אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חדשנות המשולבת בשמרנות: הרב שעיצב את פניה של הציונות הדתית

מעטים האנשים בהיסטוריה שניתן להגדירם כמחוללי שינוי ומובילי מהפכה. הרב נריה זכה בצדק לתואר "אבי דור הכיפות הסרוגות", כשותף מרכזי בעיצוב פניו של דור חדש. הדורות האחרונים יתקשו להבין את גודל המהפכה שהוביל

חדשנות ושמרנות: הרב שעיצב את הציונות הדתית
  (צילום: הדר קטן)

הרבה מאמרים, כתבי עת וקולמוסים נכתבו על דרכו החינוכית המרתקת של הרב משה צבי נריה זצ"ל. דווקא אני, שלא הייתי בהגדרת תלמידיו הישירים ומבאי ביתו התדירים, מבקשת לתאר את נקודות ההשפעה הישירות של הרב והרבנית, עלי.

לפני שנים רבות, לקראת תום אירוע החתונה של שמוליק ושלי, עשרות רבות של צעירות וצעירים מאורחינו, מזיעים ורטובי חולצות מהריקודים, נעמדו ושרו את המנון בני עקיבא שחיבר הרב נריה. פעמים רבות יצא לי לחשוב ולדבר מול קהל על ההזיה הזו. חתונה. ולפתע, "יד אחים לכם שלוחה, הנוער החביב / על דגלנו כולכם, חנו מסביב / יזהיר לכם כוכב תורה / דרככם סוגה בעבודה".

האירוע הזה מעיד על המשמעות העמוקה שהיתה לתנועת הנוער על חיינו ועל עיצוב דרכנו המשפחתית והחברתית, אבל היא מעידה עוד יותר מכך על ההטמעה של הערכים היהודיים החברתיים והחדשניים שהרב נריה היה שותף בכיר בעיצובם בחיי התנועה. השילוב המרגש של תורה ועבודה, של יהדות עמוקה עם רוח חלוצית היא מאבני הדרך שהותיר בחיי הציונות הדתית הרב נריה, ושהשפיעו גם על חיי האישיים.

מעטים האנשים בהיסטוריה שניתן להגדירם כמחוללי שינוי ומובילי מהפכה. הרב נריה זכה, בצדק, לתואר "אבי דור הכיפות הסרוגות", כשותף מרכזי בעיצוב פניו של דור חדש. למי שנולדו בדורות האחרונים קשה להבין את גודל המהפכה שהוביל הרב.

ילדי וצעירי הציונות הדתית גדלים היום  למציאות של מערכת חינוכית יציבה ומוכרת, זוכים להערכה קולקטיבית חברתית לדתיות –לאומית. אך הברור מאליו היום, היה פרי ההשראה של העשייה החינוכית של הרב נריה. הוא  למעשה יצר דגם חינוכי חדש, ארצישראלי, הן בתנועת הנוער והן בדגם המיוחד  של ישיבת כפר הרא"ה ובעקבותיה ישיבות ואולפנות.

ליאורה מינקה, יו"ר תנועת אמונה

מבחינתי האישית, למדתי מהדגם הזה. חדשנות המשולבת בשמרנות. פיקחון רעיוני ונכונות להתאמת העשייה החינוכית לצרכי השעה ולמציאות משתנה. הרב נריה התנגד עם הקמת כפר הרא"ה לשילוב לימודי חול בישיבה. הוא רצה לשלב לימודים ישיבתיים  רק עם עבודת כפיים חלוצית, אך היה מספיק גמיש לשנות את עמדתו (לא נפרט כאן את תהליכי השינוי ומחוללי השכנוע) ולהבין כי בישראל, וכתנועה חינוכית שתסחף אחריה רבים, צריך לקשר את חיי החול עם הקודש. וצריך לשלב את המסורת הישיבתית עם הכלים המתחדשים בחברה המודרנית.

היכן נמצא היום יכולת ועוז לקדש את החדש? היכן היום היכולת והעוצמה לשנות את דעתך מחד ולפעול בלי מורא ובלי פחד מסביבתך מאידך? בעיניי הסיפור ההיסטורי הזה של מסורת וחידוש, הנו מורה הוראה ענק לכל פעיל ופעילת ציבור.

כחניכה ומדריכה פעילה בבנ"ע, זכיתי לשמוע שעורים ולקרוא מכתביו, וכמובן לשיר שירים שכתב. אני מוצאת עצמי מנתחת את הלימוד המרכזי שאני לומדת ממנו. לימוד שהיתה לי הזכות לחלוק עם מורי פרופ' מוטי בר-לב ז"ל, חוקר בכיר של עולם הישיבות ואוהב הציונות הדתית. הרבה שיחות ותובנות ייחסנו לרב נריה. הבהרתי כי יש חלום ויש אידיאה, אך כדי להגשימם צריכה להיות הכרת המציאות והתכתבות מתמשכת ובלתי פוסקת עם שינויים ועם תהליכים חברתיים. הפער בין הסמל לבין מימושו, מושגי מלכתחילה מול הבדיעבד הכתיבו את עמדת הרב ועליהם להכתיב גם את דרכנו.

מאפיין נוסף שאני מנסה לחקות ולהפנים מהתנהלות הרב נריה היה מאור פנים ויחסים מכילים ומכבדים עם חניכיו. כל כך מרגש לשמוע את דבריו על כך שכשעבר בחדרי הפנימיה , בזמן הסדר בישיבה, וראה תלמיד ישן, לא העיר אותו. (אח"כ בא עמו בדברים). איזה כבוד אנושי. כל כך חשוב שלא לאבד את האנושיות והרגישות במערכות יחסים שבהגדרתם הבסיסית אינם סימטריים אלא היררכיים.

כאשר כותבים על הרב נריה זצ"ל אי אפשר שלא לציין את רעייתו, הרבנית רחל נריה ע"ה. רחל הייתה רבנית ואשת ציבור, מראשות תנועת אמונה, עסקה בפעילות ציבורית והתנדבותית בתחום החינוך והרווחה. והייתה מהפעילות הראשונות והמשפיעות בתחום חיזוק מוסד המשפחה והבית היהודי ושמירת טהרת המשפחה.

ואסיים בסיפור אישי: לפני נישואינו הלכנו שמוליק ואני לשיחות הדרכה עם הרב והרבנית. נסענו בהתרגשות (גם התרגשות של זוג צעיר וגם התרגשות של פגישה עם דמויות כל כך עוצמתיות בציבוריות). התייעצנו בסוגיה הלכתית (חתונתנו נערכה בתוך ימי השלושים של סבתי). והתפצלנו שמוליק לשיחה עם הרב ואני לשיחה עם הרבנית. לא אשכח את המפגש המיוחד הזה.

הרבנית שוחחה עימי בפתיחות רבה על סוגיות שבינו לבינה, על חשיבות המשפחה ועל יחסי כבוד בין בני זוג. היתה זו שיחה עמוקה יותר מעיסוק בסוגיות הלכתיות הנוגעות לטהרת המשפחה. זה היה מפגש ארוך מאד בזמן, ובעיקר טעון בהמון רגישות והמון אהבה. קיבלתי ממנה אז את ספרה "מול מבוכת המתירנות" אני זוכרת עד היום את המפגש המיוחד הזה, שנתן לי השראה גדולה. זכינו להדרכת כלה ולהדרכת חתן מדמויות מעצימות, לא שגרתיות שהשאירו בנו  חוויה וערך מאד מיוחדים.

ליאורה מינקה היא יו"ר תנועת אמונה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו