אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

למה אנחנו כל כך לחוצים למכור את ארץ ישראל לגוי?

אחרי בחירת שני רבנים ראשיים חרדים מרגיע איתי אליצור ואומר כי שני הרבנים יחתמו על היתר המכירה. אך עדיין הוא מוטרד מדוע דווקא הציונות הדתית, שהעלתה על נס את קדושת ארץ ישראל היא זו ששואפת להפקיע את קדושת הארץ? למה אנחנו לא בוחנים פתרונות אחרים?

למה אנחנו כל כך לחוצים למכור את ארץ ישראל לגוי?
  למה לעשות היתר מכירה? (פלאש90)

תגובות רבות ומגוונות היו במחננו על בחירתם של שני רבנים ראשיים חרדים. הן עסקו בנושאים רבים. אבל לא אחת ולא שתים מהן אמרו: אבל אנחנו נכריח אותם לעשות היתר מכירה. על אפם ועל חמתם! אז קודם כל ארגעה: לא צריך להכריח, יהיה היתר מכירה. גם אם יבחרו שני רבנים ראשיים חסידי תולדות אהרן, תהיה מכירה. מסיבות שיוסברו בהמשך. אבל לא זה הנושא שרציתי לעסוק בו כאן.

הנושא שאמור להטריד אותנו הוא למה יותר מכל המצוות דאוריתא, הפכה בציונות הדתית למצוה החשובה מכל, המצוה דאורייתא לעשות היתר מכירה? מה יש בה במצוה החשובה הזאת, שהיא הפכה למצות הדגל של הצבור הדתי-ציוני? מצוה יותר חשובה מעבודה זרה, גילוי עריות, שפיכות דמים ופיקוח נפש, את כל אלה דוחה המצוה החשובה מכולן: מצות עשה דאוריתא למכור את כל ארץ ישראל לגוי!!!

היתר של בדיעבד

מדובר באבסורד מאין כמותו. הלא דווקא הציונות הדתית היא זו שקידשה את חשיבותה של השיבה לחיי עבודת האדמה בארץ הקדש, כדי לקדש את הארץ ולקיים בהידור את מצוותיה. היהדות החרדית בזה לערכים אלה, בעוד הציונות הדתית מושתתת כולה על כך שקדושתה של הארץ בעבודת אדמתה וקיום מצוותיה. אז דווקא היא זו ששואפת להפקיע את קדושת הארץ? משל למי ששואף לקיים מצוות ולהתקדש כדי לעבוד את ה', אך בשבת הוא מוכר את עצמו לגוי ונוהג בה כביום חול.

מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן

אפשר לתלות את כל העניין בהסבר היסטורי: בעבר הרב קוק תמך בהיתר מכירה בעוד החזון-איש התנגד. אמנם גם הרב קוק הדגיש מאד שזה היתר של בדיעבד והוא לא רצוי ובקרוב נבטל אותו, אבל מה זה חשוב? העיקר הוא שאנחנו התרגלנו לצעוק מלוא ראותינו כן כן כן, הם התרגלו לזעוק מלוא ראותיהם לא לא לא. וכמו בכל ויכוח בין-שבטי ראוי לשמו, שני הצדדים כבר שכחו מזמן למה כל אחד מהם צועק מה שהוא צועק, העיקר הוא לצעוק בקול וחס וחלילה לא לוותר.

לא אומר שההסבר הזה אינו נכון, ודאי יש בו הרבה מן האמת, אבל גם הוא נותן הסבר חלקי בלבד לשאלה המדוברת.

החרדי מגלה שיש כאלה שעובדים

הסבר נוסף אך עדיין לא מספק היא העובדה שאצל החרדים התורה מסתכמת בצלחת הפרטית שלהם, בעוד שלציונים חשוב להחזיק את ידי החקלאים היהודים. לכן, לחרדי הממוצע לא אכפת לקנות פירות וירקות מערבים, לעיתים גם ממחבלים (אגב, גם זאת סוגיא הלכתית לא פשוטה) ולא אכפת לו שהחקלאי היהודי יפשוט את הרגל. בעוד לציוני הדתי זה מאד מאד אכפת.

זאת גם הסיבה שאפילו אם יבחרו שני רבנים ראשיים חרדים, יהיה בסוף היתר מכירה. על זה באמת נאמר שדברים שרואים מכאן לא רואים משם. כל עוד הוא רב בשכונה או בישיבה חרדית, מעניין אותו מה אנשים אוכלים. ברגע שהוא רב ראשי, הוא פתאום מגלה תגלית מפתיעה: יש בארץ גם יהודים שעובדים את אדמתם. רובם של היהודים האלה יעבדו את אדמתם איתו או בלעדיו, אלא שהם מצפים שהוא יתן להם הכשר כלשהו. יתרה מכך, פתאום הוא צריך לתת הכשרים גם לרשתות אדירות של מכירת מזון, קייטרינג ועוד, וכל אלה מצפים ממנו שיתן להם פתרונות.

אז מה אפשר לעשות? לאגור

ובכל זאת, עדיין ההסברים חלקיים בלבד. למה הדגל של הציונות הדתית הוא הפקעת הארץ מקדושתה? תרתי דסתרי: ציונות דתית והפקעת קדושת הארץ.

כמובן, השאלה היא מה אפשר לעשות. בהנחה שפסלנו את האופציה לקנות מגוי. מה נותר? הפתרון שהתורה נותנת הוא "וְצִוִּיתִי אֶת בִּרְכָתִי לָכֶם בַּשָּׁנָה הַשִּׁשִּׁית וְעָשָׂת אֶת הַתְּבוּאָה לִשְׁלֹשׁ הַשָּׁנִים:  וּזְרַעְתֶּם אֵת הַשָּׁנָה הַשְּׁמִינִת וַאֲכַלְתֶּם מִן הַתְּבוּאָה יָשָׁן עַד הַשָּׁנָה הַתְּשִׁיעִת עַד בּוֹא תְּבוּאָתָהּ תֹּאכְלוּ יָשָׁן". הפתרון הוא אגירה.

אמצעי האגירה שיש לנו היום הם רבים ומגווונים הרבה יותר מבעבר. אנו מקפיאים פירות לשנה שלמה. נסו לברר כמה מבין העירוניים יודעים מתי העונה של התפוחים והאגסים. יש לי הרגשה שרבים מהם בטוחים שם צומחים על העץ כל השנה. ואם לא על העץ – לפחות על המדף בסופר. ברור שאגירה בלבד, גם אם נמצה עד המקסימום את הפוטנציאל שלה, לא יכולה לתת פתרון מוחלט לכל הבעיות. עגבניות טריות בסוף השמיטה היא לא תספק. מצד שני – ברור לחלוטין שאנחנו היום רחוקים מאד מלמצות עד המקסימום את הפוטנציאל של האגירה. הערכות ממלכתית נכונה שנים רבות לפני השמיטה, יכולה לפתור חלק גדול מהבעיה.

אלא מה? למי יש כח להערך כראוי שנים רבות לפני השמטה? (השמטה עוד שנה וחודש, מישהו בכלל קלט שזה עומד להגיע והתחיל לנקוף אצבע בעניין?)

והאמת, אפשר גם לחיות שנה אחת בלי ירקות. אף אחד עוד לא מת מזה. הנקודה היא שיש אנשים שלא יכולים לחיות שנה שלמה בלי למכור לנו ירקות. אלמלא הירקות הם ימותו ברעב, הם וכל תאילנדיהם. ויש גם אנשים שיאכלו ירקות בלי לשאול אותנו.

שהתורה לא תפריע

גם אוצר בית דין הוא פתרון חלקי בלבד, וגם הוא ממש ממש לא נקי מבעיות הלכתיות. בודאי שלא בצורה שבה הוא נעשה אצלנו.

כל אלה הם פתרונות חלקיים וקשים לביצוע. כדי לעשות אותם כמו שצריך צריך להשקיע. לעמת זאת היתר המכירה הוא פתרון כללי, פותר את כל הבעיות, ונורא קל לבצוע. הוא הפתרון הקל. חוץ מזה שבמקום לפתור את הבעיה הוא רק בורח ממנה, חוץ מזה שבמקום לקיים מצוות אנחנו בורחים מהן – אין כאן שום בעיה.

יעשו היתר מכירה. הרבנים הראשיים לישראל (פלאש90)

החזון (שצריך להתחיל לעשות צעדים להגשמתו) צריך להיות להגיע למצב שבו הארץ שובתת בשביעית. בינתים צריך להשתמש באוסף של פתרונות שכל אחד מהם הוא חלקי. להכין תשתית אגירה גדולה, להכין תשתית לחקלאי השובת, ועוד ועוד. בסוף, יתכן שלחלק מהמקרים עדיין נאלץ בלית ברירה להשתמש בהיתר המכירה. אבל דבר שעושים בלית ברירה – לא הופכים אותו לדגל ולא חוגגים אותו בקול תרועה רמה.

אבל בינתים – הדגל שלנו הוא להפקיע את קדושת השמטה ואת מצות השמיטה.

אז זה מה שיש לנו למכור: אנחנו נזיז את התורה הצידה ולא נפריע לכם לחיות את חייכם. התורה תעמוד בצד ולא תשפיע על החיים. והכל יבוא על מקומו בשלום.

כשאני חושב על זה. זה הדגל שהודגש ע"י הציונות הדתית בעוד תחומים הקשורים ליהדות. אנחנו נעמוד בצד ונקל עליכם. אם התורה קובעת שהנישואין הם מסגרת מחייבת ולא מסגרת מחייבת-כל-עוד-זה-מתחשק-לי, וחז"ל הוסיפו עוד אמצעים להקשות על כל מי שבא לו לפרק אותה, הרי הדגל של הרבנים הלאומיים הוא: אנחנו נהפוך את הנישואין ככל האפשר למסגרת מחייבת-כל-עוד-זה-מתחשק-לי, נעמיד את התורה בצד, ולא נפריע לכם, כמו שנשמע מכמה גורמים בציונות הדתית. פעם חשבתי בתמימותי שציונות דתית היא הגישה הדוגלת בהנהגת עם ע"פ התורה. מה קרה לנו?

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 18 דיונים מיין לפי
1
כשהקשר מיקרי מלאכותי ולאומני מוכנים למכור הכול הכול
לאומני לשעבר | 30-07-2013 18:05
וזו הציונות (הדתית) במיטבה כל הקשר שלה לארץ ישראל נובע מסיבות לאומניות בלבד, ובעד סיבות אלו מוכנים למכור את כל יסודות היהדות אפילו לגוי.
2
אבל למה החרדים כל כך לחוצים מהיתר המכירה?
שיודע לשאול | 30-07-2013 20:37
שכל הקריטריונים שלהם מי ייבחר לרבנות הראשות תלוי אך ורק בשאלה הזו. לא שבת, לא גיור, לא תרומת איברים, לא התרת עגונות רק "שמיטה".
3
תרבות העדר. לא חושבים.
אלחנן | 30-07-2013 21:51
החרדים נגד היתר מכירה, אז, יאללה מכות, אנו בעד. שום חשיבה מקורית. סימפטומים של עמי הארץ.
4
דווקא בשמיטה הקודמת חלק גדול מציונות הדתית נשא את הדגל
| 30-07-2013 21:55
של אוצר בית דין
5
מאמר נכון ומדויק
גיא | 30-07-2013 22:28
יישר כח
6
ולמה דחוף להפוך גויים כופרים ליהודים
יחק | 30-07-2013 22:42
7
ל-2: כי בעוון שמיטה ישראל גולים (חלילה)
שייקה | 30-07-2013 23:27
זכותנו על ארץ הקודש היא בזכות קיום המצוות התלויות בארץ. הספקנו לשכוח כלל בסיסי ופשוט זה!
8
סוף סןף משהו שם לב...
Yehuda | 31-07-2013 0:16
מאמר נכון בעיקרו, אם כי "סיפור המחלוקת" בין החזון איש לבין הרב קוק אינו נכון, א. אין הכותב או הכותבת יודעת את צדדי השאלה המסובכת ב. הרב קוק היה כמעט דעת יחיד להתיר, הנציב והבית הלוי גם התנגדו וכתבו: ברח מן האריה ופגש בדוב", ז"א ברחנו מאיסור שביעית שלדעת רוב הפוסקים הוא כיום מדרבנן ונפלנו באיסור "לא תחונם" הקובע שאסור למכור קרקע ישראל לגוי-שזה באמת כותרת הכתבה. ג. הרב קוק בהיתרו כותב מפורשות שההיתר תקף רק לשנה אחת, היום שבודאי המדינה לא חיה מחקלאות (הייטק) הוא כנראה לא היה מתיר בשום אופן, אבל כמובן זו ספקולציה. ד. סיבת ההיתר האמתית היא הרצון של מייסדי המדינה היה ועדיין הינו להפקיע לא רק את קדושת הקרקע אלא גם את קדושת עם ישראל והתורה, ובזה צדקה הכותבת וישר כוחה, סוף סוף משהוא בציונות הדתית שם לב לחוסר העקביות ולדרכם הזיג זגית לאורך כל השנים.
9
מסכים עם כל מילה
אודי | 31-07-2013 1:06
10
פת נוכרי, חלב נוכרי, יין נסך - תוצרת חקלאית של גויים!!!
רועי | 31-07-2013 15:08
מעניין שכל אלה שכל הזמן מקפידים לא לאכול אפילו אבקת חלב עכו"ם, מוציאים משלחות לשטחי הרשות הפלסטינית בשנת השמיטה, ודואגים למשלוחים מיוחדים של ירקות משונאי ישראל. רק לא לקבל את היתר המכירה. מעניין אם גם את היתר העיסקה בבנקים דוחים כל כך בקלות
11
כמה אתה ׳חכם׳
יניב | 31-07-2013 15:40
כמה דברי ׳חכמה׳ כתבת וכבר חשבתי שהד״לים הפסיקו להיות חסרי שכל והתעוררו. החרדים בזים לארץ ישראל? זאת אומרת שכל החרדים שגרים בארץ לא מקיימים מצות יישוב הארץ אבל האיתיאיסטים החילונים כן מקיימים, למה? כי הם משרתים בצבא ולומדים באוניברסיטה?! החרדים לא מקיימים מצוות מעשרות בהידור רב? רק הדתיים ואחיהם החילונים?! ניחא היה מדובר ברבנים שלא מכירים את העם אבל דווקא על רב כמו הרב יצחק יוסף מחבר הילקוט יוסף (שכל הציונות דתית עם כל רבניה גם בעוד אלף שנות ציונות לא יכתבו ספר כזה) הוא אחד שלא אעפת לו? כמה מטומטם מחבר הכתבה. דברי בלע וקשקוש כהרגלם לא הד״לים. מן הראוי שתפרסמו תגובתי למען הדמוקרטיה החילונית אהובת לבכם הציוני דתי. מענין, ציוני דתי לעומת יהדות דגד על יהדות חרדית...)
12
ל:10, האם אתה מקפיד תמיד שהעגבניות בחנות יהיו מיהודים?
נדב | 31-07-2013 16:46
או שרק בשנת השמיטה אתה לפתע נהיה ציוני-דתי למהדרין, ואתה בודק אצל הירקן האם העגבניות הגיעו ממשק יהודי או ממטע ערבי? ועל זה "מתהפך" העולם: האם הרב הראשי יתיר היתר מכירה או לא....
13
ל-10 ומסכים בהחלט עם 11-12
Yehuda | 01-08-2013 2:29
צדקת 10 לגבי היתר עיסקה של הבנקים-אמנם יש צדדים להתיר כיון שהמלווה הוא ישות לא ברןרה לפי ההלכה, אבל גדולינו תמיד הקפידו שלא יהיה להם חשבון אלא בבנק הדואר, לשאר הציבור בלתי אפשרי להנצל מאיסור ריבית--וזה אשמת המדינה, מה נעשה? אבל היתר המכירה? מאן דכר שמיה? מכירה או הערמה? האם במוצאי שביעית אם יבוא הערבי עם טריליון דולר יתנו לו את המדינה? מה שאין כן מכירת חמץ, הנה מכרתי וויסקי שעולה 40 דולר, אם במוצאי פסח יבוא הגוי וישלם לי אתן לו ברצון רב-הרי אוכל לקנות בקבוק חדש! ועל מה שכתבת בנוגע לאיסורים אחרים כבר ענו לך 11 ו12 וכנראה אתה עיוור או לא מוכן להודות על האמת-היתר המכירה של הרב קוק היה מיועד לפעם אחת! היום עם קצת רצון כולנו היינו יכולים לשמור על קדושת הארץ האוריגינלית, שעל איסור זה הלכנו לגלות-אתה רוצה עוד פעם שיזרקו אותנו לים? הרי הנך רואה שעוד מעט, תרצה או לא ימסרו שטחים לערבים ועם הזמן נחזור להיות מדינה קטנטנה, יום אחד לא יעזור לנו כבר כלום ואז...
14
יש יהודים יקרים שעשו כמה צעדים בכיוון, אבל נשאר...
| 01-08-2013 14:45
עוד הרבה עבודה. ניתן להזכיר את היוזמות של 'אוצר הארץ', ואת ספרו של הרב ויטמן 'לקראת שמיטה ממלכתית במדינת ישראל'.
15
מה אתה מבלבל ת'מוח אתה יודע מאיפה אני קונה
ד | 01-08-2013 18:53
מוצרים שאתה מדבר ככה ?????????????
16
למה אנחנו להוטים למכור חמץ לגוי?למה עושים פרוסבול,
הלכה | 01-08-2013 20:20
17
פרוזבול??
Yehuda | 01-08-2013 21:36
ובכן פרוזבול הוא גמרא ערוכה גיטין לו' ואין בזה שום מחלוקת הפוסקים, ברצוני להניח שהנך מאמין בתורה שבע"פ כי אם לא יש לך בעיה חמורה כיון שהלא מאמין הוא כופר ועיין ברמב"ם מה דינו, אבל אני מקווה שהנך כותב מתוך אי ידיעה בלבד--נכון גם זה חמור.
18
כשבוגדים ביהדות ובלומדיה - מותר לבגוד גם בארץ ישראל.
גלוח ראש עם כיפה | 01-08-2013 21:51