אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הקורונה מזכירה לכולנו: מי באמת שולט בעולם

פתאום בא נגיף קטן ומזכיר לנו תזכורת חשובה שמערערת את כל הביטחון שהיה לנו בשליטה שלנו על החיים. זהו בדיוק המסר שהקב"ה מלמד את פרעה בפרשיות השבוע שאנו קוראים בימים אלו: "לְמַעַן תֵּדַע כִּי אֲנִי ה' בְּקֶרֶב הָאָרֶץ"

הקורונה מזכירה לכולנו: מי באמת שולט בעולם
  (צילום: דובר צה"ל)

ובחרת בחיים – במשבר הקורונה. אם לפני שנה בדיוק, מישהו היה מספר לנו שבעוד שנה נמצא את עצמנו סגורים בבתים כבר פעם שלישית ברציפות, עם הגבלות חמורות שמשפיעות על כל מהלך חיינו, בוודאי היינו חושבים שהוא מדמיין.

ודווקא משום כך, איך ניתן לראות את הטוב בתקופה המטלטלת הזו? הרבנית ד"ר חני פרנק, בסרטון של מכון ידעיה והאתר לדעת להאמין.

עוד באותו נושא

נזקי הקורונה: 750,000 מחוסרי עבודה בישראל

 

הקורונה, שפרצה לחיינו בדיוק בין פורים לפסח, היא קודם כל תזכורת לאחת הנקודות שכולנו עשויים לפעמים לשכוח: מי שולט בעולם. כולנו מרגישים "מלכי העולם", חושבים שאנו מנהלים אותו, או לפחות את חיינו, ולפתע פתאום בא נגיף קטן ומזכיר לנו תזכורת חשובה שמערערת את כל הביטחון שהיה לנו בשליטה שלנו על החיים. זהו בדיוק המסר שהקב"ה מלמד את פרעה בפרשיות השבוע שאנו קוראים בימים אלו: "לְמַעַן תֵּדַע כִּי אֲנִי ה' בְּקֶרֶב הָאָרֶץ", "בַּעֲבוּר תֵּדַע כִּי אֵין כָּמֹנִי בְּכָל הָאָרֶץ" וכדומה. על ידי מכות בכל רבדי הטבע הקב"ה מוכיח לפרעה, שעשה את עצמו "מלך העולם" מיהו מלך העולם באמת.

מצד אחד, בתזכורת הזו, שאנו לא שולטים בכלום ויש מנהל גדול מעלינו, יש כדי לנסוך ביטחון ולהסיר דאגה – לא הכול בשליטתנו ולא הכול באחריותנו. היא מאפשרת לנו לשחרר קצת את האחריות הכבדה שאנו פעמים רבות מעמיסים על כתפינו. אבל התזכורת הזו יכולה גם ליצור תסכולים: כי אם אנו לא שולטים בכלום, היכן הבחירה החופשית שלנו לבחור כיצד חיינו יתנהלו?

ובכן, מסתבר שהבחירה החופשית של האדם אינה תלויה ביכולת השליטה שלו על מה שיקרה במציאות, בדיוק כפי שכולנו לומדים על בשרנו בשנה האחרונה, אלא בידינו הבחירה כיצד להתבונן במציאות ולהגיב אליה: הבחירה כיצד לחיות את המציאות. הקב"ה מנהיג את העולם ומביא עליו מציאות כזו או אחרת. וכאן מבחן הבחירה של בני האדם: האם נצליח לבחור לראות את הטוב או את הרע שבמציאות הזו?

ישנם ספר וסרט מפורסמים בשם The Secret, הסוד. הסוד שמתגלה שם הוא שישנו שפע רב בעולם, והיכולת שלנו לקלוט אותו ולמשוך אותו לחיינו היא דרך כוח המחשבה החיובית וההסתכלות החיובית על הדברים. פעמים רבות ניתן למצוא אנשים שיודעים להאשים את כל הנתונים העובדתיים של חייהם בכך שחייהם קשים, אבל לעומתם ישנם גם אחרים. יש שגדלים במציאות קשה וצומחים ממנה גבוה מאוד מתוך בחירה לראות את הטוב בפרטים הקטנים של חייהם ולהעצים כל פרט כך שינוצל לאנרגיה החיובית ביותר.

משה רבינו, בסוף חומש דברים אומר לעם ישראל: "רְאֵה נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם אֶת הַחַיִּים וְאֶת הַטּוֹב וְאֶת הַמָּוֶת וְאֶת הָרָע", וכמה פסוקים אחרי כן הוא מצווה אותנו: "ובחרת בחיים!"

פשוט שההקשר שהתורה כיוונה אליו בציווי "ובחרת בחיים" הוא קודם כל בחירה בתורה ובקיום המצוות שבה. אך ניתן להציע פירוש נוסף לציווי הזה. ברוח הדברים כאן נאמר שהבחירה בחיים היא הבחירה לראות את הטוב, בחירה שתשפיע על המעשים שלנו במציאות. הבחירה לראות את הרע היא בחירה במוות, כי הראייה השלילית גורמת לדיכאון ולחוסר רצון לפעול. לכן, אדם שבוחר לראות את הטוב בכל מציאות שבאה עליו הוא האדם החי.

הרב חרל"פ בספרו מי מרום, בפרק שעוסק בראיית הטוב, מבאר שהעין הטובה של האדם גורמת לריבוי הטוב בעולם ומשיכת הטוב גם מהעולמות העליונים, ובראיית הטוב שלנו אנו יכולים להביא לכך שייכחד כל רע מן העולם, כיון שברגע שאנו מחליטים להגדיר משהו כ"טוב", ממילא הוא כבר לא "רע", ומתוך כך "ישמח ה' במעשיו".

יחד עם התפילות להסרת המגפה מקרבנו, ודווקא כדי לתת בידינו כוחות חיוביים שיאפשרו לנו להתגבר עליה, ביכולתנו עדיין לבחור לראות את הטוב שיש לנו גם במציאות הנוכחית, את ההזדמנויות שהמציאות השונה מזמנת לנו. למשל, אמנם נגזר עלינו ריחוק חברתי, אך הלבבות קרובים מאוד באמצעות התקשורת הוירטואלית שעומדת לרשותנו, בזכותה גם רבנים ורבניות פתאום מפיצים את תורתם הרבה מעבר למעגלים הקרובים והמוכרים; המציאות הזו גם מזמנת לנו כמובן התכנסות לתוך המשפחה פנימה; ויחד עם זאת, יצירת הרבה מעגלי קרבה חדשים סביב מטרות משותפות; הזדמנויות חדשות לריבוי מעשי ערבות הדדית וחסד, ועוד ועוד.

בבחירתנו לראות את הטוב שמזדמן לחיינו בצל הקורונה, אנו בוחרים בחיים!

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אין ספק שמי ששולט בעולם הוא הקב"ה
אני מבטיח | 14-01-2021 13:01
רק שהייתה לו תאונת עבודה קטנה והוא גרם להדבקת הרבה חסידים שלו וזה לא יחזור אני מבטיח