אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רשימת הליכוד: מי רוצה פריימריז ומי לא? ומי מסרב להגיב

לאחר שבית הדין של הליכוד פסק לכנס את ועדת החוקה ולהתכונן לפריימריז בליכוד - בדקנו מי מהח"כים והשרים מעוניינים בפריימריז, מה ההשפעה של עזיבת מחנה סער, ומה הקשיים

רשימת הליכוד: מי רוצה פריימריז ומי לא?
  צילום: אוליבר פיטוסי/פלאש 90

בית הדין של הליכוד דן היום (ראשון) בעתירה של 34 חברי מרכז וראשי סניפים בליכוד מכל הארץ, אשר דורשים לקיים פריימריז לרשימת התנועה לפני הבחירות לכנסת ה-24.

עוד באותו נושא

הקרב על הפריימריז: חברי מרכז ליכוד יעתרו למחוזי


11

בהחלטת בית הדין נכתב כי ועדת החוקה של התנועה צריכה להתכנס לאלתר ולא יאוחר מיום ד' השבוע, כדי לקבל את כל ההחלטות הדרושות בנושא קיום פריימריז לרשימת הליכוד לכנסת ה-24.  אך גם לאחר כינוס וועדת החוקה, יש ליו"ר מרכז הליכוד, חיים כץ, ולרה"מ נתניהו השפעה רבה על חברי המרכז שישתתפו בהצבעה על פריימריז.

יש לציין, רוב חברי הכנסת בליכוד מסכימים על כך כי קיום פריימריז הוא הדרך המוסרית והערכית ביותר לקבוע את הרשימה לכנסת, זאת לאור הערכים הדמוקרטיים של הליכוד אשר מבדלת אותה מרוב המפלגות האחרות.

מה עמדת חברי רשימת הליכוד?

מבחינה פוליטית, לנתניהו אין סיבה לקיים פריימריז. עזיבתם של גדעון סער, זאב אלקין, מיכל שיר ושרן השכל, והמשמעות הנובעת מכך שמחנה סער כבר לא בליכוד, מתאימה לנתניהו בייחוד אם הוא יקבל שריונים. בנוסף, ארדן נשאר באו"ם ובוושינגטון, חוטובלי נמצאת בלונדון, דני דנון וגלעד שרון אשר נמצאים ביחסים עוינים עם נתניהו מתחממים על הקווים במטרה להיכנס לרשימה לכנסת הבאה. כל הנתונים הללו מעידים כי האינטרס האישי של נתניהו הוא להימנע מפריימריז.

לאחר פורשי סער ועזיבת ארדן וחוטבולי, תמונת מצב של הרשימה טרם פריימריז היא על פי החישוב הבא:

בעשירייה הראשונה –  כל אחד קופץ שני מקומות קדימה.

בעשירייה השנייה – כל אחד מלבד דיכטר קופץ שלושה מקומות קדימה. ייברקן ואמסלם קופצים ארבעה מקומות קדימה.

בעשירייה השלישית –  כולם קופצים ארבעה מקומות קדימה.

בעשירייה הרביעית – כולם קופצים שבעה מקומות קדימה.

עמדת חברי רשימת הליכוד לקיום פריימריז:

השר ישראל כ"ץ – טרם הגיב

השר יולי אדלשטיין – טרם הגיב

השרה מירי רגב – טרם הגיבה

השרה גילה גמליאל – טרם הגיבה

השר יובל שטייניץ': "השר יכבד כל החלטה שיקבל מרכז הליכוד בנושא"

השר אמיר אוחנה: "מה שיחליט מרכז הליכוד יהיה מקובל"

השר צחי הנגבי: ״השר הנגבי תומך בקיומן של בחירות פנימיות בהקדם. הסיבה: פריימריז תנועתיים לרשימת הליכוד לכנסת תמיד היוו אירוע שמדרבן את הפעילים ומעיר את השטח לקראת המערכה האמיתית. אם יש אפשרות לקיים זאת מיד ביציאה מן הסגר האירוע יביא את הליכוד לתנופה גדולה״.

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר: "יקבל בברכה כל החלטה"

יו"ר הכנסת יריב לוין: סירב להגיב

השר אקוניס: סירב להגיב

השר דודי אמסלם: סירב להגיב

יו"ר מרכז הליכוד, חיים כץ סירב להתייחס לפני קיום פגישה עם רה"מ נתניהו.

השר אלי כהן: "אני בעד פריימריז. עבדתי קשה בתפקידים האחרונים שלי – מי שטורח בערב שבת אוכל בשבת"

סגן השר יואב קיש: "ברמה האישית אני מאמין שאוכל להתקדם במיקום ברשימת הליכוד ואשמח שיתקיימו פריימריז לרשימה. מצד שני, בהתחשב במצב התחלואה, הסגר שהחל היום ולוחות הזמנים הצפופים גם החלטה שלא לקיים פריימריז תהיה סבירה והגיונית ועל כן אכבד ואתמוך בכל החלטה שתתקבל על ידי מרכז הליכוד".

ח"כ אסנת מארק: "אני מאמינה שבפריימריז האפשרות שלי להתקדם ברשימה סבירה בהחלט. מתפקדי הליכוד מעריכים עבודה קשה ועמידה איתנה על עקרונות וערכי התנועה. יחד עם זאת אני לא מבקשת לקדם או לא לקדם פריימריז משיקולים אישיים, מה שיהיה טוב ונכון לתנועה יהיה טוב לי. החלטה בעניין קיום הפריימריז תתקבל ע"י ראש הממשלה ויו"ר התנועה, מרכז הליכוד והמזכירות וההחלטה שתתקבל תהיה מקובלת עלי".

ח"כ עוזי דיין: "ח"כ עוזי דיין רוצה פריימריז כי זו הדמוקרטיה במיטבה ומגיע לליכודניקים שלנו לבחור את הנבחרת הטובה ביותר שתנצח בבחירות הקרובות. דיין ממליץ לכל המפלגות להיות דמוקרטיות כמו הליכוד".

ח"כ אריאל קלנר: תומך בפריימריז למרות המורכבות הרבה שבקיומם בעת הזאת. הבחירות הפנימיות יעשו טוב לתנועה וירעננו את השורות בדרך שתבטא את רצון חברי התנועה.

ח"כ עמית הלוי: "אני ברמה האישית העד פריימריז, זו הדרך המוסרית והערכית ביותר לאפשר לחברי התנועה שמשלמים כסף בשביל הזכות לבחור ולהיבחר. יחד עם זאת צריך לשקלל את כלל הנתונים אל מול טובת התנועה. בעת הזאת ישנם מגבלות קשות של מגפת הקורונה, ולוח זמנים קצר".

ח"כ ניר ברקת היה לראשון לקרוא לפריימריז: "ליכוד היא התנועה הדמוקרטית היחידה בישראל ועל כך גאוותנו. לכן אנו צריכים לקיים פריימריז לבחירת הרשימה לכנסת, כי זו חובתנו ל-140,000 מתפקדי הליכוד וזו הדרך שלנו לחזק את החיבור לשטח ולהביא לניצחון הליכוד בבחירות".

ח"כ שלמה קרעי תמך בפומבי בחשבון הטויוטר: "הליכוד היא כמעט התנועה הדמוקרטית היחידה והטובה ביותר בישראל ועליה לחזק את היתרון הזה שלא יהפוך לנוסטלגיה בלבד. יש לקיים פריימריז לרשימת הליכוד לאלתר כדי לקבל אמון מחודש מחברי הליכוד".

ח"כ קטי שטרית: "כל החלטה תתקבל בברכה"

ח"כ אופיר כ"ץ: סירב להגיב

ח"כ מאי גולן: סירבה להגיב

ח"כ אבי דיכטר: סירב להגיב

"נלחמו בשבילי", הצהרת נתניהו לאחר הניצחון בפריימריז

הקשיים לקיום פריימריז

הקושי הראשון הקיים בפריימריז הוא הנושא הכלכלי. עלות של פריימריז מלאים לרשימה מוערכת בכ-8-9 מיליון שקלים. הליכוד בחובות של עשרות מיליוני שקלים אחרי  שלוש מערכות הבחירות האחרונות, ובתנועה יעדיפו להשקיע את הכסף בהקמת מטה שטח ובקמפיין לבחירות הארציות.

עוד באותו נושא

בכיר בליכוד: "מעריך שלא יתקיימו פריימריז במפלגה"

הקושי השני הוא לוחות הזמנים הקצרים. כעת מדינת ישראל נכנסת לסגר של שבועיים ואלי אף יותר, כך שזה משאיר למתמודדים זמן קצר מאוד לקיים פריימריז על כל המשמעויות עד הגשת הרשימות ב-4.2.

בנוסף, בליכוד חוששים כי במהלך קמפיין פריימריז המפלגות המתחרות ינצלו את ההזדמנות לתפוס את חברי הליכוד והפעילים מפרים את ההנחיות בהתקהלויות כאלה ואחרות שיכולות להתפתח מעצם קיום קמפיין בחירות מקדימות. הסיבה היחידה שאולי יחשבו לבצע פריימריז, היא במידה וגורם מקצועי אסטרטגי ימליץ עלך כך בטענה שזה יעורר את השטח ויחזק את הליכוד אל המפלגות האחרות.

כאמור, בית הדין של הליכוד פסק כי ועדת החוקה של התנועה צריכה להתכנס לאלתר ולא יאוחר מיום ד' השבוע, כדי לקבל את כל ההחלטות הדרושות בנושא קיום פריימריז לרשימת הליכוד לכנסת ה-24.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הליכוד דמוקרטי בערך...
חחחחחח | 28-12-2020 5:10
הליכוד דמוקרטי בערך כמו שאיראן וצפון קוריאה וסוריה דמוקרטיות.... 95% הצבעה לשמש העמים.....