אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נציג מבקר המדינה: "דחיית העלאת גיל הפרישה לנשים - מעצימה את הנזק"

נציג מבקר המדינה, עו"ד צחי סעד המנהל את החטיבה הכלכלית במשרד המבקר, אמר במהלך דיון בעיכוב בקבלת ההחלטה בעניין גיל הפרישה לנשים כי "דחיית ההכרעה בעניין עלולה להעצים את הנזק העתידי"

"דחיית העלאת גיל הפרישה לנשים - מעצימה את הנזק"
  יונתן זינדל/פלאש 90

הוועדה לענייני ביקורת המדינה דנה היום (רביעי), בעיכוב בקבלת ההחלטה בעניין גיל הפרישה לנשים והשלכות העיכוב. לדברי נציג מבקר המדינה, אי ההחלטה מעמיקה את הפגיעה הכלכלית במדינה.

יו"ר הוועדה, עופר שלח, אמר בפתח הדיון: "הדיון היום יעסוק בנושא שבוער אצלנו כבר שנים ושום דבר לא נעשה באמת. בימים אלה הנושא מאיים לא רק על הכלכלה והאקטואריה של הפנסיה בישראל, אלא על קצבאות הפנסיה הנוכחיות של הגמלאים בקרנות הפנסיה הוותיקות – נושא העלאת גיל הפרישה לנשים.  נושא זה עלה בדו"ח מבקר המדינה מ-2016 בנושא הסדרי הפנסיה בישראל, שעסקנו כבר בחלקים אחרים ממנו, וכן בדו"ח מעקב של מבקר המדינה מחודש מאי".

עוד באותו נושא

עמית הלוי: להעניק ליועמ"ש הגנה כחושף שחיתויות


11

עו"ד צחי סעד, מנהל החטיבה הכלכלית במשרד מבקר המדינה אמר בדיון: "גיל פרישת הנשים בישראל נמוך משמעותית ביחס לרוב מדינות ה-OECD והדו"ח מפרט את השיקולים נגד העלאת גיל הפרישה לנשים ואת השיקולים בעד".

סעד הסביר: "העלייה המתמשכת בתוחלת החיים מחייבת בחינה של מתווה העלאת גיל הפרישה של נשים תוך השוואה למקובל בעולם. לסוגיית גיל הפרישה לנשים יש גם השלכות חברתיות וסוציאליות שנדרש לשקול אותן. דחיית ההכרעה בעניין עלולה להעצים את הנזק העתידי במישורים השונים".

"ביוני 2019 פרסם משרד האוצר תזכיר חוק לתיקון חוק גיל פרישה. במסגרת התיקון הוצע מתווה להעלאת גיל הפרישה לנשים  בשלב ראשון עד גיל 65 באופן הדרגתי, ובשלב שני, להחיל מנגנון אוטומטי להעלאת גיל הפרישה  בהתאם לשינויים בתוחלת החיים".

עוד הוסיף: "הדו"ח פורסם לפני כינונה של הממשלה, ונאמר בו כי מאחר ודחיית ההחלטות בעניין גיל הפרישה לנשים עלולה לפגוע ביכולת להעלות את גיל הפרישה באופן הדרגתי על פני זמן, ויכול שתביא לידי פגיעה כלכלית במדינה – על משרד האוצר לבחון את קידום הנושא עם כינונה הצפוי של הממשלה, לשם השלמת גיבוש המדיניות,. זאת בשל המשמעות הנרחבות הנוגעות לסוגיה, לרבות בכל הנוגע לפעולות הנדרשות בהתייחס לגירעון קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר".

סעד סיכם את דבריו ואמר: "הנושא הזה הוא דוגמה לכך שמקבלי ההחלטות דוחים את ההחלטה לאורך השנים, כי זה נוח, ומגלגלים את האחריות למי שיבוא אחריהם, אך הדחייה רק מעצימה את הנזק".

"הדו"ח לא מתערב בקביעת המדיניות, וגם להשאיר את גיל פרישת הנשים כמות שהוא זו החלטה לגיטימית, אבל המצב של לא להחליט בכלל הוא הגרוע ביותר, כי לא מתמודדים על המשמעויות של החלטה כזו או אחרת".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
אינני מבין מדוע...
יעקב משה | 25-11-2020 23:22
אינני מבין מדוע גיל הפרישה של נשים 62 ושל גברים 67, כשתוחלת החיים של הנשים 86 שנים ושל הגברים 81 כלומר הנשים חיות מגיל הפרישה 62 עוד 24 שנים והגברים מגיל הפרישה 67 רק 14 שנים? אין ספק שהגברים פה מקופחים, אם זה היה להפך הנשים היו עושות הפיכה במדינה. אנחנו הגברים המין החלש.
2
אסור להגדיל את...
א.צ | 25-11-2020 23:54
אסור להגדיל את גיל הפרישה יש חיילות שמשתחררות יש מיליון מובטלים כל בעלות השכר הגבוה נשארות עד 67 מנצלות עד הסוף איך הצעירות יתקדמו מי תשמור ותגדל את הנכדים
3
עובדות ממשלה פורשות לפנסיה מוקדמת ע"ח המדינה
המיגזר הפרטי=דפוק | 26-11-2020 0:54
הממשלה רוצה לקצץ את הקיצבאות של הנשים החלשות ביותר=עובדות מבוגרות במיגזר הפרטי. עובדות ממשלה לא נפגעות בכלל, כי הן מקבלות פנסיה מוקדמת עח המדינה. בשבילן העלאת גיל הפרישה היא מתנה כי אז הן יקבלו עוד שלל מענקים עבור פרישה מוקדמת
4
מקצצים קיצבאות לנשים החלשות ביותר
מדינת רשע | 26-11-2020 1:02
דנים את הנשים, שעבדו שנים רבות ונפלטו ממעגל העבודה, לשנים של עוני ומחסור בציפיה לפנסיה וקצבת זיקנה, שחסכו במשך עשרות שנות עבודה. הרישעות הזו חלה רק על העובדות במיגזר הפרטי. לעומת זאת במיגזר הציבורי: משרדי ממשלה/בנקים/חברת חשמל/עיריות/קופות חולים.... מוציאים את העובדת המבוגרת לפנסיה מוקדמת עח כספי ציבור ומפנקים אותה גם בשלל מענקים והטבות.
5
ההשואה בין נשים...
אורלי מאירוף | 26-11-2020 12:10
ההשואה בין נשים לגברים היא לא רלוונטית . כיום כל אישה במידה והיא רוצה יכולה לעבוד עד גיל 67. נשים שיוצאות ממעגל התעסוקה או שפוטרו הסיכוי שלהן להשתלב ולמצוא מקום עבודה הוא אפסי. הארכת גיל הפרישה לא מעצימה את הנשים להיפך היא פוגעת בהן מחלישה אותן וגורמת להן להיות יותר תלותיות חלשות וחשופות לפגיעה. המגמה הזו לא באה להעצים נשים אלא לחסוך כסף ותשלומי קצבת זקנה לביטוח הלאומי. לא יתכן שמצד אחד מאפשרים לאנשים לצאת לפנסיה מוקדמת בגיל 50 והם ממשיכים לעבוד במקומות אחרים ומקבלים משכורת וקצבת פנסיה בעוד שנשים שעבדו קשה ולעיתים מפאת גילן כבר לא רלוונטיות למקצוען יאלצו לחיות בחרפת רעב
6
שוד לאור יום...
גדי | 26-11-2020 12:13
שוד לאור יום - מה הקשר בין העלאת גיל פרישה לנשים לבין קיצוץ קצבאות פנסיה לגמלאים, הם חסכו במשך 30- 40 שנה וזה כסף שלהם , זו פנסיה צוברת ואף אחד לא רשאי לקחת מהם.
@זה כסף של...
אפי | 26-11-2020 18:14
@זה כסף של המדינה שהצילה את קרנות הפנסיה הוותיקות מפשיטת רגל. הקרנות הוותיקות כמו גם הפנסיה התקציבית הבטיחו לעובדים תגמולים גבוהים בהרבה מהחסכון שלהם והגיע הזמן להוריד את הקצבה לאלה שמקבלים מעל השכר הממוצע במשק
7
אם המדינה תבטל...
אנונימי | 26-11-2020 14:24
אם המדינה תבטל את הפנסיה התקציבית אז לא יהיה גרעון.
8
הילה יהודאי ...
הילה יהודאי | 26-11-2020 14:40
הילה יהודאי
9
אנשי קבע יוצאים...
ש.א | 27-11-2020 15:15
אנשי קבע יוצאים לפנסיה בגיל 45 זה אסון למדינה. צריך לטפל בזה דחוף דחוף
10
תיקון מחויב...
איל | 28-11-2020 0:19
תיקון מחויב המציאות העלאת גיל פרישה לנשיםובנוסף להבטיח פנסיה מינימלית של 9000 שח
11
בזה אתה מתעסק...
לפנים | 28-11-2020 21:43
בזה אתה מתעסק מתחמק מלעסוק בשחיתות היועץ המשפטי והפרקליטות. מבקר פ ח ד ן
12
במיגזר הציבורי העובדת...
מיגזר פרטי=גיהנום | 29-11-2020 10:34
במיגזר הציבורי העובדת המבוגרת יוצאת לפנסיה מוקדמת. העלאת גיל הפרישה בשבילה הוא מתנה מפנקת. רק במיגזר הפרטי העובדת המבוגרת מפוטרת או שהמעביד מתעמר בה, עד שתעזוב מרצונה. היא מושלכת לרחוב, בלי שער ובלי פנסיה שחסכה בעשרות שנות עבודה
13
נשים לא מוצאות...
מיקי בר | 29-11-2020 12:59
נשים לא מוצאות עבודה גם בגילאים צעירים יותר ובטח במצב הנוכחי ,זה אבסורד שיעלו את גיל הפרישה גם היום נשים יכולות לפרוש רק בגיל 67 אז מה הבעיה ,הדאגה היא למדינה ולא לאזרחית ,שיתחילו שיוויון בדברים טובים ולא ברע .