אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"עוד לא ברורה השפעתו של החיסון על המוטציה מדרום אפריקה"

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר אלרעי פרייס אמרה בדיון בוועדת החוקה: "בידינו מחקר ראשוני מדאיג על יעילות החיסון לאנשים שלקו במוטציה הדרום אפריקאי, הוא עלול לגרום לתחלואה קשה בקרב הצעירים"

"עוד לא ברורה השפעתו של החיסון על המוטציה"
  (צילום: אייל בסון\משרד הבריאות)

האם המוטציה החדשה פוגעת יותר בצעירים והחיסון לא יעיל נגדה?

בדיון בוועדת החוקה, חוק ומשפט שאישרה את הארכת ההסדר המאפשר לשהות במקום זאת בבידוד ביתי בכפוף לביצוע שתי בדיקות קורונה, אחת בכניסה לישראל והשנייה ביום התשיעי לחובת הבידוד, דיווחה ראש שירותי בריאות הציבור על המעקב אחר המוטציה החדשה.

יו"ר הוועדה ח"כ אשר אמר: "אני מאמין שהנתונים של ההתפשטות יותר גבוהים ואפילו אם אדם אחד נכנס עם מוטציה זה מצדיק את המשך ההארכה של ההכרזה"

ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, נימקה את חשיבות הארכת ההכרזה: "אנחנו מתמודדים עם וריאנטים שעלולים להתפרץ בצורה מהירה כמו הווריאנט האנגלי וכאלו שעלולים לסכן את יעילות החיסון ולכן חשוב לוודא שאנשים החוזרים מחו"ל ישהו בבידוד במלונית או בבידוד עם אכיפה מוגברת בבית. במסגרת זו אנחנו מעוניינים שיתבצעו בדיקות בכניסה לבידוד וביום התשיעי. ל-3% מהחוזרים יש בדיקה חיובית ביום הכניסה לישראל והיתר יהיו חיוביים ככל שהזמן עובר. בבדיקה מהיום, נכון לשבועיים האחרונים נתון החוזרים המתגלים חיוביים ביום הכניסה לישראל עלה מכ-3% ל-5.3%, כתוצאה מכך שיותר אנשים נבדקים בכניסה".

חיסון לקורונה (צילום: יוסי אלוני/פלאש 90)

היועץ המשפטי של הוועדה, ד"ר עו"ד גור בליי, אמר כי ההצדקה להכרזה על חובת הבידוד הייתה הן בשל הפרות הבידוד והן בנתונים על המוטציה ושאל האם נראה שיפור בציות לחובת הבידוד והאם יש נתונים נוספים על המוטציה.

ד"ר אלרעי פרייס השיבה כי יש עליה בכמות האנשים העורכים בדיקות מכ-40%-30% נבדקים בשדה לכ-70% וכי ממשיכים לבדוק את נתוני הפרת הבידוד". בהתייחסה לווריאנט האנגלי אמרה: "אנחנו יודעים שיש העברה בקהילה בישראל- 30 אנשים רוצפו לווריאנט האנגלי- מתוכם 6 הגיעו מאנגליה וסביבם יש כ-200 מאומתים מאותה שרשרת. הווריאנט הדרום-אפריקאי יותר מטריד כי הוא עלול לגרום לתחלואה קשה בקרב הצעירים. עוד לא ברורה השפעתו על החיסון ויש מחקר ראשוני מדאיג. במחקר החדש נבדקו 11 מקרים ביחס לנוגדנים שנוצרים מהחיסונים הקיימים ויש חשד שיעילות החיסונים כלפיו פחות טובה. אם נגיע למסקנה שהוא לא יעיל נבקש שאנשים מאומתים ואלו שחזרו מדרום אפריקה ייכנסו לבידוד במלונית".

עוד באותו נושא

רפואה משלימה, ברית ובר מצווה: אלו ההקלות בסגר

מהן התקנות שאושרו?

לפי ההכרזה שהוארכה: השבים מכל מדינה בעולם יוכלו לקיים את הבידוד בבית או במקום אחר שניתן לקיים בו את כל תנאי הבידוד במקום במלונית, בכפוף לקיום תנאים אלו:

1. ביצוע בדיקת קורונה עם ההגעה לנתב"ג.

2. התחייבות בכתב טרם המעבר לבידוד הביתי שתבוצע בדיקת קורונה נוספת ביום התשיעי לתקופת הבידוד וביצוע הבדיקה.

3. דיווח בכתב על מיקום הבידוד הביתי והתחייבות להגיע למקום הבידוד ולבדיקה השניה ביום התשיעי שלא בתחבורה ציבורית.

השוהים במלוניות כעת, יוכלו לעבור אף הם לבידוד ביתי בכפוף לעריכת בדיקת קורונה במלוניות ולעמידה ביתר התנאים שבהכרזה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו