אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מערכת הבחירות לרבנות: אז מה היה לנו?

זו מערכת בחירות שהתנהלה בשני מישורים עיקריים, פנים-מגזרי ובין-מגזרי, יש שכינו זאת שלב חצי הגמר, אך אין ספק שכל המתמודדים נכוו במהלך הבחירות ויצאו בשן ועין. רגע לפני ההכרזה על המנצחים, תומר ניר מסכם מערכת בחירות סוערת שהפוליטיקה הייתה חלק בלתי נפרד ממנה

מערכת הבחירות לרבנות: אז מה היה לנו?
  כך נראה יום הבוחר (צילום: פלאש 90)

בשעה 18:00 יסגרו הקלפיות ואיתם תסתיים מערכת הבחירות לרבנות הראשית לישראל. אף אחד לא יכול לשים את האצבע מתי בדיוק החלה מערכת הבחירות לרבנות הראשית לישראל, אך כולם יודו כי היא הייתה אחת מהמכוערות שנראו כאן מאז ומעולם.

זו מערכת בחירות שהתנהלה בשני מישורים עיקריים, פנים-מגזרי ובין-מגזרי, יש שכינו זאת שלב חצי הגמר, אך אין ספק שכל המתמודדים נכוו במהלך הבחירות ויצאו בשן ועין.

מתי נפתחה מערכת הבחירות, יש שיאמרו כי היא נפתחה עם תכנית 'ג' באלול' של ארגון צהר בראשות הרב דוד סתיו, שקרא לשינויים ולרפורמות ברבנות הראשית לישראל. התכנית עוררה תגובות חיוביות ושליליות בתוך המגזר הדתי, כשיש שטענו כי דווקא צהר הורסת את הרבנות, והרב הראשי לישראל תמה מאיפה מגיע הכסף לקמפיין.

אך יש שיאמרו כי מערכת הבחירות לרבנות, נפתחה עוד קודם, עם חיקוקו של חוק צהר, לפתיחת אזורי הרישום לנישואין. החוק שעבר לפני כשנה ושלושה חודשים בקריאה ראשונה, אחרי שמשרד הדתות אסר על צהר לרשום לנישואין במועצה הדתית בשהם, הוא שנתן את האות לתחילת הקמפיין של הרב סתיו להתמודד לרבנות הראשית לישראל. אגב, עבר אתמול את ועדת החוקה והוא מוכן לקריאה שניה ושלישית.

מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן

במרכז הבמה – הרב סתיו

בצד האשכנזי התמידו ארבעה רבנים במירוץ לתפקיד, אם כי רובם שמרו על פרופיל תקשורתי נמוך. הרב דוד לאו פעל יחד עם אביו מאחורי הקלעים, וככה גם הרב אליעזר איגרא והרב יעקב שפירא, שכמעט ולא דיברו בתקשורת. את עיקר הבמה תפס הרב סתיו, שהיה צריך לשכנע את רבני הציונות הדתית לתמוך בו.

בחודש כסלו הוציא הרב סתיו מכתב רבנים ראשון בו זכה לתמיכת רבנים בציונות הדתית. בין הרבנים היה גם הרב שלמה אבינר, שחזר בו מתמיכתו ימים ספורים לאחר מכן. בינתיים קמו לרב סתיו מתנגדים בעיקר בקרב רבני הציונות הדתית המקורבים לישיבת מרכז הרב והר המור, שבכנס רבנים בחרו ברב אליעזר איגרא כמועמד שלהם לרבנות הראשית.

עד כאן הכל התנהל פחות או יותר על מי מנוחות, אלא שאז הגיעה היוזמה שטרפה את כל הקלפים. כפי שפורסם לראשונה ב'סרוגים' יזם הרב חיים דרוקמן דיל בין הבית היהודי לש"ס לשנות את חוק הרבנות הראשית באופן שיאפשר לרב עמאר להתמודד בשנית ולרב אריאל להתמודד למרות שעבר את גיל 70. מכאן הפכה הציונות הדתית למרקחה.

היוזמה של הרב דרוקמן התרפשה כניסיון של הרבנים לכפות את דעתם על נבחרי הציבור. בבית היהודי לא רצו לפעול נגד הרב דרוקמן, ובמשך חודש וחצי משכו רגליים כשהם אומרים כי הם הולכים על הדיל, אך מנגד לא עשו מספיק כדי לממשו. יוזמה אחרת שבינתיים תפסה תאוצה הוא 'חוק שטרן' להגדלת הגוף הבוחר באופן שיקל על הרב סתיו להבחר. מחוץ לבית היהודי תקפו דוברים רבים את הדיל בהם שר החינוך המקורב לרב סתיו.

למה בבית היהודי לא תמכו ישר ברב סתיו וסגרו את הסיפור? אולי מהסיבות האלה. בסופו של דבר החליטו בבית היהודי.

הציונות הדתית הלכה והתלהטה. רוב הדוברים היו נגד חוק שטרן, כשרבנים בציונות הדתית מתנגדים לשינוי בגוף הבוחר את הרבנים. הרב אריאל עצמו לא רצה להתערב עד שהעניין יוכרע אצל הפוליטיקאים. הביקורת על הרב סתיו שמועמדותו מפריעה לחוק הרב אריאל, הפכה לאישית, עד שהרב שרלו נגעל ממערכת הבחירות.

בסופו של דבר אישר הרב עובדיה יוסף את הדיל והרב אריאל הודיע רשמית על מועמדותו. אך אז נתקל החוק בהתנגדות מצד השותפות לקואליציה שהפילו אותו. ניסיון אחרון של הרב חיים דרוקמן לדרוש מהרב סתיו להסיר את מועמדותו נענה בשלילה, ובינתיים הגיש ח"כ זבולון כלפה באופן מפתיע את חוק הרב עמאר הרב אריאל.

הבית היהודי מפילים את חוק שטרן

חוק שטרן שזכה לרוב בועדת השרים ונתמך על ידי הקואליציה הגיע להצבעה בקריאה טרומית, לא לפני שהשר אריאל הגיש עליה ערר ודחה אותה בשבועיים. אלא שאז 9 מתוך 12 חברי הבית היהודי נעדרו מההצבעה באופן מכוון. ההצעה אמנם עברה, אבל הביקורת על הבית היהודי מבפנים ומבחוץ הגיעו לשיאים חדשים.

רבנים בציונות הדתית התכנסו כדי לדרוש מהרב סתיו להסיר את מועמדותו ואף שיגרו לעברו מכתב מאיים. הרב סתיו טען כל הזמן כי הדיל אינו אפשרי בגלל התנגדות הקואליציה. בסופו של דבר משך כלפה את הצעת החוק שלו, מה שהצריך את ש"ס לגבש דיל חדש, הרב סתיו תמורת חוק הרב עמאר .

לאחר מאמר מערכת בעיתון מקור ראשון, הגיעו חברי הכנסת של הבית היהודי להצבעה חשאית שתוצאותיה לא פורסמו עד היום בה נקבע כי הרב סתיו הוא מועמד המפלגה לרבנות. בעקבות המאמר ביטל הרב דרוקמן את המנוי לעיתון. אך אז פחות או יותר נרגעה הגזרה הפנים מגזרית, כשהקרב יצא מחוץ למגזר, כשהבית היהודי מפילים את חוק שטרן, אך קובעים כי 10 נשים ייבחרו לגוף הבוחר על ידי בנט.

ש"ס נגד הבית היהודי

מרגע שנפל דיל הרב עמאר הרב אריאל, החלה ההתגוששות בין ש"ס לבית היהודי. דרעי שלא רצה את הרב עמאר, הביא להפלת חוק הרב עמאר, ובהמשך להתקפה קשה של הרב עובדיה יוסף שכינה את הרב סתיו רשע.

בציונות הדתית גינו בחריפות את הדברים נגד הרב סתיו, אך אז החלה לצוץ שאלת הרב הספרדי. הרב רצון ערוסי הודיע על ריצה רשמית, כשנגדו מכריזים גם הרב שמואל אליהו והרב ציון בוארון שנתמך על ידי הרב שלמה עמאר. בתוך ש"ס היו שלושה מועמדים: הרב אברהם יוסף, הרב יצחק יוסף והרב יהודה דרעי. כשבתווך הרב יעקב שפירא מכריז על התמודדות לרב האשכנזי וטוען שהבחירות הפכו למסע פרסום כמו קוקה קולה. מיד לאחריו הודיע גם הרב אליעזר איגרא על התמודדות.

הרב ערוסי נאלץ לתקן את תאריך הלידה למוקדם יותר כדי שיוכל להתמודד. הרב דוד לאו הפסיק את תכניתו בערוץ הראשון. ואז הגיע הסיקול הממוקד נגד הרב שמואל אליהו, בדמות חקירה של היועץ המשפטי לממשלה נגדו, כשהוא זוכה לתמיכה מפתיעה דווקא מהרב יובל שרלו. עד כה בבית היהודי לא הביעו תמיכה ברב אליהו, למרות שרוב הסיעה תמך בו, אך את הפעילות המאסיבית הם שמרו אל מאחורי הקלעים. בסופו של דבר הסיר בג"צ את המניעה מהרב שמואל אליהו להתמודד.

כיפות סרוגות – עמלק

ואז הגיעה דרשתו של הרב שלום כהן בה כינה את חובשי הכיפות הסרוגות עמלק. בצעד שאולי סימל היטב את הקרע בין ש"ס לבית היהודי, ויש שאומרים שהכריע את גורל הבחירות לרבנות הראשית.

מועמדותו של הרב אברהם יוסף נפסלה בגלל חשדות לפלילים, ובמקומו הציבה ש"ס את הרב יצחק יוסף, שגם אצלו הייתה בעיה בהסמכתו לרבנות. בסופו של דבר נפתרה הבעיה, כשמועצת הרבנות הראשית בישיבתה האחרונה החליטה לאשר את הסמכתו מחדש.

הפורשים

למרות שנתמך על ידי הרב דוב ליאור והרב אריאל, הסיר הרב איגרא את מועמדותו יומיים לפני הבחירות. גם הרב יהודה דרעי פינה את מקומו לטובת הרב יצחק יוסף, וביום האחרון הסירו הרב אברג'ל והרב ערוסי את מועמדותם כדי לא להתבזות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
סתיו טירפד את הרב אריאל בדרכים עקלקלות.הפסדנו כולנו
מגעיל | 24-07-2013 19:03
2
החרד"לים טירפדו את כולנו. צריך לקדם את חוק שטרן עכשיו!
אפי | 24-07-2013 20:26
הרב סתיו היה חשוב מאוד, אבל חוק שטרן היה עוד יותר חשוב! אין משמעות לרבנים ראשיים שאינם נבחרים על ידי העם! שורש כל הרע: רבנים שנבחרים על ידי רבנים. צריך לקדם לאלתר את חוק שטרן כבר עכשיו בשביל הפעם הבאה!