אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קיצור שירות הוא לא בשביל שתשיג תואר אקדמי

פרסומת שצדה את עיני בשבת האחרונה קוראת לתלמידי י"ב לבוא למכינה תורנית למסלול של ארבע וחצי שנים בסופה ישיגו תואר הנדסאי. סליחה, אבל קיצור השירות נועד ללימודי קודש ולא להשיג תואר

קיצור שירות הוא לא בשביל שתשיג תואר אקדמי
  למצולם אין קשר לכתבה (פלאש90)

בסערת השוויון בנטל שעלתה בזמן האחרון נדרשו גם ישיבות ההסדר לבוא ולהסביר למה הם עושים שירות מקוצר. הצידוק העיקרי שעמד לרשותן הוא שבני ישיבות הסדר מקדישים את חייהם הן לצבא והן לישיבה. יתרה מכך, אומרים מצדיקיהם, אלו חיילים איכותיים שעל פי הסטטיסטיקות נותנים מזמנם יותר משאר הציבור בשירות מילואים ארוך טווח.

עם הטיעונים הללו אפשר להסכים ואפשר שלא, כאשר בוודאי כל צד יציג את נתוניו לגבי בני ישיבות ההסדר, שטבון מכאן ושטרן מכאן.

פרסומת שצדה את עיני בשבת האחרונה קוראת לתלמידי י"ב לבוא למכינה תורנית למסלול של ארבע וחצי שנים. לכאורה מסלול מחייב יותר מזה העוברים בוגרי י"ב רגילים. ארבע וחצי שנים במקום שלוש. אך אליה וקוץ בה, או אולי שומן עסיסי ומגרה, המסלול אותו מציעים במכינה הנ"ל, מציע לבוגר י"ב לצאת עם לא פחות ולא יותר תואר ביד.

למה לך להסתפק בשירות צבאי, כשאתה יכול גם ללמוד תורה וגם לצאת עם תעודת הנדסאי פלוס תואר ראשון? פונים בפרסומת ללבבות הצעירים מיועדי הגיוס.

כאשר בחור צעיר, שאינו נמנה עם אלו שזכו בדחייה וקיצור שירות מטעמי לימוד תורה, מסיים שלוש שנים של שירות נטו, ואז רק מתחיל לתכננן את חייו האזרחיים, חבריו יוצאים אחריו, לכאורה בפיגור של שנה וחצי, אך באמתחתם גם תואר ראשון וגם התהדרות בשירות צבאי ובלימוד תורה.

מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן

בעוד הפרסומת מספרת לנו שאפשר גם וגם וגם, אנו יודעים שכל גם וגם בא על חשבון משהו. אי אפשר לבוא ולהגיד אנחנו מקדישים את חיינו לתורה ולצבא ואז לדחוף גם תואר איך שהו.

ומי שיגיד שבמסלול ההסדר יוצאים תלמידים בלי הכנה לחיי המעשה, כי הם יוצאים בלי מקצוע, אדרבה, הדבר מחייב חשבון נפש ובדיקה מי באמת מתאים למסלול ההסדר ומי כדאי לשלוח לשלוש שנים ולאחר מכן לחיי המעשה. במכינות הקדם צבאיות הצליחו בכך, יחד עם לימוד תורה.

כמובן שניצול הדיון על השוויון בנטל, שעוסק במגזר החרדי, כדי לבחון את הנעשה בישיבות ההסדר, אינה במקום. כי כאן מדובר על ציבור שהחליט להדיר את רגליו מההשתתפות בעול ההגנה על המולדת, ואילו כאן הדיון הוא על ציבור שמנסה לשלב. ואף על פי כן זוהי הזדמנות לחשבון נפש. וחשבון נפש ובדיקה פנימית כדאי שתעשה על ידך לפני שאחרים יבדקו אותך בפחות רחמנות והבנה.

הפרסומת למכינה המשלבת את כל העולמות, בעיקר פוגעת בבני ישיבות ההסדר. אלה שבאמת לומדים ורוצים לשלב זאת בשירות צבאי. הרצון לרקוד על כל החתונות מוביל לחוסר הוגנות. לא יתכן שהשילוב של לימוד התורה עם שירות צבאי יעשה קרדום לחפור בו עתיד מקצועי.

אם זאת הייתה רק פרסומת בודדה למקום אחד, נו מילא, אבל ידוע שרבים מבני מסלול ההסדר מנצלים זאת בכדי להתקדם דרך מוסדות אקדמאים ועל אף הכוונות הטובות של ישיבות ההסדר, נפתחים מסלולים עוקפים למסלול הישראלי. אותם מסלולים מתווים דרך שבסופם לא יוצרים יותר יראת שמים, אלא קריירה. אכן קריירה אינה מילה גסה, אך לא בזמן שחבריהם נושאים בעול השירות הביטחוני ובאצטלה של שילוב בין לימוד תורה ושירות צבאי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
הם עובדים עם התואר
| 04-08-2013 17:25
ככה הם משרתים. הם עובדים במקצוע בצבא. אם אנחנו מדברים על אותו דבר...
2
זה מכינה זה לא שירות מקוצר אלה מלא
| 04-08-2013 20:34
3
אם לבנים של עשו קיצורי דרך לרבנות ראשית הכל מותר !!!!!!
תפסו כפי יכולתכם | 04-08-2013 22:33
4
לא הבנתי איך עברת מפרסומת למכינה להתקפה על מסלול ההסדר!
זה לחוד וזה לחוד | 05-08-2013 9:08
5
אם החרדים ישרתו אנחנו נוכל לעשות כסף, כסף, כסף
תבינו למה לגיס חרדים | 05-08-2013 12:46
וכך נוכל להתחזק ביהדותינו האיתנה, ולהוביל רפורמות חדשות בכול תחומי החיים והדת המיושנת, ואולי גם לשנות את השקפותיו המיושנות של הרב אבינר.
6
מחוסר סכוי למשרת רב בשס עברו בפורת יוסף לסטנדאפ קללות .
שלום כהן הפקות | 06-08-2013 16:12