אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

וועדת השרים: איכוני השב"כ יוגבלו לסרבני תחקיר בלבד

איכוני השב"כ הגורפים על כלל האוכלוסייה יוגבלו, כך הוחלט בצוות השרים לענייני שב"כ. על פי ההחלטה הכלי יופעל על נדבקים שיסרבו לשתף פעולה במסגרת התחקור האפידמיולוגי

וועדת השרים: איכוני השב"כ יוגבלו לסרבני תחקיר בלבד
  אילוסטרציה (שאטרסטוק)

בצוות שרים לענייני שב"כ הוחלט היום (רביעי) כי החל מיום 20.1.2021 תופסק הפעלת איכוני השב"כ הגורפים על כלל האוכלוסייה, והכלי ישמש כרשת ביטחון ויופעל על נדבקי קורונה שאינם משתפים פעולה במסגרת התחקור האפידמיולוגי האנושי וכן במקרים בהם תהיה עלייה משמעותית בתחלואה.

ההחלטה נפלה לאור השיפור בתחקור האפדימיולוגי, ובהמשך להמלצת משרד המודיעין והשב"כ. שר המודיעין אלי כהן: "אני מודה לשב"כ על ההירתמות למלחמה בקורונה. כלי השב"כ איכן מאות אלפי מגעים, הציל חיים של לפחות 400 ישראלים והקטין את הפגיעה הכלכלית במשק".

עוד באותו נושא

בג"ץ הוציא צו על תנאי נגד איכוני השב"כ

"למרות שזו איננה ליבת פעילותו של הארגון, טובי המומחים בשב"כ נרתמו להצלת האזרחים מהמחלה והושגו  תוצאות משמעויות. תודה על כך בשם כל אזרחי ישראל".

השר הוסיף: "לאחר שזיהינו כי מערך התחקור האפידמיולוגי האנושי הינו הכלי האפקטיבי ביותר לאיתור נדבקי קורונה פוטנציאליים ולאור השלמת הקמת המערך ע"י פיקוד העורף, החלטנו כי הכלי ישמש רק במקרים של נדבקים שאינם משתפים פעולה עם מערך התחקור האנושי או במקרים של התפרצות משמעותית של התחלואה".

צוות שרים בראשות שר המודיעין אלי כהן, החליט היום כי איכוני השב"כ יוארכו ב-21 יום נוספים אולם השימוש בכלי זה באופן גורף יופסק החל ממועד פקיעת החוק שהסמיך את השב"כ להפעלתם, כלומר ביום 21.1.2021 ויחוקק חוק חדש.

המלצת השב"כ: לעשות שימוש באיכונים רק מול סרבני תחקיר ובתחלואה של מעל 3,000 נדבקים ביום

ההחלטה נסמכה על המלצת משרד המודיעין ועמדת השב"כ, כי על רקע מגמת השיפור במערך החקירות האפידימיולוגיות והחפיפה באיתור המגעים, מומלץ לחדול מהפעלה גורפת של איכוני השב"כ וכי יש להפעיל אותם בצורה ממוקדת – אך ורק על מספרים של חולים מאומתים שאינם משתפים פעולה בחקירות האנושיות.

למהלך כזה, תועלת משמעותית בהיבטי הפחתת הנזק המשקי והפגיעה באמון הציבור. על פי הנתונים שהוצגו בצוות השרים, כ-93% מכלל החולים כיום מאותרים ע"י מערך החקירות האפידמיולוגיות האנושיות בפיקוד העורף והדבר צמצם את סיוע השב"כ הבלעדי לכדי 7% מהחולים.

השב"כ המליץ במהלך הדיון, כי השימוש בכלי יהיה רק בגין סרבני תחקור וכן במקרים בהם התחלואה היומית תהיה מעל 3000 נדבקים ביום. משרד הבריאות ציין שהוא מעוניין בהמשך השימוש בכלי באופן גורף, עד לסוף חודש מרץ על רקע תרומתו לאיתור הנדבקים. בסיכום הדיון נקבע, כי עד לדיון הבא בוועדה שיתקיים בעוד  כשלושה שבועות, ייקבעו ההגדרות לסרבני תחקור ומהי כמות הנדבקים היומית שרק מעליה יבוצע השימוש בכלי.

במהלך הדיון הוצג כי פיילוט של אפליקציית הדרכון הירוק יחל בתחילת ינואר והשימוש הגורף בה צפוי להיות בסוף חודש ינואר. האוכלוסיות שיזכו לדרכון הירוק יהיו מתחסנים (7 ימים לאחר קבלת מנת החיסון השניה), מחלימים, וכן אנשים שיציגו בדיקת קורונה שלילית.

"לסיים את הפרק העגום הזה"

לדברי עוה"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח שהגיש את עתירה נגד האיכונים בשם האגודה ובשם פרטיות ישראל, עדאלה ורופאים לזכויות אדם: "החלטת הממשלה התקבלה בעקבות החלטת בג"ץ להוציא צו על תנאי בעתירתנו, ואנחנו שמחים שחדרה להכרה הבעייתיות בשימוש באמצעי זה גם אם בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי".

"הממשלה עצמה הצביעה על התועלת הנמוכה מאד של האיכונים לעומת החקירות האנושיות, לכן החלטת הממשלה להמשיך בינתיים את השימוש בהם פסולה. יש להפסיקם מיידית ואין מקום להמשיך להשתמש ולו יום אחד נוסף באמצעי מעקב קיצוניים כשאין לכך הצדקה".

"גם ההחלטה לצמצם את השימוש בהם לאחר פקיעת תוקפו של החוק אין לה מקום ונתנגד לכל ניסיון להאריך את תוקפו של החוק ולו בגירסה מצומצמת. אף דמוקרטיה לא הפעילה את מנגנוני הביטחון המסכל למעקב אחר מגעי קורונה, והגיע הזמן להיגמל מההתמכרות לכלי לא דמוקרטי ולסיים את הפרק העגום הזה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
להמשיך עם האיכונים...
דודו | 18-12-2020 7:00
להמשיך עם האיכונים גם לאחר סיום המגיפה.להשתמש באיכון כדי לשמור על בטחון ארץ ישראל ועם ישראל מקווה שהמגיפה שימשה תקדים