אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ועדת הבחירות: כך יתנהל יום בחירות תחת הקורונה

מתחמי דרייב-אין לחולי קורונה, סדרנים מיוחדים, צמצום התקהלות בקלפיות הרגילות וציוד מיגון מיוחד: כך צפוי להראות יום הבחירות בצל הקורונה. מנכ"לית הוועדה: "אין מקצה שיפורים, נאפשר לכולם להצביע"

ועדת הבחירות: כך יתנהל יום בחירות תחת הקורונה
  (צילום: חיים גולדברג)

עם תחילת מערכת הבחירות קיימה היום (ב') עו"ד אורל עדס תדרוך ראשון לתקשורת לקראת ההיערכות לבחירות הכנסת ה-24 ובעיקר על השינויים המשמעותיים שהוועדה צריכה לנקוט בצל נגיף הקורונה, בצורה שתאפשר ניהול תקין ככל הניתן של מערכת הבחירות.

לדבריה אמנם בחירות 2020 היו תחת השפעת הקורונה אך אז היו מדובר בסה"כ ב-4,500 מבודדים. ורק לדוגמא היום יש בישראל כ-120,000 מבודדים וסביב 35,000 חולים. כמובן שאין לדעת מה יהיה מצב התחלואה עוד שלושה חודשים אך הם בוועדה תיערך למצב המחמיר: "ליום הבחירות אין מועד ב' ואין מקצה שיפורים. חייבים שלא יהיו תקלות ורוצים לאפשר לכל אזרח להצביע"

על מנת להסביר את ההבדל בהיערכות הלוגיסטית: בבחירות הקודמות היו 10,000 קלפיות מ-4 סוגים והפעם יוקמו 14,000 קלפיות מ-9 סוגים שונים, עם למעלה מ 70,000 עובדים (לעומת כ-45,000 במערכת הקודמת) בשל כך גם מבקשת הוועדה על תוספת של לפחות 120 מיליון ש"ח

איך יצביעו החולים והמבודדים?

בכוונת ועדת הבחירות ליצור קלפיות ייעודיות למי שיהיה חולה בקורונה או שנאלץ לשהות בבידוד ב-23 במרץ. לטובת חולי הקורונה השוהים בבית, יוקמו מתחמי "דרייב-אין" (הצבעה וסע) בכל רשות מקומית אליו יגיעו ברכב ויצביעו מבלי להיות במגע עם נציגי הקלפי. המצביע יזדהה דרך הרכב, ערכת ההצבעה תגיע לפתח חלון הרכב ואת המעטפה שלו הוא יכניס לקופסת הקלפי שתמוקם כמה מטרים משם. (אם ברכב יגיעו יותר מחולה אחד, ברכב ישהה רק המצביע ושאר אנשי הרכב ידרשו לצאת).

אילוסטרציה של אופן ההצבעה ברכב לחולי קורונה

יש לציין שבתשובה לשאלת סרוגים נאמר במפורש כי לא יוקם מערך היסעים לחולי קורונה שאינם מחזיקים רכב.

כמו כן יוקמו קלפיות חולים בתוך מחלקות הקורונה בבית-החולים, כאשר העיקרון הוא: מי שמסוגל לקום ולהגיע פיזית יוכל להצביע. אדם המרותק למיטה או מחובר למכשיר הנשמה, לא יוכל להציע.

לגבי הצבעת מבודדים: יוקמו קלפיות ייעודיות בכל רשות מקומית, שאליהם יגיעו מצביעים המחוייבים בבידוד, ככה לא יהיה התערבבות עם מצביעים בקלפיות רגילות. כמו כן הוחלט כי גם במלוניות קורונה תוקמנה קלפיות מיוחדות לטובת השוהים שם.

עוד באותו נושא

למרות התנגדות ימינה: הכנסת אישרה את הסגר

איך מונעים התקהלות בקלפיות הרגילות?

על מנת לצמצם עומסים של כלל האזרחים, יתווספו עוד לפחות 1,250 קלפיות ברחבי הארץ ויצומצם מספר האזרחים בכל פנקס בוחרים מ-800 ל650 מצביעים פוטנציאליים. כל זאת במטרה שיהיו פחות אנשים בכל תור בקלפי. כמו כן בכוונת ועדת הבחירות לאתר עוד מבני ציבור, במטרה לרווח את כמות הקלפיות בכל מבנה ציבור.

מעבר לכוח האדם הרגיל, יגויסו סדרני קורונה ייעודיים שישמרו על הנחיות הריחוק החברתי. כמו כן יסומנו על הרצפה מרחקי בטיחות של 2 מטרים.

מנכ"לית ועדת הבחירות בדיון קודם (קרדיט: דוברות הכנסת)

איך מוודאים שלא תהיה הדבקה בקלפי?

ועדת הבחירות הודיעה שתשקיע מעל 30 מיליון ש"ח ברכישת אמצעי מיגון. כל עובדי הקלפיות יקבלו ציוד מיגון אישי וכמו כן, יוצבו מחיצות ביניהם לבין המצביעים. אזורי ההצבעה יחוטאו באופן תדיר ויושם דגש על איוורור החדשים. אגב, מצביע שיגיע ללא מסכה, יקבל אחת בכניסה למתחם.

הוועדה בוחנת אפשרות לחייב את כל עובדי הקלפיות לעבור בדיקת קורונה בסמוך ליום הבחירות וגם בודקת גיוס עובדים שכבר החלימו מהמחלה או שכבר חוסנו באופן מלא.

קלפי בבחירות 2020 (צילום: חיים גולדברג)

מה לגבי הצבעה של אוכלוסיית הגיל השלישי?

הוחלט כי יוקמו קלפיות במתחמים של דיור מוגן ובתי אבות, על מנת שאותם מצביעים מבוגרים לא יצטרכו לצאת ולהסתכן בקלפי עם אזרחים אחרים. מדובר במבצע לוגיסטי מורכב שהוועדה מובילה, כי מדובר במאות מבנים ברחבי הארץ שיבקשו לקחת חלק בכך. גם בצוות הרפואי וניהולי יוכל להצביע שם.

איך זה ישפיע על תהליך ספירת הקולות?

בבחירות מרץ 2020 היו קרוב 320 אלף מעטפות כפולות (רובם של חיילים, חולים ואסירים). הוועדה צופה מעל 500 אלף הצבעות של מעטפות כפולות, נתון שעלול להשפיע על משך הספירה שלהם, בהתחשב בהגבלות הקורונה האחרות של "התו הסגול" והיכולת לאגד במקומות בודדים את הליך הספירה שלהן בכנסת. חשוב לזכור ששלושה ימים אחרי הבחירות נכנסים לסופ"ש ארוך של שבת וליל הסדר. לשאלה איך אם יצליחו ענתה עו"ד עדס: "אל תשאלו אותי איך נעשה את בזמן אבל נעסיק אלפי עובדים לטובת זה"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו