אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נמשכת הירידה של יוצאי אתיופיה בחינוך הדתי לאומי

רגל חג הסיגד, נתונים חדשים שמפרסמת תנועת נאמני תורה ועבודה: נמשכת הירידה בשיעור התלמידים ממוצא אתיופי בחינוך הממלכתי דתי. "ייתכן שהירידה בשיעור התלמידים מוסברת באמצעות תהליכי חילון"

נמשכת הירידה של יוצאי אתיופיה בחינוך הדתי לאומי
  חג הסיגד בירושלים(צילום: אולביה פיסטוסי/ פלאש 90)

לרגל חג הסיגד, מפרסמת תנועת נאמני תורה ועבודה מחקר חדש, אותו ערך החוקר אריאל פינקלשטיין, המצביע על המשך הירידה בשיעור התלמידים ממוצא אתיופי בחינוך הממ״ד.

בעוד שבשנת 2005 למדו 58.4% מכלל התלמידים ממוצא אתיופי בחינוך הממ״ד, הרי שבשנת 2020 למדו 41.1% מהתלמידים ממוצא אתיופי בחינוך הממלכתי דתי. "ייתכן שהירידה בשיעור התלמידים ממוצא אתיופי בחינוך הממלכתי-דתי מוסברת באמצעות תהליכי חילון שעברו על יוצאי אתיופיה בישראל ותחושות ניכור כלפי חלקים בממסד הדתי על רקע סוגיית גיור לחומרא", אומר שמואל שטח מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה.

עוד באותו נושא

ברוך דיין האמת: קס הקסים הדנה טקויה הלך לעולמו


3

על פי המחקר, שיעור התלמידים העולים (הכוונה גם תלמידים שהוריהם עלו לארץ, על פי הגדרות משרד החינוך), בחינוך הממלכתי-דתי הגבוה מכל סוגי הפיקוח והוא עומד על 11.2% מהתלמידים לעומת 5.3% בחינוך הממלכתי ו-4.7% בחינוך החרדי. בחינוך הממלכתי-דתי ישנו שיעור גבוה במיוחד של תלמידים ממוצא אתיופי (5.5%), ומנגד שיעור נמוך יחסית של תלמידים שמוצאם מברית המועצות (0.5%). גם מארצות אחרות ישנו שיעור גבוה יחסית של תלמידים עולים בחינוך הממלכתי-דתי.

למרות השיעור הגבוה של תלמידים ממוצא אתיופי בחינוך הממלכתי-דתי בשנת 2020, הרי ששיעור התלמידים ממוצא אתיופי בחינוך הממלכתי-דתי מצוי לאורך השנים במגמת ירידה

שמואל שטח מציין כי "הגידול במספר התלמידים שהינם בנים לעולים מאתיופיה, – ולפיכך אין להם חובת לימודים במסגרת חינוך דתית, מעצים את גודל הירידה הנראית כיום. כמו כן, ישנן השערות הגורסות כי הדבר נובע מהחלטת משרד החינוך למנוע ריכוז גבוה של תלמידים ממוצא אתיופי באותו בית ספר ואולי אף תהליכי היבדלות על רקע תורני שעוברים על מוסדות בחמ״ד, הגורמים לדחיקה של יוצאי אתיופיה מהחינוך הממ״ד״.

הרב ד״ר שרון שלום אמר כי: ״כמו ביחס לכלל בני הנוער, ישנה חשיבות רבה בנתינת מענה אמוני נכון ומותאם גם עבור בני נוער ממשפחות ממוצא אתיופי וכמובן בהדרכת ההורים כיצד לבחור את המוסד הלימודי הנכון לילדיהם״.

שמואל שטח, מנכ״ל תנועת נאמני תורה ועבודה הוסיף ואמר: ״החינוך הממ״ד קולט לאורך שנים את בני העדה האתיופית במוסדות החמ״ד – ועל כך שמורה לו זכות היסטורית. עם זאת, רבים מבני העדה אינם מרגישים חלק ממשי ואמיתי מהמגזר הדתי לאומי, ועל כך יש לתת את הדעת במלוא ההעמקה והרצינות. נאחל לאחינו יוצאי אתיופיה, חג סיגד שמח!״

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
יישר כוח לעורכי המחקר ,ממנו אפשר ללמוד ולתכנן
נאמן | 15-11-2020 12:51
מקווה שהנוגעים בדבר במפלגות הדתיות והציוניות ןכן אנשי החינוך הדתי לומדים ומכירים את הנתונים ומסיקים את המסקנות המתבקשות.
2
בתור יוצא אתיופיה...
ישראל | 15-11-2020 17:48
בתור יוצא אתיופיה , הרמת לימוד בבתי ספר דתיים מאוד נמוכה . זו הסיבה שיותר ויותר מאיתנו בוחרים לא לשלוח את ילדנו למוסדות דתיים ממלכתיים .
מעניין לאיזו...
שמעון | 15-11-2020 23:18
מעניין לאיזו רמה הגעתם
3
כל הכבוד לצדיקים...
אנייש פרדה | 15-11-2020 23:28
כל הכבוד לצדיקים שלנו⁦♥️⁩⁦♥️⁩⁦♥️⁩⁦♥️⁩⁦♥️⁩
4
תודה לכל הקייסים...
אנייש פרדה | 15-11-2020 23:29
תודה לכל הקייסים הצדיקים שלנו שיהיו בריאים עד 120
5
בתור אחד שלמד...
יוני | 16-11-2020 14:41
בתור אחד שלמד מחוץ לעיר כי חיפשתי חינוך ממד וזה כי אצלינו בעיר כימעט כל בתי הספר חילוניים אפשר להגיד שניתן להחיל את המחקר הזה על מצבה של הציונות הדתית ככלל והחינוך הדתי לאומי בפרט. איך שהמצב הפוליטי, ההנהגה של הציונות הדתית נרא כך ניכר גם בשטח. תנועת נוער בני עקיבא גם נחלשו במקצת לדעתי כיום רוב רבני הקהילה הם עם השקפת עולם של שס כך שהרוב בוחרים או ללכת לתלמודי תורה ישיבות וחלקם לביהס חילונים.
6
הבחירה בלימוד ממלכתי...
מקונן | 16-11-2020 15:57
הבחירה בלימוד ממלכתי דתי הרבה פעמים יוצרת פער בין מסורת ההורים למסורת הילדים שנולדו בארץ, אין זה דבר רע שיותר ילדים לומדים בחינוך הכללי, זה לא אומר שהם מתרחקים מדרך התורה אלא שהם מתאימים את עצמם למציאות המתקדמת שמחייבת השכלה גבוהה, וזה בסדר גמור, בנימה אופטימית זו חג סגד שמח לקהילת בית ישראל ולעם ישראל בכלל
7
שנים התנועה הזו מתריעה .המציאות מצדיקה הטענות
רציני | 29-06-2021 10:39
אם אינני טועה , שנים נאמני תורה ועבודה הצביעה על כשלים בחינוך הממלכתי- דתי , על חסרונות ריבוי בתי הספר הקטנים בחינוך הדתי ועל האליטיזם של חלק מהציבור הדתי. הנה באה המציאות והנתונים מצביעים על תוצאת הכשלים האלה. חבל ,שלא מקשיבים לקול ההגיון ולשכל הישר ומתנהלים בלי לחשוב.