אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מהפכה חוקתית? | שידור חי: בג"ץ דן בביטול חוק הלאום

בג"ץ מקיים היום דיון האם יש לו סמכות להעביר ביקורת שיפוטית גם על חוקי יסוד, והאם לבטל את חוק יסוד הלאום, אשר בבקשה לביטולו הוגשו 15 עתירות

מהפכה חוקתית?|שידור חי: בג"ץ דן בביטול חוק הלאום
  יונתן זינדל/ פלאש 90

בג"ץ מקיים היום (שלישי) דיון בהרכב מורחב של 11 שופטים ב-15 עתירות הדורשות לבטל את חוק הלאום. עצם קיומו של הדיון הוא בעל משמעות רבה, זאת כיוון שהחוק הינו 'חוק יסוד', אשר על בסיס הפסיקה שהשתרשה בישראל מהווה חלק ממארג חוקי היסוד אשר יחדיו מרכיבים את החוקה של מדינת ישראל.

עניינה של חוקי היסוד הוא להתוות עקרונות יסוד של המדינה, והשופט אהרן ברק קבע כי בשל כך ניתן לבטל חוקים 'רגילים' המחוקקים על ידי הכנסת במידה והם סותרים את הוראות חוקי היסוד.

צפו בשידור חי:


הדיון היום הינו דרמטי ביותר, כיוון שלא מדובר בעתירה לביטול חוק 'רגיל' או תיקון לחוק יסוד, בו בג"ץ דן ובודק האם הוא אינו סותר את מהות חוק היסוד עצמו, אלא בחוק יסוד 'חדש מהניילונים' אותו חוקקה הכנסת מתוקף סתכותה כרשות המחוקקת.

משמעות של הדיון היום, גם אם התוצאה תהיה שבג"ץ לא יתערב בחוק היסוד, היא שלבג"ץ יש סמכות להתערב בעבודת הכנסת על פי ראות עיניו ומבלי שיהיו 'קווי על' שנקבעו על ידי הכנסת, והשופטים מסתמכים עליהם.

החלק הראשון של הדיון היום יעסוק בהיבט הזה; האם לבג"ץ בכלל יש סמכות לדון בחוקים. עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא כי יש לדחות את העתירות על הסף, וכי המקרה הזה אינו מספיק בכדי להכריע האם יש לבג"ץ סמכות כזאת או לא. תגובת הכנסת חריפה יותר, וקובעת כי לבג"ץ אין שום סמכות להתערב בחוקי יסוד.

החלק השני של הדיון יעסוק בחוק עצמו. הטענות כלפי חוק הלאום הן כי הוא פוגע במיעוטים במדינה, כך למשל בהגדרת העברית כשפה הרשמית של מדינת ישראל, והגדרתה כמדינה השייכת ללאום היהודי בלבד.

כאן צריך להבין, יש שני סוגי אפליות: יש אפלייה בתחום זכויות הפרט, שהיא אסורה בדמוקרטיה, ויש אפלייה בתחום זכויות לאומיות שהיא מותרת בדמוקרטיה. על פי פרשנות היועמ"ש, חוק הלאום מעניק זכויות לאומיות מיוחדות לעם היהודי – אך אינו גורע מזכויות הפרט, ועל כן הוא דמוקרטי.

תוצאה משוערת של הדיון היום:

  1. בג"ץ לא יפסול את החוק או חלקים ממנו, אבל יורה איך יש לפרש את החוק בצורה כזאת שזכויות הפרט של מיעוטים לא יפגעו.
  2. סיכוי גבוה מאוד, אך לא מוחלט, שבג"ץ יקבע כי יש לו את הסמכות להעביר ביקורת שיפוטית גם על חוקי יסוד.
מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
לא צריך יותר...
יואב | 22-12-2020 9:35
לא צריך יותר להצביע בבחירות. בגץ מחליטים על הכל בשבילנו. תוך כמה שנים אנחנו חיים במדינה דו לאומית שתהפוך לערבית. בגץ מגשים את החלום הפלסטיני בזמן שניסנקורן שר המשפטים!!
2
הסמכות היא מתוקף היות הכנסת רשות מוכננת
יהונתן דינור | 22-12-2020 10:00
לא רשות מחוקקת
3
השיוויון צריך להיות חלק אימננטי מחוק הלאום
יעקב מישל | 22-12-2020 12:36
לדעתי על בגצ להורות לכנסת ישראל להכניס את ערך השיוויון לתוך חוק הלאום 2018 וכחלק אימננטי ממנו חוק הלאום של העם היהודי 2018, חוק-יסוד: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי, צריך להשתנות, לאור המסרים והערכים המוכמנים בספר הספרים, ל – חוק-יסוד: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי, המדינה היהודית והדמוקרטית. שוויון מדיני, פוליטי ואזרחי כאחד לכולם, כמו השאיפה והחתירה אליו, הנו חלק אינטגרלי ומאושיות ההוויה, התרבות והאמונה התנכית-הישראלית-היהודית, והנה חלק ובשר מבשרה של הזהות והלאום היהודי, כמשתמע מספר הספרים: וְכִי-יָגוּר אִתְּךָ גֵּר בְּאַרְצְכֶם--לֹא תוֹנוּ אֹתוֹ כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם, וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ--כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם: אֲנִי, יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם(ויקרא יט 34-33). מִשְׁפַּט אֶחָד יִהְיֶה לָכֶם, כַּגֵּר כָּאֶזְרָח יִהְיֶה: כִּי אֲנִי יְהוָה, אֱלֹהֵיכֶם(ויקרא כד 22). לדעתי, חובה על מדינת ישראל, ואף זכות גדולה היא, לתקן ולשנות את חוק הלאום של העם היהודי 2018, חוק-יסוד: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי, שמעגן בחוק יסוד של מדינת ישראל את הזהות הלאומית שלו, לחוק שיכלול גם את זהותה של מדינת הלאום היהודי גם כמדינה יהודית ודמוקרטית. אני מציע לתקן את חוק הלאום של העם היהודי 2018 ולהפוך אותו ל – חוק-יסוד: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי, המדינה היהודית והדמוקרטית. מתוך - ישראל המודרנית פוגשת תנך, שאוטוטו עולה לאינטרנט בהדסטארט בפנייתי לכל אוהבי ישראל להיות שותפיי בהוצאתו לאור.
4
מי בחר בכם...
שירה | 23-12-2020 0:44
מי בחר בכם קבוצת אוכלי חינם? היה ניתן למצוא איך כולם באותה דעה שמאל קיצונית!