תחזית הסגר השלישי: עוד 120 אלף מובטלים חדשים - סרוגים

תחזית הסגר השלישי: עוד 120 אלף מובטלים חדשים

תחזית שירות התעסוקה לקראת הסגר השלישי צופה בין 90 ל-120 אלף מובטלים חדשים. הנתון נמוך בהשוואה לסגר השני וזאת לאור השארת מערכת החינוך פתוחה והתרגלות של המעסיקים

author-image
תחזית הסגר השלישי: עוד 120 אלף מובטלים חדשים
  (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

ערב הכניסה לסגר השלישי, שירות התעסוקה מפרסם הבוקר (ראשון) את תחזיתו באשר למשמעויות התעסוקתיות שצפוי שוק העבודה להתמודד איתן נוכח הסגר.

לפי הערכת חוקרי שירות התעסוקה, מספר דורשי העבודה החדשים שיירשמו במהלך הסגר השלישי צפוי להיות נמוך משמעותית מאשר מספר הנרשמים במהלך הסגר השני. בעוד במהלך חודש סגר חגי תשרי 291,352 אלף איש נרשמו כדורשי עבודה, בשירות התעסוקה מעריכים כי טווח הנרשמים החזוי בסגר השלישי ינוע בין 90-120 אלף דורשי עבודה.

עוד באותו נושא

סגירת כיתות ומגבלת מרחק: כל הפרטים על הסגר השלישי

צפי האבטלה בסגר השלישי (שירות התעסוקה)

הנפגעים העיקריים: אנשי המכירות והשירותים

בשירות התעסוקה מציינים, כי התחזית מבוססת על ההנחה כי הסגר יימשך חודש, כפי שהעריכו בסוף השבוע גורמים במשרד הבריאות. אולם, מדגישים בשירות, כי ככל והסגר יהיה ארוך יותר כן צפוי מספר הנרשמים כדורשי עבודה חדשים במהלכו לעלות. להערכת שירות התעסוקה, גם בסגר השלישי משלחי היד שצפויים להיפגע יותר הם המכירות והשירותים; הסוכנים, ההנדסאים והטכנאים; האקדמאים; והפקידים ועובדי המשרדים. באשר למקצועות, המקצועות שהכי צפויים להיפגע הוא עוזרי מכירה בחנויות, עובדי מזכירות ומאבטחים.

ד"ר גל זהר, מנהל יחידת המחקר והמדיניות בשירות התעסוקה, מסביר את התחזית ותולה את הפער ביחס לסגר השני במספר גורמים. ראשית, סגירתה המלאה של מערכת החינוך בסגר השני הביאה לכך שעשרות אלפי תומכי הוראה הפכו לדורשי עבודה, מה שאין כן בסגר השלישי בו מערכת החינוך צפויה לפעול במתכונת מלאה בכמחצית משכבות הגיל, כך שככל שאכן תהיה פגיעה היא תיעשה בעיקר בתומכי ההוראה. לבסוף, ד"ר זהר מסביר את ההבדל בכך שבין סגר לסגר שוק העבודה למד להתנהל בצילה של הקורונה, למשל בעבודה מרחוק, כך שבניגוד לסגרים הקודמים בסגר השלישי יותר מעסיקים צפויים שלא להוציא את עובדיהם לחל"ת.

עם זאת, לאור מגמות החזרה לעבודה לאחר הסגר השני בשירות התעסוקה מביעים חשש כי עובדים שייצאו לחל"ת במהלך הסגר השלישי יתקשו להשתלב מידית בשוך הסגר. לפיכך, ממליץ שירות התעסוקה לממשלה לקצוב את תקופת החל"ת למי שייצאו אליו במהלך הסגר השלישי ולעודד את החזרתם לעבודה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו