אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שר המשפטים: "כל המידע שקוף מול וועדת איתור פרקליט המדינה"

חברת הכנסת מאי גולן ביקשה לקבל תשובות בנוגע לחשיפת מידע סודי על מועמדים מהפרקליטות לתפקיד פרקליט המדינה, אך שר המשפטים בחר למחזר את תשובת משרדו והתחמק מלענות אם יפעיל את סמכותו על פי חוק לחשיפת החומרים הסודיים

"כל המידע שקוף מול וועדת איתור פרקליט המדינה"
  צילום: חה"כ מאי גולן// נועם רבקין פנטון - פלאש 90

חברת הכנסת מאי גולן ממפלגת הליכוד העלתה היום (רביעי) שאילתא בפני שר המשפטים, אבי ניסנקורן, בעקבות פרסום סרוגים אודות הסתרת מידע הקיים נגד מועמדים מהפרקליטות לתפקיד פרקליט המדינה.

ניסנקורן השיב לגולן: "כל המידע הרלוונטי, כולל הליך בירור חקירה ושימוע, יעלה בפני הוועדה. כל המידע הרלוונטי לוועדת האיתור עולה ויעלה ויהיה שקוף בפני הוועדה".

עוד באותו נושא

מינוי פרקליט המדינה: כך מונעים מידע על מועמדים


3

 

עוד הוסיף: "המועמדים חייבים למלא את זה בשאלון ולפרט כל מידע שיעלה וזה הובהר על ידי מרכז וועדת האיתור למועמדים. אני לא חושב שתהיה בעיית חוסר מידע".

מוקדם יותר השבוע פרסמנו את תשובת משרד המשפטים אשר מוחזרה היום על ידי ניסנקורן תוך התחמקות ממתן תשובה האם יעשה שימוש בסמכות הנתונה לו על פי חוק לחשוף את החומרים הסודיים על מועמדים מהפרקליטות לתפקיד פרקליט המידנה.

במענה לפניית התנועה למשילות ודמוקרטיה, שדרשה מהיועמ"ש ומשר המשפטים לחשוף מידע סודי אודות מועמדים מהפרקליטות לתפקיד פרקליט המדינה, אשר דבר קיומו מוסתר מנציגי הציבור בוועדה לאיתור פרקליט המדינה כפי שפורסם לראשונה באתר סרוגים, במשרד המשפטים טוענים כי המועמדים עצמם יהיו אלה שיחשפו את המידע נגדם.

מענה משרד המשפטים נכתב על ידי עוזרו האישי של היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר גיל לימון, תוך תיאום עם יועמ"ש נציבות שירות המדינה ויועמ"ש משרד המשפטים. על פי התשובה, במסגרת הליך האיתור, נדרשים המועמדים להצהיר בשאלון אותו הם ממלאים אודות כל הליך בירור, בדיקה, חקירה, ביקורת או שימוע בו היו מעורבים.

לימון כתב כי המסמך המדובר בו מפורטים ההליכים נגד המועמדים מובא בפני חברי ועדת האיתור, ובאמצעותו הם נחשפים למידע הרלוונטי לגבי המועמדים למשרת פרקליט המדינה, לרבות בקשר לתלונות שהוגשו בעניינם לנציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, דוד רוזן.

עוד באותו נושא

דרישה: "לגלות מידע סודי על מועמדים מהפרקליטות"

במשרד המשפטים ציינו כי למען הסר ספק "נבקש ממרכז הוועדה להבהיר למועמדים אשר הגישו את מועמדותם כי בגדר סעיף זה נכללים כלל גופי הביקורת הרלוונטיים, כדוגמת נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, נציב תלונות הציבור על שופטים, מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, ככל שאיזה מהם רלוונטי לגביהם".

בתנועה למשילות ודמוקרטיה שלחו למשרד המשפטים מכתב תגובה, בו נכתב כי למרות ההבהרה של משרד המשפטים למועמדים כי עליהם לחשוף את כל הליך שהתקיים נגדם, אין במכתב כדי לענות על הבעיה שהתנועה הצביעה בפנייתה – לפיה תוצאות הבירור אינן חשופת לכלל חברי הוועדה לרבות נציגי הציבור בה, גם לאחר גילוי עצם הבירור על ידי המתמודדים.

עוד מציינים נקודה בעייתית נוספת, בכך שחשיפת המידע לוועדת האישור באמצעו השאלון תלויה ברצונו הטוב של כל מועמד ומועמד. על פי התנועה, ברור כי "במינוי בעל משמעות כה רבה ובעל רגישות מהותית וציבורית כבדת משקל, אין להסתפק ברצונו הוולונטרי של המועמד לחשוף את המידע".

ח"כ מאי גולן דרשה לקבל מניסנקורן תשובות, השר התחמק (קרדיט: חה"כ מאי גולן)

בשל כך, התנועה שבה על דרישתה כי היועמ"ש ושר המשפטים יעשו שימוש בזכותם על פי חוק, בכדי לוודא את העברת וקבלת כלל המידע על המועמד, לכלל חברי ועדת האיתור, לרבות תלונות תלויות ועומדות אשר ייתכן והמועמד טרם מודע לתוצאותיהן.

נוסף על כך, בתנועה למשילות ודמוקרטיה דורשים ממשרד המשפטים להבהיר כי בכוונתם לדרוש מהמועמדים לצרף כחלק מהליך הגשת המועמדות או בסמוך לו, את המסמכים המפרטים את החלטות גופי הביקורת שניתנו בעניינם, או היו מעורבים להם המועמדים.

בתנועה למשילות ודמוקרטיה ציינו סוגייה נוספת "אשר נותרה עלומה" במכתב משרד המשפטים. התנועה התייחסה לסיטואציה בה גופי הביקורת, אגב בירור תלונה על אדם אחר, מתחו ביקורת על אחד מהמועמדים לתפקיד פרקליט המדינה.

לדברי התנועה, "אי הבהירות הזו, עלולה להוביל לכך כי המועמדים לא יציגו מסמך מסוג זה במסגרת מסמכי הגילוי, שכן יסברו כי הבירור לא נערך בעניינם. אולם וודאי כי לצורכי עבודתה של ועדת האיתור, מדובר במידע חיוני. לפיכך על עובדה זו, ככל והתקיימה, לבוא לידיעת מקבלי ההחלטה על זהות פרקליט המדינה – חברי ועדת האיתור".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
מערכת משפט מושחתת. לידיעת הישראלים בכל מדינה
עומר | 18-11-2020 22:02
בכל מדינה אחרת תפקידים כאלה נבחרים בבחירות דמוקרטיות. רק בארץ תפקידי מפתח בפרקליטות נבחרים על ידי ועדות שאין להן אפילו פרוטוקול.
, בכל...
בכל מדינה אחרת .... | 20-11-2020 19:56
, בכל מדינה אחרת לא מאפשרים לנאשם בהפרת אימונים מירמה ושוחד , לרסק מדינה ...
2
לפני שמפרסמים פרטים...
צודקת ... ומה בנוגע להצהרות ההון של חברי הכנסת ... ? | 19-11-2020 8:05
לפני שמפרסמים פרטים סודיים על השופטים , היינו שמחים לחשיפת הצהרות ההון של חברי הכנסת שלנו , כמה דירות יש לכץ , למחלוף זוהר , לאוחנה ... ובעיקר איך ממשכורת של 45 אלף שח ברוטו , הם הצליחו להגיע להשגיים כלכליים כאלה כבירים ... היינו גם שמחים לדעת כמה כסף קבל נתניהו מבן דודו מילקובסקי והאם יש עוד מישהו בעולם שמילקובסקי חילק לו מיליוני דולרים ... ואחרי זה נשמח לשמוע על השופטים ....
3
מאי גולן המלכה...
בשורות טובות | 19-11-2020 8:05
מאי גולן המלכה הלסבית מועמדת להיות השגרירה בסודן!
4
הועדה לאיתור מומי...
מולי אפשטיין | 19-11-2020 11:45
הועדה לאיתור מומי למברגר יצאה לדרך.
ברור ב...
ארז | 21-11-2020 5:10
ברור ב 100 אחוז
, וטוב...
וטוב מאד שכך ... | 19-11-2020 20:08
, וטוב שכך , לא רוצים עוד סמרטוטים דוגמת מתניהו אנגלמן מבקר המדינה או פרופסור הרשקוביץ הממונה על השירות הציבורי הם מועלים בתפקידם במקום להיות משרתי ציבור הם בסה חילים קטנים של המושחת מבלפור ... שאנחנו משלמים להם משכורות עתק ...
5
על מי אתם...
ארז | 21-11-2020 5:09
על מי אתם עובדים ? אתם חושבים שאנחנו טיפשים ? משחק מכור מראש , מנדלבליט ושר המשפטים ביחד שמעליו ישנו גבי אשכנזי לא איתן לאף אחד אחר מלבד ממוני למברגר להיות פרקליט המדינה כדי שקלטות אשכנזי מנדלבליט לא יחשפו. אם הייתי צריך לאמר ב 100 אחוז רק הוא. אל תשכחו מנדלבליט בעוד שנה גומר תפקיד היועץ המשפטי ונראה איך הוא עושה הכל כדי שעוד מקורב אליו יכנס לתפקיד זה. מושכתים נמאסתם.