אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מי קבע שגיל 20 הוא הגיל האופטימלי לחתונה?

קביעת גיל סף אופטימלי לנישואים, ועוד גיל צעיר כל כך, אולי נראית טוב על הנייר מבחינה מתמטית; בפועל זהו צעד מרחיק לכת שעלול לפגוע באנשים רבים ואף נתפס בעיניהם כשיפוטי ואטום למצוקתם.

מי קבע שגיל 20 הוא הגיל האופטימלי לחתונה?
  (צילום: שאטרסטוק)

אתמול נתקלתי במכתב איחוד הרבנים שנקרא "תורת הארץ הטובה". בקול קורא בעל שבעה סעיפים מפרטים הרבנים החשובים את חזונם עבור הזוגיות הישראלית, אומרים דברים נכונים ומציעים הצעות פרקטיות וברות יישום, ובאופן כללי נראה שהמסמך הוא גילוי דעת חשוב עבור הציבור.

אבל סעיף אחד בו הפתיע אותי וגרם לי לרתיעה ואפילו לנקודה של כעס פנימי. בסעיף השני במכתב נאמר "לאחר שיקול דעת מקיף אנו רואים את גיל 20-22 כגיל המתאים לצעיר ולצעירה להקים את משפחתם… אם ישנן סיבות מיוחדות יש מקום ליעוץ אישי".

עוד באותו נושא

ארגון הרבנים הסרוגים: זה הגיל המומלץ להתחתן


20

צעירה מדי, תמימה מדי, מסונוורת מדי

בגיל עשרים הייתי ממש אחרי השירות הלאומי, התחלתי לימודים גבוהים במוסד חילוני והסתנוורתי מהעולם הגדול ומשפע האפשרויות שנפתחו פתאום בפניי, נערה דתיה מבית טוב, ילדת בני עקיבא תמימה שבסך הכל לא חיפשה לפרוץ גבולות באופן בוטה מדי. היציאה מהבית אל מגורים בחוץ הייתה מטלטלת. עלו בי שאלות גדולות והתחלתי לתהות על הדרך שבה גידלו אותי והאם היא מתאימה לי בכלל.

החלטתי לחפש תשובות לפני שאעשה דברים שאתחרט עליהם, וכך נרשמתי באותה שנה למדרשה במקביל ללימודים. יצאתי גם לדייטים; בדיעבד היו אלו בחורים שפחות התאימו לי ולמי שבחרתי להיות לאחר מכן. אם הייתי מתחתנת עם אחד מהם לפני שסיימתי את הבירור העצמי החשוב הזה יכול להיות שהייתי מפסיקה לחפש את התשובות ונשארת עם השאלות לנצח.

שאלות שהיו עלולות להביא אותי למקום אחר לגמרי מהמקום שאני נמצאת בו היום. הייתי צעירה מדי, תמימה מדי, מסונוורת מדי. עברו חודשים רבים עד שהתחלתי להתרכך ונבנה בי מספיק אמון כדי להתחיל ולהקשיב.

הקול הקורא מבית איחוד הרבנים מתעלם מהעובדה שישנם רווקים ורווקות רבים שהחלו לצאת לדייטים כבר בגיל שמונה עשרה והם מחפשים שנים רבות אחר בן או בת זוג.

צמצום החיפוש, הקושי, האתגרים הגופניים, הנפשיים והרוחניים לכדי "סיבות מיוחדות" מהווה סוג של אטימות כלפי אותם אנשים טובים וישרים שלא זכו עדיין למצוא את זיווגם.

לא כל רווקה מעל שלושים היא בררנית מידי

לא כל רווק מתבגר הוא אדם בעייתי בעל נסיבות מיוחדות שזקוק ליעוץ אישי. לא כל רווקה מעל גיל שלושים היא בררנית מדי או דחיינית מדי. אני מכירה באופן אישי אנשים שכבר למעלה מעשור יוצאים לדייטים, הולכים למגוון טיפולים ואימוני קואוצ'ינג, לאירועי פנויים-פנויות, רשומים לכל אתרי ההיכרויות, עושים הכל לפי הספר ועדיין לא מצאו שידוך. לא בגלל שיש להם בעיה כלשהי; אלא בגלל שקשה זיווגם של ישראל כקריעת ים סוף, ורק הקדוש ברוך הוא יכול להחליט מתי מגיע זמנו של אדם מסוים להתחתן.

מי קבע שגיל עשרים הוא הגיל האופטימלי לחתונה? בגילאים כאלה הגברים עומדים לפני גיוס או במהלך שירותם הצבאי, הבנות עוד לומדות לתואר, המצב הכלכלי של הזוגות הצעירים אינו קל וגם הכוונה של ארגונים ליווי וסיוע כלכלי לא תמיד יכולה לחלץ אותם מהבוץ, ביחוד אם מעורבים בתמונה גם ילדים.

לא תמיד גם להורים יש יכולת כלכלית לעזור. יש עוד רבים שכמוני, זו היא הפעם הראשונה שהם יוצאים לחיים האמיתיים ועלולים להתחתן מתוך מצב נפשי או רוחני שאינו מדויק להם, מה שעלול להשפיע על חייהם באופן דרמטי גם בשלבים מאוחרים יותר.

בוודאי שיש לעזור לאנשים למצוא את זיווגם, כדאי ורצוי להציע הצעות, להתעניין במה אותם רווקים באמת מחפשים בבני הזוג שלהם ולהשתדל לסייע כמיטב יכולתנו. אבל קביעת גיל סף אופטימלי לנישואים, ועוד גיל צעיר כל כך, אולי נראית טוב על הנייר מבחינה מתמטית; בפועל זהו צעד מרחיק לכת שעלול לפגוע באנשים רבים ואף לגרום להם להתרחק מן הציבור שנתפס בעיניהם כשיפוטי ואטום למצוקתם.

הדבר הנכון לעשות הוא להכיל, להבין, ולהגיע לסוגיה רגישה כזו מתוך ראיית האנשים עצמם, לא כמספרים סטטיסטיים אלא כבני אדם הרוצים ומעוניינים להתחתן אך מתוך מקום מתאים, בוגר ושלם יותר.אני יכולה רק לקוות שבעתיד נראה קולות אחרים, שיתייחסו לסוגיה זו בצורה מכילה ורגישה יותר לכלל הציבור.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
אני חושב שהתנאים...
יאיר | 04-01-2021 14:45
אני חושב שהתנאים שקבעו את גיל 18 בתור הגיל לחופה הכירו את כל הבעיות שהיו באותה תקופה. ואני חושב שהרבנים הגדולים האלה מכירים במכתבם מעל ומעבר את כל השיקולים והבעיות ואני בטוח שהם עזרו לאין ספור אנשים עם הבעיות האלה. אולי בכל זאת אפשר לחשוב למה הגילאים האלה כן נכונים ולא ישר לפסול.
2
עלית בדיוק על...
פוליטיקה דתית | 04-01-2021 14:48
עלית בדיוק על הנקודה. המטרה היא שלא יהיה סחף בדעות בין דור לדור ושהציבור ישאר נאמן לרבנים. פשוט פוליטיקה.
הרבנים לא מרוויחים פרוטה מזה ששומעים בקולם
שי | 04-01-2021 17:42
במיוחד לא הרבנים הסרוגים. אתה חושב שאם רב חרדלי כלשהו אומר שכדאי להתחתן בגיל 20, על כל חתונה שכזאת הוא יקבל העלאה במשכורת?
3
הגיל האידיאלי
danny david | 04-01-2021 14:49
אין כזה. הדבר הוא תלוי באישיות של האדם. אני התחתנתי בגיל 29, כי חשבתי שאחרי התארים שלי והמקצוע אני יכול להתחיל בחיים האמיתיים. בגיל 20-21? מה אם הבחור בצבא בהסדר? זה אידיאלי שאשתו תחכה לו בבית משבת לשבת? זה כל כך טוב שילדים יהיו סמוכים על שולחנם של ההורים או של הישיבה?אנחנו לא חרדים ומחנכים לחיים טפילים.
4
אני לא מצליח...
לא בא לי | 04-01-2021 14:50
אני לא מצליח להבין דבר פשוט. חכמי ישראל קבעו 18 לחופה והיום יושבים כל מיני חכמים שהם חושבים שהם יותר חכמים מחכמי התורה ואומרים שמה שאמרו חכמי התורה זה לא מתאים וזה לא זה וכו'... מאיפה קיבלתם עזות מצח כזאת לחלוק על חכמי ישראל??? זה שיש כאלה שלא רוצים להתחתן בגיל 18 כי לא בא להם זה אותו הדבר כמו שחייבים לקום בבוקר להתפלל ופשוט לא בא להם והם עוברים על איסורים מהתורה ומדרבנן. ההלכה לא משתנה לפי הנוחות של האדם.
חכמי ישראל חיו בתקופה שונה לגמרי
שי | 04-01-2021 17:41
שבה תוחלת החיים עמדה על 40-50 שנה, ילדים היו עוזרים להוריהם בכל מלאכות הבית בערך מגיל אפס, הנערים ידעו לחרוש בשדה ולתפור נעליים, והבנות ידעו לשאוב מים מהבאר, לבשל ולגהץ. היום נער או נערה בן 18 יודעים להעלות תמונה לאינסטוש, לא יותר מזה.
גם הרבה...
ישראל | 04-01-2021 15:52
גם הרבה רבנים היום אומרים עד גיל 20. צריך לחנך לאחריות ובגרות נפשית מגיל צעיר וזה מה שהיה פעם
5
חכמינו זל כבר...
מישהו מביתר | 04-01-2021 15:04
חכמינו זל כבר קבעו בפרקי אבות בן 18 לחופה. וזאת התורה לא תהא מוחלפת. ומי שחושב אחרת פשוט כופר
אפיקורוס!!!! ...
צמא לדברי חכמים | 04-01-2021 22:41
אפיקורוס!!!!
אמירה של חכם כזה או אחר היא דעתו הפרטית
שי | 04-01-2021 17:50
וממש, אבל ממש לא תורה מסיני.
6
מה היא מסתבכת??...
א | 04-01-2021 15:17
מה היא מסתבכת?? בכללי הרבה פעמים לפני 20 זה קצת צעיר (לא שיש בזה משהו רע...) וכדאי להתחיל לחפש בערך בגיל הזה... כדאי לא להגיע למצב של רווקות מאוחרת שגורמת לעצבות להרבה אנשים... התעצבנה על הרבנים בלי סיבה טובה מספיק נראה לי...
7
בעיה...
נוגה | 04-01-2021 15:43
מצד אחד רוצים להנשא מוקדם. מצד שני, רוצים למצוא מי אנחנו ומה רצוננו לפני כן, כאשר יוצאים מהחממה- בדרכ בגיל 18 או יותר. האם יש דרך לעזור לצעירים למצוא את עצמם מהר יותר ממה שקורה היום במערכת הנוכחית?
8
אם הייתי חיה בדור הקודם...
שי | 04-01-2021 17:39
לא היית עושה שירות לאומי (שזה בזבוז זמן בחסות האידאולוגיה), במקום זאת היית רוכשת מקצוע וגם היית מחפשת בעל פוטנציאלי במושגים הנכונים של פעם: גבר גבר שיודע לפרנס משפחה. בלי כל מיני בירורים עצמיים ושאר הקלישאות של ניו אייג'.
9
ומה משותף לרוב...
יואב | 05-01-2021 0:07
ומה משותף לרוב הרבנים? שהם מאה בחלוקת הוראות ואפס בלקיחת אחריות על התוצאות.
צודק ....
רחל כהן | 05-01-2021 22:07
צודק . מנותקים חיים בימי המשנה . אנדי המשנה התאימו לרוח הזמן
10
אליה עם בחורה...
אליה | 05-01-2021 16:05
אליה עם בחורה יודעת שהיא בשלה רוצה להתחתן אין בעיה