אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הבעיה לא בתשתיות עזתיות אלא במדיניות הישראלית

ממתי משלמים כסף לארגון טרור כדי שלא יהרוג בנו? הזו הדרך להילחם בטרור? נתניהו, שכתב את ספר על איך לנצח את הטרור, באמת סבור שבתשלום שלמונים הוא יצליח למתן את הטרור נגד ישראל?

הבעיה לא בתשתיות עזתיות אלא במדיניות הישראלית
  Photo by Abed Rahim Khatib/Flash90

בסוף השבוע האחרון הועלתה הכוננות בדרום הארץ, עקב ציון חיסולו של בכיר הג'יהאד האסלאמי בעזה, בהאא אבו אל-עטא, לפני שנה. החיסול, למי שלא זוכר, לווה בירי 500 רקטות ביממה אחת לעבר ישראל, נקמה על מותו. תחילה היה נדמה שסוף השבוע עבר בשתיקה ולווה באיומי סרק זניחים כחלק מפרופוגנדה קבועה של ארגוני הטרור ברצועה.

אך אמש (שבת) התעוררו תושבי אשדוד ואזור השפלה למשמע קולות פיצוצי רקטות, ששוגרו מרצועת עזה לעבר ישראל. גורמים עזתים עלומים מיהרו להודיע, כי הפיצוץ נבע כתוצאה מקצר חשמלי שאירע בעקבות חדירת מי גשמים למאגר רקטות ברצועה. אך שורש הבעיה האמיתית ממנה סובלים אזרחי ישראל כבר למעלה מעשור, אינו טמון במערכת הגשמים, החשמל או מזג האוויר בעזה, אלא במטרותיהן הרצחניות של ארגוני הטרור ובמדיניות שגויה מצד הממשלה כנגדה.

עוד באותו נושא

"אם חמאס לא יעמוד במבחן השקט התוצאות יהיו קשות"


3

חיסול אבו אל-עטא נרשם כאירוע חריג לכל הדעות – בשנים האחרונות נמנעה הממשלה מביצוע חיסולים ממוקדים. גם כשבלוני תבערה שוגרו לעבר ישראל, גם כשבלוני הליום פיתו ילדים להתקרב אליהם כדי להיהרג, וגם כשאלפי דונמים של שדות יישובי העוטף עלו באש. אף על פי כן, החליט ראש הממשלה נתניהו לחסל מכל מנהיגי הטרור ברצועה, דווקא את אבו אל-עטא.

הדעה הרווחת היא, שההחלטה נפלה בעצרת הבחירות שקיים ראש הממשלה באשדוד, ערב בחירות מועד ב'. הג'יהאד האסלאמי, אשר גילה עניין רב בעצרת הפומבית, הפגין נוכחות בצורת שיגור שתי רקטות לעבר אשדוד. ראש הממשלה צולם כשהוא יורד מהבמה ורץ למרחב המוגן. גורלו של ראש ארגון הטרור ברצועה נחרץ כבר באותו הערב.המתנגדים למדיניות חיסולים ממוקדים רואים בה הוצאה להורג ללא משפט. אמצעי ענישה הנוגד את הדין הבינלאומי. אני מאלה הסבורים, שמדיניות זו הינה מניעתית, ותוצאותיה אפקטיביות מאוד. בסופו של יום, ארגון טרור פועל לפי הוראות מנהיגיו.

אם אלה יחוסלו, לא יהיה קל למלא את מקומם. העדר מנהיגות לארגון מביא לפגיעה קשה במשך זמן רב, עד שהוא מצליח להתאושש. במקום להטיל פצצות ולפגוע בחפים מפשע, הפעולה הזו גודעת באופן כירורגי את ראש הנחש.אף על פי כן, לא נעשה שימוש בכלי זה למעט אותו ערב. מדוע? כי הממשלה חדלה להיאבק בארגוני הטרור ברצועה. בתקופה האחרונה טועה ראש הממשלה לחשוב, כי מה שיביא לרגיעה ברצועה הוא לא מלחמה בחמאס, כי אם תשלום עוד ועוד מיליוני דולרים לידיו.

כי הוא יצליח לקנות את השקט לישובי העוטף בתמורה לתשלום דמי חסות לארגון טרור. מילא איבדנו את הבושה, אבל לאבד את התמימות? ממתי משלמים כסף לארגון טרור כדי שלא יהרוג בנו? הזו הדרך להילחם בטרור? נתניהו, שכתב את ספר על איך לנצח את הטרור, באמת סבור שבתשלום שלמונים הוא יצליח למתן את פעילות הארגון נגד ישראל?

גורמים ביטחוניים חלוקים קשות על המדיניות הרופסת הזו וסוברים, כי אחת הדרכים היעילות להילחם בטרור היא לפגוע בראשיו. גם כלכלית, גם פיסית. אלא שבמקום לתת מכה ניצחת לראשי הארגונים, נתניהו בוחר להעביר להם כספים מקטאר, לרפד את כסאם, ולפטם את כרסם.

מתי כן החליט לנקוט במדיניות אחרת? כשזה נגע לו באופן אישי. על חיסולו של אבו-טהא הוא אמר: "ההוא שירה בפעם הקודמת לא איתנו. מי שירה עכשיו – שיארוז את החפצים". אמנם סייג ואמר ש"זו לא מתקפה עלי", אך את ההחלטה לחסל את אבו טהא הוא קיבל באותו לילה. ראש הממשלה הוא שליח העם. וככזה, עליו לבצע את המטלה של שמירת בטחונה של המדינה ומאבקה בטרור באופן חף כל פניות. באופן שאין אינטרס אישי שמאיץ בו להילחם בטרור, או באופן שאינטרס אישי מונע ממנו לעשות כן. זה הבא המינא, אך לפעמים ראש הממשלה עושה שליחותו אחרת.

חלוקת כסף בעזה (Photo by Abed Rahim)

הפרשה שקראנו בשבת, חיי שרה, מלמדת איך על שליח לבצע שליחותו. כשאברהם אבינו מבקש למצוא כלה ליצחק בנו, הוא שולח את "העבד" למשימה החשובה. כולנו יודעים ש"העבד" הוא אליעזר. אף על פי כן שמו של אליעזר לא מוזכר בכל הפרשה המתארת באריכות, באופן מפורט, ואף בכפילות, את שליחותו. מתרץ המדרש, משום שביטל את כל רצונותיו בפני השליחות, ושם בצד את כל האינטרסים האישיים שלו שהיו קשורים במשימה זו. אליעזר היה מנהל משק ביתו של אברהם, תלמיד חכם וראש הישיבה של אברהם. הוא אמור היה לרשת את אברהם אלמלא נולד יצחק. כך הלין אברהם בפני ה': "וְאָנֹכִי, הוֹלֵךְ עֲרִירִי; וּבֶן מֶשֶׁק בֵּיתִי, הוּא דַּמֶּשֶׂק אֱלִיעֶזֶר. וַיֹּאמֶר אַבְרָם הֵן לִי, לֹא נָתַתָּה זָרַע; וְהִנֵּה בֶן-בֵּיתִי, יוֹרֵשׁ אֹתִי". (בראשית טו, ב-ג).

כשנולד יצחק, הבין אליעזר כי לא ירש את אברהם, אך לפחות בתו יכולה להיות מיועדת ליצחק. כך מפרש רש"י את דברי אליעזר לאברהם: "אלי לא תלך אחרי" (בראשית כד, לט). והנה, קורא לו אברהם ושולח אותו למצוא כלה ליצחק. אליעזר יודע כי כל שאיפותיו, כל מאוויו, כל תקוותיו, יתנפצו לרסיסים אם יצליח במשימתו וימצא כלה ליצחק. אף על פי כן, הולך הוא ומבצע שליחותו בנאמנות, בהתלהבות, תוך ביטול עצמי מוחלט של מניעיו האישיים.

בשל כך לא נקרא אליעזר בשמו, משום שמעשיו משמשים דוגמא לכל אדם בביצוע שליחותו. כל אחד יכול להיות "העבד", וכל אחד חייב לדעת ששומה עליו לבצע שליחותו נאמנה, מתוך ביטול מוחלט של מאוויו האישיים, ולעתים אף על פיהם.חיסולים ממוקדים הם כלי חשוב ויעיל במלחמה בטרור. ישראל הצליחה לדכא את האינתיפאדה השניה באמצעותם. יש לעשות בהם שימוש גם אם לא נופלת רקטה בעצרת בחירות.

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר היא נשיאת ארגון שורת הדין, הנלחם משפטית למען מדינת ישראל

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו