אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מנדלבליט: הקלות באכיפת עבירות בנייה של ערבים

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע כי חוק קמיניץ לא יבוטל, אלא תינתן הקלה משמעותית ביחס לאכיפת עבירות בנייה של ערבים ודרוזים כאשר בין היתר המדינה לא תיתן קנסות

מנדלבליט: הקלות באכיפת עבירות בנייה של ערבים
  Wisam Hashlamoun/Flash90

היועץ המשפטי לממשלה הודיע היום (חמישי) על עדכון מדיניות האכיפה בעניין עבירות תכנון ובנייה ביישובים הערביים והדרוזיים וביחס לשימושי פעילות לא חקלאית (פל"ח) ביישובים החקלאיים.

במכתב ששלח המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט אזרחי), ארז קמיניץ, לשר המשפטים, נאמר כי בהמשך לבקשתו של השר מגורמי המקצוע במשרד המשפטים, התקיימו לאחרונה ישיבות עבודה עם נציגי החברה הערבית והדרוזית ועם נציגי המגזר החקלאי, הן ביחס למקרים קונקרטיים שדרשו מענה מקצועי והן ביחס להיבטי האכיפה באופן כללי.

עוד באותו נושא

כחול לבן תקפיא את החוק שמונע בנייה בלתי חוקית


3

בסופו של ההליך גיבשו גורמי האכיפה, על דעת היועץ המשפטי לממשלה, עדכון למדיניות האכיפה. במשרד המשפטים מציינים כי אין מדובר בהקפאת תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה, או בהקפאת האכיפה באופן כללי, אלא בעדכון מדיניות האכיפה. זאת, באופן שתינתן הקלה ביחס לבתים ישנים מאוכלסים אשר אינם מסכנים תכנון, לגביהם מוסכם כי הם יירדו לתחתית סדר הקדימויות באכיפה המדינתית ולגביהם המדינה לא תפעל באמצעות מנגנון הקנסות המינהליים.

מדינות האכיפה ביחס לעבירות תכנון ובנייה ביישובים הערביים והדרוזיים:

עד ליום 31.12.2022 לא יינקטו הליכים להטלת קנסות מינהליים לפי תיקון 116 לחוק ביחס לבניה ישנה למגורים, כלומר ביחס לבנייה המשמשת בפועל למגורים, ושהשימוש האסור בה החל לפני 1.1.2018, וזאת בכפוף לתנאים אלו:

  1. לא מדובר בבנייה על קרקע מוגנת, למעט קרקע חקלאית; היינו הבנייה לא נמצאת על תשתיות לאומיות, סביבה חופית, גן לאומי, שמורת טבע או שטחים ציבוריים פתוחים.
  2. לא מתנהלים לגבי המבנה הליכי אכיפה, למעט אכיפה לפי תקנות העבירות המינהליות, ובכלל זה, המבנה לא סומן להריסה ע"י מוסד התכנון. מדיניות האכיפה ביחס לשימושי פעילות לא חקלאית (פל"ח)

במגזר החקלאי:

  1. הפעילות האכיפתית לפי חוק התכנון והבנייה נגד מבנים הנמצאים בחלקה א' בנחלות המושבים, אשר ניתנים להסדרה בשל צמידות הדופן שלהם לחלקת המגורים, תמוקם בתחתית סדר העדיפויות של האכיפה המדינתית, וזאת בכפוף לנקיטת פעולות הסדרה ע"י בעל הנחלה ובכפוף לתנאים נוספים. מדיניות זו תעמוד בתוקפה עד ליום 31.12.2022.
  2. רשות מקרקעי ישראל תקים צוות עבודה מצומצם שיבחן עדכון של רשימת השימושים המותרים להשכרה במסגרת הפעילות הלא חקלאית.
  3. רשות מקרקעי ישראל תעלה הצעת החלטה לפני מועצת מקרקעי ישראל, אשר תכלול הקלות שונות הנוגעות לתשלום דמי שימוש עבור תקופת העבר במסגרת הסדרה יזומה של השימושים הלא מוסדרים בנחלה (למעט בתביעות מתנהלות), וזאת לתקופה מוגבלת.
מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
מנדליקו אתה והניסנקורונה...
מורדי | 12-11-2020 14:43
מנדליקו אתה והניסנקורונה מתואמים? אולי תיתנו לערבים את המדינה ואנחנו ברוב טובנו ניתפנה למקום אחר לפי החלטתכם? מה אתה אומר,למדתי שלכל סיוט יש לו קיצבה,והסיוט שלכם מיתקרב לקיצו,אני מאמין שהבורא יתברך לא יוותר לכם על העוולות שעשיתם לעם היהודי, אני מאמין שהנקמה קרובה,
2
בשורשו הוא ימני, מכאן שעדיין מוחזק בגרון
עמי | 12-11-2020 15:46
החלטתו זאת רומזת על המושכים בחוטיו
3
החלטה הזאת היא...
זה כל הסיפור ... | 12-11-2020 15:54
החלטה הזאת היא למעשה של ביבי שמנסה לשבור את הגוש שיכול להדיח אותו ... וכרגיל באמצעות תרגילים פולטיים ושוחד.... למי ? לאלה שנוהרים בהמוניהם באוטובוס של השמאל לקלפיות ....
, ראית את...
מי שמאלן ? | 14-11-2020 12:15
, ראית את ביבי בוועדה של הערבים בכנסת , מתי ראית אותו באיזה וועדה אחרת בכנסת ? בוועדת הקורונה הוא לא מופיע , בוועדת הכלכלה הוא לא נמצא ... פתאם הוד מעלתו מופיע בוועדה ערבית לעניני הריסת מבנים לא חוקיים במגזר , והאלימות במגזר ... וכולו נופת צופים ... אז מי שמאלן ?
נראה לך...
רון שגב | 12-11-2020 18:14
נראה לך שהתליין תופר התיקים במשפט נתניהו ישתף פעולה עם ביבי ? זה רק שקרים של שמאלן .
4
המתנחליםגזלו להם את...
אסי מת"א | 13-11-2020 0:17
המתנחליםגזלו להם את האדמות ואחר כך מתלוננים שיש לערבים שנשארו עבירות בנייה. על זה נאמר הרצחת וגם ירשת ? ובקדומים שואגים ככככן...מגעילים היהודים.
5
הקלות לערבים ולליאת...
תמר | 14-11-2020 11:31
הקלות לערבים ולליאת בן ארי, השאר ימשיכו להישפט בכל חומרת הדין