אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סוף למאבק? פשרה בין ד"ר קהת למכללת אורות ישראל

למרות שכל צד אומר שמדובר בניצחון, כנראה שהפשרה שהושגה בין מכללת אורות ישראל לד"ר חנה קהת תשים קץ למאבק המייגע בין שני הצדדים הללו. לפי הפשרה: ד"ר קהת תעזוב את מכללת אורות ישראל תוך שמירה על זכויותיה והבטחת עתידה.

סוף למאבק? פשרה בין ד"ר קהת למכללת אורות ישראל
  תעזוב ברצון את המכללה. קהת

השבוע הושגה פשרה בין מכללת אורות ישראל לד"ר חנה קהת. ד"ר חנה קהת תבעה את מכללת אורות ישראל, אחת ממכללות החינוך המרכזיות לציבור הדתי, בכך שהיא התנכלה לה לכאורה בשל דעותיה הפמיניסטיות ועל כן הביאה לפיטוריה. בסוץ מרץ השנה פסק ביהמ"ש המחוזי לענייני עבודה, כי לטענותיה של חנה קהת אין בסיס וכי היא פוטרה מסיבות מקצועיות וענייניות בלבד. אולם חנה קהת לא ויתרה והגישה ערעור לביהמ"ש הארצי לענייני עבודה. השבוע הושגה פשרה בנושא. ד"ר חנה קהת תעזוב מרצונה את המכללה, ותקבל שעות הוראה במכללות אחרות שהסכימו לקבלה. שני הצדדים טוענים הששיגו את מבוקשם.

הפשרה שהושגה השבוע, מסיימת סאגה ארוכה שנפרשה על פני שנים. מאבק ארוך ומייגע בין מכללת אורות ישראל, לבין ד"ר חנה מייסדת ארגון "קולך".

ד"ר חנה קהת, מרצה בעבר במכללת אורות ישראל באלקנה תבעה את המכללה והעומד בראשה בטענה שהמכללה ביקשה להביא לפיטוריה בשל דעותיה הפמיניסטיות שאינן מקובלות על העומדים בראש המכללה.

לטענת ההגנה, אף שייתכן שד"ר קהת היא מרצה מצוינת, סטודנטיות בחרו שלא להירשם לקורסים של ד"ר קהת. זאת ככל הנראה משום שהן אינן מרגישות בנוח עם דעותיה. לטענת המכללה, הסיבות בשלן בוחרות הסטודנטיות שלא להיכנס לקורסים של ד"ר קהת אינן רלוונטיות, אלא רק זאת שאי נוכחות של סטודנטיות בקורסים מהווה מעמסה כלכלית כבדה על כתפי המכללה, וכי המכללה לצערה אינה יכולה לשאת בעול הכלכלי הזה.

מנגד, ד"ר חנה קהת טענה כי המכללה ופרופ' גוטל העומד בראשה מתנכלים לה באופן אישי על רקע אידיאולוגי ואישי . קהת האשימה את פרופ' גוטל בשנאה והתנכלות לה ולערכים הפמיניסטיים אותם היא מייצגת, וגם שומר לה טינה בעקבות הדחתו של רב מאוניברסיטת בר אילן בעקבות פרשיה של הטרדה מינית. אותו רב, טוענת ד"ר קהת, היה חברו של של פרופ' גוטל ומאז הדחתו מבר אילן, בעקבות פעילות של קולך – שומר פרופ' גוטל איבה אישית כלפי קהת.

ב – 31 למרץ, לאחר שמיעת אינסוף עדויות וקריאת ראיות קבע בית הדין המחוזי לענייני עבודה, כי אין בסיס לטענותיה של ד"ר חנה קהת וכי היא פוטרה על רקע מקצועי בלבד. ד"ר חנה קהת פנתה לערער בבית הדין הארצי לענייני עבודה. בית הדין בחר לנסות להגיע לפשרה בכדי לסיים את הסאגה הארוכה הזו.

הפשרה שהושגה השבוע היא למעשה ניצחון של שני הצדדים. ד"ר חנה קהת תעזוב מרצונה את המכללה וזאת מבלי לתבוע מהמכללה פיצויים. ביהמ"ש מצדו השיג לד"ר חנה קהת שעות הוראה נוספות במכללות אחרות.

ממכללת אורות ישראל נמסר בתגובה: "סגנית נשיא בית הדין הארצי, השופטת נילי ארד, ביקשה לבחון נכונות של הצדדים להגיע להסכמות. ואכן, בעקבות מספר ישיבות, וסיוע מצד משרד החינוך (מר נח גרינפלד), הגיעו הצדדים להסכמות, לפיהן באופן מיידי ד"ר קהת תעזוב את המכללה ותעבור ללמד במוסדות אחרים.

"משעה שסוכם כי ד"ר קהת תעזוב את מכללת אורות, וכי לא תעלה עוד טענות מכל סוג שהוא כלפי המכללה והעומד בראשה (דרישות כספיות, תביעת לשון הרע), ממילא לא הייתה נפקות, לדידה של המכללה, האם פסק הדין של בית הדין האזורי יוותר על כנו או לא. הואיל ומן הסתם לד"ר קהת היה אינטרס שיבוטל פסק דין הכולל התייחסות קשה כלפיה, ולמכללה מאידך לא היה עניין שתונצח הביקורת הקשה של בית הדין כלפיה, הסכימה המכללה לביטולו. האינטרס היחיד של המכללה היה ונותר, לאורך כל הדרך, הפסקת העסקה של מרצה אשר תלמידות אינן לומדות בשיעוריה ולא פגיעה בשמה הטוב של ד"ר קהת, אשר לבטח ישנם מוסדות, כגון סמינר הקיבוצים, בהם יש סיכוי רב שתלמידים ירצו ללמוד בשיעוריה.

"הצגת הדברים כאילו בית הדין הארצי מצא לנכון לבטל את פסק הדין, באופן שמשתמע ממנו כאילו הטענות נדונו והוכרעו לגופן, רחוקה מרחק רב מן המציאות. מופרכת עוד יותר הצגת פסק הדין של בית הדין האזורי כאילו קבע שניתן לפטר את ד"ר קהת על רקע עמדותיה האידיאולוגיות. והרי בית הדין האזורי קבע כי אין כל קשר בין עמדותיה לבין הרצון לפטרה, שנבע כאמור אך ורק מכשלון מתמשך של הקורסים שלה במכללה. תוצאת הדברים היא אפוא, כי הסתיימה העסקתה של ד"ר קהת במכללה. "המכללה מאחלת לד"ר קהת הצלחה במקומות עבודתה החדשים."

בראיון לעיתון הארץ אמרה ד"ר חנה קהת כי "מבחינה עקרונית היה לי חשוב שיבוטל פסק הדין הקודם המאפשר לפטר אדם בגלל דעותיו. בנוסף, עזיבת מכללה שהולכת ומתחרדלת היא רווח נקי. אם הייתי זוכה בערעור ובית הדין היה כופה על אורות ישראל להמשיך ולהעסיק אותי, הייתי נשארת לעבוד במקום לא סימפטי. לכן הפשרה – המורכבת מביטול פסק הדין הקודם ומהבטחת זכויותיי ועתידי המקצועי – היא למעשה ניצחון", אמרה קהת.

גם ארגון קולך שמחים על החלטת בית המשפט: "פסק דין סופי מטעם בית הדין הארצי בראשות הנשיא, השופט אדלר, סגניתו, השופטת נילי ארד והשופט יגאל פליטמן ונציג העובדים, מר שלום חבשוש ונציג המעבידים מר יורם בליזובסקי, ביטל את פסק הדין הארצי, בו ניתנה אפשרות לפטרה בגלל סיבות אידיאילוגיות, כמו עמדותיה הפמיניסטיות ואחרות. לצד הסדרת עבודתה ושמירת כל זכויותיה. זה סוף למסע מייגע ומתיש נגד ניסיון להפלות ולדכא בגלל הקמת קולך והפעילות בארגון."

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו