחירות שכמעט איננו שומעים מילה ערכית במהלך ההכנה לבחירות. שיח הריצ'רצ' תופס את מלא הנפח הציבורי, וממאיס על הציבור את "נבחריו", העסוקים יום ולילה מעל דפי האתרים, במשא ומתן על מיקומם, מי יהיה בראש, מי מנהל משא ומתן קשוח, מי הרמאי, ומי הנצלן. שיח שרק מרחיק אותנו מחזרה אל הדרך.

דומני, כי מבט קל אל עבר אחת המועמדות לרשימה שעלולה להיבנות, באמצעות ריצ'רצ' בין מפלגתי, ימחיש לכולנו עד כמה השיטה הזו והשיח הנלוה אליה, חסרי כל תועלת.

מפלגת "הבית היהודי" היא פגר פוליטי שהותיר אחריו בנט. בקרב מביני דבר מפורסמת האמירה, "בנט כבר לא שם, אבל האנשים של בנט לגמרי שם". כך במרוץ המגוחך לראשות המפלגה שאיננה, ניתן לראות גם מי שלקח חלק חשוב ביצירת אבסורד בנט. האם באלה אנו רוצים לבחור?

עוד באותו נושא

ירוצו ביחד? מגעים בין הבית היהודי לסמוטריץ' – ללא בנט


14

גם ההפסד האלקטורלי אינו גדול. כמה אנשים מייצג הבית היהודי במצבו הסופני? בקושי איזה מנדט נוסטלגי, שמסרב לקום לבוקר חדש ולהכיר בעובדה שהמפלגה הזו איננה.

באשר למועמדות הנוספות לשילוב בין מפלגתי, גם הן אינן מצדיקות את השיטה. הן מייצגות מיעוטים מאורגנים ותו לא.

לעומת כוחן האלקטורלי הזעום של כל אלה, ישנם כמה מאות אלפי אנשים בציונות הדתית, שמצפים בכל ליבם לראות סוף סוף, יצוג ערכי הולם. ערכים. אמירות ומעשים ערכיים, שילהיבו את הלבבות, ויחזירו את החיוך והכבוד, לבני הציונות הדתית. מדוע להפקיר את הרוב הדומם לטובת מיעוטים מאורגנים?

הריצ'רצ' אינו הפתרון, משום שהבעיה איננה סידור עבודה. הבעיה מונחת בתוכן הערכי.

כדי להתרומם הרבה מעל לאחוז החסימה, מוכרחה מפלגת הציונות הדתית להעמיד נבחרת חדשה, רצינית, שאינה בנויה על גימיקים חולפים, אלא על אמירה ערכית גדולה רחבה ושורשית. במקום להתעסק בריצ'רצ' המאוס, בואו נעסוק בערכים.

בואו נציע לעם ישראל, בנייה מסיבית בכל הארץ בדחיפה ממשלתית. מאבק להכרעה בדרום. תיקון מערכת המשפט. מסורת מחבקת ואוהבת ללא שום כפיה. מסורת של קדושת המשפחה ואהבת כל האדם.

עוד באותו נושא

סמוטריץ': "לא שוחחתי עם נתניהו, ההצעה – קשקוש"


5

בואו נציע פתרונות עמוקים לשינוי התפיסה הכלכלית במדינת ישראל, מהתפיסה הניאו ליברלית המיושנת, לתפיסה כלכלית חברתית חדשה ומשולבת, שיודעת לתת לשוק לעבוד, אך יודעת גם מתי מוכרחים להתערב. פתרון משבר הדיור. הורדת יוקר המחיה. קידום התעשיות הבטחוניות הישראליות. בואו נפעל לחינוך יהודי שורשי לכל. הסברה אמונית עמוקה ומקרבת. הורדת עלויות החינוך. ועוד נושאים רבים שמוזנחים כבר שנים.

הכוח שלנו מונח בערכינו. מאסנו בסידורי עבודה. אנחנו רוצים פוליטיקה נקיה, מקצועית, אבל מעל הכל, פוליטיקה של ערכים.

=======

הרב יצחק זאגא, הוא משפטן וכלכלן, יו"ר 'חוזרים אל הדגלים'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
ערכים
נתנאל | 18-01-2021 12:24
איפה היית כשראש ממשלת המדינה היהודית מתיר (ואולי אף מחייב!) נהג ומאבטחים יהודים בערב שבת ללוות את בנו (שבגיל 30 גר בבית הוריו על חשבון המדינה) לבית פרוצות????
2
הרבי
נועם | 18-01-2021 12:31
הרבי מלובביץ' מנהיג היהודים
3
שלום
נועם | 18-01-2021 12:40
שלום ארוש מנהיג היהודים
4
אליעזר
נועם | 18-01-2021 12:40
אליעזר שלמה שיק מנהיג היהודים
5
ביבי
נועם | 18-01-2021 12:40
ביבי אלי ישי נפתלי בנט
6
ואם אני נגד הסוציאליזם שהכותב מציע ?
ציוני דתי | 18-01-2021 12:55
הכותב חושב שכל הצינות הדתית חושבת כמוהו. אבל יש רבים שנגד האופנה להיות חברתי (מילה מכובסת לסוציאליזם). יש כאלה שרוצים להתפטר מ ביבי ששנים רבות יוצר השליית ממשלת הימין יש אפילו כאלה שלא מרוצים מקואליציה אוטומטית עם חרדים. אזה מה תעשה בלי ריצרצ' ? תישאר עם 2 מנדטים ?
סמוטריץ
צדיק | 18-01-2021 13:18
לא על בצלאל סמוטריץ תהיה תפארתנו.
7
סמוטריץ מייצג נאמנה...
אמיר גורדון | 18-01-2021 13:43
סמוטריץ מייצג נאמנה פלח זניח מחרדלי הציונות הדתית שמנוהג על ידי כנופיית ערוץ 7 ומשלב באישותו את כל הערכים של החבורה הזו: התנשאות , יהירות , אפליה , זחיחות ,שחצנות, פגיעה בשונה, שינאת האחר, פילוג אובססיבי על גבול החולני, רדיפת תקציבים , שפה ירודה פה מטונף ורצון עז לכבוד ושררה אין ספק שראשי חרדלי הציונות הדתית מערוץ 7 גאים בו ורואים בו ממשיך דרכם
8
לפי דברי הרב סמוטריץ' הוא המשיח הפוליטי שלנו.
משה אמת | 18-01-2021 14:04
הבעיה היא רק שהוא אחד כזה, ואפילו הרב עצמו במקום לתמוך בו רץ לפתוח עוד מסגרת מיותרת.
תלמדי מסכת...
כהן | 19-01-2021 10:09
תלמדי מסכת סנהדרין. הרב יוסף אומר הלוואי ואזכה לשבת בצילם של גללי חמורו של משיח. אז אם סמוטריץ׳ הוא גללי חמורו של משיח מבחינתך אז הוא כנראה מספיק טוב לאמורא רב יוסף. אבל לך לא....
מעולם לא...
מרגלית | 19-01-2021 0:13
מעולם לא היה לא יראת שמים מאז ומעולם הוא מתחזק את יהירותו המולדת שחצנות וגסות רוח הם מסימני ההיכר של משפחת סמוטריץ גם של אלו שנשארו דתיים וגם של אלו שכבר שנים חילונים
ברגע שנשלח פוליטיקאי טוב - ישר נשמיץ אותו
אהרנסון | 18-01-2021 23:28
מיותר לגמרי לשלוח פוליטיקאים חדשים וערכיים לממשלה. ברגע שמגיע אחד כזה, אנחנו ישר חושדים בו שהוא דואג רק לעצמו. כך זה עם סמוטריץ', שלמד בישיבה, ועדיין חי אותה, מתייעץ עם רבנים על כל צעד, ומלא יראת שמים. כך זה עם פוליטיקאים רבים. אבל תמיד אנחנו מסתכלים מבחוץ עליהם ובטוחים שהם עושים הכל בשביל עצמם.
סמוטריץ במקסימום זה גללי חמורו של משיח
חגית | 18-01-2021 16:05
סמוטריץ במקסימום זה גללי חמורו של משיח קקה של בן אדם
9
מאמר חזק וצודק. יישר כח!
תגובה | 18-01-2021 14:52
יישר כח!
10
האם עסקנים ינהלו את הפגר, או שערכים יחיהו
חיים | 18-01-2021 15:56
בנט, ימינה או שמאלה? משהודיע שבשנתיים הבאות הוא זורק הכל, אין לו כל יתרון גם לדבריו, על כל מפלגה שמאלנית ליברלית. אם חפצי חיים אנחנו, יש לאחד את כל הכוחות הערכיים, ולאפשר לעסקנים לחבור לבנט שיחבור לאחיו לפיד וליברמן. פעמים בנט הרס את הבית היהודי ורוקן אותו מערכיו, לא נאפשר לו פעם שלישית ,להשתמש בנו לצרכיו ולזרוק.
11
למה או או..
מישהו | 18-01-2021 16:44
גם ריצ'רץ' זה ערך..
12
היכן חיבור התורה והמדינה, זהות יהודית למדינה?
מד | 18-01-2021 17:20
זאת ציונות דתית !
13
איזה איש בזוי....
יואב | 18-01-2021 23:34
איזה איש בזוי. פשיסט עם אפס קבלות מסיט נגד אידאולוגית המקף שבנתה את מוסדות הציונות הדתית בארץ. אתה מייצג שוליים שמביאים חורבן תוך כדי סגידה לאליל נקמן ומשחת.
14
רק הערכים האלו לא עוברים חסימה, לכן צריך לשלב
אלי | 19-01-2021 0:27
כל מי שקרוב בדעותיו