אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מי אשם באובדן אמון הציבור במערכת המשפט?

אמון הציבור במערכת המשפט נפגע אנושות. למעלה ממחצית מתושבי ישראל אינם מאמינים בבית המשפט העליון. במשחק ההאשמות, אי אפשר להתעלם מהפרסומים החושפים את הריקבון במערכת

מי אשם באובדן אמון הציבור במערכת המשפט?
  יונתן זינדל/פלאש 90

הנתונים שהציג היום המכון הישראלי לדמוקרטיה צריכים להדאיג כל ישראלי. אמון הציבור בבית המשפט העליון עומד על 42% בלבד, נתון דרסטי ומדאיג ביותר. לא לשווא כתב השופט אהרן ברק כי "תנאי חיוני לקיומה של רשות שופטת עצמאית, בלתי תלויה, הוא באמון הציבור; בלא אמון הציבור לא תוכל הרשות השופטת לפעול".

נכון, הרשות השופטת מקבלת את אחוז האמון הגבוה ביותר מבין שלוש הרשויות, אך היא הרשות היחידה בה אין פוליטיקאים – לפחות לא בתפקיד רשמי – ועל כן אי אפשר לשפוט את האמון ברשות אשר מעיקרה היא א-פוליטית, מול שתי רשויות (הכנסת והממשלה) בה יש פוליטיקאים.

עוד באותו נושא

אמון הציבור בבית המשפט העליון צנח בעשרה אחוזים


6

מיד לאחר פרסום הנתונים המדאיגים, החל המשחק 'מי אשם' במצב, אך בעוד בימין הפנו חיצי ביקורת לבית המשפט העליון עצמו – בשמאל הפנו אצבעות מאשימות דווקא לימין.

כך למשל כתבה שלי יחימוביץ': "שפכו חמתכם על בתי המשפט, הסיתו נגד היועמ״ש, המציאו עלילות כזב מרושעות על פרקליטות, ואחר כך קראו למערכת המשפט לעשות חשבון נפש מדוע אמון הציבור בה יורד".

בימין לעומת זאת טענו כי התערבות בית המשפט בנושאים פוליטיים, כאשר הוא מעיקרו א-פוליטי, מכניסה את מערכת המשפט לשדה הפוליטי – בניגוד גמור לעיקרון הפרדת הרשויות.

מערכת המשפט התנהלה בצורה לא תקינה במשך שנים

רק אמש פרסם העיתונאי נטעאל בנדל כי נשיאת העליון, אסתר חיות, קידמה את פעילות הוועדה למינוי שופטים, ללא אישורו של יו"ר הוועדה בני גנץ. התפקיד המדובר שמור לפוליטיקאים, אך הנשיאה חיות נטלה אותו לעצמה שלא בסמכות – תוך שלא צייתה לבקשתה שלה בטקס מינוי השופטים האחרון, להשאיר את הרשות השופטת מחוץ לשדה הפוליטי.

במשך שנים, מערכת המשפט התנהלה בצורה לא תקינה. בין אם מדובר על פסיקות הזויות של שופטי עליון אשר לא מאשרים להרוס בתי מחבלים בניגוד גמור להלכה שנקבעה בבית המשפט העליון בעצמו, בשל דעתם האישית – ובין אם מדובר על התנהלות היועמ"ש והפרקליטות, הן בתיקי נתניהו והן בכפיית ייצוג על הממשלה בערכאות, ייצוג אשר הפוך מעמדת הממשלה, ועד הדלפות חמורות מתיקים שונים

ישנן דוגמאות אינסוף איך מערכת המשפט פעלה בצורה שאינה מקובלת במדינה דמוקרטית אמיתית. בשנים האחרונות הימין הישראלי מרים ראש, וחושף את ההתנהלות הזאת – כאשר ללא ספק הדבר נעשה בחסות משפטו של ראש הממשלה נתניהו.

כמובן, היה עדיף אם הדברים היו מתפרסמים ללא כל קשר למשפט – אך מתוך הביקורת העזה סביב המשפט יש לזקק את העיקר: יש לתקן את התנהלות בתי המשפט והמערכת המשפטית כולה בכדי להשיב את אמון הציבור במערכת.

בכדי לתקן את המערכת, יש להכיר בבעיה

בתי המשפט לא אמורים לעסוק במקרים פוליטיים ושופטים לא אמורים להכניס את דעתם האישית אל תוך פסקי דין. עליהם לפסוק ביושרה, באמת, על פי דין – גם אם הוא נוגד את אמונתם ואת צדקת דרכם האישית. החוק הוא החוק, הדין הוא הדין ובית המשפט הוא בית המשפט.

מחוץ לכותלי בית המשפט, כאשר יפרשו או בזמן בו אף אחד לא שומע אותם, יכולים השופטים והפרקליטים לעשות ולהגיד ככל העולה על רוחם – אך חלילה להם מלבטא את דעתם הפוליטית, בטח ובטח כשהם פוסקים דין, מנהלים תיק תביעה או מייצגים את הממשלה, שהרי אז הם עצמם אלה הגוררים את מערכת המשפט אל תוך הבוץ הפוליטי, וממילא היא מוכתמת בו ואמון הציבור צונח בה פלאים.

בכדי לתקן את המערכת, קודם כל יש להכיר בבעיה. כאשר הימין חושף את ההתנהלות השערורייתית של בתי המשפט ומשרד המשפטים, אין הוא מבקש למוטט את אמון הציבור באותן מערכות – אלא להפך, לתקן אותן.

דרישת התיקון – לגיטימית, דרישת ההתעלמות

גם אם לא תאמינו בכוונת הגורמים העומדים מאחורי הפרסומים אודות מערכת המשפט, הרי שכוונת הציבור בכלל, ושלי בפרט, היא ברורה – לתקן כל פגם ופגם במערכת הכי משפיעה במדינת ישראל שכל סטייה הכי קטנה שלה עלולה להפוך להיות עוולה נוראית שתהרוס חיים לאזרח כזה או אחר. וכי מי רוצה להגיע לבית משפט, ולא להאמין שהשופט ידון בצדק וללא משוא פנים?

הדרישה לתיקון המערכת הינה לגיטימית, בעוד הדרישה לכסות על פשעי המערכת כדי להגן על אמון הציבור בה אינה סבירה – ואף הזויה לחלוטין. מה תבקשו, שעיתונאים יעלימו מקרים חמורים המגיעים לידם מכיוון שמדובר במערכת המשפט? אם גילוי מחדלי המערכת מורידים את אמון הציבור בה, הרי שתיקונם יעלה את אותו אמון.

בקשה, והצעה

יש לי בקשה אליכם, פרקליטים ושופטים בכירים הקוראים את הטור הזה: אנא, השאירו את דעתכם האישית בבית כשאתם באים לבית המשפט ועוסקים בצרכי הציבור. אל תגררו את מערכת המשפט אל הבוץ הפוליטי. כאשר תוציאו את המשפט מהפוליטיקה, ישוכו המים ואמון הציבור במערכת המשפט, אשר הפרדתה המוחלטת משאר הרשויות כה קריטית לדמוקרטיה שלנו, יחזור לטפס.

בנוסף לכך, יש לי הצעה מאוד מוזרה למצקצקים בלשונם נגד הימין על הירידה בהיקף אמון הציבור במערכת המשפט; מה דעתכם לפעול לכך שמערכת המשפט תתנהל בצורה תקינה, במקום להאשים את אבדן אמון הציבור בפרסומים על מחדליה?

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
24 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
כתבה מיותרת
שמיר | 11-01-2021 16:09
שחרר, כולם יודעים שיש ביקורת וצריך לעשות רפורמה. יחד עם זאת כולם יודעים שביבי ימכור את כולנו כולל את בתי המשפט שלנו היהדות והדמוקרטיה. הנאשם בנימין נתניהו הוא המסית הגדול איש ללא מילה שימכור אותנו כפי שאנחנו כבר רואים גם לערבים
מתי תלך אסתר חיות לעזרא נאווי?
התולעים מצפים | 12-01-2021 17:21
התולעים מחכים
צודק
תורן | 11-01-2021 19:15
נתניהו בגלל המשפט מוכר אותנו, רק עוכרי ישראל אהבלים מצבעים ביבי ומקבלים טיבי
עוד מיתלהם...
אורי | 11-01-2021 19:11
עוד מיתלהם שמאלני ללא מעצורים, בדרך כלל בשמן זית החמיצות צריכה להיות בן 0,2% ל 0.8%, אצלך זה עבר החמיצות את ה 80% אחוז אתה מיתקרב לנקודת רתיחה ותכף בום,ולעזאזל,
כל מילה בסלע
אברהם | 11-01-2021 17:18
אזרחי ישראל הזהרו מנתניהו, הוא מוכר אותנו לערבים בשביל להתחרר מהמשפט. רק אהבלים עדיין מאמינים לו. בעזרת השם גדעון סער, כפרה עליו איש טוב לא כמו הזבלה הזה, יבחר! רק סער!
אני התפלל בשבילך
מאיר | 11-01-2021 17:14
שמיר אני התפלל בשבילך כמו שהתפללתי בעד עזרא נאווי שימות לאט לאט וחבל הוא הלך מהר מידי לא סבל מספיק.
הינה השמאלן...
רוני | 11-01-2021 17:11
הינה השמאלן המתועב שעומד ומזהיר,לא יעזור לך הימין כאן הוא הרוב ומיום ליום רק מיצטרפים עוד כאלה שחשבו שיש להם תיקוה בצד של השמאלנים,אבל היתבדו,אחד אוכל כלבים.אחד אוכל בשר סוסים,שני מחנות פליטים ועריקים שלא ניתן לסמוך עלהם,ומה נישאר,רק הליכוד אז תמשיך להחמיץ עד אובדן חושים,
בחרת ביבי, קיבלת טיבי
ביבי אז טיבי | 11-01-2021 16:48
נתניהו שתמך בהתנתקות משתף פעולה עם המפלגות הערביות כדי לחמוק ממשפטו! אזרחי ישראל הזהרו מביביסטים הם עוכרי ישראל שסוגדים לעגל מזהב
למה? למה? חבורת חונטת אכזרים מנוולים ימח שמם
שופטים? מכשפים!! | 11-01-2021 16:41
הם גרועים מעמלק. עמלק זינב בנחשלים. והם מזנבים בכל. אקטביזם!! אנרכיזם. ימחשמיזם
2
בית המשפט העליון -מערכת רקובה מושחתת
גימי-יהודי מיהודה | 11-01-2021 16:14
שופטי סדום שהופכים את המשפט למשפח
גדי, מדבר בשם השם? היזהר!
דניאל בגוב הכופרים | 11-01-2021 20:26
מוזר, רק האל יכול לשלוח אדם לעזעזל. והנה גדי חוטא ונושא שם אלוהיו לשווא. אל תשכח שהמונים נבערים כמוך רדפו את נביאי ישראל שרובם היו יותר שמאלנים מאשר ימנים. אני סולח לך, מקווה שגם השם.
אים אתה...
גדי | 11-01-2021 17:06
אים אתה רקוב למה אתה מטמא את האתר,יותר טוב תלך לעזאזל שם אף אחד לא יפריע לך ולא יגידו לך שאתה סתם אהבל ללא צורה,וללא פרופורציה,מעניין שאתה מעיד על עצמך שהריקבון אצלך מיתקדם,ואני רואה כאן שמאלן מעט הגון שמוד. שהוא רקוב,בדרך כלל שמאלנים הם אומרים שהם נאורים,אבל ההפך הוא הנכון חשוכים יותר מהחושך,בלתי אפשרי להמחיש את החושך שהשמאלנים מצויים בו,אז בבקשה קח את הגופה שלך ולך לאן ששלחתי אותך לעזאזל ומיד
תבדקו מתי ההתדרדרות הגדולה החלה...
דניאל בגוב הריקבון | 11-01-2021 16:52
המלך, שעשה את הרע בעיני אדני, נתמך עי רבנים חרדים ולאומיים החל בתקיפת מערכת המשפט, ובשטיפת מוח רבתי, ברגע שהתברר לו שהוא נאשם. תבדקו. אבל העולם הרבני נרקב, מה תעשו בנידון?...
3
שילכו לעזעזל
מאיר | 11-01-2021 17:10
אני לא מאמין לשופטים הם מתערבים בפוליטיקה כולם שמאלנים שרוצים להשתלט על המדינה מעניין כמה אנשים יושבים בכלא חינם וכמה פושעים רוצחים ואנסים מסתובבים חופשי בגלל קומבינות.
כל מילה
ישראלי | 11-01-2021 19:16
בסלע! ביבי=טיבי
בטח סלוחית,את...
אבריימי | 11-01-2021 19:07
בטח סלוחית,את תלכי עים סער,מפלגת העריקים,מחנה פליטים כולם שם נוכלים אחד אחד, נתחיל בראש סער מגדל בבית נכד ערבי,ופעם אחת הוא ברח לעשות לביתו,חזר דרש פריימריז מול נתניהו ונחל מפלה ,מה עשה ערק, הנזל וגרטל.האבודים של המגלומן יעלון,עד היום הוא מחפש אותם,עזבו אותו ובאו לדרך ארץ,עזבו את דרך ארץ הלכו למחנה פליטים, שתי הכוכבות מטאוריטים שנופלים מיכל וחסרת השכל,לא ראויות מחפשות גובים ולא מחפשות את היעוד של חבר כנסת שזה שירות לאזרח, שאשאשאשא היא פליטה של כולנו כחלון התחנן לביבי שישריין אותה לרשימה,שקרנית ופופוליזם זול מהנמוכים,ערקה למחנה הפליטים של סער,והינה היצורים שכל מגמתם היא שיפור עמדות,אז לסמוך לא על אלה שכחתי עלקין הגוי,קריק וחסר הכרת הטוב למרות שיהודי לא מצווה לתת לגוי מקום בכנסת בכל זאת אבל הגוי הזה ירק וגם רמס ולכן עים יצורים כאלה אי אפשר לסמוך בשעת מיבחן,אלו היו חמש דקות על מחנה הפליטים של סער
רק סער
שולה | 11-01-2021 17:48
על אפכם וחמתכם, ביביסטים עלובים שהולכים עם בוגד שמשתף פעולה עם המפלגות הערביות. אנחנו לכידניקים אמיתיים נצביע רק סער ואתם תמשיכו להצביע לעבריין נמלט שמוכר את עם ישראל
טמבל תצביע לסער,...
אוחנה פאני | 11-01-2021 17:40
טמבל תצביע לסער, וניראה לאן תגיע!
הצבעת ביבי בחרת טיבי
אברהם | 11-01-2021 17:20
במערכת המשפט אפשר לעשות רפואמה אבל עם ביבי ימכור אותנו לערבים הלכה המדינה, וזה בדיוק מה שהוא עושה כדי להתחמק מהדין. הוא משקשק! לכן אנחנו ליכודניקים אמיתיים נצביע דווקא סער!
4
זה מה שקורה כשגוף מסויים חושב שהוא סגן של
ארלט | 11-01-2021 18:17
הקבה... או אפילו אלוהים בעצמו. המגלומניה של בית המשפט העליון מפחידה ולכן הם אפילו לא מנסים לתקן את חסרונותיהם הקשים
5
השאלה היא רטורית....
אני 2 | 11-01-2021 19:29
השאלה היא רטורית. תמיד היה פער בין ערכי היהדות האורתודוכסית ובין הערכים האונברסלים. פער זה יגבר משתי סיבות; א. הסתה פראית של נתניהו וחבר מרעיו בעקבות משפטו. נוח לו לערער על סמכות זו ואולי אף להרחיק לכת .... . ככל שהמדינה הופכת לאומנית יותר, דתית יותר, כך הפער רק יגדל. אחרי מה שעבר העם היהודי -בגלות יקח זמן רב עד שנהיה ככל העמים או לא?
6
מי שאשם על...
דוד | 11-01-2021 21:06
מי שאשם על מצב בית המשפט זה שפטה בגץ מה לא ברור וכמובן הפרקליטות
7
מערכת המשפט לא מושחתת בגלל מעורבותה בפוליטיקה
כתבה מניפולטיבית | 12-01-2021 17:49
אלא בגלל שהיא מושחתת, בגלל שמי שמשלם יותר כסף לעורכי דין מנצח בהליך, כלומר מערכת משוחדת, בגלל שבכלא יושבים חפים מפשע שהמערכת יודעת שהם חפים, כגון רומן זדורוב, בגלל עינוי הדין, בגלל האטימות.
8
מעח ...
מעניין ממש | 18-05-2021 17:30
מעח