אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שרלו בתגובה ראשונה לסערת הרב מלמד

הרב יובל שרלו מתייחס לסערת הרב מלמד והרפורמים, ואומר כי לא משנה מי צודק, בינתיים יהדות התפוצות נמצאת במפולת: "והשאלה העיקרית המוטלת לפתחנו היא: מה אנו כן עושים מול מציאות מרה זו"

הרב שרלו בתגובה ראשונה לסערת הרב מלמד
  (צילום: ישיבת אורות שאול)

הרב יובל שרלו מתייחס לסערת הפגישה של הרב אליעזר מלמד עם רבה רפורמית, שיצרה סערה בקרב רבני הציונות הדתית שחלקם אף הוציאו מכתב מחאה נגד הרב מלמד.

לדברי הרב שרלו, מבלי לגעת בשאלת היחס לתנועה הרפורמית, צריך להבין כי קיימת מפולת בקרב יהודי התפוצות, וכי לא מספיק רק לומר מה אסור לעשות אלא לשאול מה ניתן לעשות.

דבריו המלאים של הרב שרלו

תהא העמדה ביחס להתנהלות מול התנועה הרפורמית אשר תהא; בין אם ניתוק מגע לחלוטין, ובין על ידי חיפוש דרכי התקשרות, בין אם ראייתם כסכנה הגדולה ביותר לזהות היהודית, ובין אם ראייתם כתרומה לעצירת הנטישה, בין אם על ידי בוז וזלזול מתמידים ובין אם על ידי התייחסות מכבדת – בינתיים קיימת מפולת בעם היהודי בתפוצות.

בינתיים יותר ויותר אנשים הופכים לבלתי מזוהים בכלל – מסיבות שונות. חלקן כלל לא פתיר, כמו תרבות פוסט מודרנית המואסת בלאומיות ובזהות קולקטיבית; אך חלקן מוטל עלינו.

עוד באותו נושא

הרב אליהו: אוהבים את הרב מלמד, חולקים על דעתו


17

והשאלה העיקרית המוטלת לפתחנו היא: מה אנו כן עושים מול מציאות מרה זו. ורק אם נפנה את הדיון כיצד לקשור מחדש את צעירינו למסע הגדול בו פתח אברהם אבינו, ורק אם נענה על השאלה לא רק מה "לא לעשות", אלא מה אנו נדרשים לעשות כדי לחבר את שבטי ישראל לעצמם ולברית הנצח עם א-לוהי ישראל – אפשר שייבנה משהו מיטיב ולא הורס. קושר ולא מפריד. מעצים ולא מחליש.

=======

המאמר הקצר פורסם בקבוצות 'זיקים' בהן מפרסם הרב שרלו מאמר קצר מדי יום בענייני השעה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
רב אמיתי זועק בגאון ,זו תורתינו מסיני
אליהו | 12-11-2020 20:18
זו התורה לא תהא מוחלפת . כל יהודי שלא בא לקעקע את יסודות היהדות ,נקרבו ונקבלו בזרועות פתוחות.
שרלו כמלמד הורסים את הציונות הדתית
רפורמים כדעאש | 13-11-2020 9:23
שרלו מתייחס לרפורמים כאילו היו קבוצת מסכנים. הציונות הדתית זזה לעבר הרפורמים. ארץ ישראל צריכה להזדעזע 400 פרסה על 400 פרסה. חייבים להתרחק מהרפורמים כמו מדעאש
2
הבעיה הגדולה היא שהרפורמים מנסים להכניס את
תשובה | 12-11-2020 20:32
את החורבן שלהם ו-80% ההתבוללות שלהם חלילה הנה דרך נסיונות ההשתלטות שלהם דרך הבגץ ולכן שלב ראשון זה לא להתחנף אליהם ולא לשתף איתם פעולה ולא לתת להם לגיטימציה ואחר כך לחשוב אם עוד אפשר להציל את מי שעוד נשאר שם. וזה סימן שאלה גדול כי בדכ הם לא מוכנים בכלל לשמוע.
3
מבולבל
עידו | 12-11-2020 20:45
במקום לשאול יעני שאלות של מה עושים ועל הדרך לתת הכשר לרבאיי מלמד, בא תאמר מה עשית עד כה, מה אתה מתכנן לעשות? הרי ברור שעם המפגשים הללו אתה לא פותר את בעיית ההתבוללות, וגם ההתיפיפות הזאת לא יזור דבר. הרפורמים הם חורבן וצריך להילחם בהם שאם לא כן יביאו עלינו חורבן.
4
אני מתגורר בארגנטינה...
יוסף כץ | 13-11-2020 4:35
אני מתגורר בארגנטינה והמפולת שהרב מזכיר היא נחלת הרפורמה על כל גווניה. טוב שתדעו שאפ' החילונים מתחילים להזדהות עם הדתיים יותר מאשר עם הרפורמים. אגב לצד ההתבוללות הנוראה שיש כאן יש גם כן פריחה עצומה ובלתי פוסקת של הקהילות הדתיות ב'ה. מוזמנים לבקר
5
למה לתת במה...
גדי | 14-11-2020 18:44
למה לתת במה לרפורמי? היצור הזה רפורמי ולא לתת לו ביכלל במה,הוא לא שייך לעם היהודי,ומי שהוא לומד ממנו תורתו ניקרעת לגזריםהשרלו הזה חייב לסתום לו את הפה הוא יותר גרוע מהנוצרים שמנסים להעביר יהודים תמימים מדתם רק היו בפרשה ראינו את עשיו הרשע שרשי אומר שהיה שואל את אביו איך מעשרים את התבן,והמלח, ובעל הטורים קורא לו חזיר למה? כי הוא פושט ידיו ואומר ראו אני כשר,
6
ריפורמים
יענקל | 15-11-2020 9:53
מה אתה מקשקש, את המסע של אברהם אבינו מקיימים ארגונים כערכים והידברות, ללא שום פשרה או ויתור. הציבור הכללי והריפורמים שבתוך הציבור הדתי אינם מבינים כלל איזה עלבון קשה הם מעליבים את היהדות בכינוי זרם לחבורת הליצנים, שמכל המטען הכביר של היהדות השאירו רק כמה טקסים חסרי חשיבות. עם כל החשיבות לציבור ולתפילה במנין, עיקר העיקרים של היהדות היא דבקות היחיד בעבודת ה', ללא הרף, לא רק בשבת בבוקר... איפה כל זה אצל הריפורמים? איזו דת בעולם אינה מגבילה אלא מוותרת? היכן התורה אצל הריפורמים?
7
להתקרב ולהתפשר עם מה הרב שרלו? רפורמים??
אחד | 15-11-2020 14:51
אלו שלא מקבלים את התורה והופכים אותה לבדיחה בנוצרית? לאן בדיוק זה יוביל אותך?
8
הי אתם, אנשי...
רחל האם | 18-11-2020 12:32
הי אתם, אנשי האלוהים! הפילוג והאיבה בין הפלגים שלכם ידועה ואתם לא יותר יהודים ממני. קיום מצוות ובצידן התעלמות מעברייני מין שהוכתרו כרבנים ומקבלים את תמיכתכם, הדרת הנשים, העסקתן כמפרנסות ועל זיעת אפיהן לשבת בטלים, כל אלה ועוד מעמידים בספק גדול את יהדותכם. אל תתנשאו.
9
עמר ויוסוף תורת...
הדג | 19-11-2020 10:59
עמר ויוסוף תורת הסמרטוט.
10
הזמן נגמר כול...
הדג | 19-11-2020 11:03
הזמן נגמר כול אחד יעשה את חשבון הנפש שלו בלבד...אם הרבנים מדברים אחד לשני ככה הם לא מכבדים אתכם.