אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ח"כ אוסנת מארק בשיחה סגורה: נתניהו מבין שהזנחנו את מערכת המשפט

ח"כ אוסנת מארק התייחסה אמש בשיחה סגורה של פורום הלל בליכוד להזנחת מערכת המשפט על ידי הימין, לנעשה בוועדה למינוי שופטים, ותקפה את שרת המשפטים לשעבר איילת שקד

אוסנת מארק: נתניהו מבין שזנחנו את מערכת המשפט
  עדינה ולמן/דוברות הכנסת

חברת הוועדה למינוי שופטים, ח"כ אוסנת מארק, השתתפה אמש (רביעי) בשיחת זום סגורה של פורום הלל בליכוד, שם דיברה על מינוי השופטים, יחסיה איתם וכי ראש הממשלה נתניהו מבין שהליכוד הזניח את הטיפול במערכת המשפט.

מארק התייחסה להתנהלות הימין מול מערכת המשפט, ואמרה: "ראש הממשלה מבין בשנתיים האחרונות שהליכוד זנח את מערכת המשפט בישראל". מיד לאחר מכן, תקפה את שרת המשפטים לשעבר: "היה לנו את איילת שקד. היום אני מבינה איזה כוחות היו לה, זה דרמטי. היא לא הזיזה את מערכת המשפט במאומה".

עוד באותו נושא

פרשנות: האם הוועדה למינוי שופטים כונסה בניגוד לחוק?


7

מארק המשיכה לתקוף את שקד, והתייחסה להבאת המועמדים לשפיטה שעברו ראיון בוועדה בראשות איילת שקד לראיון נוסף בוועדה הנוכחית: "המלחמה הראשונה שלי הייתה שרצו להביא את כל המועמדים של איילת שקד ואפי נוה בכדי שאנחנו נהיה החותמת גומי. בעקבות הראיונות, הצלחנו לעצור חלק מהמינויים. אני לא יודעת איך איילת שקד חיה עם חלק מהמינויים האלה".

על דרך מינוי השופטים בוועדה, אמרה מארק כי בולמים מועמדים בכל מיני מונחים שאין דרך לפרט מה הם אומרים באמת: "יש להם כל מיני אמירות שהם לא פורטים כמו 'מזג שיפוטי' ו'אי בשלות'. מה זה מזג שיפוטי? ביקשתי מהנשיאה (אסתר חיות, א"ב), אולי לה יש הסבר. מה זה אומר מזג שיפוטי?"

מארק: ראש הממשלה מבין בשנתיים האחרונות שמערכת המשפט הוזנחה | נתניהו בדיון פתיחת משפטו (צילום: AMIT SHABI/POOL)

"הנשיאה נמצאת בניגוד עניינים מובנה בעתירה נגד הוועדה למינוי שופטים"

מארק התייחסה למינוי שופטים הסיטונאי שהתרחש בתחילת השבוע ללא נוכחות נבחרי הציבור בוועדה: "ביום ראשון העבירו 61 שופטים במדינת ישראל. זאת השערורייה הכי גדולה במדינת ישראל. אם לא באים עם רשימה מובנית, זה פשוט בלתי אפשרי". לדבריה, "השבוע ראינו את הדיקטטורה במיטבה כששר המשפטים בדורסנות ובכוחנות מטורפת כינס את הוועדה למרות שלטעמי החוק לא מאפשר לו – ונבחן את זה בבג"ץ".

לדבריה של מארק, סיכויי העתירה אינם גבוהים כי מי שקובע את הנעשה בבית המשפט העליון זאת הנשיאה חיות, היושבת בוועדה למינוי שופטים: "אני לא בונה על זה. העתירה הזאת היא גם נגד נשיאת העליון, ומי שקובע את הרכב השופטים היא לצערנו הנשיאה, שנמצאת לטעמי בעתירה הזאת בניגוד עניינים מוחלט מובנה ודרמטי".

עם זאת, ציינה מארק כי שמותיהם של 61 השופטים שמונו ביום ראשון עוד לא פורסמו ברשומות, הקובעות את המינוי באופן סופי, זאת על פי חוק השופטים שקובע כי "הודעה על מינויו של שופט ועל גמר כהונתו של שופט תפורסם ברשומות", וכי "שופט שמינויו פורסם ברשומות, אין עוררין על מינויו".

בנוגע להתפטרות מהוועדה למינוי שופטים, אמרה מארק כי המקרה היחיד בו הדבר בא בחשבון הוא שההתפטרות תשתק את הוועדה: "קודם אנחנו רוצים לראות מה בג"ץ יגיד בעניין הקוורום. אם מחר יש בחירות, הוועדה משותקת. אם לא, לא נפקיר את הזירה. אחרי פסיקת בג"ץ, שאני לא סומכת עליה, נראה מה נעשה. אם זה ישתק את הוועדה, התפטרות על הפרק".

הנשיאה חיות "נמצאת בניגוד עניינים מובנה ודרמטי" (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)

"שופטי העליון עוברים שרשרת חיול"

מארק חשפה את מערכת היחסים האישית שלה עם השופטים בוועדה ואת דעותיה עליהם. לדבריה, השופט ניל הנדל מזוהה עם הימין, אך מול נשיאת העליון, אסתר חיות, הוא מתקפל. לעומת זאת, השופט עוזי פוגלמן מזוהה לחלוטין עם האג'נדה של בית המשפט.

"אני יושבת עם השופט הנדל בוועדת המשנה", אמרה מארק. "יש לו המון דברים שמחברים אותו אלינו, אבל יש לו בעל בית שקוראים לה נשיאת בית המשפט העליון ומאוד קשה לו. הסכמנו בוועדת משנה על דברים שונים, אבל במליאה עם הנשיאה הוא מתלבט. כשיש בעל בית זה קשה. פוגלמן בצד השני. הנדל הוא חביב ואנושי, אבל השופטים צריכים לרצות מישהו".

על מועמדים לא ראויים לשפיטה שעברו את המרכז להכשרה ולהשתלמות שופטים, אמרה מארק: "באחת הוועדות נכנסה מועמדת שעברה את המכון בציון דרמטי. דיברנו איתה, וראינו שיש פער בין הציון של המכון ומה שרואים בעיניים. אחרי שהיא יצאה השופט הנדל אמר 'אני לא רוצה שאפילו אחותי תגיע אליה לאולם'. כולנו צחקנו. מהנדל יש לי התרשמות טובה, אבל שופטי העליון עוברים שרשרת חיול, ומאוד קשה להם להתנתק מזה".

"עבר שרשרת חיול". שופט העליון ניל הנדל (צילום: מרים אלסטר/פלאש 90)

תקנות סדר הדין האזרחי: אזרחי ישראל לא יקבלו את יומם בבית משפט

מארק האשימה את הנשיאה חיות בקביעת הרכבים בהתאם לתוצאה בה היא מעוניינת בעתירות שונות המוגשות לבג"ץ: "הגשתי הצעת חוק שהנשיאה לא תקבע את הרכב השופטים. היא רואה את העתירה ומשבצת את השופטים, מסדרת את העניינים, ובגלל זה אנחנו רואים שהבית של רוצח עמית בן יגאל לא נהרס".

בהתייחס להצעת החוק שהעבירה לפירוק לשכת עורכי הדין, אמרה מארק כי החוק המדובר הוא אחד הדגלים שלה. לדבריה, "זה הזיה לראות איך השר ניסנקורן והנשיאה חיות שולטים בנציגי הלשכה בוועדה למינוי שופטים, הם ממש מפחדים. קיבלתי רבע שעה לפני ההצבעה בוועדה את הרשימה של מומלצי הלשכה לשיפוט. היא תאמה אחד לאחד לרשימת השופטים. זה לא יאמן".

בנוגע לתקנות סדר הדין האזרחי שיכנסו לתוקף בתחילת השנה הקרובה, אמרה מארק: "אני נגד התקנות ומנהלת מלחמה בוועדת חוקה. ניסנקורן והנשיאה עושים הכל כדי שהתקנות יכנסו. אם הן יכנסו לתוקף, אזרחי ישראל לא יקבלו את יומם בבית המשפט".

ח"כ מארק: השר והנשיאה שולטים בנציגי הלשכה (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)

מארק: עד שנגיע לחבר מושבעים, נעבור מדורי גהינום

מארק הצהירה כי היא בעד שינוי שיטת השפיטה בישראל, ומעבר למתכונת של חבר מושבעים כמו במדינות רבות בעולם: "רעיון של חבר מושבעים הוא מצויין כי מקבלים מנעד גדול של דעות והשתקפות של החברה – לא התקבעות של אנשים מסויימים, אבל עד שנגיע לזה נעבור הרבה מדורי גהינום".

בנוסף, התייחסה מארק למה שהיא וילדיה עוברים בעקבות מתקפות שונות בתקשורת וברשתות החברתיות ולסיבה שהיא מותקפת: "ברור שהתקשורת לא תחבק אותי. אני דיי מוזרה בנוף הפוליטי כי רגילים לאנשים שמדברים בין הטיפות. אני פחות מאמינה בשיטה הזאת, אני אדם שבעד לשים הכל על השולחן ולהיות נאמן לעקרונות שלי".

"אני באה מהמגזר הפרטי, לא נתתי חשבון לאף אחד, בתור אשת ציבור החיים שלי פרושים לפני כולם. למרות שהילדים שלי גדולים, הם לפעמים מקשרים ואומרים לי "אמא כתבו עלייך דברים מסויימים בפייסבוק". התקשורת עושה מאיתנו מפלצות, וזה לא ככה".

ח"כ עופר כסיף מהרשימה המשותפת תוקף את אוסנת מארק וקורא לה שפחה נרצעת (קרדיט: ערוץ כנסת)
מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
28 תגובות - 20 דיונים מיין לפי
1
אפשר לתקן ולהסית את אספסוף הערסים מארגון הפשע
פרידמן הפולני | 10-12-2020 11:57
לעולם לא מאוחר
2
הבעיה המרכזית שהליכוד...
אורנית | 10-12-2020 12:15
הבעיה המרכזית שהליכוד זנח אנשים עם שכל
3
בהצלחה לפרחלנד ממרוקו מנסה לשנות מערכת המשפט
הפרחלנד ממרוקו | 10-12-2020 12:55
הפרחלנד ממרוקו
4
אוי לעם היהודי...
משה | 10-12-2020 14:17
אוי לעם היהודי שזאת בין נבחריו. בושה למדינה (הליכוד כבר מזמן איבד בושה)
אוי לעם ישראל שאילו שופטיו ומערכת אכיפת החוק
אביהו | 10-12-2020 14:35
מערכת שבפועל עוקפת את החוק ואת המחוקק
5
תיקון מערכת המשפט
אביחי | 10-12-2020 14:33
הכנסת תחוקק: 1 בטל מעיקרו מעמד חוקי יסוד כשונה מכל חוק אחר 2. שופטים יבחרו על ידי ועדת הכנסת לבחירת שופטים בה לא יהיו חברים ממערכת המשפט בהווה או בעבר 3. הכנסת תמנה מבקר למערכת המשפט שהוא ועובדיו אינם חלק ממערכת המשפט בעבר או בהווה. המבקר ידווח לכנסת-הריבון. 4. שופטים יחויבו הצהרת אמונים למדינה ולחוקי הכנסת . 5. מערכת המשפט רשאית לדון רק לפי המפורש בחוק ולא לפרש אותו כראות עיניה. אם יש לקונה - הנושא יובא לדיון והחלטה בכנסת ויקבע בחקיקה. 6. כל השופטים המכהנים ישוחררו מתפקידם תוך 6 חודשים. 7. שופט מכהן או בדימוס אינו יכול לקבל שום תפקיד ציבורי כגון יור ועדת חקירה, ועדת בחירות וכדומה.
בגדול אתה צודק לגמרי
מאיר | 13-12-2020 3:32
המערכת המשפטית כולה הפכה למפלצת נוראית
חקיקה חדשה
שפוי | 11-12-2020 8:33
במקום 7 הסעיפים די בסעיף אחד: השופטים יבחרו בהצבעה גלויה במרכז הליכוד.
....לזה הוא...
גולנצ'יק איש ימין | 10-12-2020 18:49
....לזה הוא התכוון... זה פשוט מחפיר ומעורר חלחלה ! בגין מתהפך בקיברו...
....אתה פשיסט...
נאוה ! | 10-12-2020 18:47
....אתה פשיסט ודיקטטור! הפרדת הרשויות חייבת להשמר לרבות עצמאותה של מערכת המשפט ועצמאות שופטיה, גופי המדינה חייבים להיות בלתי תלויים אשר אינם סרים להוראותיהם של פוליטיקאים ואינם עושי דבריהם. אף פוליטיקאי מושחת ועבריין. מערכת המשפט גם לא תתייצב לצידו של אף פוליטיקאי נוכל, מושחת או עבריין... גופי המדינה אמורים להגן על כלל אזרחי ישראל..מבלי לקבל תכתיבים מראש ממשלה עבריין שגורר קופת שרצים בהיקף פעילות וסגנון של ראש מאפיה !
גם השיטה...
מיכאל | 10-12-2020 18:34
גם השיטה הנוכחית מושחטת ורקובה
כלומר,הביתן,הדרעי הליצמן...
עמיר מ. | 10-12-2020 17:53
כלומר,הביתן,הדרעי הליצמן הרגב והמושחת מבלפור יקבעו את השופטים שישבעו אמונים לחשודים(הם או בן משפחה קרוב...) אביחי,אתה הברזת משיעורי האזרחות וזאת האפשרות הטובה מבחינתך.... האפשרות השניה...אתה סתם דפוק בראש.
6
לא זנחו אלא...
עידן | 10-12-2020 14:38
לא זנחו אלא חיזקו את בגץ במתכוון ונתניהו אמר את זה בראיון לערוץ 2 שהוא מנע כל חוק כדי להגביל את בגץ.
7
מערכת המשפט מעניינת...
מוישיק | 10-12-2020 14:41
מערכת המשפט מעניינת את הליכוד, רק בגלל תיקי נתניהו.
8
נתניהו חשב שאסנת...
עוזי יקיר | 10-12-2020 15:12
נתניהו חשב שאסנת ביסמראק זה יהיה הכח שלו בוועדה לבחירת שופטים. מה יצא מזה? עיניכם הרואות. ועל הדרך היא הוסיפה עוד נדבך של חוסר אמון הציבור, אלימות התלהמות והתבהמות ברמה שהופכת את מירי אגב לאמא תרזה
9
גברת אסנת מעניין...
טוב | 10-12-2020 18:14
גברת אסנת מעניין שאת וחברייך אחראים לכל הדייסה ש,שלתם אותה בטעם מר מאוד אז תפני למלך שלך שאת משתחווה לו בכל שעה
10
מארק, מפליא איך...
אגא | 10-12-2020 18:15
מארק, מפליא איך אנו האזרחים חיים עם אפס שכמותך כנציגת ציבור
11
אוסנת מארק...
עינת | 10-12-2020 18:34
אוסנת מארק את הכלבה של ביבי נמצאת בניגוד עיניינים במתן שירות שאת נותנת לאיש אחד עבריין והוא שמנחה אותך כיצד לפעול כיצד להרוס את מערכת המשפט ובתי המשפט...לא ירחק היום.. חתיכת פרחה עבריינית ואת תהיי זאת שתשב בכלא!!! ואת תשבי בכלא!
12
אם היתה משקיעה...
בנט קדימה צריך מהפיכה | 10-12-2020 19:13
אם היתה משקיעה חצי מהמאמץ שלה במערכת בחירת שפיטה כמו בללכלך על איילת שקד שעשתה פי אלף ממנה אולי היתה שווה משהו. נציגת ציבור מיותרת.
13
הפקרתם ופגעתם במערכת...
איתי | 10-12-2020 20:43
הפקרתם ופגעתם במערכת המשפט
14
הפקרתם גם את...
איתי | 10-12-2020 20:44
הפקרתם גם את המשטרה
15
אוסנת 10 שנים...
אילן | 10-12-2020 21:11
אוסנת 10 שנים שהליכוד שולט הוא מינה את מי שהוא רצה כולל את היועץ מנדבליט שבשנים הראשונןת הוציא אותו מכמה תביעות וברגע שהוא ממליץ על משפט אז ערכת המשפט לא מספיק טיבה לליכוד
16
אוףףףף , כל...
בשביל מה צריך בכלל בתי משפט אם אנחנו לא שולטים בהם .... הגרסה של מארק .... | 10-12-2020 21:49
אוףףףף , כל כך נמאס מכלבת המחמד החדשה של נתניהו ... עוד מעט ויקרה הלא יאומן ... נתחיל להתגעגע לסיבוני , הסודנים , והסרטן בגוף המדינה ....
17
אתר של חלאות...
דיןהעם | 11-12-2020 6:40
אתר של חלאות אדם.......!
18
אזנת סמארק תראה...
לא נורא | 11-12-2020 13:34
אזנת סמארק תראה את הכנסת הבאה בערוץ 99
19
איכס איזה אישה...
גיא | 11-12-2020 18:02
איכס איזה אישה מגעילה ודוחה
... מרוב...
לא בטוח שזו אשה ... חחח | 11-12-2020 18:32
... מרוב צבעים ופירוכוסים איפורים אתה לא יודע מה זה היצור שמתחת לשכבות המייקאפ ...
20
אני בגלל ההזנחה...
ענת | 12-12-2020 19:53
אני בגלל ההזנחה בית המשפט מצביע סער לא ליכוד