אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מחדל: רק ביו"ש לא ניתן לערער על וועדות הקבלה

לאחר פרסום סרוגים כי רק ביהודה ושומרון אין אפשרות להגיש ערר על החלטות וועדות הקבלה האזוריות, הגיע לידינו סיפורן של משפחות בקיבוץ בית הערבה אשר משלמות על כך מחיר כבד

מחדל: רק ביו"ש לא ניתן לערער על וועדות הקבלה
  התיישבות, אילוסטרציה (Sraya Diamant/Flash90)

בהמשך לפרסום סרוגים על העוול שנעשה בכך שאין ביהודה ושומרון יכולת לערר על החלטות וועדות הקבלה, כנדרש בחוק.  ביו"ש יש מי שתוהה האם וועדות הקבלה מגשימות אינטרסים זרים – כשתושבים אינם יכולים להגיש את הערר לו הם זכאים על פי חוק.

כך למשל הגיע לידי סרוגים סיפורם של משפחת ב' ומשפחת ע' אשר מעוניינים לרכוש דירות בהרחבת קיבוץ בית הערבה, אשר אינו כפוף למרות הקיבוץ. המשפחה הקונה אינה מעוניינת להתקבל לקיבוץ, כפי שאר חברי ההרחבה, והם אף אינם מחוייבים לכך.

עוד באותו נושא

בשל זריקת אחריות; תושבי איו"ש מופלים לרעה


4

לפני כארבע שנים הקיבוץ החליט "לאחד סטטוסים" עם הרחבה של הקיבוץ. מה שאומר כי מרגע ההחלטה מי שיוכל להתקבלו להרחבת הקיבוץ רק אנשים שיסכימו להיות חלק מהקיבוץ כחברים בלתי נפרדים. עקב סירובה של משפחת ע' להיות חברת קיבוץ, גורמים במועצה הודיעו להם כי חברי הקיבוץ בוועדת הקבלה האזורית יבלמו את קבלתם – ואכן כך קרה. מאז החלטת הקיבוץ, למעט אדם אחד, לא התקבל להרחבה מי שאינו חבר קיבוץ.

בעקבות זאת, ביקשו משפחת ב' ומשפחת ע' להגיש ערר על החלטת הוועדה, ערר שמעמדו קבוע באותו חוק המסדיר את פעילות וועדות הקבלה עצמן, אך גילו כי אין וועדת ערר ביו"ש – זאת בשונה מהצפון והנגב שם פועלות וועדות ערר.

תא"ל רסאן עליאן. חתימתו דרושה בכדי למנוע עוולות והגשמת אינטרסים זרים (צילום: יוסי זליגר/פלאש 90)

האחראי לכאוס ועדות הקבלה ביו"ש: ראש המנהל האזרחי, תא"ל רסאן עליאן

הפרשה בקיבוץ בית הערבה אשר מעלה שאלות קשות בנוגע לאינטרסים אותם ממשות ועדות הקבלה האזוריות כאשר אין מעליהן פיקוח של ועדת ערר כקבוע בחוק, יכולה להסתיים במידה ובקיבוץ יבטלו את דרישתם המקוממת כי תושבים בהרחבה יהיו חברי קיבוץ – או בהינף חתימה של ראש המנהל האזרחי, תא"ל רסאן עליאן, למינוי הרכב ועדת ערר.

כזכור, במענה לפניית סרוגים, במשרד המשפטים טענו כי לא קיימת כל מניעה משפטית המעכבים את הפעלת וועדת הערר – כלומר כי הדבר היחיד שמונע את הקמתה הוא חתימתו של ראש המנהל, תא"ל רסאן עליאן.

במשרד המשפטים הבהירו לסרוגים כי "במצב הדברים הנוכחי אין כל מניעה או אתגר משפטי המעכבים את הפעלת ועדת הערר. לאורך כל ההליכים החקיקתיים והמשפטיים, המשנה ליועמ"ש עמד על הצורך המובהק בבקרה על ועדות הקבלה. משרד המשפטים אינו אחראי על יישום החקיקה".

עם זאת, במנהל האזרחי טענו כי נושא הקמת ועדת הערר ביו"ש "מצוי בימים אלו בבחינה אל מול משרד המשפטים ורשות מקרקעי ישראל, ולכשיתקבלו עמדות הגופים הרלוונטיים, יבחן ראש המנהל האזרחי את אישור הקמת הוועדה".

הנהלת הקיבוץ החליטה לממש החלטה לא חוקית

עו"ד אבינעם גואלמן המייצג את המשפחות מסר לסרוגים "מדובר בעשרים משפחות של תושבים אשר אינם חברי קיבוץ, ואשר קיבלו בשנת 2011 הקצאת קרקע של החטיבה להתיישבות, ועליה בנו את ביתם 'בהרחבה הקהילתית' בקיבוץ בית הערבה, ללא כל תנאים מיוחדים, וללא התחייבות למכור בעתיד את ביתם רק לחברי קיבוץ".

"בשנת 2016, קבלה אסיפת הקיבוץ החלטה חד צדדית, כי "הליכי קליטה" יעשו מעתה רק במסלול של 'חברות לקיבוץ', החלטה לא חוקית, שאינה יכולה לחול על תושבי השכונה של 'ההרחבה הקהילתית', וכעת מתברר למפרע כי הנהלת הקיבוץ החליטה לממש את ההחלטה הלא חוקית הזאת, ולא לקבל תושבים למגורים בהרחבה הקהילתית, אם לא יתקבלו כחברי קיבוץ, ולכן למעשה ועדת הקבלה שהתקיימה בעניינה של המשפחה, הינה 'אחיזה עיניים' בלבד, כדי לצאת חובת קיום התייעצות ותו לא".

עו"ד אבינועם גואלמן. יתכן ותוגש עתירה נגד הנהלת הקיבוץ (באדיבות המצולם)

לטענתו של גואלמן, "המשפחה כלל אינה חייבת לקבל את אישור הועדה כדי לגור בהרחבה הקהילתית בקיבוץ בית הערבה. מדובר במשפחה שכבר התגוררה בקיבוץ שנה וחצי בשכירות וביקשה לרכוש את הדירה של משפחת ב', ולאחר שהמשפחה הביעה את התנגדותה להתקבל למסלול של 'חברי קיבוץ', הדבר לא מצא חן בעיני נציגי הקיבוץ ונציגי המועצה, אשר עשו יד אחת בוועדת הקבלה, כדי לדחות את המשפחה מלהתקבל כתושבים לבית הערבה".

"התנהלות הנהלת הקיבוץ והמועצה, יחד עם אוזלת היד של החטיבה להתיישבות והמציאות ההזויה בה נכון להיום גם לא קיימת ערכה בה ניתן להשיג ולערער על החלטת הדחיה של ועדת הקבלה, שכאמור נראה כי התקבלה מראש, תאלץ את המשפחות לפנות בדחיפות לבית המשפט העליון בעתירה, אשר תבטל את סמכות הקיבוץ לקבוע מי יוכל להתגורר בבתים המצויים בהרחבה הקהילתית".

ועדת הקבלה האזורית של מועצת מגילות ים המלח: "ההחלטה התקבלה מנימוקים ענייניים"

מוועדת הקבלה האזורית של מועצת מגילות ים המלח נמסר בתגובה: "הועדה האזורית ליישובי מגילות פועלת, בהתאם לתיקון מס' 8 לפקודת האגודות השיתופיות ולנוהל של המנהל האזרחי המחיל את התיקון על יישובי יו"ש. הועדה האזורית התכנסה לדון באישור הקצאת קרקע למשפחה בקיבוץ בית הערבה".

"הוועדה מורכבת על פי הנוהל מנציג המועצה, נציג החטיבה להתיישבות ושני נציגי היישוב. החלטת הוועדה התקבלה מנימוקים ענייניים העולים בקנה אחד עם לשון התיקון לפקודה, ומטעמי צנעת הפרט לא נרחיב בהם".

לטענת הוועדה: "יובהר כי על אף שקיבוץ בית הערבה קולט כיום משפחות לחברות בקיבוץ, נשמרת הזכות למשפחות שאינן חברות באגודה השיתופית החקלאית ומוכרות את ביתן, להעביר את הזכויות בנכס ללא הכרח בקבלה לחברות בקיבוץ של המשפחה הרוכשת, כפי שאכן קרה בשנים האחרונות".

בהתייחס לפרסום סרוגים כי אין אפשרות להגיש ערר על החלטות הוועדה כקבוע בחוק, נמסר: "אנו מצטרפים אל הקריאה אל המנהל האזרחי להקמת ועדת השגה לאזורנו על מנת לסייע להימנע מהליכים משפטיים סבוכים, במקרים כגון זה".

בקיבוץ בית הערבה בחרו שלא להגיב לדברים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו