חיסון קורונה - כן או לא? הרב שלמה אבינר

חיסון קורונה - כן או לא? הרב שלמה אבינר

בעקבות הגעת החיסונים הראשונים לישראל, הרב שלמה אבינר מתייחס בסדרה של שאלות ליחס ההלכה לחיסון, האם חובה להתחסן ומה עושים עם זה שיש בכך סיכון?

הרב אבינר: האם להתחסן בחיסון נגד נגיף קורונה?
  (צילום: דוד כהן\פלאש 90; תמונה קטנה: יוסי זמיר/פלאש90)

איפה כתוב בתורה שיש להתחסן? יש פסוק כזה?

כן. רפא ירפא, מכאן שניתנה רשות לרופא לרפא. ובשולחן ערוך, יש תוספת ביאור: מצוה וחובה. קל וחומר שחובה על האדם לרפא את עצמו.

אבל לא מדובר כאן במחלה, אלא במניעת חולי?

זה אותו עיקרון .כשם שמצווה לרפא מחלה, כך מצוה למנוע מחלה. ויש מצבים שגם זה נכלל בפיקוח נפש דוחה שבת. הנה הרמב"ם בהלכות דעות פרק ד, כותב שמדרכי עבודת ד' לשמור על בריאות, כלומר זה שייך למצות הליכה בדרכי ד', המבוארת בפרק א. כל פרק ד שייך לרפואה מונעת.

אבל יש אומרים שחיסונים הם מסוכנים?

יש אומרים ויש אומרים. אנחנו לא רופאים, וכאשר יש מחלוקת בין רופאים, נפסק בשולחן ערוך הלכות יום הכיפורים, שהולכים אחרי הרוב, אחרי רבים להטות (שו"ע או"ח תריח).

אבל כל הרופאים מודים שיש סיכון מסוים בכל חיסון?

נכון. יש סיכון מסוים בהרבה מאוד טיפולים רפואיים. וכי בגלל זה, נשב בחיבוק ידיים? הרמב"ן בספר תורת האדם שער הסכנה, מסביר, שבגלל זה, היה הכרח להיתר מפורש בתורה של טיפול רפואי, בגלל שאיננו יודעים עד תום ,את התוצאות הקרובות או הרחוקות של הטיפול. וכיון שהתורה התירה, לכן אם קורה דבר רע, הרופא משוחרר מאחריות פלילית. אך, מדגיש הרמב"ן, זה בתנאי שהוא הולך על פי הרפואה המקובלת בדורו, הוא מה שאמרנו, שיש ללכת על פי הזרם המרכזי ברפואה של רוב הרופאים.

עוד באותו נושא

פייגלין: "החיסון מפותח בלחץ פוליטי, לא אתחסן"


21

אבל שם מדובר במחלה קיימת, אבל כאן אין חולה לפנינו, השאלה היא האם מותר לאדם להיכנס לסיכון מסויים כדי למנוע מעצמו מחלה חמורה?

כן. כך מבואר בתפארת ישראל על משנה יומא, שהרי אדם מצווה להציל חבירו ועבור זה להיכנס לסיכון מסויים. וקל וחומר לגבי עצמו, מותר לו להיכנס לסכנה מועטת כדי למנוע סכנה גדולה, וזה ענין החיסונים (תפא"י יומא פ"א ג). אגב, הוא כותב במקום אחר, בפירושו על פרקי אבות פרק ג, לגבי חביב אדם שנברא בצלם, שהגוי שהמציא את החיסון נגד אבעבועות, הוא מחסידי אומות העולם.

נבוא עתה לחיסון נגד קורונה. יש טוענים שלא נבדק היטב, אם אינו מזיק?

כאמור, איננו רופאים, אבל לפי דיווחי הרופאים, נעשו ניסויים רבים בבני אדם, ולא מצאו תופעת לוואי חמורה. עד כה, חוסנו כמיליון אנשים בעולם, ובחיסון עליו מדובר במדינת ישראל, כלומר פייזר ומודרנה, חוסנו עד כה 70 אלף אנשים. יתר על כן, זה נכון שחיסון הקורונה הוא חדש, אבל שיטות החיסון באופן כללי נדבקו במשך עשרות שנים, והם הצילו מאות מיליונים.

מה הכוונה של שיטות חיסון? האם יש כמה שיטות?

כן. א. החדרת נגיף קורונה מוחלש, שאינו מהווה סכנה, אך גורם לייצור נוגדנים. ב. החדרת נגיף קורונה, מסוג שתוקף בעלי חיים ולא אדם, וגם הוא עם שינוי גנטי, המונע התרבותו. ג. השיטה שהתקבלה בארץ, הנקראת mRNA/ מחדירים לגוף מולקולה של mRNA הדומה ל-DNA, ואז היא חודרת לתאים, וכאשר היא שם, היא נותנת פקודה ליצור מעטפות בדמוי מעטפת קורונה. התא אכן חושב שזה קורונה, ומייצר נוגדנים נגדו.

עוד באותו נושא

נתניהו: אהיה הראשון להתחסן במדינת ישראל

ממש סיפור של ריגול כפול. אך לגביו, יש אמרו שלכן הוא משנה את ה-DNA.

זו הפחדת הבל הנובעת מדיסאינפורמציה.

יש גם טוענים שיחד עם החיסון מחדירים שבבים המיועדים למעקב אלקטרוני.

הבל הבלים.

ויש אומרים שהכל קונספירציה של מדינות ובראשם ביל גייטס.

חבל על הזמן להתייחס.

ובסיכום?

ת: ד' ישלח רפואה שלמה לעמו ישראל ולכל המין האנושי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
מוכן לשלוח לפוסק הדגול הזה גם את המנה שלי
Aladdin | 10-12-2020 20:59
שיתחסן פעמים , ליתר הבטחון. (ווא כמה הבלים כתוב כאן)
ביזוי תלמיד חכם
אלעד | 04-10-2021 10:01
חצוף, מוחה על ביזוי תלמיד חכם!
2
הבלים? יש לך...
הבלים??? | 10-12-2020 21:09
הבלים? יש לך מושג קלוש למי אתה מגיב? יש לך מידע מוצק סותר?
מה בדיוק...
נירה זנגוויל | 11-12-2020 23:09
מה בדיוק הם שותים?
עכשיו כל...
משה ניסנסון | 11-12-2020 15:21
עכשיו כל החסידים השותים של אמנון יצחק מתעצבנים ????
3
ברוך ה' שאסתר...
ביישן | 10-12-2020 22:21
ברוך ה' שאסתר המלכה לא שאלה מה דעת ההלכה לגבי הצלת עמה מאחשוורוש. על כל מה שמביא פה אפשר להביא מקורות סותרים מאותם הגדולים. חנוכה שמח
4
נימוק מותר להיכנס
אליעזר בית אל | 11-12-2020 1:26
לסכנה מועטת בכדי להינצל מסכנה גדולה. הבעיה היא שהמגפה היא ממש לא סכנה גדולה, על פי הנתונים היבשים אחוז המתים שנדבקו בקורונה שמתו הוא אפסי, ובקרב הצעירים מתחת לגיל 60 הוא מינורי ממש ב' פיתוח חיסון לוקח הרבה שנים של ניסוים ,התהליך הוא ממושך עד שעובר לשוק,כאן יש פאניקה בממשלות, דבר שיוצר מצרך מחייב ומעלה המון את המניה, ואז קיבלנו נוסחה חדשה של הבהלה לחיסון. קורונה זה לא פוליו, ממש לא. אין מה להשוות בינה לבין מגיפות שקדמו לה כמו השפעת הספרדית שחיסלה 50 מליון בשנות ה20 מהמאה שעבר. בקיצור פאניקה ציבורית מיותרת. מי שלא בקבוצת הסיכון שיחליט אם בא לו או לא ,אבל לבוא ולומר שזו חובה על פי השוע נראה בעיני כשיטתו הקבועה בנושא חיסונים, יש מספיק רבנים גדולים מאוד בעיקר בעולם החרדי שמתנגד לחיסונים ככלי מחייב,וכך הם מנהלים את העדה. אגב לדעתי המדינה הייתה צריכה לחנך את הציבור לחזק את מערכת החיסון שלהם, דבר הרבה יותר חשוב ויסודי התורם לאיכות החיים. אבל זה ככל הנראה לא מביא מספיק מזומנים. בקיצור הכל ביזנס.
תגובה מאחוז
אליעזר בית אל | 12-12-2020 22:24
ליתר דיוק בישראל מתו 2979 נכון להיום. הם מתו לא מקורונה, אלא רוב המוחלט מתו ממחלות שונות והיו נושאי הנגיף. משרד הבריאות מסרב בתוקף לתת את הנתון הזה. רוב המוחלט מהצעירים שנשאו את המגיף ולא היה להם מחלות רקע, החלימו ללא קשיים מיוחדים, בקושי שפעת עונתית, סך הכל 335093 מחלימים נכון להיום, מה שמחזיר את מספר המתים מתחת לאחוז (0.9%) ובקרב הצעירים המספר מתגמד מאוד.
, אחוז...
המחסן הארצי | 11-12-2020 16:09
, אחוז המתים אפסי ? מניין הנתונים האלה ? בישראל מתו כבר 3000 איש. ברור שהסכנה גדולה יותר לקשישים ובעלי מחלות רקע - אבל היו גם צעירים ובריאים שנפגעו ובוודאי שיש עניין של אחריות הדדית. המגפות שחיסלו מיליונים במאות שעברו - משום שלא ידעו להיזהר ומשום שלא היו חיסונים. ללא חיסונים היינו מתים מהרבה מאוד מחלות שהודברו או הוחלשו בגלל החיסונים. חובה להתחסן.
/ מה...
א. טלר | 11-12-2020 14:59
/ מה עם ערבות הדדית?? האם אנו מדינה שאזרחייה מוכנים להיות פחות אגואיסטים,?? והאם הם מוכנים לשתף פעולה למען חסינות העדר,??! נא לא לתת דוגמא מקהילה חרדית שגם היו בעיות איתה לגבי חיסון חצבת. הם זוכים מן ההפקר לחסינות בזכות כל המיתחסנים. כנ7 לגבי שירות צבאי. בנוסף; לגבי חיזוק מערכת חיסון בהחלט נכון מאד אבל לא מספיק; בעיקר לגבי המבוגרים והזקנים, שמערכת החיסון אצלם חלשה. עם שאין בו ערבות הדדית איננו עם אלא אוסף תושבים.
אמת ויציב!!!
ישראל ישראלי | 11-12-2020 11:35
אמת ויציב!!!
5
וואט דה פאק??? רב...
בושה!!! | 11-12-2020 10:40
וואט דה פאק??? רב יהודי בישראל אתה? מה אם חופש הבחירה?
6
תגובה (ערבות הדדית)
אליעזר בית אל | 12-12-2020 22:33
אם אני רואה שיש כשלים ופזיזות לפי נתונים אובייקטיביים ,ומתוך תפיסה זאת איני רואה שום סיבה לוגית שאדם בריא מן הישוב שסובר כמוני יקח על עצמו סיכון בכדי לעזור לאלו שנמצאים בקבוצת סיכון. דווקא על ידי אנשים כמוני יש בזה חשיבה לערבות הדדית גדולה יותר, שהרי תחילה יקבלו אנשים מבוגרים (בני 70 80),ואנשים שבאים במגע עם חולים באופן תדיר כמו הצוות הרפאי , הזמן יחלוף החיסון יוכיח את עצמו, ההשפעה לטווח ארוך תהיה ניכרת ,ורק אז אני אקבל החלטה מושכלת האם כן או לא לקבל חיסון. היום נראה בעיני סתם להכניס עצמי למיטה חולה.
7
החשש הוא...
SJ | 12-12-2020 23:39
החשש הוא גרימת עקרות, ונבאר: בחיסוני הקורונה יש שימוש בחלבון הקוץ של הקורונה. בחיסונים מסוימים מדובר בהזרקת הקוץ למחזור הדם, ובחיסונים מבוססי 'רנא שליח' (mRNA) תאי הגוף אמורים לייצר את חלבון הקוץ של הקורונה. החיסונים גורמים לגוף לזהות את הקוץ כגורם זר ולפיכך הגוף יכין נוגדנים להילחם בקוץ של הקורונה. חלבון סינסיטין אחראי להתפתחות שִׁלְיָה אצל יונקים ובני אדם, ולכן הוא תנאי הכרחי להריון מוצלח. סינסיטין נמצא גם בצורה הומולוגית (תואמת) בחלבוני הקוץ של נגיפי קורונה (SARS). כלומר שהמבנה של חלבוני הקוץ והמבנה של חלבוני הסינסיטין האחראי על שהליה – דומים מאוד. אין שום ראיה אם נוגדנים כנגד חלבוני הקוץ של נגיפי קורונה (SARS) יפעלו גם כנוגדנים נגד סינסיטין, אולם אין גם ראיה הפוכה שלא יפעל, ומכאן החשש הגדול, שהרי אם זה יתרחש זה ימנע את היווצרות השִׁלְיָה, מה שיוביל לכך שנשים מחוסנות בעצם יהיו עקרות. יש לזכור שלגוף יש זיכרון חיסוני ולפיכך, האימון שהגוף יעבור על ידי החיסונים לוירוס הקורונה עלול לגרום לגוף להמשיך ולתקוף את יצירת השִׁלְיָה ללא הגבלת זמן
8
אבינר - לא שכחנו את פרשיות הניאוף שלך
אבינר-שיר אהבה צרפתי | 13-12-2020 13:52
לא, לא שכחנו, ולא שכחנו איך אמרת לאשה אני ישיר לך שיר אהבה בצרפתית. אתה מה שרבי נחמן אמר שחלק מהרבנים הם שדין יהודאין שאותם בורא העולם שולח לנסותינו עד כמה אנו נאמנים.... יש מצב שאתה בונה חופשי. אני בעצמי שמעתי מבונה חופשי שחזר בתשובה שיצחק יוסף הוא בונה חופשי, (ובטח גם הוא יגיד שצריך להתחסן) ומי שלא מאמין שיקרא את סדרת הכתבות חכם משחק על יצחק יוסף, בהם מסופר בין היתר שהוא עשה משכב זכור לבחור בישיבתו על בסיס קבוע. לחפש בגוגל - חכם משחק -BSHCH (כי כתובת הבלוג שמפרסם עליו מתחילה ב-BSHCH)
9
..
אני | 14-12-2020 20:45
בהצלחה כל הנסיינים...
10
הרב אינו שליח ואינו פוסק.
רופא אחד . הקב"ה. | 20-12-2020 2:53
היש משכיל
11
כח מה מאין
חיסון | 20-12-2020 2:55
סגולות פיטום הקטורת: אדם שמתמיד באמירת 'פיטום הקטורת' זוכה לדברים להינצל ממגפות וחלאים רעים, הברכה תהא מצויה במעשי ידיו, ינצל מדינה של גיהנום ומאחיזת כוחות הסטרא אחרא
12
כנסו למקום לדעת "knowhere בגוגל . די לטיפשות
אלנקאווה | 20-12-2020 17:12
knowhere מקום לדעת
13
יש הרבה סימני...
אבי ב. | 27-12-2020 0:02
יש הרבה סימני שאלה סביב החיסון. ורק הזמן יגיד אם זה מספיק בטוח. מסכה ומרחק זה מספיק לאנשים בריאים ואילו החולים במחלות רקע שיקחו את החיסון ואין כאן נושא של ערבות הדדית כי החיסון לא מונע הדבקה. מסכה ומרחק כן ימנעו הדבקה. ואיך פותחים תלמודי תורה ומסכנים את המשפחות שלהם ואת כלל העם? זה כן מותר לפי התורה?
14
סבא שלי התחסל וקיבל שיתוק מוחין, תתביישו!
השכל הישר | 21-01-2021 9:53
אתם מעודדים את זילות החיים, תורמים לחורבן והרס בריאות הציבור! שואה כבר כאן ואתם תומכים בה, כל כך הרבה נפגעים מהחיסון ולא מספרים דבר, כמה מתים, כמה משותקים, ביזיון!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!